Autor Tema: BORBA SA ROVCICAMA  (Pročitano 9312 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
BORBA SA ROVCICAMA
« poslato: Septembar 23, 2012, 16:49:50 »
Unazad  vise godina nisam imao problema sa misevima ili vrlo retko ali sa rovcicama uvek.Samo nadjem na podnjaci gomile stomaka od pcela.To je jasna poruka da vas je podsetila rovcica.Ona inace jede samo glavu i grudi gde ima misica ,a stomak ne tako da je  lako utvrditi posetu.Neteba govoriti koliko to uznemirava pcele i kako brojcano slabi drustvo.
Koliko znam za nju nepostoje mamci  kao za miseve posto se hrani insektima ,glistama itd.
Ako neko ima iskustva u borbi sa njom neka javi inace mislim da se provlaci kroz manju rupu nego mis.http://www.gimnazijaso.edu.rs/gornje-podunavlje/zivotinje/sisari/rovcica.php
http://imageshack.us/a/img521/6112/5d49c81d212aa617064873c.jpg
BORBA SA ROVCICAMA


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #1 poslato: Septembar 23, 2012, 19:35:04 »
Kolega Siniša,
Ako su Vam leta na košnicama sa otvorima visine  6-7 milimetara sigurno nećete imati većih problema sa rovčicama.
Po nekad se desi da mlade rovčice uđu i na ulaz od 6 milimetara ali veoma, veoma retko.
 
Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #2 poslato: Septembar 23, 2012, 21:24:47 »
Cesljeve stavljam i ove godine sam vec postavio pre neki dan ali nisam siguran uvek negde nadje mesto jer je zimi za nju to svedski sto.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #3 poslato: Maj 02, 2013, 14:36:55 »
Волим сигурна и радикална решења па сам направио брану за глодаре. Не разумем зашто пољопривредници не примењују неки сличан систем на свакој котобањи (чардак за кукуруз) него размножавају и хране пацове и мишеве. Уштеда би покрила трошак већ прве године. Да и не рачунамо загађивање и болести.

Сад са лимом имам проблем, додатно загрева ваздух који улази кроз лето. Решење је скинути га до јесени што ћу и да урадим приликом следеће интервенције. У међувремену сам залепио преко лима бели картон.

Боље решење за појединачна постоља је ставити лимену трубу на сваку ногу. Отвор на доле.
Као што стављају на конопе за везивање бродова.
Сва будућа постоља ће имати то и ово:
На ногаре је добро навући 4 конзерве и силиконом залепити па напунити пивом да не пролазе мрави а и да се даве осе.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #4 poslato: Maj 02, 2013, 19:10:10 »
Kolega Rajko,koliko vidim,na slici se vidi zmija na poklopcu košnice,kakav imaš komentar na to?

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #5 poslato: Maj 02, 2013, 23:06:33 »
Колега Павел, пластична змија из продавнице играчака служи да тера птице, у мом дворишту има доста детлића и сеница. На сваку кошницу сам ставио по змију, понекад их мало померим.

Добро је држати једну на тераси да је голубови не прљају и на чамцу против галебова.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #6 poslato: Maj 03, 2013, 21:48:19 »
Kolega Rajko,hvala ti na pojašnjenju oko zmije.

Dobra ti je ideja u "borbi"protiv golubova na terasi sa plastičnom zmijom,moraću to isprobati,jer imam taj problem sa golubovima kako na terasi,tako i na obližnjem krovu.Namnožilo se to puno,pa samo prljaju! >:(

Van mreže Nikola Tasić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubinić
Odg: BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #7 poslato: Maj 10, 2013, 10:30:49 »
Sad čitam ovo i slučam te leteće pacove kako se džilitaju po krovu od leksana, koji je usran i izgreban da skoro i ne propusta svetlo. Odmah ću da probam ljutu guju... Hvala Rajko.
Možda bi umesto lima mogao da postaviš šlajfne od stakla okolo, to se ne bi toliko zagrevalo. Mogu da se nadju takve šlajfne do 10 cm i džabe kod staklorezaca, vredi probati.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #8 poslato: Maj 11, 2013, 00:06:42 »
Стакло је одлична идеја, није ми пало на памет, пробаћу следећу да направим од стакла; ставићу пре тога парче да проверим да ли се клизају кад слећу. За сваки случај треба око 15цм ширине. (за оне који су се накнадно укључили, причамо о брани за ровчице, слика у одговору #3)

Лим сам покрио белим картоном, ради посао, нема јаре. Нећу скидати брану, много воле да имају велику слетаљку. Изађу поподне ту па се међусобно биште и друже. Пошто је та "слетаљка" око целе кошнице, шетају около. Исто то би могле да раде на крову али их тамо не виђам.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
BORBA SA ROVCICAMA
« Odgovor #9 poslato: Maj 16, 2013, 18:25:10 »
Брана за глодаре показује још једну корисну особину: по врућини, пчеле на праве браду на доле, где могу да их дохвате јежеви, крастаче и други грабљивци. Праве је на брани и на кошници, од лета на горе.