Autor Tema: Сакупљачи пчелињег отрова  (Pročitano 83801 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #15 poslato: Avgust 30, 2016, 08:50:15 »





                        Бојане ево првог контакта. У Босни се овим најозбиљније бави Сулејман Јакуповић из Козарца крај Приједора. Гледао сам више филмова о њему и његовом раду са отровом. Знам да има организовану продају а да ли и откупљује отров то већ не знам. Није га тешко пронаћи преко свезнајућег интернета.


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #16 poslato: Avgust 30, 2016, 09:53:31 »
Gorane,

ja sam prije svega za ovu temu zainteresovan jer tu vidim način kako na ovom forumu možda i ja mogu da pomognem drugima onako kako oni pomažu, nesebično i bez naknade za trud , znanje i utrošeno vrijeme. U pčelarstvu sam početnik ali elektronikom se bavim dovoljno dugo da sam sebi uobrazio mišljenje da više nisam početnik, mada kao i u pčelarstvu učenje je konstanta. :)

Potenciram na informacijama vezanim za otkup jer nema mnogo smisla praviti sakupljač ako nije moguće plasirati proizvod. Mislim da bi se svi složili da prvo treba vidjeti gdje plasirati robu pa se onda upuštati u nekakve investicije.

Što se tiče tvog interesovanja za sakupljač.
Nije mi namjera da zaradim neke pare od toga nego da kako sam već rekao pomognem.
Najbolje bi bilo kada bih mogao dati instrukcije kako da svaki od vas koji ga želite imati, sami sebi napravite dovoljan broj komada ali to nije prosto jer nema svako odgovarajuće znanje i opremu. Nadam se da ćemo doći do nekog jednostavnog rješenja na opštu korist tako da ono što niste u mogućnosti da napravite sami to uradi neko drugi za razumnu naknadu.

Ja nisam ni blizu potencijalu da se bavim sakupljanjem otrova tako da za mene sam uređaj nije mnogo interesantan u ovom trenutku. Naravno kada i ako dođemo do nekog prototipa imam gdje da ga probam.

Hvala za kontakt. Ja sam vrlo blizu Kozarca tako da ako bude potrebe mogao bih stupiti u vezu sa pomenutim gospodinom.

Pozdrav svima.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #17 poslato: Avgust 31, 2016, 23:49:22 »
@ Bojan


dakle očekujem štampanu ploču... :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #18 poslato: Septembar 01, 2016, 00:45:46 »
Citat
@ Bojan


dakle očekujem štampanu ploču... :)

Samo da kažem da ja ne sjedim skrštenih ruku. ;)
Prototip je u fazi sklapanja i gledaću naravno da pojednostavim koliko mogu.

Biće koja slika dok budem imao šta da slikam. Za sada je sve u glavi i nešto malo na papiru.  8)

Zanimljivo da je na internetu moguće pronaći jedino nekoliko ruskih šema. Probao sam pretragu na 10 svjetskih jezika i kad god se pojavi neka šema to je neka od ovih ruskih verzija. Svi ovi što prodaju komercijalne uređaje su maznuli princip od rusa i sad ubiše lovu.  ???

Samo da ja kad budem testirao ovo čudo ne dobijem od mojih mučenica "ApiGrill".  ;D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #19 poslato: Septembar 01, 2016, 13:34:00 »





                       Бојане док је пројекат још у разради једна мала сугестија.
                       Прегледао сам мало карактеристике BEE STIMULATORA сакупљача који се код нас производи . Величина плоче за сакупљање отрова је 30  -  50 сантиметара. Комплет за сакупљање обухвата 1. генератор и 5. плоча које се све одједном прикључују на генератор. Њихова укупна дужина је дакле 1, 5 метара. Постављам сам себи питање да ли је изводљиво направити једну дужу плочу за сакупљање ( нпр. дужине метар , метар и по или чак и дужу) и тако поједноставити читаву апаратуру ? Било би то лакше за преношење ,  монтирање и верујем знатно јефтиније. Молим те размисли о овом мом лаичком али верујем логичном размишљању .

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #20 poslato: Septembar 01, 2016, 14:56:48 »
Gorane,

sama ploča ili rešetka može da se pravi proizvoljno što se tiče gabarita. Moje skromno mišljenje je da bi takva ploča od metar bila malo nezgrapna za rukovanje pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da je tu i staklo koje bi se mnogo teže sačuvalo od lomljenja ako je glomazno. To je opet samo moje razmišljanje što ne znači da sam u pravu.
Sa druge strane moja ideja je da se osmisli jednostavan i praktičan način izrade ploče sakupljača od materijala koji je na raspolaganju svakom pčelaru a to znači malo letvica, eksera, žice i sl.
Ja sam se više fokusirao na stimulator koji nemože svako da napravi sam sebi a kad smo već kod toga da kažem da je prototip već završen.  ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #21 poslato: Septembar 01, 2016, 18:41:45 »
Borise,

u prilogu slika prototipa.

Približne karakteristike: napon napajanja 12VDC, izlazni napon 0 - 70VAC, izlazna frekvencija 130Hz - 1.25kHz, trajanje stimulacije 0.5 - 6s, trajanje pauze 0.5 - 6s.

E sada treba napraviti jedan primjerak ploče sa rešetkom za testiranje na pčelama.
Sada je već prilično kasno za testiranje jer vjerovatno uveliko izlaze zimske pčele koje nije dobro uznemiravati na ovaj način ali kratka proba valjda neće da škodi.
Samo da je i tu rešetku napraviti...


Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #22 poslato: Septembar 02, 2016, 17:08:30 »
Pa ova tema je izuzetno napredovala, sto mi je veoma drago pogotovo sto kolega Bojan ima zelju i nameru da sa nama podeli informacije kako napraviti sakupljac otrova, jedva cekam da vidim kako radi ..puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #23 poslato: Septembar 02, 2016, 19:26:54 »
И мени је веома драго што се ова тема опет покренула.Желим да похвалим колегу Бојана који ју је својим ентузајзмом покренуо и желим му да прототим у најбржем року проради и да нас обрадује фотографијама ,можда и снимком његовог скупљача на делу....Можда су и ово први кораци једне задруге удружених произвођача пчелињег отрова Србије и Српске који ће моћи заједно да тржишту понуде озбиљну количину пчелињег отрова..Што да не,звучи шашаво али је остварљиво..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #24 poslato: Septembar 02, 2016, 20:50:18 »
Samo da sklepam i neku rešetku pa će da bude i proba sa sve slikama. Ispade da je meni lakše napraviti elektroniku nego ovo ostalo. :)

Ipak biće sve uludo potrošeno vrijeme ako se ne pojave konkretne informacije o načinu plasmana proizvoda tj. pčelinjeg otrova. Činjenica je da postoje ljudi u okruženju koji se bave sakupljanjem ovog proizvoda ali informacije o kupcima proizvoda svi skrivaju kao zmija noge što bi rekli ovdje kod mene. Valjda će i to doći na svoje uskoro...

Pozdrav svima.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #25 poslato: Septembar 02, 2016, 21:32:41 »
Mislim da kad bi se udružili jedan broj pčelara koji bi poudili veću količinu pčelinjeg otrova sa sve sertifikatima da bi se kupci sami pojavili..
Pozdrav i srećno sa završetkom prototipa.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #26 poslato: Septembar 03, 2016, 15:15:55 »
Pratim temu...

Lijep pozdrav

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #27 poslato: Septembar 03, 2016, 17:14:08 »
Borise,

u prilogu slika prototipa.
Samo da je i tu rešetku napraviti...

Generator VF napona dobro izgleda. Nisam pažljivo ispratio, ali su verovatno objavljene i frekvencije naizmeničnog napona, koje ih ne ubijaju, ali iritiraju...
Ne vidim na slici dobro, a nisam ni njuškao, ali predpostavljam i da si ograničio struju.

A za ploče - ne vidim problem.
Stakleni pravougaonik, sa plastimnim navlakama i paralelnim, neizolovanim žicama, piše negde na kom rastojanju, te svaka druga na različitom polaritetu, tj. jedna nula, druga faza :) E sad, koji materijal žice, da ih otrov ne nagriza? Piše i to sigurno negde.
Samo napred. Ako koju i utepaš u startu, prihvati to kao žrtvu u naučne svrhe ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #28 poslato: Septembar 03, 2016, 21:09:39 »
Drago mi je da je tema postala interesantna. Nadam se pomalo zahvaljujući i mojoj malenkosti.  ;)

U prilogu rešetka. Pišem sa telefona pa nemam pojma kako će da ispadne. Valjda će biti dobro. Treba još staklo da nabavim i skoro da može proba. Na prototipu rešetke raspon žica je 5mm što je mislim previše ali mi bilo mrsko da heklam na gusto.  8)
Za probu će poslužiti.

Nenade,

struja je limitirana unutrašnjim otporom generatora tako da nije dovoljna da nekoga povrijedi. Tek koji miliamper. Ipak ovo je samo prototip i mora da trpi korekcije i izmjene.

Nastavak slijedi.
Što bi rekli oni preko velike bare, stay tuned...  ;)

Pozdrav svima.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #29 poslato: Septembar 04, 2016, 03:30:59 »
Bojane extra je i "električna stolica".
Ako ne posluži svrsi, biće odlična za rezanje kuvanih jaja  ;D