Autor Tema: cicoka  (Pročitano 29631 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: cicoka
« Odgovor #45 poslato: Novembar 02, 2021, 13:20:12 »
Како је радо посећују током целог лета (добро, знам да ниси мислио баш на цело лето), али лети углавном не цвета.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: cicoka
« Odgovor #46 poslato: Novembar 02, 2021, 21:15:51 »
цео август и даље...  :)
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: cicoka
« Odgovor #47 poslato: Novembar 03, 2021, 11:26:12 »
Ако се сетиш, неком приликом, потражи препознатљиво корење чичоке која цвета у августу :). Сећам се да сам их тражио још деведесетих година...и нема их. Више година касније у разговору са управником ратарства Алмекса, сазнао сам да то што тако рано цвета, уопште није чичока.

Реч је о врсти сунцокрета, коју је на „неки“ начин створио човек и која сада представља опасни коров. То је Helianthus annuus ruderale.

Ширење и једне и друге врсте је забрањено. Верујем да су листу радили стручни људи, али чичока може бити корисна и за исхрану људи. Када смо код ширења...по правилнику испада да треба казнити сваку другу кућу јер има чичоке у дворишту :)...

Да ли баш треба да буде у равни са опаким коровом, то би било питање. Корист за пчеле постоји, али би ширење Helianthus annuus ruderale представљало невољу за ратарство и то ипак треба пазити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: cicoka
« Odgovor #48 poslato: Novembar 03, 2021, 22:23:38 »
Не мора то значити ни да сам у праву у вези времена цветања те биљке. Она сваке године цвета и увек је на истом месту. Можда сам ја и погрешио у вези периода њеног цветања а можда и нисам, не знам, сада после овог твог писања нисам више ништа сигуран.  :D

Мени није толико битно када цвета јер ње нема пуно имамо пуно кошница у окружењу и пчела увек има када она цвета.

Сад си ми дао обавезу да је испратим у следећој сезони, наравно ако се сетим у том периоду.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.