Autor Tema: Med iz kosnice zarazene ATL  (Pročitano 4706 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Med iz kosnice zarazene ATL
« poslato: Novembar 03, 2021, 16:46:48 »
Ako je vadjen iz  kosnice a kasnije se ustanovi zaraza, dali je sada sav med koji je izvrcan kontaminiran i dali taj med smiju odnosno mogu li koristiti ljudi

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Med iz kosnice zarazene ATL
« Odgovor #1 poslato: Novembar 03, 2021, 18:04:41 »
Колико је мени познато изазивач АТЛ није зооноза. Мед сме да се користи.

Проблем би настао ако је пчелар радио глупост и лечио антибиотицима. Тада су могуће изражене и опасне алергијске реакције код људи.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Med iz kosnice zarazene ATL
« Odgovor #2 poslato: Novembar 03, 2021, 18:28:56 »
Nije nista radjeno niti tretirano nekim preparatima. Jednostavno pcele su bile na vrijesku i nedavno sam izvadio nesto meda. Sada sam u jednoj kosnici primjetii na dva rama dosta prosaranog legla i posumnjao sam na ALT danas nosio na analizu i potvrdilo se. Pa me zato zanima dali mogu konzumirati med koji sam izvadio

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Med iz kosnice zarazene ATL
« Odgovor #3 poslato: Novembar 03, 2021, 18:45:54 »
Сеоба на вресак је вероватно била ризична јер је суша. Наравно, ја не могу одавде знати колико је била јака суша, али оно што ми је познато да је и у поднебљу вреска било тако.

Тада је изражен масовни излазак пчела из кошница које траже нектар и одлазе далеко. Тако се могу створити услови да легло буде слабије одржавано. Једино што се могло предузети (у намери да се сели на вресак) је да простор кошнице буде потпуно сведен чак испод мере која одговара друштву (нпр. у мом случају бо то било 1 ЛР наставак и само једно полумедиште – с обзиром да радим са полумедиштима). Друго је нешто што би се односило на оно у загради :), а значи не селити на вресак ако нема кише.

Имаш ли фотографију рамова са тим леглом?

ПС

Сећам се 2000-те године, један пчелар се хвалио како је одселио пчеле на ливадску пашу на Пештер (као он „има људе“ тамо – јак резлог за селидбу). То је једна од најсушнијих година и „много добро“ је прошао (ал' у причи...која је свакако лаж). У сушним годинама се избегавају ризичне сеобе...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Med iz kosnice zarazene ATL
« Odgovor #4 poslato: Novembar 04, 2021, 00:17:38 »
Ako je vadjen iz  kosnice a kasnije se ustanovi zaraza, dali je sada sav med koji je izvrcan kontaminiran i dali taj med smiju odnosno mogu li koristiti ljudi

Pozdrav.

Ako nije lijeceno antibioticima kao sto je kolega Dragan naveo med se moze koristiti. Interesuje me jedna stvar, kakav je ukus i miris meda iz kosnice sa ATL.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Med iz kosnice zarazene ATL
« Odgovor #5 poslato: Novembar 04, 2021, 14:07:58 »
Мед као мед :)... Не верујем да мења ни мирис ни укус, а да се то може тако лако осетити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).