Autor Tema: Рој на једном РВ раму  (Pročitano 2517 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Рој на једном РВ раму
« poslato: Maj 21, 2019, 10:10:26 »



             Крајем маја месеца прошле године сам имао интересантан захтев за куповину ројева од купца из околине Јагодине.
             Купац је тражио да купи два роја од којих би један сачињавало 10. РВ рамова са пчелама , леглом , храном и матицом старом годину дана што је фактички цело плодиште производног РВ друштва. Други рој који је тражио је требало да чини само млада оплођена матица  са пчелама са 6. РВ рамова које би стресао у свој наставак на сатне основе што фактички чини количину пчела једног пакетног роја .
              На моје питање зашто тражи баш овакву комбинацију објаснио је да већ годинама пчелари са десетак ДБ кошница , да са њима није задовољан и да жели да се опроба са РВ кошницом. Такође је навео да жели да сам посебно провери капацитет у развоју РВ кошнице са целим плодиштем а посебно са пакетним ројем. Посебан захтев који је имао је да прегледамо неколико друштава и ројева и да изабере онај који му се највише свиђа. Цену је сам предложио . За част је донео литар изузетног црног Јавачког вина које смо са задовољством дегустирали. Био је задовољан куповином па је договорену цену заокружио на више како рече да га не бије малер .
              Посао смо успешно реализовали.
              Јесенас ми се јавио и рекао да је распродао све ДБ кошнице а да је са купљеним ројевима и РВ кошницом изузетно задовољан. Навео је да се спремим за ово пролеће јер ће имати нове поруџбине. Од тада па до синоћ се нисмо чули.
              Синоћ се јавио и опет имао чудну наруџбину.
              Овога пута тражи да купи 3. роја али тако што ће узети младу овогодишњу  оплођену матицу заједно са њеним леглом на једном раму и то оном на коме се она налази. Остатак пчела са још пет рамова би смо стресли у његов донети РВ наставак. Цену је опет сам предложио и ја сам се са њом сложио јер је објективна. Јовачко црно није помињао али се надам да га неће заборавити када се за викенд будемо поново срели.




П. С .


 Купац је иначе више година члан овог форума са којим је одлично упознат али се до сада није јављао. Каже да не воли да пише али да нема ништа против да се ова прича овде исприча.
             

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Рој на једном РВ раму
« Odgovor #1 poslato: Maj 21, 2019, 15:40:09 »
Video je razvoj prosle godine i zna da ce uz prihranu taj roj sa mladom maticom stici da se razvije do septembra, zazimice ih na dva nastavka i ima dogodine proizvodna drustva sa proverenim maticama.

Van mreže Slaviša Marinković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kamenica kod Kragujevca 465m; 060/3405421
Odg: Рој на једном РВ раму
« Odgovor #2 poslato: Jun 06, 2019, 22:55:48 »
Treća porudžbina će biti najzagonetnija pretpostavljam dogodine...
,,Колико знаш, толико зјаш"