Autor Tema: Rensonova metoda  (Pročitano 85625 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #120 poslato: Jul 02, 2017, 09:54:05 »
Citat
Kolega Bojane, problem je u nedostatku vremena. Znas kako je u pecalbi, poso, kuca pcele....

Znam Krešo svi većinom tavorimo sa slobodnim vremenom.

Hvala ti što odvajaš vrijeme.

Pozdrav

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #121 poslato: Jul 02, 2017, 17:41:01 »
Dusane po Rensonu treba 30000 celija za maticu a lr nastavak ima 68000, verovatno je i to problem bio.
Stavio sam po dva krajnja rama levo i desno poklopljen med, mislio sam da pravim bocnu maticnu resetku, ali sam odustao od toga. Ove godine sam poceo da koristim Lr polunastavke od 121mm, ako se koriste ramcici sa satonosama od 1cm debljine tacno se uklapa 30000 celija(4.3*0.91*800*10), pa cu dogodine probati ako se ukaze prilika.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #122 poslato: Jul 03, 2017, 10:51:20 »

Dusane po Rensonu treba 30000 celija za maticu a lr nastavak ima 68000, verovatno je i to problem bio.
Stavio sam po dva krajnja rama levo i desno poklopljen med, mislio sam da pravim bocnu maticnu resetku, ali sam odustao od toga. Ove godine sam poceo da koristim Lr polunastavke od 121mm, ako se koriste ramcici sa satonosama od 1cm debljine tacno se uklapa 30000 celija(4.3*0.91*800*10), pa cu dogodine probati ako se ukaze prilika.


Kolega Bojane, problem je u nedostatku vremena. Znas kako je u pecalbi, poso, kuca pcele....
Kolega Gorane, nebih se slozio oko nekih stvari po pitanju ove metode. Iznijecu neka moja iskustva i nacin rada.
Obicno imam otvoreno samo donje leto. Imam par uokvirenih MR sa letom, i njih ako stavim to je onda na prvom plodistu. U tom slucaju je trutovi imaju izlaz, ali onda to iskazuje pojacanu budnost po pitanju kontrole rojenja, jer i matica moze izlijetati u slucaju izlaska roja.
Isto tako drzanje drustva u ovoj formaciji u mojim pasnim uvjetima traje oko dva i po mjeseca. Obicno negdje od polovice aprila do pocetka jula. Sve ovisno o tijeku pasne sezone. Prije par dana sam sva drustva skinuo s Rensona, tako da matica ima sav prostor dva plodista za zalijeganje. Razlog tome je izuzetno vruc juni i zavrsetak lipove pase najmanje petnaestak dana ranije nego obicno. Dakle drzanje drustva u ovoj postavci nema za ovo vrijeme nikakvih negativnih poslijedica. Kad je rijec o rojenju, puno toga, osim genetike i podrijetla matice, ovisi i o pasnoj sezoni. Ove godine, od dvadeset i dva drustva imao sam dva rojenja i u dva drustva samo jednom kidao maticnjake. Sve ostalo je proslo bez i jednog jedinog maticnjaka. A bilo je godina kad je stvar bila dosta drugacija.
Kad je pasa u pitanju, u mom okruzenju je stanje slijedece. Vec od marta pocinje, naravno ovisno o vremenu, ljesnjak, drijen, vrba raznih vrata, javor, razne vrtne cvjetnice, trnjina,voce, glog, divlji kesten, svibovina (bagrema slabo, aobicno je i hladno), nesto bijele djeteline, mala stanka aonda lipa. Lipe ima pet vrsta u okruzenju, i vrijeme cvjetanja je dosta dugo. I nikad ne izda, nego cesto izvlaci sezonu. POd dobrim vremenskim uvijetima, zna vocna pasa (i vrba) znacajno mediti. Sve osim lipe je tiha pasa. A kad lipa krene, onda se samo poturaju nastavci i vrca. I sve ovo vrijeme je (pocevsi od voca) matica ogranicena. MOram priznati da se ne drzim slijepo tih famoznih 30000 celija. Uvijek volim da pcele imaju krajnje ramove pune s hranom. I onda, od matice do matice. Neke ostanu na tom broju, a neke zalegu dijelom i krajnje okvire. U svakom slucaju, bit i osnaovna zamisao ove metode pokazuju rezultat. MOzda i do pasnih i klimatskih uvijeta, ali ja nema losih godina . Samo dobre i bolje.


                     Мислим да овде не треба полемисати . Довољно је прочитати прво јављање по овој теми које је поставио колега Валон Мустафи. Текст јесте на македонском али је сасвим разумљив. Ту је Ренсонова метода јасно описана у сваком погледу . Јасно се види у које време се ради , колико дуго кошнице по њој треба да стоје , какав је распоред наставака , матичних решетки , положај матице , трутова и резултати које од ове методе рада треба очекивати. Ту готово да нема места одступањима. Ако нема две матичне решетке онда то не да није Ренсон него са њим нема никакве везе. Ако матица није у другом наставку " заробљена " матичним решеткама поново није Ренсон нити са њим има везе. Једино одступање и прилагођавање је дозвољено у временском периоду држања кошница по овом методу. Што краће то боље.
                      У мојим претходним јављањима покушао сам да направим разлику између  "технике пчеларења" што Ренсон није, нити може бити и "технике максималног искоришћавања једне јаке , бурне али кратке паше " што Ренсон у својој суштини јесте. Ова разлика је по мени јако битна јер задире у сам смисао ове методе. Држање кошнице у дужем временском периоду у оваквој формацији је не само бесмислено већ и штетно. Прилагођавање ове методе одређеном локалном пашном подручју је и могуће и добро и зависи само од једне чињенице - дужине те јаке пчелиње паше.
                      Ја лично Ренсона користим само у багремовој паши јер је она код мене једина кратка и јака и само са ЕВ кошницама јер су оне стицајем околности идеалне за примену ове методе. У зависности од очекиваног отварања барема кошнице по Ренсону сређујем у другој половини априла , најкасније до првог маја а рушим у другој половини маја , најкасније првог јуна.
                      За разлику од неких других описаних метода Ренсон је више него прецизан и не дозвољава импровизације. Зато га , по мом скромном мишљењу и искуству , треба или доследно спровести онако како је описан и предвиђен или га уопште и не помињати. Маја искуства са њим су позитивна али познајем и колеге који су га пробали нису добили очекиване резултате а себи и пчелама направили бројне проблеме. У разговору са њима видео сам да су импровизовали , нису испоштовали прописане параметре и резултати су углавном били лоши ( ројење које се не може спречити , слабљење друштва , никакав унос ... ) .
                      Слична прича је и са Ђерзоновом тзв. дијамантском методом. Знам колегу који сваке године тврди да спроводи Ђерзона као начин разројавања након багремове паше. Ни Бог живи га не може разуверити да то са Ђерзоном нема никакве везе јер се овај ради пре а не након паше. Када износи тај свој став колеге се подругљиво подсмевају , неки су покушавали да му објасне да није у праву али не вреди . Стари Римљани су за то још давно рекли " Surdo fabulam narare " и били у праву.
                       Толико од мене овога пута надам се да сам појаснио неке ствари.
                     
                     

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #123 poslato: Jul 03, 2017, 15:38:39 »
Da ne bih pisao kao oni sto nemaju RV ali znaju da ne valja samo cu izneti par razmisljanja - za jaku pasu nsm Renson ne treba - sklonimo maticu kad je plodiste puno legla da pcele unosom ne izblokiraju maticu i kraj price - sve ide u mediste (ovo vec radim) ili rotiram plodiste za 180 strpeni i stavim mrezicu na plodiste a otvorim drugo leto gde i dodje i opet sve izletnice u mediistu a pcele osecaju maticu.

Drugo - perga - kome treba perga od bagrema (da suncokret ne spominjem) ali prevesavanjem legla dole i stavljanjem praznih ramova izmedju tih prevesanih em dobijemo cist vosak em pergu...

I ono glavno za mene sto su mnogi zaboravili kad su u pitanju RV i EV je Vojina racunica o broju pcela koje se izlezu i koje umiru kod ovih kosnica kad je u pitanju normalno jako drustvo spremno za pasu.

A glavna prednost RV I EV su iskoriscenje tihih pasa...

PS: rojice se i u RV ako plodiste u tihoj pasi ne prevesamo vise od dvadrsetak dana ( opet ima veze i sa maticom) pa vidimo da je glavno prilagoditi nacin pcelarenja prrvashodno svojim pasnim uslovima...

PS1: u jakoj pasi kako je rekao Dragan Sosic jednom moze i limeno bure...

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #124 poslato: Jul 03, 2017, 23:16:57 »
Kolega Bojane, nema potreba ni za kakve zahvale. Ako imam sta smisleno kazati, napisem kad stignem.
Kolega Gorane, ako jos jednom pogledas prvi post, vidjeces da je kolega Mustafi postavio link na HPS-ov forum, na kome sam jos 2008 pisao prvi put o ovoj metodi. Dobar dio teksta je proizasao iz ovog mog pisanja. Od pocetka pcelarenja koristim ovaj nacin, i nama tu nikakave greske. Mogli bi se naci i originalni tekstovi, i tu je jasno navedeno da je matica ogranicena od druge polovice aprila do negdje pocetka jula. I vjeruj, fercera to bez ikakvih problema po pcele. Matica je ogranicena dvijema maticnim, i u originalnoj postavci otvoreno je samo donje leto. I sam to radim tako. Ako otvorim leto na gornjoj resetci, navuku mi puno polena u mediste, sto mi netreba ni pod razno. Ako dakle otvorim poneko leto, onda je to ono na prvom plodistu kao sto sam vec kazao. Toliko o originalno zamisljenoj metodi.
S druge strane, ni ova metoda, kao uostalom ni bilo koja, nije apsolutna istina. U svojim klimatsko pasnim uvjetima, svako moze da se igra. Sve je naravno podlozno kritikama i preispitivanju. Mora biti logicno, smisleno sve ono sto se radi. Kad se poznaju bazicne stvari i postuje biologija pcele. onda mozes kako hoces. Ili sto bi i rekli, od izvora dva putica.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #125 poslato: Jul 04, 2017, 08:24:55 »



                 Све је у реду Крешимире . Моје писање се није  односило на Вас колико на оне који дискутују и критикују нешто што никад нису ни пробали. 

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #126 poslato: Jul 05, 2017, 22:59:09 »
Kolega Gorane, nema potrebe za persiranjem.
Evo samo ukratko jos jednom prednosti ovakvog nacina pcelarenje.
DAkle, nakon sto se drustvo razvilo na dva nastavka, sa 16 ramova legla, slijedi ogranicenje matice ma gornje plodiste, jos jedna maticna pa polumediste. Kljucna je ova ogranicena kolicina legla.
Malo legla i dosta njegovateljica, rezultira optimalnom njegom legla. Tako izlezene pcele su izuzetno vitalne. Pcele odgojiteljice se ne trose prevelikom kolicinom izlucene mlijeci, tako da zive duze (pcele se najvise trose velikim lucenjem mlijeci) . Po autoru do nevjerovatnih 80 dana (mada sam imao na predavanju biologa koji sumnja u navedeno. Kaze da se pcelama krila mehanicki otrcaju). Liebig opet navodi da je zivot pcele u jeku sezone tek neka tri cetri tjedna ako se sve odvija bez ogranicavanja legla. Pcele koje duze zive nego obicno, su zimske pcele i rojevne. Razlog vjerovatno lezi u tome sto nisu bile otercene uzgojem legla i lucenjem mlijeci. Ovom metodom uzgajaju se skoro pa zimske pcele, sa dosta masnog tkiva, sto je opet garancija produzenog zivotnog vijeka. Pa sad, ako nam sabiracica zivi samo tijedan dana duze, ili cak par tjedana, onda je jasno da ogranicen broj pcela moze donijeti dosta meda.
Slijedeca prednost je u tome da zbog relativno malog legla, odnos kucnih pcela i sabiracica se mijenja u korist ovih posljednjih.
Sve u svemu, dosta logicno i razumljivo. I sto je jos bolje, u praksi se pokazuje kao istinito.
Pozz, Kreso.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #127 poslato: Jul 06, 2017, 08:22:01 »
 Slazem se sa napisanim i sve vise verujem u to da pcele duze zive koje se roje i da ne treba previše da se juri leglo u svakoj kosnici. Pcele koje se dobiju sirenjem legla, a samim tim i lose su othranjene jer se na silu tera drustvo da odgoji leglo za koje nije sposobno krace zive. Ima nekoliko predavača koji potenciraju kvalitet legla a ne kvantitet. Pozdrav Kreso

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #128 poslato: April 27, 2018, 02:15:42 »
Ova je tema malo zahrđala...

Ove godine sam i ja moje dvije EV košnice postavio u Renson formaciju pa se nadam da ću steći neka vrijedna iskustva kao i da će one da se pokažu u najboljem svijetlu.

Za sada sve teče kako i treba. Pčele lageruju pergu u prvi nastavak dok matica zaliježe u drugom.

Ove godine sam odlučio da ne stavljam SO u EV okvire već samo uske trakice SO. Ne koristim čak ni žicu. Dodavanjem takvih okvira u plodište i iznad njega u ovom periodu dobijemo različite rezultate od mješanog trutovskog i radiličkog saća do gotovo potpuno trutovskog. Dolazi vrijeme rojenja i pčele sada rado grade trutovsko saće.
Ono što mi je ineresantno jeste da takvi ramovi u prvom nastavku budu izgrađeni samo sa radiličkim ćelijama. To mi se desilo na obe EV košnice koje su po Rensonu i to na više okvira. Neznam da  li je pravilo ili slučajnost ali je interesantan podatak.
Inače ne uzbuđujem se previše zbog trutovskog saća jer će da posluži u medištima a za plodište se uvjek probere dovoljno ramova sa radiličkim saćem.

Bilo bi dobro da oživimo malo ovu temu jer znam da ima još kolega koji primjenjuju Rensona.

Pozdrav svima...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #129 poslato: April 27, 2018, 07:54:31 »
Definitivno sam trajno odustao od ovog metoda. Nije mi se pokazalo kao dobro. Možda ni ja nisam nešto uradio kako treba. Ograničavanjem matice deset do petnaest dana pad bagrem a zatim izolacija mrežom kad bagrem zamedi mi je puno efikasnije. Možda renson u nekoj livadskoj paši ali za bagrem ne. Razlog je ulaze u rojenje... I pored toga što je matica izolovana sa dve matične rešetke izroji se. Kako nemam pojma....
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #130 poslato: April 27, 2018, 10:48:58 »
Definitivno sam trajno odustao od ovog metoda. Nije mi se pokazalo kao dobro. Možda ni ja nisam nešto uradio kako treba. Ograničavanjem matice deset do petnaest dana pad bagrem a zatim izolacija mrežom kad bagrem zamedi mi je puno efikasnije. Možda renson u nekoj livadskoj paši ali za bagrem ne. Razlog je ulaze u rojenje... I pored toga što je matica izolovana sa dve matične rešetke izroji se. Kako nemam pojma....

Miroslave ranije si negdje pisao o nekim eksperimentima sa ovakvim načinom ali ne mogu da nađem te poruke. AKo se dobro sjećam pregradi se plodište mrežicom a donje leto se okrene bočno ili nazad tako da se sva izletnica preusmjeri gore. Volio bih ako možeš malo da pojasniš. Možda bih i ja jednu od ove dvije presložio da uporedim.


Polemisalo se o tome da li matica može da smrša pa se provuče kroz MR. Zna se da se zadak kod matice smanji tokom rojenja ali mislim da je Šole pisao da matica kroz rešetku nemože da provuče prsište koje nebi trebalo da se smanjuje tokom rojenja pa ostaje nejasno kako se onda matica provuče.
Da li je moguće da mlade matice koje se izlegu još nedovoljno razvijene prođu kroz rešetku i povedu prvenac iako on pripada starki? Nešto tu ne štima...


Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #131 poslato: April 27, 2018, 12:03:27 »



            Ове године сам оставио само једну чисту ЕВ кошницу коју сам поставио по Ренсону. Негде сам већ писао о томе али не могу ни да се сетим ни да нађем где. Кошница је остављена на 5. ЕВ наставака . Поподне идем на пчелињак и остаћу тамо до краја празника . Прва коју ћу да прегледам је она. Ако се у међувремену докопам рачунара известићу о стању јер знам да посебно Бојана то интересује. Поздрав.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #132 poslato: April 27, 2018, 12:09:56 »
Majkane , to je Belciceva metoda pcelarenja.Ja je radim redovno  i sada sam slozio jednu RV ali po izvornom Belcicu sa plodistem na vrhu.Ali sada je kasno za bagrem.Ja prvo ogranicenje na jacim drustvima radim 20 dana pre bagrema a na malo slabijim 15. Mrezu postavljam kada bagrem krene a pre toga izvcati med da se ne mesa.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #133 poslato: April 27, 2018, 13:34:31 »
            Ове године сам оставио само једну чисту ЕВ кошницу коју сам поставио по Ренсону. Негде сам већ писао о томе али не могу ни да се сетим ни да нађем где. Кошница је остављена на 5. ЕВ наставака . Поподне идем на пчелињак и остаћу тамо до краја празника . Прва коју ћу да прегледам је она. Ако се у међувремену докопам рачунара известићу о стању јер знам да посебно Бојана то интересује. Поздрав.

Bilo bi dobro da nam se javiš Gorane ako budeš u mogćnosti. Želim ti ugodne praznike u Radovanju...



Majkane , to je Belciceva metoda pcelarenja.Ja je radim redovno  i sada sam slozio jednu RV ali po izvornom Belcicu sa plodistem na vrhu.Ali sada je kasno za bagrem.Ja prvo ogranicenje na jacim drustvima radim 20 dana pre bagrema a na malo slabijim 15. Mrezu postavljam kada bagrem krene a pre toga izvcati med da se ne mesa.

Moguće da je tako majkane. Meni je ostalo u pamćenju da je Miroslav pisao o tome negdje ali nemogu da nađem.
Praktično bih ja mogao jednu moju Renson EV da kada bagrem krene presložim tako da podignem plodište na vrh i pregradim sa mrežom. Leto na plodištu joj okrenem bočno a donje leto na podnjači ostaje kako je i bilo. Skidam matične rešetke i sva izletnica iz plodišta će da se vrati dolje. Miris matice je prisutan a i da nije tada neće biti mladog legla nigdje sem u plodištu pa nema matičnjaka.

Drugi način je da maknem donji nastavak sa pergom i spustim plodište na podnjaču koju okrećem za 90 ili 180 stepeni. Preko plodišta mreža. Otvaram novo leto iznad plodišta i opet sva izletnica ide u medište.

Ovaj drugi način ima prednost jer medište ne diramo prilikom dodavanja novih medišta ali je tada teže držati rojenje pod nadzorom.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #134 poslato: April 27, 2018, 13:50:40 »
Majkane, poenta je da pcele svo vreme komuniciraju sa maticom koja je na gornjem nastavku preko MR., kojoj je zatvoreno leto, znaci ulaz samo na donje leto, u danu kada pocne bagrem, postavis zicu ispod MR i otvoris maticnoj leto, sve izletnice ce se i bez okretanja plodista vratiti na donje leto, gde su i navikle.. Maticu bi trebao vec danas, sutra, odvojiti gore sa dva / tri rama otvorenog legla i par satnih osnova, ramove sa pergom i medom bocno, ispod MR stavis sareno i nepoklopljeno leglo a ispod njega, najstarije leglo, za osam dana porusi maticnjake ako ih ima. Ako hoces novu maticu, ostavi dva lepa maticnjaka ispod. I videces kako pune te nastavke ispod, rasterecene legla, nove pcele se izlezu i mnogo ranije postaju izletnice. Malo kasnis  ali preslozi je vec danas kako sam ti opisao.. Majkane, znaci samo donje leto otvoreno do postavljanja mreze i MR ispod plodista, da matica ne ide dole.