Autor Tema: Pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 152689 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Andrejevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: dimitrovgrad
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #105 poslato: Decembar 27, 2015, 15:51:02 »
Posto ove godine planiramo da stavimo siroke poluramove za db 10, interesuje me na koliko mm se buse ramovi?  Da li je isti razmak kao i kod klasicnih poluramova?

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #106 poslato: Januar 27, 2016, 10:41:03 »
Gosppdine Milicu, posto sam ja tek poceo sa pcelarenjem, mozete li da mi objasnite , kada stavljam satne osnove u plodista, i kada stavljam nastavke... Procitao sam svasta, ali nigde ne nadjoh savet kako najbolje i najbrze od roja na pet ramova napraviti dobro drustvo koje ce spremno uci u zimu. Hvala unapred

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Пчеларење ДБ кошницом
« Odgovor #107 poslato: Mart 11, 2017, 17:23:07 »
Иване, види овде

Van mreže milosmiladinovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Vrmdža ispod Rtnja, 10 km od Sokobanje
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #108 poslato: Februar 23, 2018, 21:56:52 »
Poštovani,
Ja sam se kao početnik 2016. odlučio za DB košnice, jer sam od iskusnih pčelara dobio savete da su najpraktičnije za početnike. Veoma sam zadovoljan i nisam se pokajao. Pošto volim restauraciju starih stvari, odlučio sam se i da rastauiram stare korišćene i napuštene košnice. Znam da nosi sa sobom velike rizike, ali uz konstantne konsultacije sa iskusnim pčelarima, prvo sam dobro brenerom oprlio, a zatim varikinom dezinfikovao košnice. Naravno tu je farbanje i popravka... I pored pčelarenja mi i ta restauracija predstavlja veliko zadovoljstvo. Što su košnice starije meni je zanimljivije. Nabavio sam i košnice od drveta tesanog ručno a ne od rezane građe. Znam da tu ide i problem nestandardnih dimenzija ali borim se nekako i sa tim. Da li se ramovi smeju restauirati na isti način. Da li je dezinfikacija brenerom i varikinom dovoljna???

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #109 poslato: Februar 23, 2018, 22:03:48 »
Ramove prokuhaj u vodenom rastvoru kaustične sode ako se već zezaš sa tim. Samo paljenje okvira brenerom nije baš pouzdan metod po meni.

Ja lično nebih radio to što ti radiš jer kako si i sam naveo nosi velike rizike. Možeš sebi stvoriti velike probleme.
Ako voliš restauracije drži se starog namještaja a košnice nabavi nove ako želiš da te ne boli glava kasnije.

Tebi je na volju naravno...

Van mreže milosmiladinovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Vrmdža ispod Rtnja, 10 km od Sokobanje
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #110 poslato: Mart 04, 2018, 21:46:01 »
Ima li neko iskustva sa dezinfikacijom pomoću kaustične sode? Kako se radi?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #111 poslato: Mart 05, 2018, 09:36:59 »
Citat
Ima li neko iskustva sa dezinfikacijom pomoću kaustične sode? Kako se radi?

Imaš ponešto na ovim stranicama.

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=328.msg15991#msg15991

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1662.msg52794#msg52794

Inače kaustična soda se još naziva i živa soda. Može da ti koristi u pretrazi.

Pozdrav svima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #112 poslato: Mart 05, 2018, 19:46:05 »
Hajde da pokrenem malo ovu temu, tj imam jedno pitanje u vezi DB kosnice kako smanjiti kolicinu mladog legla tj kako kontrolisati kolicinu i intenzitet zaleganja matice u periodu od 15 -20 dana pred bagrem pa sve dok traje cvetanje bagrema...kod RV i drugih nastavljaca koristicemo Maticnu resetku ali sta raditi sa DB kosnicom koju tehniku primeniti
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #113 poslato: Mart 08, 2018, 10:13:19 »
Hajde da pokrenem malo ovu temu, tj imam jedno pitanje u vezi DB kosnice kako smanjiti kolicinu mladog legla tj kako kontrolisati kolicinu i intenzitet zaleganja matice u periodu od 15 -20 dana pred bagrem pa sve dok traje cvetanje bagrema...kod RV i drugih nastavljaca koristicemo Maticnu resetku ali sta raditi sa DB kosnicom koju tehniku primeniti
ono što bih ja  uradio ograničio bih maticu kao u pološci vertikalnom pregradom sa mr na pet ramova a početkom cvetanja bagrema izolovao je mrežom. Db 12 je granica između nastavljače i pološke. Kad se uzme u obzir da plodišni db ram može imati preko tri kg meda  onda pretvaranjem dela plodišta od sedam ramova u medište moguće je dobiti i dvadeset kg meda. Naravno da bi se morao dodati i polunastavak i to na toplo... Razmisli o tome...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Јадран Пејчић

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: РАШКА
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #114 poslato: Maj 19, 2018, 14:53:24 »
Pozdrav kolege!
Pitanje???
Šta raditi kad je plodiste puno meda ,nema legla , a i maticu nisam mogao da pronadjem ? Znaci plodiste dupki puno mediste par ramova ,a nema legla ?
Košnica DB10 .
Ako neko zna nek da savet sta je najboje !
Hvala!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #115 poslato: Maj 19, 2018, 15:24:45 »
Друштво је вероватно вршило тиху смену матице (или је твојом непажњом матица оштећена или убијена). Матицу немој тражити, јер је теже наћи младу матицу која се брзо креће, а уз то нема легла (обично је матица у простору легла – мада не увек).

Лепо изврцај мед и прати хоће ли матица пронети. Можеш врцати и мед из плодишта који је вишак и да тиме не угрозиш друштво (да не остане гладно). Довољно је да оствиш мед у венцима на којима очекујеш легло.

Након дан два, можеш убацити рам младог легла из неког друштва да се увериш има ли матице (што млађе легло). Ово радиш када завршиш скидање меда или сада одмах (због грабежи коју је могуће изазвати када се мед узима из кошнице).


ПС

Иначе, углавном је погрешно тражити матицу када нема легла. Ту или нема матице или је млада матица која може бити тог момента ван, на спаривању и доноси се често погрешан закључак да нема матице. Потом пчелар купи матицу и баци паре јер млада матица се спари и пронесе. Осим бачених пара, ту је и узалудан рад и велика могућност да се изазове грабеж.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).