Autor Tema: Poslovi pčelara u Februaru  (Pročitano 25118 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #15 poslato: Februar 07, 2011, 19:54:42 »
Kolega Dimitrije, ti si baš bio zaposlen u februaru. Da li sam proizvodiš ramove? Pozdrav.

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #16 poslato: Februar 07, 2011, 19:55:02 »
I to neko mora,a cini mi se da si nesto i unovcio kolega  ;)
Ovo se odnosi na kolegu Vojka.

Uzastopna Poruka: Februar 07, 2011, 23:06:57
Kolega Dimitrije, ti si baš bio zaposlen u februaru. Da li sam proizvodiš ramove? Pozdrav.

Ne Sveto ne isplati se, ja sam ove placao 20 dinara od lipe su ,moramo priznati da to nije puno.
Sutr sledi pocetak uzicavanja,pa postavljanje osnova itd,posla na pretek,ali neka ima posla samo, i da Bog nama da zdravlja
sve ce se to isplatiti.
« Poslednja izmena: Februar 07, 2011, 23:06:57 od strane admin »

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #17 poslato: Februar 07, 2011, 22:15:09 »
        Jedan od značajnih poslova u februaru su posete pčelarskim predavanjima. Na predavanju u Užicu bilo je reči o kvalitetu satnih osnova i procentu parafina u njima. Rečeno je da je na ispitivanju kvaliteta po svim parametrima najbolje satne osnove imao jedan poznati proizvođač iz malo gradića u šumadiji,(užičani na žalost, baš sa njim ne sarađuju) a da je najlošije satne osnove imao relativno novi proizvođač satnih osnova sa juga, koji tvrdi da jedini u zemlji pravi satne osnove od čistog voska. Ako je verovati podatku koji smo čuli u tim osnovama je bilo 51% parafina. Podvučeo je da je to rezultat na osnovu dostavljenih uzoraka. Kakvo je stvarno stanje na tržištu pitanje je. Sve se menja. A pitanje je kakav mi vosak dajemo u zamenu.
Pozdrav.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #18 poslato: Februar 13, 2011, 14:51:11 »
Danas me je prvi put ove godine ubola pcela. Pravo da vam kazem i uzeleo sam se.
Malo sam zvirnuo ispod poklopne daske i situacija je ovakva. Temperaturao oko 10 stepeni.
U DB kosnicama klubad su skoro na satonosama.U ramovima pored klubeta ima jos poprilicno meda. Za svaki slucaj ubacio sam im po jednu taze umesenu pogacu.
U RV (naseljene u julu) takodje su klubad malo ispod satonosa, meda u susednim ramovima na pretek. Znam da Gosin Voja ne preporucuje pogace u RV, pa sam sad u nedoumici sta da radim. Da li da im stavim po jednu malu pogacu, ili ce one tu  hranu da prebace gde im treba? Da li to sto su klubad u svim drustvima skoro na satonosama treba da me zabrine, bez obzira sto u susednim ramovima ima meda, ili su klubad blizu satonosa zbog temperature ili iz nekog drugog razloga(mozda je tu krenulo leglo pa klube nece da ga napusti)?
Molim za savet.
Pozdrav i hvala
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #19 poslato: Februar 13, 2011, 15:20:05 »
Poštovani kolega Ivice,
ja bih ti preporučio da ništa ne diraš kod RV košnica ako si ih zazimio sa dovoljnom količinom hrane.
Pčele će po toplom vremenu prebaciti hranu tamo gde im je najpotrebnija.
Ja im ne bih dodavao pogaču jer je pogača dodana u ovo vreme mogući uzrok i pokretač bolesti.

Za DB neću ništa da tvrdim ali obično zbog nepriklađene dužine DB ramova u odnosu na potrebe klubeta krajinske rase pčela, može da dođe do nepravilnog rasporeda hrane i da u tim košnicama pčele umru od GLADI pored meda u košnicama. Pčele u ovim uslovima mogu čak da umru od gladi a na istim DB ramovima samo malo iza klubeta da su nedirnuti venci sa medom.

To ti je moj savet a ti radi kako hoćeš.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #20 poslato: Februar 13, 2011, 15:58:13 »
Vazi Gosn Vojo, Rv ne diram.
Pozzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #21 poslato: Februar 13, 2011, 16:44:21 »
Vojo juče je bilo kod mene 13*C i oblačno. Pogledao sam jedno klube sa dva nastavka i video da su pčele skoro sve u donjem plodiščnom nastavku. Gore je bilo sasvim malo pčela (oko 150). Ja mislim da moram samo pustit te dve družine koje mi prvi put prezimljavaju. U gornji etaži ima puno hrane na 8 ramova, krajnja dva su napola puni.
Šta misliš.
Lp Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #22 poslato: Februar 13, 2011, 17:46:15 »
Vojo juče je bilo kod mene 13*C i oblačno. Pogledao sam jedno klube sa dva nastavka i video da su pčele skoro sve u donjem plodiščnom nastavku. Gore je bilo sasvim malo pčela (oko 150). Ja mislim da moram samo pustit te dve družine koje mi prvi put prezimljavaju. U gornji etaži ima puno hrane na 8 ramova, krajnja dva su napola puni.
Šta misliš.
Lp Branko

Samo ih pusti Branko, kad dođe lepo i toplo vreme to jest kad počne cvetanje vrbe i unos većih količina polenovog praha tada kreni sa sirupom, Koncentraciju i količinu sirupa treba da odrediš prema količini hrane u košnici.
Što ima više meda u košnicama sirup treba da je ređi.

Tokom februara ne treba im još ništa dirati osim što ih je potrebno malo rashladiti to jest malo proširiti leto, da ne bi krenule sa većim leglom.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #23 poslato: Februar 13, 2011, 18:11:06 »
Vojo hvala na brzom odgovoru.
No, danas se preko dana ohladilo i tako če biti narednih pet, šest dana. Temperature u noči oko 0*C po danu do 5 ili 6*C.
Lp Branko

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #24 poslato: Februar 13, 2011, 19:29:42 »
       Ja odgovorno mogu da tvrdim, da u DB košnicama pčele neće stradati od gladi dok god na ramovima na kojima je klube ima hrane. Izuzetak su jako slabe zajednice (klube malo veće od pesnice). Za dvadesetak godina pregledao sam preko 5 hiljada zajednica u toku zimovanja i izimljavanja i kad god sam našao uginulu zajednicu ona uglavnom nije imala ni trunke hrane u košnici. Osim toga apsolutno nikad nisam našao da je normalno društvo stradalo od gladi a da na ramovima, gde je klube, ima jedna jedina ćelila meda.
       Najčešće u DB košnicama u sadašnje trenutku situacija je sledeća: Prva polovina medne kape na ramovima na kojima je klube (bliže letu) je pojedena. Druga polovina (dalje od leta je skoro netaknuta. To se lepo vidi po ostacima voštanih poklopčića na fioci ispod žičane podnjače. Kad ti sitni otpali poklopčići dosegnu do zadnjeg zida košnice, vreme je da se prekontroliše rezerva hrane i eventualno interveniše.
       To je moje iskustvo kad su u pitanju DB košnice.

       Što se tiče RV košnice, Vojova iskustva su pozitivna i nema razloga da ne verujem, narošito što je potpuno logično da pčele zimi vole da im je medna kapa iznad klubeta.
       Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Poslovi pčelara u Februaru
« Odgovor #25 poslato: Februar 17, 2011, 16:40:48 »
U februaru mogu da se skivaju novi ramovi, da se čiste stari, da se žiči...