Autor Tema: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka  (Pročitano 37035 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #30 poslato: Februar 23, 2014, 13:10:39 »
Vojo kod nas nema ni toliko legla pre nedelju dana sam pogledao par košnica. Džanarika je tek počela da pupi brest još nije procvetao a mrtve koprive ima nešto u cvetu.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #31 poslato: Februar 23, 2014, 18:09:57 »
Kod mene unos polena je mnogo veliki, Pcele unose zuti polen ti je od divljeg drena, koji je na 900 m jedini cvetao i bas ga ima mnogo. pozdrav iz Vrnjacke Banj.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #32 poslato: Februar 23, 2014, 23:12:51 »
Juce sam pregledao svoja 4 drustva. 3 su prezimila na 2 nastavka,a jedan roj na 1 nastavak.
Kad sam otvorio imao sam sta i da vidim,pcele su ostavile samo 3-4 centralna rama za leglo,ostalo je skoro sve popunjeno polenom i medom.

Kod 2 zajednice sam zatekao u gornjem nastavku u gornjem delu rama je med,a u donjem polen. Legla ima na po jednom ramu sa obe strane velicine pesnice.
U jednoj zajednici koja je bila malo slabija(napali su je strsljeni pocetkom novembra)  i kojoj je klube manjim delom zahvatalo gornji nastavak ista situacija kao i sa ove 2,samo sto je sve smestila u prvi nastavak. Zamenio sam mesta nastavcima i stavio pogacu za slucaj zahladjenja jer nije imala dovoljno meda u prvom nastavku. Inace nju sam ostavio sa vencima na centralnim ramovima u prvom nastavku,i 6 ramova meda u 2.
Roj koji je na 1 nastavak ima 5 ulica pcela,oko 3.5 ramova sa medom, legla na 2 rama velicine sake i ostalo polen.

Sad me malo hvata panika,sta da radim posto je sve blokirano polenom?  Da li da ih razblokuram ili nista da ne diram??
Procvetala vrba,dren,leska. Jabuka ce za par dana,dzanarika takodje... Poludelo vreme..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #33 poslato: Februar 24, 2014, 00:23:56 »
Juce sam pregledao svoja 4 drustva. 3 su prezimila na 2 nastavka,a jedan roj na 1 nastavak.
Kad sam otvorio imao sam sta i da vidim,pcele su ostavile samo 3-4 centralna rama za leglo,ostalo je skoro sve popunjeno polenom i medom.

Kod 2 zajednice sam zatekao u gornjem nastavku u gornjem delu rama je med,a u donjem polen. Legla ima na po jednom ramu sa obe strane velicine pesnice.
U jednoj zajednici koja je bila malo slabija(napali su je strsljeni pocetkom novembra)  i kojoj je klube manjim delom zahvatalo gornji nastavak ista situacija kao i sa ove 2,samo sto je sve smestila u prvi nastavak. Zamenio sam mesta nastavcima i stavio pogacu za slucaj zahladjenja jer nije imala dovoljno meda u prvom nastavku. Inace nju sam ostavio sa vencima na centralnim ramovima u prvom nastavku,i 6 ramova meda u 2.
Roj koji je na 1 nastavak ima 5 ulica pcela,oko 3.5 ramova sa medom, legla na 2 rama velicine sake i ostalo polen.

Sad me malo hvata panika,sta da radim posto je sve blokirano polenom?  Da li da ih razblokuram ili nista da ne diram??
Procvetala vrba,dren,leska. Jabuka ce za par dana,dzanarika takodje... Poludelo vreme..

Колега Немања, добро је што немају пуно легла и што си заједници за коју мислиш да нема довољно хране додао погачу. Мада бих ја у твојим условима када имаш толико пуно полена радије додао мало гушћи сируп.

Нема потребе да дираш пчеле и премешташ рамове.
Никакво разблокирање им није потребно, то ни случајно у овим условима.
Саме ће се разблокирати када им то не буде потребно. 

Поздрав свима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #34 poslato: Februar 24, 2014, 15:31:36 »
Hvala na odgovoru g.Vojo.
Ta sto sam joj dodao pogacu je imala jos 3 puna rama sa medom i u plodistu je imala vence sa medom. Njoj sam zamenio nastavke,jer sam se plasio sposto je pokrenula lego u 1 nastavku da ako dodje do zahladjenja ne predje u dornji nastavak gde je med,pa sam zato stavio pogacu jer sam procenio da nema dovoljno meda u nastavku gde je leglo. Sa njom cu da experimentisem i necu da je prihranjujem jer sad ima oko 6-7 kg meda u prvom nastavku(bivsi drugi). videcu kakvi ce biti rezultati u odnosu na ostale 3.

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #35 poslato: Februar 27, 2014, 00:29:33 »
Pitanje za Voju: Ja takodje imam zazimljene na tri nastavka ali u donjem  nastavku na podnjaci su samo prazni ramovi(nisam imao osnova).Pitanje je:da li sada mogu dodati ramove sa satnim osnovama ili taj nastavak izbaciti?Idrugo pitanje:u dve kosnice ugornjem ,trecem,natavku ima puno meda.sta raditi stim medom kad pocne znacajniji unos?Ta drustva su sa manjim brojem pcela od onih dva sto sam ih doneo od Vas prosle godine.Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #36 poslato: Februar 28, 2014, 00:25:11 »
Pitanje za Voju: Ja takodje imam zazimljene na tri nastavka ali u donjem  nastavku na podnjaci su samo prazni ramovi(nisam imao osnova).Pitanje je:da li sada mogu dodati ramove sa satnim osnovama ili taj nastavak izbaciti?Idrugo pitanje:u dve kosnice ugornjem ,trecem,natavku ima puno meda.sta raditi stim medom kad pocne znacajniji unos?Ta drustva su sa manjim brojem pcela od onih dva sto sam ih doneo od Vas prosle godine.Pozdrav.
Kolega Julijane evo odgovora:
1.da li sada mogu dodati ramove sa satnim osnovama ili taj nastavak izbaciti?
1.Mislim da nema potrebe izbacivati nastavak niti dodavati satne osnove sve dok se zajednice ne razviju na 17-18 ramova pčela.

2. u dve kosnice u gornjem, trecem nastavku ima puno meda. sta raditi stim medom kad pocne znacajniji unos?

2. Dok počne značajniji unos pčele bi trebale potrošiti taj med. Ili potrošiti njegov najveći deo.
Pčele će sigurno u tom trećem nastavku kad malo otopli započeti otklapanje ramova i pripremanje matici za zaleganje. Obzirom da je u tom trećem nastavku najtoplije i najlakše za održavanje temperature tu pčele tokom marta i do polovine aprila najradije šire leglo.
U vreme kad naiđu prolećne kiše i oblačno vreme u tim košnicama pčele na širenju legla rade punom parom i kada vrlo malo ili nimalo ne izlaze iz košnica.

3. Ta drustva su sa manjim brojem pcela od onih dva sto sam ih doneo od Vas prosle godine.Pozdrav.
3. Blagodarim kolega Julijane. Raduje me da ste zadovoljni snagom zajednica koje ste kod mene kupili prošle godine.

Puno pozdrava za Kucuru iz Novog Miloševa...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #37 poslato: Mart 13, 2014, 21:50:45 »
Danas sam pregledao RV pčelinje zajednice i u nekoliko koje su uzimljene na tri nastavka matica zaliježe u drugom nastavku.Pošto kod mene uveliko cvjeta džanarika, da li treba zamijeniti drugi i treći nastavak ili ostaviti da matica sama prijedje u treći nastavak?
Molim za mišljenje kolega.

Pozdrav svima....

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #38 poslato: Mart 16, 2014, 12:26:07 »
Posto je dzanarika pocela da cveta , da li je sad vreme da se pocne stimulativno prihranjivanje?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #39 poslato: Mart 16, 2014, 19:58:30 »
Posto je dzanarika pocela da cveta , da li je sad vreme da se pocne stimulativno prihranjivanje?

Julijane prijatelju, ja bih ipak sačekao još desetak do petnaest dana. Može da zahladi pa da bude više štete nego koristi..

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #40 poslato: Mart 16, 2014, 20:19:10 »
Kod mene na 1000 mnv nema jos nikakve dzanarike malo nekog cveca i to je to - preko dana toplo nocu oko ili ispod nule. U jacim zajednicama bilo dosta legla sad mi je pitanje sta ciniti dobro su potrosile zalihe moracu necim prihraniti. Po evidenciji pretprosle godine dzanarika je procvetala 1 maja a prosle 25 aprila.

Pre nedelju ipo dana bila je napupela ali ne cveta ceka...

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #41 poslato: Februar 13, 2015, 08:01:21 »
Prošlogodišnji, nešto kasniji rojevi (julski), zazimljeni na tri nastavka na sledeći način:
1. Nastavak sa 9 satnih osnova postavljenih u sredinu (na krajevima prazan prostor od po 3 cm) okrenutih na hladno.
2. Nastavak koji je prethodno bio drugi sa 9 ramova postavljenih u sredinu (na krajevima prazan prostor od po 3 cm) okrenutih na toplo. Nastavak nije rotiran, tako je bio okrenut. Stariji ramovi su u sredini.
3. Nastavak koji je prethodno bio prvi sa 9 ramova postavljenih u sredinu (na krajevima prazan prostor od po 3 cm) okrenutih na hladno. Nastavak nije rotiran, tako je bio okrenut.
Pregledano 11.02.2015. procena je da u nekoliko košnica nije najbolja zaliha hrane.
- Kad da dodam gusti sirup kao dopunu hrane, u kojoj količini i na koji način jednokratno ili višekratno?
- Kako da se ponašam sa nastavcima, šta da radim sa prvim nastavkom u kome su samo satne osnove?
- Kad i na koje pozicije da dodam po jednu satnu osnovu u sadašnji drugi i treći nastavak?

Andra
062 31 00 13

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #42 poslato: Februar 21, 2015, 18:34:09 »
Brzinski pregled 11.02. nije najpreciznije obavljen. Danas pažljivije pogledano i premereno. Hrane ima dovoljno, pčele neznatno donose polen, nema buđavih ramova. Težina (žičana podnjača, nastavak sa 9 satnih osnova, dva nastavka sa po 9 ramova, hranilica) jedna 29 kg, šest 30 kg i tri 31 kg.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #43 poslato: Februar 21, 2015, 19:45:40 »
Колега Андреја,

Видим да ти нико није одговорио већ неко време па ево да кажем како бих ја урадио иако сам и ја почетник у пчеларењу. Можда ти помогне док се не јави неко са јачим референцама...
Претпостављам да пчелариш са РВ кошницама и за тај случај ти пишем:

"- Kad da dodam gusti sirup kao dopunu hrane, u kojoj količini i na koji način jednokratno ili višekratno? "
Густи сируп (однос шећер:вода 1,5:1 (тј. популарније речено 3:2) или неки други однос где је шећер у вишку) се даје у јесен као допуна залиха за зиму да пчеле имају мање посла око избацивања вишка воде из сирупа.
У пролеће се даје сируп односа 1:1 јер је у том периоду пчелама поред шећера потребна и вода, па се на овај начин пчелама олакшава у том смислу, да им је потребан мањи број излетница које иду по воду. Најбоље је вишекратно у порцијама по 0,3 - 0,4 литре јер се на тај начин пчеле стимулишу да уносе и полен који им је преко потребан и на тај начин се прикупља квалитетнија храна за пчеле (богатија поленом). Са прихраном почни како каже г. Војо када почну жабе да крекећу ако си близу реке или баре, а ако не онда када се појави прва јача поленска паша а то је врба (ако је има у твојој околини) и то је обично негде у марту. Било би добро да им активираш појилицу ако већ то ниси урадио и да им даш избор, рецимо једна појилица са 30 до 40 грама соли на 10 литара воде и једна појилица само са обичном водом. Према мом искуству у пролећном и летњем периоду више посећују слану појилицу, али им обавезно омогући избор па нек бирају.

"- Kako da se ponašam sa nastavcima, šta da radim sa prvim nastavkom u kome su samo satne osnove?"
Да сам на твом месту, када у марту будеш почео са прихраном (а можеш и пре тога ако ти време дозволи - први леп дан у марту) да одстраниш тај наставак са сатним основама,  а преостала два спустиш на подњачу у редоследу у којем су били, само их заротирај како треба да први (садашњи други) буде на хладно. Тако олакшаваш пчелама да боље контролишу простор у којем се налазе. Тај наставак можеш додати када буде било потребе за њим, односно, када почне јачи унос нектара а то је обично када багрем почне да цвета. Можеш и да га додаш као трећег када будеш ограничавао матицу у првом наставку (негде десетак до петнаест дана пред багрем, а то се поклапа са воћном пашом или, одокативно, негде после 15 априла). Ако будеш то радио када будеш ограничавао матицу, обавезно два три рама са затвореним леглом дигни у тај трећи наставак који додајеш (и обавезно их групиши).

"- Kad i na koje pozicije da dodam po jednu satnu osnovu u sadašnji drugi i treći nastavak?"
Када будеш радио први пролећни преглед кошница, опет тако негде у марту када време дозволи, по једну сатну основу можеш додати са обе стране до последњег рама са леглом (ово урадиш у оба наставка).

Што се тиче хране, ако си им оставио довољно у августу, односно ако си им оставио пун наставак хране онда немаш бриге. Оне то неће потрошити до половине марта сигурно.

Мислим да не би требало бити нејасноћа, али ако буде слободно питај.
Свако добро и надам се ове године да ће свима бити медно.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #44 poslato: Februar 22, 2015, 08:24:53 »
Kolega Nikola,
juče mereno, hrane ima dovoljno tako da nije potrebna dopuna hrane gustim sirupom. Moje pitanje o dopuni hrane gustim sirupom je bilo posle površnog pregleda 11.02. i pogrešne procene da u nekim društvima nema dovoljno hrane.
Što se ostalog tiče, hvala. Slično sam mislio i sam ali sam nesiguran kao i svi početnici pa mi je potrebno da se ipak posavetujem.
Površnost i loša procena (naročito kod početnika) nas odvedu u grešku i pitanja " šta bi bilo kad bi bilo"
Andra
062 31 00 13