Autor Tema: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА  (Pročitano 13201 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #30 poslato: Februar 03, 2021, 11:10:14 »



Да ли је прави пут или странпутица отварање погона " Наш мед " у Рачи ? ? ?
Pravi je put!
Samo ne znam šta je na kraju puta? ("Znam ja nas - j... ja nas")
p.s.
Nisam spreman za elaborat pa sam skratio...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #31 poslato: Februar 03, 2021, 12:00:49 »



Да ли је прави пут или странпутица отварање погона " Наш мед " у Рачи ? ? ?
Pravi je put!
Samo ne znam šta je na kraju puta? ("Znam ja nas - j... ja nas")
p.s.
Nisam spreman za elaborat pa sam skratio...






Нисам ни ја спреман за елаборат. Нисам ни за причу о крају пута јер смо тек на почетку.


Оно што је видљиво је да су пчелари како - тако успели да се " уједине " и да изграде погон .
По први пут је мед из Србије извежен без посредника.
Уочена је поприлична нервоза откупљивача и прекупаца.
Цена меда у откупу је знатно увећана.
Има ту још покренутих ствари али као што Душан рече без елабората. Почетак обећава ...
Занима ме шта друге колеге мисле ?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #32 poslato: Februar 03, 2021, 12:42:19 »

Да ли је прави пут или странпутица отварање погона " Наш мед " у Рачи ? ? ?

Pravi je put!
Samo ne znam šta je na kraju puta? ("Znam ja nas - j... ja nas")
p.s.
Nisam spreman za elaborat pa sam skratio...







Нисам ни ја спреман за елаборат. Нисам ни за причу о крају пута јер смо тек на почетку.


Оно што је видљиво је да су пчелари како - тако успели да се " уједине " и да изграде погон .
По први пут је мед из Србије извежен без посредника.
Уочена је поприлична нервоза откупљивача и прекупаца.
Цена меда у откупу је знатно увећана.
Има ту још покренутих ствари али као што Душан рече без елабората. Почетак обећава ...
Занима ме шта друге колеге мисле ?
Neće biti elaborat, samo teze...

Firma koja je osnovana 31.07.2017. a do danas je izvezla dva, možda tri šlepera meda, kolikogod respirator dobar bio,
ne može kući na nogama.
Tu su milionski krediti i milionski iskazani gubici u prethodnim godinama.

Firma, koja svoj opstanak zasniva na prosjačenju i donacijama (dobroj volji) nekog kruga građana (članovi spos),
ima problem sa poznavanjem načela poslovanja, svojih kadrova.

Stranputica je to, što ta firma, odnosno neki drugi ljudi, u njeno ime, blate i pljuju sve druge otkupljivače i na to
navlače i druge pčelare. To nije u redu, čak i ako ova firma preživi. A ako ne preživi, svi, koji su lajali na otkupljivače, mogu da se nadaju da su na njihovoj crnoj listi i da će poslednji predati med.

Katastrofalno pogrešan potez je otvaranje maloprodaje u Beogradu na Vodi.
Sa SPOS foruma sam banovan na godinu dana, zbog sledećeg komentara:
Citat
Čestitam pčelarima Beograda na otvaranju maloprodaje.
Još 4 do 5 brižljivo odabranih lokacija za maloprodaje i oni su rešili pitanje plasmana svoga meda.

Raša krimtehničar, koji je sad tamo glavna tvrtka, proglasio je ovu čestitku iznošenjem neistina i poslao me na
Havaje...

Stranputica je i to, što se masovno preko medija iznosi neistina, da je jedini pravi livadski med sa Vlasine.
Time su obezvređeni svi drugi livadski medovi iz Srbije.

Na pogrešnom putu su svi oni, koji povezanih očiju, sa kačkavaljem u ušima, aplaudiraju i kad im pobride dlanovi,
verujući da ih se vodi u svetlu budućnost.

P.S.
Pod hipotekom su, najverovatnije i poslovni prostor Saveza i Pogon.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #33 poslato: Februar 04, 2021, 08:52:13 »
Pisao sam o ovome na više mesta.
Nije loše stvarati konkurenciju na svim poljima pa i na ovom.
Sasvim je drugo pitanje da li ovaj pogon radi po tržišnim principima. Završni račun će pokazati da li su na zdravim nogama ili ne tj da li je održivo njihovo postojanje u šta ja sumnjam. Pre otvaranjai pre početka izgradnje nigde nisam mogao da vidim visibility studiju za ovaj pogon. Najviše me plaši da je visibility studiju napravio aleksinčanin koji ne zna kada je gladan ali šta je tu je. Mleko je prosipano i tu se nema više za čim žaliti.
Ne treba zaboraviti da je prodajna cena u inostranstvu na određenom nivou i da niko ne može da očekuje da se naš med prodaje po ceni koja je iznad te koja je formriana na tamošljem tržištu. U kvalitet ne sumnjam. Uvoznik iz te zemlje mora nešto da zaradi...da se plati porez i carina, marža, transportni i troškovi prodaje i ko zna šta još. Od te maloprodajne cene u njihovim marketima koja je opterećena svim ovim i mnogim drugim troškovima izvoziniku tj pogonu ostaje ono što je ostalo. Sa tim iznosom pogon mora da plati otkupljen med, troškove prepakivanja, transport, eventualno otplati neke kredite koje je uzeo, da isplati zarade radnicima sa svim pratećim troškovima itd. I kada se sve to zaokruži treba videti da li je to na tržišnim principima ili smo se vratili u 70-te godine prošlog veka i komunizam gde svako troši koliko mu treba a zarađuje koliko može.
Da se razumemo i ja bih voleo da imam Ferari testarosu ali je druga priča što mi plata to ne dozvoljava.
U vreme neolibelarnog kapitalizma mi otvaramo društveno preduzeće! Sve mi se čini da je to neminovno put u propast. Voleo bih da nisam u pravu ali vreme će pokazati.
Svi oni koji su sada srećni i treba da budu srećni nisam siguzran još koliko će biti srećni.
S druge strane, kakava korist od izvoza. Ako uzmemo da nas u Srbiji ima 7.000.000 i da svakog jutra svaki od tih 7.000.000 ljudi uzme 1 kafenu kašičicu meda (ne supenu nego kafenu kašičicu) ili 5 gr pa puta 30 dana pa puta 12 meseca dođemo do vrtoglave brojke pa se pitam kakve to tržišne viškove mi izvozimo kada nemamo dovoljno ni za nas.
Da je ista energija utrošena u propagandu korišćenja meda, priopolisa, cvetnog praha, perge, mleča i sl. kao u npr promociju štetnosti pušenja ( a da ne spominjem u otvaranje pogona u Rači jer je to još jedan subjekat koji će zavisiti od subvencija države pošto samostalno ne postoji način da funkcioniše) gde bi nam bio kraj. S pravom bih postavio pitanje ovom prilikom koliko bi nam nacija bila zdravija da svi redovno koristimo med a ne da deci kuopujemo nutelu i eurokrem. Uostalom probajte nekom detetu iz kuće kad odete kod nekog na Slavu npr umesto milka čokolade (koja ne valja nizašta) ili eurokrema ili sl. slatkiša poklonite teglicu meda...da vidite kakvim očima očajnika će vas gledati dete.
   
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #34 poslato: Februar 04, 2021, 11:20:15 »



Непосредан контакт па самим тим ни непосредног искуства са погоном "Наш мед " из Раче нисам имао. Међутим , разговарао сам са неколицином пчелара из Велике Плане који су свој мед предали и продали преко погона.  Сви су задовољни сарадњом коју су имали са погоном. Узроковање меда је вршено код њихових кућа уз видео запис а плаћање и све остале обавезе које је погон преузео у односу на мед који је од њих преузео су извршене на време и онако како је уговорено. Њихово искуство је позитивно.


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #35 poslato: Februar 04, 2021, 14:59:07 »
Што би Душан Лазић лепо рекао (вешто и политички коректно, па не знам шта је тачно мислио), изгледа да погон ради добро и да је први пут (мислим, прави пут). Ево, недавно је, чини се, први пут извезен наш мед у Италију!

Гледалац и слушалац вероватно може бити у заблуди када ово гледа јер се говори о фирми која продаје наш мед као наш мед...ајд' сад знај га ти чији је...мислим на фирму која извози – сматрам, сви су једнаки пред министром (погледајте и послушајте занимљиву игру речи 12:35 минут):

https://www.youtube.com/watch?v=vSHu1S_hCJ4

Ако човек хоће да провери, упише у претраживач: Naš med prvi put na tržištu Italije (најбоље латиницом) и добиће читав низ наслова где смо тек сада (први пут у животу) извезли мед у Италију. И још мало више када се погледа текст испод наслова и види стварно наш мед, а не Наш мед као назив фирме.

Мало злобно рекламирање (аааали - "по закону" :) )...тако да можемо и претпоставити чији је наш мед (за сада је стварно наш, али што рече Душан: ј... ти нас).

Изгледа да је Дуле Мирић џаба кречио...да је на форуму па да нам објасни како је он нулти пут извозио у Италију (ако је извозио). Нешто размишљам, ако је ово први пут онда је Мирић извозио нулти пут. Тако да ову категорију треба увести у економску науку.

ПС

Горане, и са Дафимент и Југоскандик банком су сви били задовољни (у почетку). После паре нису биле наше, али смо ми сви плаћали ту зајебанцију коцкарима. То не значи да неће добро пословати, али да ли ће све бити као сада, видећемо...видећемо да ли ће бити сви „улагачи“ задовољни, једног дана.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #36 poslato: April 25, 2021, 08:18:34 »
Тренутно ''пролазно време'' Србског пчеларског маратона...
Ови што продају погаче су се примирили али су сугестивног мишљења да можда да се дода још нека ''стимулативна поленска са кобалтом који тера матицу да сеје одједном у две ћелије'' а нарочито јер су ноћи хладне...
Ови што продају сатне основе су у фазону трпајте сатне основе пчеле ће да изграде има маса пчела... развој само такав... а после ћете тај исти восак да претопите па да препродате плус обавезно видети рекламе за парне топионике и сличне направе... а то што су ноћи хладне одговара пчелама да се мало разладе јер лепше се гради по ладовини...
Ови што продају друштва вичу багрем ће да разбије купујте друштва немој да се кајете...
Ови што продају кошнице уваљују дрво и сандуке само да се пребаце ''екстра'' друштва ових што их продају... и никако пластика јер трује...
Пластичари вичу купујте пластику трајаће толико да ће и деца да наследе...
Ови што продају амитраз подсећају да треба купити отров у пролеће јер ће до лета да изветри и да се ''овлажи''...
Ови што продају места за багрем нуде пун пансион са све струјом и водом и са местом за ваше мезимице и ваш возни парк у прошараној ладовини са предивним погледом на планине и брда а и у близини је продавница што добро сарађује са шећераном...
Јужна пруга јединствено виче у глас багрем је измрзо немој да долазите џабе селите плус ће вам избушимо гуме...
Око пешчаре вичу да су посејали милионе хектара пшенице и да сада прскају и отров се шири на багрем па немој да долазите да вам пчеле не страдају од отрова са пшенице плус бушимо гуме а и багрем је измрзо... А чули смо да су дотерали хектолитре неког отрова за сунцокрет значи немој да долазите ни на сунцокрет... идите на Фрушку гору на липу...
Вође нуде експорт без провизије.
Ови са Фрушке горе одговарају да нема где да дођете липа је посечена... нема ни за нас а плус бушимо гуме...
Анализе раде Немци јер ''дибесте, дибесте, немачка медецина је најбоља на свету''... посебно она за џепно паковање...
Добро пролазно време... кланови, кланчићи, удружења, савези, картели, чопори, банде, лобији, феуди, тројци, четверци и осмерци са и без кормилара, клубови, дружине, хорде, мафије, руље, багре, армаде, булументе, скупине, секте, камариле, фаланге, екипе, свите, жгадије, петоколонаши, фирме, елите, чете, одреди и тројке, самостални стрелци и снајперисти, породице, фамилије... па ко кад стигне на циљ...

Некад сам мислио дај Боже да се Срби сложе око неког интереса... сад кажем само да нису пчеларски.
« Poslednja izmena: April 25, 2021, 08:40:41 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ПУТЕВИ И СТРАНПУТИЦЕ СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА
« Odgovor #37 poslato: Decembar 11, 2022, 23:00:45 »
Српско пчеларство је одавно у понору.
Још од другог рата па на овамо увучено је у велики понор а дубину су одређивали увек они који нису желели напредак ове привредне гране а гледали само на свој лични интерес.
 Не знам како су прошли велепчелари из тог периода после другог рата. Вероватно као и сви други успешни пољопривредници у Србији и двема српских покрајина, који су проглашени кулацима, народним непријатељима и непријатељима револуције, којим је углавном сва земља и имовина одузета, ко је завршио само у затвору тај је одлично прошао, остала глава а многи су знамо већ како прошли.

После неколико деценија скоро сав мед смо одлуком нових власти предавали словеначком Медексу а он га је паковао и враћао назад у Србију и све остале републике и покрајине.

За тај период од препоручене кошнице конгресовке ( са конгреса пчелара 31-32 год у Осеку) као најприхватљивије кошнице која се показала боље од ЛР и ДБ кошница ми смо прихватили све друге осим конгресовке јер је она долазила из периода Краљевине а све што је било добро из тог периода краљевине није било баш популарно за препоруке и да се о томе било шта позитивно  пише и говори.
Српско пчеларство је пало у руке послушника и политичких подобника.
Увозили смо матице углавном из Словеније  ( сада деца ТИХ  послушника и њихових следбеника увозе ГЛУПОСТИ из немачке и аустрије) јер је то било популарно а нашу расу пчела Крајинку су још много пре доласка комуниста прогласили и описали као крањску и ако је у многим земљама нпр Румунији, Мађарској, Бугарској, Украјини, Русији итд зову Крајинка.
Неко је на време смислио како да нам и расу пчела украде.

Одавно након распарчавања бивше заједничке земље у пчеларству имамо промовисање свега што је страно и заступнике прозападне пропале и застареле технологије.

И поред тога што данас имамо своје домаће и још најсавременије системе пчеларења на свету, постоји изузетно јак лоби бивших политичких послушника и заступника застареле прозападне пчеларске технологије који свом снагом задржавају наше пчеларство у понору у кога су га увели. 

Поздрав драгим пријатељима...   
« Poslednja izmena: Decembar 11, 2022, 23:33:12 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.