Autor Tema: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji  (Pročitano 28857 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goran Stanojevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #15 poslato: Februar 10, 2011, 09:03:25 »
Evo linka kako drugi rade sa RV. Nadam se da ce te procitati.
http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #16 poslato: Februar 10, 2011, 19:15:37 »
Evo ja danas prvi put dobio na mail 17 br Srpskog pčelara i poveselio se imat ću šta za čitat ,malo se ćudio kako su mi to poslali i još piše ako mi fali koji broj da će poslati. Međutim tu ima i članak o RV košnici pa se neko trudi informirat nas zainteresirane za RV o njima ,dao si je stvarno truda jer je ispod veliki popis mail adresa na koju je list poslan. Nekako sam još sigurniji da nisam pogrješio u izboru košnice jer kažu za najboljima se dizala prašina. Na dva foruma koja posječujem u Srbiji uvjerio sam se da gospodin Vojo na ozbiljna pitanja pčelara -kako volim reći ,,profiča i nas početnika ima puno odgovora koje niko ne pobija nego se vuće na druge stvari kako bi se ocrnile košnice koje si svojom kvalitetom rade put na sve strane svijeta.Prije dva dana sam pogledao svojih 3 LR i 5 RV EV košnica i može mi pričat ko šta hoče,moja žena bila prvi put kod pčela i kaže kako u ovim malim košnicama puno pčela i vesele. Izvinjavam se ako sam ovo pisao u krivoj temi .Pozdrav svima.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #17 poslato: Februar 11, 2011, 18:19:55 »
Evo linka kako drugi rade sa RV. Nadam se da ce te procitati.
http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61

Vrlo dobar i poucen tekst.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Jovica Velickovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #18 poslato: Februar 14, 2011, 22:45:28 »
Evo linka kako drugi rade sa RV. Nadam se da ce te procitati.
http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61

Za nas početnike baš kako treba sažeto i jasno, bez nekog suvišnog objašnjavanja.

Pozdrav.
Sudbina vodi onoga koji hoće, a vuče onoga koji neće.   Moje predstavljanje

Van mreže Milinčić Vladimir

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #19 poslato: Februar 17, 2011, 17:48:40 »
Tekst na http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61 je , sto kaže Jovica,  za nas početnike odličan! Jedan od boljih! Iguman Petar ima mnogo lepo iskustvo sa RV i mnogo lepo i jednostavno to iskustvo prenosi i objašnjava.

Pozdrav

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #20 poslato: Februar 25, 2011, 22:22:01 »
Zahvaljujem kolegi Goranu za postavljanje navedenog linka. Iguman Petar je zaista lepo objasnio rad sa RV, tako da ja nisam odoleo da postavim pitanja igumanu u komentarima u vezi sa RV. 
Odgovori igumana Petra su zaista na mestu, sa iskustvom čoveka koji se očigledno razume u ono što piše, meni su jako logični i hvala mu na njima.
Pozdrav...   

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #21 poslato: Mart 02, 2011, 21:02:51 »
Zahvaljujem kolegi Goranu za postavljanje navedenog linka. Iguman Petar je zaista lepo objasnio rad sa RV, tako da ja nisam odoleo da postavim pitanja igumanu u komentarima u vezi sa RV. 
Odgovori igumana Petra su zaista na mestu, sa iskustvom čoveka koji se očigledno razume u ono što piše, meni su jako logični i hvala mu na njima.
Pozdrav...   

Kolega,
Mogao si ta pitanja i odgovore i nama ovdje napisati. Možda bismo još štogod zajednički doučili.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #22 poslato: Mart 02, 2011, 22:31:15 »
Poštovani Esade
Otvori link na početku ove stranice koji je kolega Goran postavio. Imaš veoma lepe i korisne članke o RV, a i o pčelarstvu uopšte. Na kraju članka o košnici RV imaš komentare u kojima sam i ja učestvovao, tačnije tražio savete od igumana. Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #23 poslato: Mart 02, 2011, 23:31:07 »
Poštovani Esade
Otvori link na početku ove stranice koji je kolega Goran postavio. Imaš veoma lepe i korisne članke o RV, a i o pčelarstvu uopšte. Na kraju članka o košnici RV imaš komentare u kojima sam i ja učestvovao, tačnije tražio savete od igumana. Pozdrav
Vidio sam to.
Pozdrav!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #24 poslato: Decembar 02, 2019, 12:45:00 »
Није се одавно писало у овој теми па хајде да је мало покренемо.

У петак навече у удружењу пчелара Новог Бечеја где сам већ више члан ( поред још неких удружења) имали смо мало дружење.
Чисто да се видимо и да разменемо по коју реч.

Како је дошао одмах је сео поред мене наш колега дугогодишњи пчелар Миле Вујацков иначе бивши председник тог удружења ( ја сам му био у то време заменик  :D) и човек одмах са осмехом ме поздрави као и прошли пут на састанку.

Мало ми необично јер је то човек који је снажно критиковао моје представљање младим пчеларима у школи пчеларства историју пчеларства у којој сам описао вршкаре, опа полошке па ДБ дванеску па десетку па ЛР кошница па Фарар па Родну Воју и Еко Воју.
О свима сам изнео по коју реченицу и направио скалу вредности и прилагодљивости потребама пчелињих заједница.
На том једном предавању одмах је ускочио наш колега Миле Вујацков и младим пчеларима нагласио да је ово моје предавање комерцијално предавање и да ја њих окрећем на своју воденицу и ако сам рекао да ако се неко одлучи на РВ или ЕВ кошнице може слободно да производи колико год жели кошница без икакве надокнаде за моја ауторска права.
Рекао сам им и да ћу им свакако бити на располагању за све информације око пчела а да они сами треба да одлуче на коју ће страну.
Он иначе ради са ЛР кошницама и интересантно како је он држао предавање у циклусу предавања пре мене ( а ја му нисам отишао ни на једно његово предаање) тако је све младе пчеларе убедио да крену са ЛР кошницама.
Ништа нису вредела моја предавања и савети да пре кретања у пчеларство посете пчеларе који имају и ЛР и ДБ и друге кошнице поред РВ и ЕВ кошница али углавном да пронађу пчеларе који имају више врста кошница и њих упитају за искрено мишљење о разликама између кошница и замоле их за препоруку.

Човек је ове године на самом почетку пролећа добио 5 кошница од једног почетника ( Зорана Мошоринског ) који је пре две године почео са Родном Војом. Зоран није имао времена за рад са пчелама па их је дао искусном Милету да са њима ради.

Разговор почиње овако:
Војо, знаш ли да твој комшија продаје РВ кошнице са пчелама. кажем знам, човек има здравствених проблема па хоће да смањи број кошница.
Ја бих хтео да купим каже неки број кошница.
Родних Воја питам изненађено?
Да, твојих Родних Воја.
Па откуд ти сада то да ти тражиш да купиш Родне Воје?
Знаш, могу да ти кажем да је то одлична кошница, то сам се ове године уверио.
Ишали са на багрем, па на багремац па на липу па на сунцокрет ове године.
И човек прича како је на багрему било лоше али већ се тупоказала Родна Воја са разликом у приносу.
Три Родне су му биле каже одличне а две слабије.
И наставља, али кад смо дошли на липу у почетку беше слабо, па... па опет оду да их обиђу и има шта да види.
Отвори ЛР кошнице редом, тамо три четири рама незатвореног меда, тамо 4-5 рамова, у најбољим пет шест рамова али отворен мед, неа још ништа озбиљно и онда на ред долазе Родне Воје.
Не могу да верујем у свим овим јачим у све три ове нормалне заједнице све по пун наставак меда и то углавном затворен и може да се врца по један наставак а доле још доста отвореног меда у другом наставку.
Велика разлика у односу на ЛР кошнице.
Исто таква разлика била је у приносу и на каснјој сунцокретовој паши.

заиста си направио добру кошницу и зато хоћу да ширим пчелињак Родним Војама.

рекох му, сад ћеш имати проблем, какав пита, па Родна Воја ће ти са својим резултатима протерати са пчелињака све ЛР кошнице у року од неколико година... одговорим му са осмехом.

Питам се само како да појасни младим пчеларима његов прелазак на Родну Воју када им је ко зна шта све није рекао о РВ кошницама и упутио их на ЛР пчеларење.

А ја се питам колико је таквих пчелара у Србији данас који су младе пчеларе упутили на странпутицу у пчеларству и колико их и данас и сутра ће исто тако ради.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #25 poslato: Decembar 03, 2019, 10:31:41 »
Znas kako Vojo, neosporan je kvakitet RV kosnice, to znamo mi koji pcelarimo paralelno sa jos jednim tipom kosnice , konkrektno ja se nikada nisam libio da kazem prednost RV kosnice u odnosu na Polosku. Medjutim, zamisli pcelara koji treba da predje na RV kosnicu sa nekog drugog tipa kosnice, prevashodno mislim na investicije. A tek o mladim pcelarima koji tek pocinju , necu ni da pricam , za iole ozbiljan pcelinjak , pod uslovom da covek nema nikakvih problema, u vidu bolesti itd. u prvih par godina treba min. 3 000 eura. U ovom momentu to je za nase uslove ogromna cifra. Stoga se i vecina odlucuje da u moru ponuda polovnih kosnica, odlazi na LR koja je komercijalizovana. Drugo, na nivou Srbije i nema nekog ozbiljnjijeg predstavljanja RV kosnice u vidu predavanja a tek o literaturi, necu da pricam. Tako da je sira pcelarska javnost, uskracena dostupnim informacijama. Prica od uva do uva ne vodi nicemu.

Bez ljutnje, ali deo odgovornosti snosis i ti. Konstruisao si odlicnu kosnicu, zatim i lekove poput brstivara i nozevoja a sada i vojvira a nisi nasao za shodno da paralelno sa tim napises bar naki prirucnk da ne spominjem knjigu koja bi siroj javnosti priblizila ovu odlicnu kosnicu. Tako da sve ostaje na prici, sto je naslov ove teme.

Van mreže Simic Aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled 220 m
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #26 poslato: Decembar 03, 2019, 21:54:18 »
Pravo je vreme Vojo , za pisanje knjige kolega je u potpunosti u pravu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #27 poslato: Decembar 06, 2019, 19:10:08 »
Do sada u mojoj skromnoj pčelarskoj praksi uputio sam tri čoveka u svet pčelarstva. Apsolutni početmici. Svima sam preporučio rodnu voju i mogu vam reci da su uspeli. Kako god radili nemogu se napraviti katastrofalne greške. Mislim da je eko voja još bolja.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #28 poslato: Decembar 14, 2019, 01:42:43 »
Do sada u mojoj skromnoj pčelarskoj praksi uputio sam tri čoveka u svet pčelarstva. Apsolutni početmici. Svima sam preporučio rodnu voju i mogu vam reci da su uspeli. Kako god radili nemogu se napraviti katastrofalne greške. Mislim da je eko voja još bolja.

Добро мислиш Мирославе пријатељу стари.
Ипак за почетак иде Родна Воја а после полако може да се уводи и ЕВ.
То је најбољи пут.

Не волим што мали број професионалних пчелара не прихаватају лако иновације и најсавременија решења, него та решења дођу у руке почетника.
Ипак временом све то дође на своје место.

Сваком почетнику наглашавам да МОРА да се потруди да у првој години свог пчеларења МОРА имати веће приносе меда од најискуснијих пчелара у његовом окружењу.
Ту сам да им помогнем саветима у свако време, кад год ме позову телефоном али за такве резултате морају се и сами потрудити.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vladan Vojnović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lipar
Odg: Šta drugi pčelari kažu o Rodnoj voji
« Odgovor #29 poslato: April 12, 2021, 19:45:08 »
Kada je poslednji put u Srpskom Pčelaru pisano o RV košnici?