Autor Tema: Grejanje kosnice tokom zime  (Pročitano 17737 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #16 poslato: Jul 23, 2017, 00:16:06 »
Citat
Da li mislite da je u redu da temperaturu kosnice odrzavam iznad 5 stepeni? ... ili iznad 0 (nula) stepeni? To sigurno nece izazvati leglo.
Mislim da bi bilo sasvim u redu da temperaturu košnice održavaš na cirka MINUS PETNAEST STEPENI. To bi pčelama prijalo i sigurno bi, bar što se temperature tiče, dobro prebrodile zimu.
Njima je uglavnom veliki problem količina i raspored hrane, brojnost zazimljene varoe, sa sve virusima, koje prenosi, kao i viša temperatura od normalne za taj period godine.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #17 poslato: Jul 23, 2017, 00:42:21 »
Citat
Oscilacije u temperaturi nece biti velike, termostat ce raditi na rezoluciji (hysteresis) 0.1 stepen,
Klega, histereza se izražava u jedinicama vremena, ne u jedinicama za temperaturu. ;)

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #18 poslato: Jul 23, 2017, 15:41:21 »
Citat
Oscilacije u temperaturi nece biti velike, termostat ce raditi na rezoluciji (hysteresis) 0.1 stepen,
Klega, histereza se izražava u jedinicama vremena, ne u jedinicama za temperaturu. ;)

Hvala na sugestijama. Ipak je to moja struka, znam o cemu pricam https://en.wikipedia.org/wiki/Hysteresis

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #19 poslato: Jul 23, 2017, 19:50:04 »
Ne znam, kolega, šta Vam je struka, ali ista ta Vikipedija, za one koji ne umeju engleski kaže:
Citat
Хистерезис (грч.: ὑστέρησις = закашњен) је карактеристика система чије излазне величине не зависе само од улазних величина, већ и од историје система.

Ne vidim kako se histereza može izraziti u desetim stepena Celzijusa? ;)
Meni nije struka, ali su me učili da je histereza u mikrosekundama, milisekundama, sekundama, minutima, danima mesecima...
Na primer: Stisneš dugme, a machina ( che bella ) se uključi kroz dve sekunde. Još ako ima soft start.

No, to i nije tako važno.
Više nas interesuje da na proleće vidimo kako su prošle grejane, a kako negrejane, kontrolne košnice.

Van mreže Goran Stankov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vojvodina - Becej
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #20 poslato: Jul 23, 2017, 19:59:26 »
Ne znam, kolega, šta Vam je struka, ali ista ta Vikipedija, za one koji ne umeju engleski kaže:
Citat
Хистерезис (грч.: ὑστέρησις = закашњен) је карактеристика система чије излазне величине не зависе само од улазних величина, већ и од историје система.

Ne vidim kako se histereza može izraziti u desetim stepena Celzijusa? ;)
Meni nije struka, ali su me učili da je histereza u mikrosekundama, milisekundama, sekundama, minutima, danima mesecima...
Na primer: Stisneš dugme, a machina ( che bella ) se uključi kroz dve sekunde. Još ako ima soft start.

No, to i nije tako važno.
Više nas interesuje da na proleće vidimo kako su prošle grejane, a kako negrejane, kontrolne košnice.

Predlazem da procitate ceo tekst koji ste citirali. Ukratko, histerezis je razlika izmedju dva merenja, to mogu biti razlicite vrste merenja. Moze biti i merenje vremena, ali i struje, napona, temperature, tezine i jos mnogo toga. U slucaju termostata i temperature, to je razlika izmedju ukljucenja i iskljucenja grejaca. Sto prakticno znaci, npr. pri temperaturi od 3.6 stepeni se grejac ukljucuje i greje kosnicu. Kada temperatura dostigne 3.7 stepeni, grejac se iskljucuje. Histerezis, odnosno razlika izmedju te dve merene vrednosti je 0.1 stepen. Mislim da nema potrebe da me ucite ovim stvarima, ali hvala. Vise me interesuju podaci vezani za pcele, to je ono sto ne znam i sto hocu da naucim.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #21 poslato: Jul 23, 2017, 20:05:21 »
Hm, kad bolje razmislim, verovatno ste u pravu... ;)

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #22 poslato: Jul 23, 2017, 21:38:08 »
Gorane koji termostat koristite, ja sa digitalnim termostatima nisam bio zadovoljan prilikom izrade Inkubatora za Matice kasnjenje u merenju temperature i reagovanje termostata su mi bile velike oscilacije i ako su termostati bili podeseni da reaguju na 0,1 reagovali su mnogo kasnije tako da sa njima nisam bio zadovoljan pa sam se opredelio za analogni termostat koji mi pravi covek iz Zrenjanina i ujedno mi izbazdari termostat na temperaturu koja mi treba inkubator radi odlicno prosao je sve testove kod BILJANE STAMENKOVIĆ iz Bora koja proizvodi Matice i svakodnevno koristi inkubator...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #23 poslato: Jul 23, 2017, 22:19:32 »
" Video sam da se desava da kompletno klube pcela ugine, a imaju rezerve hrane (med) u kosnici. Zbog cega se to moze desiti?"

pokrene se leglo kad mu nije vreme, pčele žele da sačuvaju i greju mlade dođe jača hladnoća, klube se sabije i izgubi kontakt sa hranom...nema hrane, nema energije za grejanje, niti za dolazak do hrane...


Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #24 poslato: Jul 23, 2017, 23:21:04 »
Ili u prevodu slabo drustvo kome je ta zapremina kosnice prevelika za zimovanje.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #25 poslato: Jul 24, 2017, 12:48:58 »
Mislim da zapremina košnice nema veze sa zimovanjem. Šta reći za eksperiment sa youtube gde pčele zimuju na otvorenom? Ili za one kojima zimuju sa otvorenom (mrežastom) podnjačom. Kolika je tu zapremina košnice?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #26 poslato: Jul 24, 2017, 14:27:22 »
Mislim da zapremina košnice nema veze sa zimovanjem. Šta reći za eksperiment sa youtube gde pčele zimuju na otvorenom? Ili za one kojima zimuju sa otvorenom (mrežastom) podnjačom. Kolika je tu zapremina košnice?
Tako je Borise.
Pčelama, dokazano, hladnoća ne smeta. Svejedno im je da li je minus 5, ili minus 25. Važno je da imaju dovoljno hrane, sa kojom su u kontaktu. I važno je da im pri niskim temperaturama ne rastresemo klube...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #27 poslato: Jul 24, 2017, 16:07:45 »
Pa onda nam nukleusi i ne trebaju. Zima im ne smeta to je sigurno, ali ako je drustvo slabo a na dva nastavka je i ako pocne dole leglo sta ce se desiti sa njim. Naročito izrazeno kod lr kosnice.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #28 poslato: Jul 24, 2017, 20:40:34 »
Grejanje se ukljucuje kad tem.ode ispod  nule ,tacnije najekonomicnije zimovanje sto se potrosnje tice je na +5C.Dakle zimovace one i na -29 ali ce potrosnja biti veca odnosno bice i vlaga veca u kosnici.Grejanje se povecava kad pocne leglo iz vise razloga ,da se smanji trosenje hrane i sam rad pcela na grejanju ,a sto manje lepezaju i rade duze zive odnosno vise generacija pcela odgaje .Dakle da zakljucimo,grejanje ima prednosti i treba ga praktikovati tamo gde je to moguce ,a ovde da razenjujemo iskustva i alate koji se za to koriste,a koji kod nas i nisu zastupljeni.
I kog ne mrzi neka prevodi celu knjigu o tome .
http://beesource.com/resources/usda/electric-heating-of-honey-bee-hives/

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Grejanje kosnice tokom zime
« Odgovor #29 poslato: Jul 24, 2017, 23:45:07 »
Grejanje bez upotrebe izolacije je veoma skupo. Pet godina ispitivanja pokazuju da će kolonija pčela u dobrom stanju prezimiti u Madisonu,  bez utopljavanja ili zagrevanja. Klube odgovara promenama temperature vazduha prema stepenu njihove zaštite, ali dodatna toplota smanjuje ovaj odgovor. Kolonije koje su imale ulazni vazduh zagrejan toplotom nisu reagovali na vanjske temperature. Nije utvrđena temperatura pri kojoj bi izolacija ili zaštita bila ekonomična za pčelara...

google preveden zaključak rada koji je Siniša dao...