Radovi na pčelinjaku > Praktično pčelarstvo i metode pčelarenja

TIHA GRABEŽ

(1/4) > >>

GoranStevančević:
Može li neko ko ima iskustvo sa ovom pojavom da napiše kako da prepoznamo društvo koje je napadnuto

Slavisa Petrovic:
Evo malo da osvezimo ovu temu.

Veceras odem do pcelinjaka oko 19h, i na dva drustva vidim pcele kako su se skupile na poletaljci ispred leta na dve kosnice, nema borbe i tuce ali ima onog karakteristicnog pcelinjeg pipkanja i golicanja...pet sest na jednu, a ta jedna stoji savija se kao srp i ne bezi...a ostale je pipkaju...
Da napomen da sam danas uradio i prvi prolecni pregled, i drustva sam prskao sa nozevojem po satonosama kao i uvek, radile su dobro ceo dan nisam primetio nista posebno danas na poletaljkama, sem punog unosa...
Da li je ovo tiha grabez ili ne?Nesto slicno sam gledao jesenas posle aplikacije hajv klina protiv varoe, da li ovo nije mozda efekat od nozevoja?Ili da nisam sa nozevojem navukao grabez?Mnogo pitanja imam i potencijalnih odgovora ali ne znam koji je pravi. Pa molim iskusnije kolege da prokomentarisu.
Evo i jedan kraci video snimak od veceras sa poletaljke.

Boris Salaj:
Slaviša, označi svoj video na Youtube kao "javan"....ovako ne može da se pogleda

Slavisa Petrovic:

--- Citat: Boris Salaj  April 11, 2015, 21:30:03 ---Slaviša, označi svoj video na Youtube kao "javan"....ovako ne može da se pogleda

--- Kraj citata ---

Izvinjavam se svima, bila je zurba sa telefona sam postavio video i nisam ni obracao paznju na katancinu...
Hvala na prijavi moje greske.

Boris Salaj:
Tiha grabež je kad imaš mrežastu podnjaču i skupe se tuđice ispod a kućne pčele iz košnice im daju hranu kroz mrežu...

Ovde mi liči da večina pčela uzima ili vodu ili nešto drugo od dve pčele (jedna na samoj ivici poletaljke , druga na češlju za leto), nešto kao da se međusobno "timare" ili raznose Nozevoj, pošto kažeš da si njime prskao...Mislim da ne treba da brineš i da je ovo redovna higijena samo što se odvija napolju...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Poštovani,ako hoćete da vidite sve teme morate se registrovati na forum Košnice Voja. Da bi se registrovali kliknite ovde...
Idi na punu verziju