Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345319 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1215 poslato: Februar 06, 2023, 14:41:36 »



У протекла два дана по други пут у овој години ( први је био 02.01.) обишао пчелињаке.


Субота 04.01. - пасје време.


 Целог дана су се на сваких сат времена смењивали периоди кише , снега и покадкад на краће сунчаног времена. Све време је дувао хладан ветар. Земља мокра , натопљена. Није било ни за излазити напоље а камо ли радити. Но морало се и то. Обишао мајстора столара па онда Радовање. Пчелињак је у малој " дољи " па га ветар прескаче. Сачекао сам период без падавина па кренуо са послом. Кровови са леденом покорицом. Завирио сам брзински само испод кровова јер ми се стање од прошлог обиласка овог пчелињака није баш свиђало. Нисам погрешио. Пронађен један губитак. Страдало је једно од најјачих друштава. Зашто , не знам у овом тренутку јер нисам даље чепркао по њему. То остављам за други пут. Остала друштва жива али је клубе код око 1/3 отишло у доњи наставак. Вероватно су ту доле покренуле легло и остале уз њега. То ми се сада ни мало не свиђа али шта је ту је. Љут на себе што нисам отишао ранијих недеља у обилазак када је време било боље и када се могло интервенисати нисам остао ни у Радовању ни у Плани већ сам продужио за Јагодину.


Недеља 05.01. - дан сунчан са мало ветра али са доста мраза и температуром око -5 степени.


По повратку из Јагодине свратио до Плане. Прво прегледао кошнице код куће у Плани. Све на броју ситација много боља него у Радовању.
Обишао и Ливадицу и завирио у сваку. Овде стање још боље. Три , четири комада појеле по целу погачу остављену 02.01. Додате нове погаче , враћени кровови и правац Београд.


Закључак :


Након суботњег разочарења у недељу се расположење поправило. Уз пут сам размишљао о својој неодговорности што сам дозволио да пчелињаке јесенас одлично зазимљене доведем у питање ( посебно онај у Радовању ). Иако сам знао где су опасности и шта и кад треба урадити нисам то учунио на време. Сада ми остаје да чекам Сретење као први наредни слободан дан. Годинама уназад имам минималне сасвим подношљиве губитке а ако ове године буде било другачије то ћу себи тешко опростити.




Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1216 poslato: Februar 06, 2023, 20:42:17 »
Гого пријатељу,
Надајмо се да ће бити све у реду.
Пре који дан било је топло време па су пчеле могле да узму храну а верујем и сада да си могао кинути тај горњи наставак и погледати да ли у том наставку где су се спустиле има легла или га нема. Ако га нема неће уопште бити никаквих проблема а ако га има онда би у том наставку требало да буде макар мало меда у венцима или у рамовима поред легла. Ако имају макар килограм меда ту у близини легла опет неће бити никаквих проблема.
За сваки случај у првом топлом дану са макар 7-8 степени требало би легло подићи у горњи наставак.
Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1217 poslato: Februar 07, 2023, 07:56:04 »


Дуго времена је било топло време и у касну јесен и до пред почетак календарске нове годене.
И то је направило проблем. Пчеле нису мировале.
Када сам радио оксалну стање ми се чинило много боље него кад сам додавао погачу пред Божић. После тога ни сам нисам сигуран како ће бити.
Ипак, остаје нам да се надамо добром исходу.

Важно је после... да се мало одмори, отресе прашина па да се настави даље још јаче и преданије.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1218 poslato: Februar 07, 2023, 10:10:48 »
Гого пријатељу,
Надајмо се да ће бити све у реду.
Пре који дан било је топло време па су пчеле могле да узму храну а верујем и сада да си могао кинути тај горњи наставак и погледати да ли у том наставку где су се спустиле има легла или га нема. Ако га нема неће уопште бити никаквих проблема а ако га има онда би у том наставку требало да буде макар мало меда у венцима или у рамовима поред легла. Ако имају макар килограм меда ту у близини легла опет неће бити никаквих проблема.
За сваки случај у првом топлом дану са макар 7-8 степени требало би легло подићи у горњи наставак.
Поздрав драгим пријатељима...   


Знам ја Војо јако добро и шта сам могао и шта сам требао да урадим и када. Времена за то је било али се није дало. И није ми нико крив но ја сам. Оно што ми смета је неодговорност коју критикујем код других а дозволио сам себи да сам будем неодговоран. Имам сачуване рамове пуне меда у резерви , све имам и знам шта је требало урадити и када а нисам .... То је мени криво али да не кукам превише. Видимо се у суботу па ако си расположен код Неше.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1219 poslato: Februar 08, 2023, 00:03:42 »
Гого пријатељу,
Надајмо се да ће бити све у реду.
Пре који дан било је топло време па су пчеле могле да узму храну а верујем и сада да си могао кинути тај горњи наставак и погледати да ли у том наставку где су се спустиле има легла или га нема. Ако га нема неће уопште бити никаквих проблема а ако га има онда би у том наставку требало да буде макар мало меда у венцима или у рамовима поред легла. Ако имају макар килограм меда ту у близини легла опет неће бити никаквих проблема.
За сваки случај у првом топлом дану са макар 7-8 степени требало би легло подићи у горњи наставак.
Поздрав драгим пријатељима...   


Знам ја Војо јако добро и шта сам могао и шта сам требао да урадим и када. Времена за то је било али се није дало. И није ми нико крив но ја сам. Оно што ми смета је неодговорност коју критикујем код других а дозволио сам себи да сам будем неодговоран. Имам сачуване рамове пуне меда у резерви , све имам и знам шта је требало урадити и када а нисам .... То је мени криво али да не кукам превише. Видимо се у суботу па ако си расположен код Неше.



Најважније је да знаш да ли грешиш или не па онда и где грешиш. Када се то зна онда није никакав проблем да се исправи грешка и да у будућем периоду не дозволимо да нам се она деси.
Онај мој другар ( инг. грађевине, знаш ко је) оставио је доле у првом наставку десетак пчелињих заједница са врло мало хране и сада, почетком децембра  када смо му радили оксалну киселину на моју примедбу да мора све то да подигне горе и зазими пчеле како треба, човек рече, све је то добро, тако је требало да се уради и могу оне и доле остати.  :D
Шта рећи, човек све зна. Ма није проблем да он нема толико зимских губитака али кад видим да је претпрошле године од зазимљених преко 60 заједница остао са мање од 20  и да већ сада има доста губитака а да и даље тера по свом онда је то Богу плакати.
Коментарише успут , било је доста оса па су пчеле са клубетом и леглом морале остати доле на подњачи да се лакше бране.
каем му лепо да је могао сузити лето на једну пчелу и по потреби пренети пчеле на други пчелињак али не вреди, он је увек у праву. Он никада не греши и још ми каже: " ниси ти тај који све зна" .  :D 
Нас тројица се враамо након обављеног посла са његовог пчелињака и пчелињака оног нашег другара Владе а он кае: па није страшно тих 2-3 губитка код њега а видели смо укупно више од десет губитака, само у првих 5 кошница три су празне... 

Једноставно људи не желе да виде своје грешке и ту нема спаса. Код таквих ће се губици увек понављати.
Срећа је када човек зна где и када греши и онда се можемо надати да нам се то неће поновити. 

Не иде ми се уопште на Сајам јер сваки нови сајам доживљавам као копање још једног ашова дубље у провалији и понору у коме се наше пчеларство налази, на жалост. 

Опет ће им или ће нам на сајам пчеларства  доћи неки Јохан, неки Клаус, неки Жорж, неки Едмунд, Блинт, Ренсон и не знам ко,  да држи предавање на тако величанственом скупу и сама помисао на тако нешто ми ствара тешку мучнину и ране у души.  :'(

Ту нормалан човек не може бити равнодушан и расположен.

Опет и "Код Неше" , она флаша вина са "хићином-наци сликом" ми не излази из памћења  :-[ и чим помислим на тај ресторан не могу да останем миран, ипак сам ја дете ратне сирочади и оца који је са три своје године завршио у логору. Можда то неком може да прође као шала или не знам шта друго а код мене изазива тешки немир. Жали Боже тако лепе услуге. Ако чујеш да им је то неко полупао и да је склонио из ресторана можда се и наканим да поново дођем али им то никада нећу заборавити док сам жив.

Радо бих дошао на сајам само ради дружења и да видим мноштво драгих колега и пријатеља али  ... , ово али које сам помињао је веома тешко...

Поздрав драгим пријатељима... 

 
   

   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1220 poslato: Februar 14, 2023, 10:41:44 »



Јуче сам по лепом , сунчаном дану око 15 сати обишао београдски пчелињак Мише Милошевића на Раковици. Време мирно без ветра , пчелињак осунчан , температура око 10.степени. Пчеле спорадично излазе и има их на лету. На пчелињаку 9. РВ кошница на два и три наставка. Миша ове сезоне није урадио оксалну киселину а кошнице није отварао од октобра месеца , дакле  3,5 - 4 месеца. Јесенас их је пристојно узимио са солидном количином хране а задњи третман који је радио је био продужени третман мрављом киселином крајем септембра и почетком октобра месеца. По његовим речима у топлим данима којих је било у јануару пчеле су општиле са природом и доносиле полен. Једна од кошница му је сумњива јер је слабије радила у односу на друге. То друштво је и прошле године било најслабије. Иначе у кошницама су четири прошлогодишња производна друштва и пет прошлогодишњих ројева направљених након багремове паше почетком јуна месеца. Пчелињак је на бетонској плочи од гараже подигнут од земље око 4 - 5 метара на осунчаном месту заклоњеном од јачих ветрова.
Први утисак је да на бетонској плочи испред кошница има подоста мртвих пчела. Плоча је прекривена битуменом и тер папиром , неравна тако да се на више места задржава влага на тер папиру. Обзиром да кошнице дуго нису отваране одлучили смо да их прегледамо са освртом на присуство матице , евентуалног легла и количину хране.
Отворио сам све кошнице и био пријатно изненађен њиховим стањем.
Као прво све су у животу са бројем пчела већим од просечног за ово доба године. Ова констатација се односи и на ону једну сумњиву кошницу. Пчеле мирне у нешто растреситијем клубету. Матице , наравно , нисам тражио али по понашању пчела су сигурно присутне. Сва друштва у доброј кондицији па нисам ни у једној тражио ни легло сматрајући да би то било непотребно узнемиравање пчела . Акценат је бачен на храну. У највећем броју  друштава хране сасвим довољно. Клубе је у једној отишло скроз у страну до зида кошнице те је задњи потпуно празан рам замењен рамом пуним хране . Пар најјачих на три наставка су се спустиле у средњи наставак и мед из највишег пренеле доле очигледно до легла које су ту покренуле. Трећи наставак им је сведен на 8.рамова а кроз тако добијем празан простор на сатоноше другог наставка спуштена трећина погаче. Остале које заузимају највиши наставак су по трећину погаче добиле преко сатоноша на врху кошнице.
Рад са пчелама пријатан уз њихово спорадично излетање. Узнемиравање пчела сведено на минимум а на свакој од кошница проведено време минут до највише два.
Општи закључак по оној народној :
" Како сам се надала , добро сам се удала."


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1221 poslato: Februar 17, 2023, 08:27:49 »



Већ традиционално на дан Сретења 15.фебруара или дан два пре или после  обилазим пчелињаке и отварам кошнице. Управо тако сам то учинио и ове године. У среду баш на Сретење заједно са Војканом Станојевићем сам обишао моје пчелињаке у Плани , Ливадици и Радовању. Време је послужило , дан сунчан без ветра са температуром око 14 - 15 степена. На све три локације стање задовољавајуће. Сва друштва жива и здрава у добром радном расположењу. На броју укупно 39.пчелињих заједница 17 у Ливадици , 16 у Радовању и 6 у Плани. Хране имају довољно код појединих сам отворио по који рам са медом. По виђеном стању не би смело бити губитака јер су сва друштва у доброј кондицији.
Сутрадан у четвртак 16. 2. сам са Војканом обишао његов пчелињак у Црвеној јабуци код Уба. Време још лепше нешто топлије око 17 - 18 степени. И код њега пчелињак у фул стању , сва друштва добра , јака са масовним изласком пчела.
Све у свему два лепо проведена дана у природи на пчелињацима који су нам у потпуности задовољили очекивања.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1222 poslato: Februar 20, 2023, 09:07:45 »



И током протеклог викенда сам наставио са обиласком пчелињака пријатеља са којима сарађујем. Овога пута на ред је дошао мали пчелињак у селу Глогоњ крај Опова.
Ради се о РВ пчелињаку формираном прошле године након багремове паше од три друштва. Власник је апсолутни почетник који због природе посла пчелињак није надгледао од октобра прошле године. Овај пчелињак сам обишао половином септембра месеца и затекао изузетно добро стање са по два пуна наставка меда , претежно од сунцокрета. Све три кошнице су зазимљене на по три наставка. Том приликом сам власнику поставио картоне са мрављом киселином са препоруком да третман понови још једном. Он је то и учинио али на свој наопак начин и то тако што је картоне на пластичној фолији постављао између првог и другог наставка и између другог и трећег наставка. На овај начин је кошницу практично поделио на три дела тако да пчеле нису биле у могућности да се нормално крећу између наставака. Клубе је могло да се формира само у једном наставку и да ту зимује без могућности да лагано прелази у други што је у РВ кошници нормално стање. Шта више овакво стање је оставио у кошници до јуче. На питање зашто је то радио и од куда му опште таква идеја, наравно да није имао рационалан одговор. По свему судећи да је гледао неког од " стручњака опшег смера " преко интернета и његов рад са питај Бога којом кошницом.
Резултат је недостатак матице у једном друштву и појава тихе грабежи код кошнице која је остала без матице. Штета . Остале две су тешком муком преносиле мед из једног наставка у други и преживеле у солидном стању обзиром на то на какве су муке током зиме биле стављене. Обе имају по један рам легла.
Санирали смо нађено стање уз моју велику љутњу на импровизацијама које заиста немају никаквог рационалног објашњења.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1223 poslato: Mart 02, 2023, 12:24:53 »



Добацисмо и до марта месеца ове 2023.године. Традиционално ових дана се одлучујем , " преломим " у ком правцу ћу развијати пчелињак текуће године. Овог марта , бар на његовом почетку таква одлука ће се тешко донети.


Стари пчелари кажу да " март односи шкарт ". Мислим да су потпуно у праву а да ће се то посебно потврдити ове године. Интензивно задњих дана пратим временску прогнозу а она се , на жалост , мења брже од самог времена. На једном те истом сајту који пратим јуче су прогнозирали температуре у наредних десетак дана највише до 10 степени а данас променили плочу па прогнозирају до 15 - 16 степени. Мој закључак је да им се не може веровати ни за прву ни за другу прогнозу. Биће на крају како Бог каже а нешто сумњам да и он зна шта му је чинити ове године.


Како било да било оно што се мора на пчелињацима урадити ће бити урађено па макар падале и секире а не само кише , снегови и росуље.


Читам ових дана са ове теме оно шта сам и тачно када у марту радио претходних година не би ли ухватио прави корак са овом годином. Рецимо , први пролећни преглед је прошле године рађен на више пчелињака у периоду од 20 - 24 марта. Таман око Младенаца а волео бих да време дозволи бар недељу дана пре. Но , без обзира на то наредног викенда а то му дође већ прекосутра пчелињаци се морају обићи и одрадити оно најосновније. Ту убрајам пре свега активирање појилица , чишћење увлака код антиварозних подњача и проверу резерви хране посебно код оних кошница код којих сам при задњем обиласку изразио одређену сумњу по том питању а таквих има пар комада. Спремио сам чисте новине па ако је негде у кошници повећана влага ваљало би заменити старе , влажне са новим јер су влага и евентуална појава буђи у кошници задње што би сада требало дозволити. Сви услови за појаву непожељне влаге ( легло , временски услови ) су се стекли и ово треба предупредити одмах и под хитно.


Стање са раним цветницама ми се уопште не допада. Код мене су леска и дрен  били и прошли још у јануару а тада сам видео и у потпуности расцветали бадем о чему сам овде писао и објављивао слике. И џанарика је кренула прошле недеље и на путу до посла свакога дана видим још по неко расцветало дрво што ми се уопште не допада јер пчеле од овога скоро па ништа неће искористити. Остаје да се ту уздамо понајвише у маслачак и коприву које Богу хвала код мене има али је питање како ће се показати остале цветнице ( кајсија , бресква , вишња и др ) које су кретале па стале и сигурно су у добром делу оштећене. По свему судећи биће потребно подоста посла и рада да би се пчеле спремиле за багрем јер у добар пролећни развој оправдано сумњам. О багрему не бих овом приликом иако би по календару он долазио за неких 60 дана. Колико генерација пчела може до тада да се изведе са оваквом Баба Мартом израчунајте сами.


Све у свему колико сам год био оптимиста прошле године то сам ове сумњичав и благо речено умерени песимиста. Жарко би желео да грешим и да ме неки од колега дематује . Па изволите уколико имате другачије мишљење сада је време да га изнесете и да овде око тога мало исполемишемо и разменимо искуства.



Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1224 poslato: Mart 02, 2023, 22:57:13 »
Може то да буде све у реду. Не треба да пчле крећу са леглом пре краја фебруара и почетка марта а управо су тада помало стидљиво кренуле. Пре десетак дана видео сам да имају најћешће по два рама легла са око 3000 радиличких ћелија и то је по мом мишљењу било управо оно што им је пред ово захлађење било најоптималније.

На данашњи дан пре две године продао сам и пребацио мом пријатељу Ивици Стојшину председнику пчелара Нови Бечеј у његове РВ кошнице три пчелиње заједнице са десет рамова или комплетна плодишта са пчелињака у Новом Бечеју.
Једна заједница је тада имала два рама легла, једна три а једна четири рама легла а све су имале скоро подједнако пчела.

Ове године вегетација мало касни у овом мом делу Баната за претходним претоплим зимама и годинама а мислим да је то сасвим нормално стање.
Боље је да је сада хладњикаво и да имамо снега него крајем марта. Претпрошле године у марту или прецизније 25 марта био сам на пчелињаку у Поцерини и затекао преко 10 центиметара снега и ако је џанарика била сва у цвету.

Биће то све у реду...

Поздрав драги пријатељи...       
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1225 poslato: Mart 06, 2023, 09:07:33 »



Јуче 05.03. по прелепом мартовском дану сам обишао пчелињаке. Од раног јутра дан сунчан али прохладан без ветра и облака. Температура у најтоплијем делу дана од 10 - 12 степена.


Најпре нешто мало о стању пролећних цветница. Приметно је различито стање на различитим теренима.


У Београду је рецимо џанарика кренула са цветањем још пре 7 - 10 дана. Дуж ауто пута од Београда до Плане нисам уочио ни једну расцветалу. На пчелињаку у Ливадици , крај Мораве иста ситуација. Међутим на брду у Радовању кренула са цветањем пре 2 - 3 дана. Закључак је јасан. Београд као најтоплији је кренуо први , затим брдо које је ове године избегло мразеве нешто касније а долина где је било јутарњих мразева тек треба да крене. Јутрос је рецимо у Београду температура у 6 сати била + 3 степена а у Плани - 2. Таман толико да да кретање природе успори за око недељу дана. И остало воће тзв. белог цвета се припрема и кренуће брзо уколико се прогноза са наглим скоком температуре за наредних 7 дана оствари.


Стањем на сва три пчелињака сам презадовољан. Као прво сва друштва су жива са количином пчела већом него претходних година. И поред релативно хладног времена ( око 10 степени ) пчеле излазе и доносе полен. Кренула је мртва коприва и маслачак и полен доносе углавном са њих. Пчеле изузетно мирне и у већини кошница заузимају по пун наставак. Има и јачих али и неколико комада нешто слабијих. Посебно су ме обрадовали касни ројеви ( по један у Ливадици и Радовању ) који су зазимљени на једном наставку и који су у одличном стању. Уочљива је већа потрошња хране тако да су крајњи рамови давно испражњени. У пар кошница има помало влаге те им је замењен папир у збеговима. На пар кошница које су легло покренуле доле замењено место наставцима. Свима без обзира на количину хране подељене погаче.


Појилице нисам због кратког времена успео да поставим тако да то остаје за следећи викенд. Све у свему овогодишња трка је стартовала. Од сада па до краја маја сваки викенд се мора провести на пчелињацима. Стратегију шта јурити ове године још нисам осмислио. Са једним колегом из Плане сам договорио да код мене у Радовању у лескару постави оплодњаке и организује производњу матица што ме радује јер осим осигураних младих матица имаћу и дневно обилажење и мог пчелињака. На располагање сам му оставио плац , пчеларску колибу , фактички цело имање.


Поздрав свима који свраћају на ову тему и медно вам било ове 2023.године.




Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1226 poslato: Mart 17, 2023, 12:17:49 »



Временска прогноза каже да ће у наредних десетак дана бити изразито лепо и топло време са температурама и преко 20 степена. Стичу се дакле услови за први пролећни преглед. Договор је већ пао те ћу сутра са Војканом Станојевићем обићи његов пчелињак крај Уба а у недељу заједно идемо до мојих пчелињака у Плани. Сва је прилика да одрадимо у друштвима све што је потребно а притом и да упоредимо стање на пчелињацима који су на различитим локацијама.


Планиране активности :


- преглед сваке пчелиње заједнице понаособ ,
- евидентирање на евиденционом листу стања у кошницама ( број рамова са леглом , пергом и медом ) ,
- подела и означавање слабих , средњих и јаких друштава ,
- чишћење подњача ,
- по потреби а у зависности од нађеног стања и јачине друштава мање интервенције у самим кошницама.


До очекиваног цветања багрема је око 45 - 50 дана што би требало бити сасвим довољно за оптимални развој пчелињих заједница.







Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1227 poslato: Mart 20, 2023, 11:28:33 »



Протеклог викенда урађено све како је било и планирано претходних дана.

 
Субота – 18. март – прегледан Војканов пчелињак у Црвеној Јабуци крај Уба. Време лепо , сунчано са мало ветра. Температура око 15. степени. Природа издашна , све расцветало. Пчелињак у добром стању. Сва друштва су на броју . Пчеле већ на први поглед у добром радном расположењу. При прегледу пчеле мирне , све одрађено релативно брзо и без икаквих проблема. Војкан задовољан нађеним стањем.
 
Недеља – 19. март – прегледани моји пчелињаци у Плани , Ливадици и Радовању. Време идеално , сунчано без ветра. Темпреатура око 20 степени. И код мене на сва три места природа издашна у сваком погледу. Морава напунила корито. Стање слично као и код Војкана. Сва друштва на броју , мирна и са добрим радом. И ја као и Војкан задовољан тренутним стањем.
 
Посебна запажања :
 
На свим пчелињацима највећи број друштава има од 4 – 6 рамова легла које су покренуле углавном у највишим наставцима. Има и слабијих са 3 а по једно и са 2. рама легла. Пар друштава је легло покренуло у доњем наставку. У мом пчелињаку у Ливадици два друштва легло имају у два наставка. Унос полена свуда одличан. Потрошња хране је велика што је и нормално за ово доба године. Јака друштва имају  уноса свежег нектара и за њих више нема зиме али средња су истањила са храном те је потребна интервенција. Додали смо свим друштвима погаче јер нисмо ни Војкан ни ја у могућности да интервенишемо са сирупом. Окружење је свуда добро . Све што цвета је у потпуном заносу те има разноврсног полена што је одлично за добар пролећни развој. Џанарика је у пуном цвету а ту су и коприва , маслачак , трн и друге поленарнице.
 
Све у свему стање је сасвим задовољавајуће за ово доба године. У прилогу слика са прво отворене кошнице са пчелињака у Ливадици. Изграђени заперци сами говоре о стању друштва.
« Poslednja izmena: Mart 20, 2023, 11:54:04 od strane Rakovac Goran »

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1228 poslato: Mart 23, 2023, 10:51:03 »




У протекла два дана уторак 21.03. и среду 22.03. обишао сам и са власницима прегледао и извршио први пролећни преглед на  два градска пчелињака у Београду. Стање које сам на овим пчелињацима затекао заслужује да буде овде објављено јер се због одговорности односно неодговорности њихових власника ова два пчелињака драстично разликују у погледу њиховог тренутног стања и развоја.

Први пчелињак се налази у Раковици са за пчеле добрим окружењем одмах до Кошутњака. На овом месту је формиран прошле године одмах након багремове паше када су овде са багремове паше пренета 5. друштва и формирана 4. роја. Ројеви су се лепо развили и у септембру месецу је пчелињак зазимљен делом на 2.  а делом на 3. РВ наставка. Власник пчелињака је почетник и обзиром да је ројеве купио  од мене помагао сам му у раду док се не осамостали. Обзиром да му је друга сезона у држању пчела у жељи да се што пре осамостали и сам преузме бригу о својим пчелама та помоћ се огледала и у томе да сам врши третмане против варое. Прошле године сам му показао као се то ради и време је било да се у том делу осамостали. Све оно што сам ја радио на мојим пчелињацима у Плани требало је да ради и он на свом у Раковици јер сам му све ја набављао. На жалост јесте слушао али није послушао. Прескочио је један од третмана у јесен а оксалну киселину уопште није одрадио иако сам му почетком децембра у време када сам ја вршио третман на својим пчелињацима донео растворену оксалну киселину. Први резултати су се видели већ почетком године у оним топлим данима око Божића. Пчеле су општиле са природом али се један број њих није враћао у кошнице и на бетонској плочи на којој се пчелињак налази се дало уочити доста мртвих пчела. Већ тада сам посумњао да нешто није у реду , тада ми је тек и рекао да је прескочио третман оксалном киселином и још по нешто , да кошнице не отвара и да су то савети са неког сајта са интернета и још што шта. Није ми се свидело ни оно што сам чуо ни оно што сам видео али шта је ту је свако је ковач своје среће. Тада сам му рекао ону народну да тек  „ март носи шкарт „ те да до Младенаца нећемо знати какво је стварно стање са његовим пчелама.
То стање смо видели у уторак а оно се огледа у томе што су му од 9 зазимљених 2 друштва остала без матице а осталих 7 су слабићи од којих ове године неће имати неке вајде. Тек једно друштво је са 4 рама легла и оно би се могло рачунати у друштво средње снаге од кога ће нешто и испасти. Остала се муче са по две рама легла и измученим и успореним старим пчелама . Број пчела се драстично смањио и ово се неће моћи опоравити до цветања липе које има у Кошутњаку. До драстичног смањења броја пчела је дошло крајем фебруара и посебно у марту баш као што она пчеларска пословица и каже. У кошницама иначе има меда и то није био проблем али остављена вароа је учинила своје , оштетила зимску пчелу и скратила јој век тако да је  смена генерација  озбиљно успорена и доведена у питање. 
Мало је рећи да сам био непријатно разочаран нађеним стањем и обавили смо озбиљан разговор где сам му отворено рекао да ми не пада на памет да му даље помажем уколико настави да импровизује , измишља топлу воду и слуша све и свашта што нађе на интернету. Невероватно је да од понуђених опција увек изабере ону најгору .


За разлику од првог  , други пчелињак у Миријеву одмах изнад самог насеља је сушта супротност. На овом пчелињаку су узимљена 6 прошлогодишња роја који сам продао двојици пријатеља. Сви су зазимљени на по 2 наставка. И они су радили по мојим инструкцијама паралелно у исто време када сам ја третирао своје пчелињаке. Слушали су све савете и били врло савесни у односу на своје пчеле. Да не дужим али колико сам у уторак био разочаран толико сам јуче био одушевљен виђеним стањем овог пчелињака. Све кошнице су пуне пчела. Смена генерација се увелико врши и има јако пуно блиставих , радно расположених младих пчела. У 4 кошнице има 7 и 8 рамова легла у једној 9 а само је једна са 4 рама али и она има оба наставка са пчелама. У првих пет легло је у оба наставка . Хране од зазимљавања у довољним количинама , унос свежег нектара приметан, перге у изобиљу. Све блиста , пчеле мирне и милина је било радити са њима. Најкраће речено оцена овог пчелињака је једно велико 5 + . Остаће овде слатке муке проширења простора врло брзо и разројавање још у априлу .

Изнео сам два драстична примера и из сваког од њих се могу извући добре поуке. Од два пчелињака сличне снаге у погледу количине пчела и хране у септембру прошле године један је за пример а други за жаљење. У оба случаја је људски фактор био пресудан.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1229 poslato: Mart 23, 2023, 14:18:54 »



На слици је део пчелињака Поповић – Лепосавић у Миријеву који се као узоран помиње у претходној поруци. Кошнице нове , околина чиста , уређена што најбоље говори о власницима. Не памтим када сам видео овакав , иако мали али уједначен и квалитетан пчелињак у ово доба године.
Јуче сам при првом пролећном прегледу ја одрадио прве две кошнице коментаришући шта се при овој врсти прегледа ради , на који начин и из којих разлога. Након тога један од власника је преузео посао и урадио следеће 4 кошнице уз разговор и заједничко коментарисање стања које смо у кошницама налазили. Пчеле су биле изузетно мирне тако да сам радио без икакве заштите. На крају посла сви задовољни а мој коментар уз честитке на добром стању пчелињака је био да су од пчеларских шегрта заслужено прешли у виши ранг калфе.
Остаје да у наредном периоду науче како се врши ограничавање матице , ројење и надам се и врцање меда. Срећно и медно им било.