Autor Tema: Ja, početnik - Aleksandar Savić  (Pročitano 3947 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Ja, početnik - Aleksandar Savić
« poslato: Jun 23, 2021, 22:57:02 »
Poštovane dame pčelarke i gospodo pčelari, prosto me je sramota da pišem o mom početničkom pčelinjaku pored pravih profesionalaca  :) . Naime, moj put ka pčelinjaku započeo je u martu ove 2021. godine, kada sam doneo odluku o nabavci jedne i samo jedne košnice. Pre desetak i nešto godina, kada sam na SPOS forumu čitao o RV, odluka je pala da u moj pčelinjak druga košnica ući neće.
E, ali košnica je mali problem. Treba nabaviti podosta toga što je neopodno za sam početak. Posle kupovine opreme, došao je red na kupovinu ramova i SO. A tek onda naručih košnicu...ovaj, mislim, ona jedna i samo jedna izrodila se u dve cele, od sjajnog majstora za košnice iz okoline Barajeva. Posle desetak dana, pozove me majstor i ja sav srećan odem po košnice. Dođem kući, kad moja lepša polovina kaže da je pričala sa rođakom, koji joj reče da se ne počinje pčelarenje sa dve, već sa tri ili pet košnica. Hm, pa dobro. Odmah naručih i treću  ;D
Malo se ta treća odužila te naručih dva roja na ramovima. U međuvremenu, onako iz inata, napravih u mojoj radioničici 2 podnjače, 2 zbega i 2 krova, sa limom od pocinkovanog lima 0,5mm, koje su mi napravili podizvođači sa kojima sarađujem na poslu. Jesu poklopci malo teži, ali su za DŽ  ;)
Prošle srede, otidoh po rojeve... Eh kakve radosti...kao kada sam za 13. rođendan pre mnooogo godina dobio vazdušnu pušku.
Kad ne lezi vraže, zove majstor da dođem po onu famoznu treću košnicu. OK, idem, ali imaš li još bar 3 izrađena nastavka a da ne čekam još mesec dana. Ima, veli majstor. Super, sad u mojoj kalkulaciji za ovu godinu imaću 5 košnica sa po tri nastavka. Hm, lepo, ali šta sa pčelama... Okrenem par oglasa, ima paketnih rojeva sa obelezenim maticama u Stojniku pod Kosmajem. Odem jutros i preuzmem i ta tri roja, dođem kući i uselim ih u košnice!


Ponosno prijavljujem da posedujem pčelinjak sa 5 useljenih RV košnica, a šta dalje, videćemo.


Veeeliki pozdrav od moje "malenkosti" i medno svima!!!


Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #1 poslato: Jun 23, 2021, 23:11:56 »
Srećno ti bilo, Aleksandre!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #2 poslato: Jun 24, 2021, 07:57:05 »



За почетак је све до сада урађено 5 + или боље речено - одлично.
... шта даље ... ? - наравно да ће мо видети. Верујем да ће оцена бити иста или ту негде.
У сваком случају добродошао у свет пчеларства. Ради и уживај.
Поздрав и медно.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #3 poslato: Jun 24, 2021, 08:32:04 »


Добро дошао Александре.
Нема чега да се стидиш него само напред пуном паром. Сада све зависи од тебе и пчела. Стимулиши сирупом да изграде саће како би добро зимовале.

другарски поздрав из Смедерева
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #4 poslato: Jun 24, 2021, 14:23:51 »
Evo i prve fotografije mog pčelinjaka, na 39°C sa "neobrijanom jednodnevnom" bradom  :P

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #5 poslato: Jul 07, 2021, 11:39:51 »

Poštovanje svim pčelarkama i pčelarima širom foruma, a i šire :)
Nisam previše vičan pisanju, ali ću pokušati da opišem stanje na mom pčelinjaku. Naime, kao što sam napisao u predstavljanju, dve košnice naselio sam rojevima na po šest ramova. Matice nisam tražio, ali pri svakom pregledu, kojih je uzgred budi rečeno bilo 3, primetio unos polena, pravljenje "meda" od sirupa koji i zaklapaju, zatvoreno leglo, larve raznih uzrasta, kao i jajašca. U jednoj košnici sporadično, video sam i maticu. U drugoj je stanje skoro isto, osim što maticu nisam video. Ubacio sam i po dva rama sa SO po krajevima, kada sam primetio da je potrebno proširenje. Sve u svemu, mislim da se ova dva društva kreću u dobrom smeru.
E sad na red dolaze paketni rojevi... Naime, tri košnice naselio sam paketnim rojevima, sa maticama u kavezu. Postavio sam po pet ramova sa SO, i prihranjivao (greška br. 1) svakoga dana po oko 0,7l lekovitog sirupa. Nisam znao da sam u stvari "navukao" pčele da prave saća ali i da ih pune "medom" i blokiraju maticu. Dobro-de, smanjio sam sirup i počeo da dajem svaki drugi dan. Sad već ide na bolje. Sve SO su izgrađene i dodao sam po krajevima još po jednu. A, da, pored onih početnih pet SO, postavio sam pregradne daske. Vidim, ima jajašca, iako ne vidim matice. Super, sve se odvija dobro za jednog apsolutnog početnika.
Kad, pre dva dana, ne lezi vraže - u jednoj košnici nekoliko započetih matičnjaka. Pomislim - ovo pčele plaše maticu  >:(
Jutros ponovo proverim, a ono nekoliko zatvorenih matičnjaka, a nema matice. Ima nekoliko starijih larvi, ali... Šta se dogodilo sa maticom, nemam pojma.
Razmišljam da je već kasno za maticu iz matičnjaka. Možda je bolje da nabavim novu kupljenu maticu u kavezu, a matičnjake da porušim... Muke moje početničke :(
Imate li savet?
Pozdrav i medno svima od mene (pod Avalom).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #6 poslato: Jul 07, 2021, 12:45:20 »

Александре, ја само могу да те саветујем да се не бринеш много. Све ће то на крају да буде у реду. Да те саветујем да много не гледаш и чачкаш по кошницама нема смисла јер сваки почетник то ради. Ја сам први стално нешто гледао. Овако, пусти пчеле оне ће знати саме шта треба. И нек је са срећом... па да мало олижеш прсте у августу...
Другарски поздрав из Смедерева
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #7 poslato: Jul 20, 2021, 11:53:39 »
Na moju veliku radost (apsolutnog početnika), košnici br.1 dodao sam "prvi sprat"  :)  Iskusnim pčelarima, ovo je verovatno smešno, ali za mene je URAAAA  ;D
Pored toga, zanimajući se sa otpadnim drvetom, napravio sam par zbegova, kao i "pomoćnika" za sklapanje ramova. Pošto sam kupio električnu heftalicu, uz pomoćni ram za sklapanje prava je pesma sklapati ramove 8)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #8 poslato: Jul 20, 2021, 12:28:38 »
Јесу ли ово збегови са лесонитом (или сличним материјалом) у дну? Као хранилица. Ја те збегове називам „недоврш збеговима“.

Можда је то некоме добро, али ја милим да је лоше (врло лоше). Збег треба да има мрежу горе и да буде једноставан: четири летве и мрежа и то је то. Користи се поклопна даска (која не мора бити даска него неки други материјал). Поклопна даска свакако није део збега.

За друштво где си додао други наставак: има ли довољно снаге за тај други наставак и какво ти је саће горе. Како си пресложио гнездо?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #9 poslato: Jul 20, 2021, 14:33:51 »
Zbeg sam prekopirao onako kako je nacrtano na forumu. Da, koristio sam lesonit. Koristim kupljene plastične hranilice sa poklopcima. Na ovih 5 košnica, do sada je bilo OK. Jedino nisam otvorio otvore (glodalicom) na mestu gde treba da stoji hranilica, pošto meru prenosim direktno sa hranilice na lesonit.
Sa plodišta sam podigao jedan ram pun hrane i postavio ga gore do zida.
Dva rama sa zatvorenim leglom podigao sam u sredinu.
Ostalo (gore) sam popunio S.O.
Dole, na mesto hrane koju sam izvadio do zida, pomerio sam prvi sledeći ram sa hranom.
Na drugo mesto postavio sam S.O., kao i na 2 prazna mesta odakle sam uzeo leglo, ali ne jednu do druge, već sa ramom legla između ove 2 S.O.
Pčela ima u svim ulicama, legla je bilo u skoro svim ramovima osim jednog krajnjeg (a i on je bio pola/pola).
Sve urađeno je na preporuku Gorana Rakovca, ako sam ga dobro razumeo i ako nisam zabrljao.
Rakovcu hvala na savetima u svakom slučaju  :)


Pozdrav od moje "malenkosti"  ;)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #10 poslato: Jul 20, 2021, 15:37:07 »
Питао сам за лесонит јер су људи заведени причом како је то добар збег и још са уграђеном хранилицом у коју се само љусне сируп и... ето решења. Такве збег-хранилице нису лоше него су смеће. Ово што си ти урадио је боље јер не намераваш да сипаш сируп директно по том лесониту али опет, кажем, бољи је једноставан збега са мрежом и поклопна даска, а на њој хранилица.

Проширење простора кошнице је можда мало преурањено. Погледао сам датум када си набавио ројеве. Колико су тада били јаки ројеви и колико легла?

Ја бих поступио мало опрезније ако ту није „кипила“ пчела када се отвори кошница. Мало другачије бих то пресложио с обзиром на услове (изузев ако имаш неку врло обилну пашу у близини). Можда сам погрешно проценио и можда су ројеви у моменту набавке били „аждаје“ :).

ПС

Ако „смарам“ обавести ме на време. :) :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #11 poslato: Jul 20, 2021, 15:41:28 »
Ne, ne smaraš. Meni kao početniku koji nema mentora u blizini, svaki savet dobro dođe. Na meni je da ga prihvatim ili ne  ;)
Pošto forum čitam godinama, cenim tvoje komentare i savete koje deliš svima. Znam da pravim dosta grešaka, ali se nadam da ću ih uz vaše savete "u letu" popravljati.
Hvala na savetima  :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #12 poslato: Jul 20, 2021, 15:50:01 »
Добро :)...једна од „грешака“ (мислим, није нека грешка али мора се нешто урадити по том питању) може бити кров на којем је поцинкован лим. Трајнији је од алуминијумског (оног танког алуминијумског), али ретко када две добре ствари иду заједно. Мора се поставити добра изолација (лети – зими не треба). „Греје“ као рингла.

Запазићеш то и сам када се испечеш на тај лим. Тера пчелу да се удаљава од тог прегрејаног простора, па добијеш браде до земље на кошници, а мед из горњег наставка повлачи у плодиште и затрпава ти легло.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #13 poslato: Jul 20, 2021, 16:45:02 »
Da, znam. Bavim se grejanjem i klimatizacijom već 39 godina. Limari su mi kao rod (uostalom i ja sam limarsko dete) . Zato su ta 2 krova 10cm duboka, a unutra sam stavio stirodur (to sam imao) od 3cm. Valjda je malkice zadržalo sunčevu vrelinu. Ako se naljutim ima da im montiram Inverter SPLIT i da im podelim vunene kapice i rukavice ... ;D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #14 poslato: Jul 21, 2021, 00:21:40 »
Колега Ацо добро нам дошао!
Видим ти си ту већ скоро месец дана са овом темом и то је веома лепо и биће од користи како теби тако и осталим младим колегама који крећу твојим стопама.
Честитам ти на одличном избору кошнице и осећају за правду и праве вредности које си препознао још пре дестетак година на том нашем првом домаћем форуму.
Лепо си кренуо са пет кошница и то је онај минимум који тражи озбиљност и посвећеност.
Надам се да ће од тебе бити добар и успешан пчелар.
Поздрав и свако добро...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.