Autor Tema: STRŠLJENI  (Pročitano 55911 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Milanov Aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 110
  • Pol: Muškarac
STRŠLJENI
« poslato: Maj 23, 2011, 00:02:36 »
Ove godine na pčelinjaku i u okolini ima dosta stršljenova. Napadaju i ubijaju pčele koje se pod teretom vraćaju u košnice.
Već tri dana pokušavam da ubijem jednog kapitalca koji svaki dan napada na istu košnicu ali ne polazi mi za rukom uvek pobegne kad mu se približim, ali dolijaće. U međuvremenu sam ubio tri manja i to parčetom letve koja mi se našla pri ruci. Mislim da je žičana pajalica za istresanje tepiha idealan alat za ubijanje stršljenova i moram nabaviti jednu.
Evo nekoliko snimaka stršljenova (kojih više nema) snimljenih ovih dana.
« Poslednja izmena: Maj 23, 2011, 00:11:41 od strane Milanov Aleksandar »

Van mreže Zvonko Gasic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #1 poslato: Maj 23, 2011, 02:46:17 »
Ja uvek na pčelinjaku imam stari reket za badminton, neprikosnoven "alat" za
tamanjenje stršljenova. Njegov par stoji na zidu kraj vrata radionice jer umeju
i tamo da naiđu.
Pošto su kod košnica skoncentrisani na svoj obrok nijedan mi do sada nije umakao.
Fijuu... I završi na tri dela... Ne stigne ni da primeti šta ga je zadesilo...

ps. Nadam se samo da i oni nisu zaštićeni!!!   ::)

Van mreže Milanov Aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 110
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #2 poslato: Maj 23, 2011, 22:21:46 »
Ja uvek na pčelinjaku imam stari reket za badminton, neprikosnoven "alat" za
tamanjenje stršljenova. Njegov par stoji na zidu kraj vrata radionice jer umeju
i tamo da naiđu.
Pošto su kod košnica skoncentrisani na svoj obrok nijedan mi do sada nije umakao.
Fijuu... I završi na tri dela... Ne stigne ni da primeti šta ga je zadesilo...

ps. Nadam se samo da i oni nisu zaštićeni!!!   ::)

Zvonko, dobra ideja  "alata" za tamanjenje stršljenova.
Mislim da nisu zaštićena vrsta jer ih ima dosta.

Van mreže Zvonko Gasic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #3 poslato: Maj 24, 2011, 02:24:41 »
Mislim da zato što su tanke strune na reketu ne stiže da reaguje, ne oseti strujanje vazduha.
Inače, odrastao sam uz životinje i insekte, biološku školu završio i malo čega se iz prirode
mogu uplašiti ali stršljena se plašim.
Dešavalo mi se da me na pčelinjaku prati, ide oko mene, kao da se trudi da mi vidi oči.
I to uvek oni najkrupniji.
Verovatno brane teritoriju-lovište.

Inače najviše sam susreta sa njima imao u Leskovačkom kraju, s.Jarsenovo prema Stupnici.
U leto i jesen '99. sam zbog bolesti bio primoran da prepustim pčelama da se same snalaze
i prežive kako mogu do proleća.
Na pčelinjaku su ostala i dva prazna LR nastavka u kojima sam odlagao nekakav pribor.
Bez ikakve zaštite sam u proleće to otvorio i zatekao njihovo gnezdo veliko kao fudbalska lopta.
Srećom sam se snašao pre njih, spustio poklopac i verovatno slučajno zatvorio otvor kroz koji su
izletali i pobegao glavom bez obzira. I danas se naježim od sećanja na taj prizor.
Vratio sam se "oklopljen" i sa insekticidom. Izbrojao sam oko 120 odraslih!!!

Koliko li su samo pčela uništili...

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #4 poslato: Maj 24, 2011, 14:42:56 »
U nedelju sam imao jeda manji roj (drugi). U roju koji je bio još u vazduhu sam na visini negde oko 7 - 8 m video kako u roju leče i stršljen. Te pčele koje so pune hrane je za njega prava poslastica. Sa rojem je letao skoro tri minute. onda je od jednom nestao. U dužino je merio barem 4 cm.
Lp Branko

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #5 poslato: Maj 24, 2011, 22:17:36 »
Meni su se pre jedno 4 godine uselili u prikolicu sa košnicama.
Muku sam mučio i dugu borbu vodio da ih se rešim. Pomoću reketa za tenis sam ih tamanio.
Dešavalo se da sam dnevno po desetak uspeo da uništim i to je trajalo od proleća pa skoro sve do jeseni
Dugo su opstali u prikolici i na kraju sam uspeo pomoću dima da ih isteram i uništim jednog po jednog.


Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #6 poslato: Maj 24, 2011, 22:26:37 »
Ja ih ponudim pivom i to im je ktaj.

U flašu od 0,5 litara stavim jednu četvrtinu pivo, on umili unutra i kad hoće da izađe, mora da rašiti krila i gotovo... Napuni se flaša.

Stavljam flašu na svaku petu košnicu ako ih ima mnogo.

Van mreže Zvonko Gasic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #7 poslato: Maj 25, 2011, 02:07:28 »
Osim pivom jedinke, gnezdo možeš da uništiš tako što na dugačku motku vežeš
običan pijačni plinski brener i noću približiš otvoru kroz koji izleću.
Uznemireni izleću i nasrću na plamen svi do jednog. Spaljenih krila padaju na
zemlju i onda je lako sa njima. Leglo samo ugine.
Bitno je samo da ne upališ neki krov!

Ma ratovao sam ja sa njima...

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #8 poslato: Jul 24, 2011, 22:10:17 »
Mozda ima neka tajna veza izmedju stršljenova i komaraca jer ih nema ove godine .

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #9 poslato: Septembar 09, 2011, 16:58:11 »
Mozda ima neka tajna veza izmedju stršljenova i komaraca jer ih nema ove godine .
Ma kako nema. U Krusevackom kraju kao da in je tamo uzgajaliste. Vise nego ikad. Najbolja klopka za njih je ona koju Vojko preporucuje. Tu i ja koristim, samo sto koristim balone od 5 litara od kisele vode. Otsecite u gornjem delu iznad zadnjeg rebra, okrenite  kao levak otseceni deo i stavite na ostatak secenog balona. Cep nemojte skidati vec na njemi isecite otvor velicine kakav je na obicnoj flasi. Nije lose ta dva dela balona utvrditi nekim selotepom da ne moze da se pomera. U donji deo balona mozete sipati piva, grozdjane komine ili iseckati zrelu jabuku dosuti malo secera da pre provri i malo vode. Sutra posle vrenja ima da se cudite sta ih se navatalo. Pre neki dan postavio sam tri takve zamke, kad sam dosao posle nekoliko dana imao sam sta videti. U svakom balonu bilo je po vise od 20 strsljenova. Bio sam im narezao po jabuku i malo secera i vode. Kad sam posao sa pcelinjaka postavio sam sedam takvih zamki. Sto je najvaznije ni jedna pcela tu nije usla. Ako imate poiliste na pcelinjaku obavezno taku jednu zamku stavite na poiliste.

Van mreže Dragan Milicevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rađevo selo
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2011, 17:39:41 »
Evo kako klopka funcionise ;)

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #11 poslato: Septembar 27, 2011, 13:28:42 »
Evo i mog priloga za ovu temu. Taman sam pomislio kako malo stršljenova ima ove godine kad sam natrčao na ovo gnezdo. Pomagao sam mom starom kolegi Nikoli, koji ima 3 DB-12 dvomatične košnice i prilikom pregleda pčela ubio sam jednog stršljena pčelarskim nožem koji je pokupio jednu pčelu sa satonoše otvorene košnice. Onda me deda Nikola odveo do njegove sušare za meso i imao sam šta da vidim. Ovo gnezdo na slikama veće je od najveće vrškare koju sam ikada video, a puna je stršljenova. Ovih dana moramo da nekako eliminišemo ovo njihovo gnezdo, moramo se dobro pripremiti jer dok sam ih slikao neki su me napadali. Imao sam sreće. Ovo su slike koje sam uspeo da napravim. Pozdrav.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 07, 2011, 20:12:02 »
Sveto taman sam pomislio da nece biti ove gamadi kad se pojavise , komsija oborio hrast u sumi iza pcelinjaka 60m a bilo gnijezdo i gdje ce vec pa kod mene na tavan ( podkovan tavan i staklena vuna i stiropor ) a u lamperiji ispao god od grane i rupa me kostala , ali pivo u jednu flasu pa sok domaci u drugu i sok fanta u trecu i svaki drugi dan puno kao šibica i opet ispocetka . Kao helikopter  ( apač ) se spusti i pcelu uhvati i odnese a meni muka da sam čak i muhalo uzimao ubijao ih ispred leta kako pikiraju . Pozdrav ubicama strsljenova

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 08, 2011, 14:32:26 »
Evo kako klopka funcionise ;)

To je to,..ja sipam malo piva, malo jabukovog sirceta i malo sirupa od drenjka (moze bilo koji sirup,..kupina,malina..itd),..provereno radi. ( Probao sam pre 7-8 dana u selu )

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: STRŠLJENI
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 13, 2011, 12:39:34 »
Danas sam se malo bolje pripremio za slikanje gnezda stršljenova u sušari za meso deda Nikole. Iako je bilo samo +9oC stršljeni su normalno obavljali sve poslove, ulazili i izlazili iz gnezda i odlazili u lov. Gnezdo je baš veliko. Visina mu je veća os pola metra, a prečnik na najširem delu ima više od 40 cm, tako mi bar izgleda. Evo nekoliko današnjih slika slika. Pozdrav.