Autor Tema: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva  (Pročitano 6158 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« poslato: Oktobar 23, 2011, 19:31:57 »
Zamolio bih Voju i druge ukoliko mogu da malo razjasne 5 fazu desetostukog umnozavanja drustava koje je opisao Voja Brstina na forumima kako ovom tako i SPOSovom.
Naime nije mi jasno da li posle bagrema maticno drustvo slabimo oduzimanjem 3R legla i 3R pcela i dodajemo ih preko novinske hartije nukleusima koje smo formirali 05.05.
Mislim da bi skica vise rekla nego detaljisanje sa brojem celija.
Ja sam dva dana detaljno proucavo i nisu mi jasne neke stvari
hvala

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 24, 2011, 23:45:15 »

5 faza umnozavanja koju treba malo objasniti.

U ovoj fazi  koja počinje oko 16. 5. ili deset dana nakon izlaska mladih matica, potvrđujemo da li smo dobili mlado lego i da li su nam matice pronele. Sada kada potvrdimo da već imamo mladog legla i da su nam mlade matice pronele, i ako smo zadovoljni sa zaleženim leglom možemo zadovoljno da predahnemo.
Odmah moramo proširiti gnezdo pomerajući lesonit  i dodati osnovu sa desne strane jer nam je iz dodanog rama sa leglom u kome je bilo preko 4000 legla izašlo već oko pola tog legla i već za 7-8 dana imaćemo 4 rama pčela u nukleuzu.
Sada možemo da shvatimo da nam je bilo bolje odmah koristiti pregrađeni oplodnjak u nukleuzu nego troramni oplodnjak. Nego li ograničene troramne oplodnjake u jednom nastavku.
Zato što ovog puta trebamo ojačati oplodnjake i postepeno pretvoriti ih u nove zajednice.
I da nismo ovako uradili morali bi prebaciti sadržaj oplodnjaka u nove nukleuze i preneti ih na pomoćni pčelinjak.
Zajednice odmah počinjemo prihranjivati sa po pola litra sirupa . Ako pčele imaju u to vreme unosa nektara biće dovoljno prihraniti ih svako drugo veče.
U osnovnoj zajednici koju smo odneli na pašu 5. maja sada nakon 15-20 dana možemo da iscedimo med. Ako smo npr nakon 17 dana ili 23.maja iscedili med i pretpostavimo da smo imali oko 20 ramova sa medom koliko obično i bude u normalnim godinama u gornjim medišnim ramovima, sve isceđene ramove ostavljamo u nastavcima i nosimo ih kući da ih podelimo novim društvima. Ovo zato da bi ih nove zajednuice podstakli u proširenju legla.
Od osnovne zajednice koja je imala oko 25 ramova pčela i ostala na 25 r pčela jer nije mogla da poveća svoju brojnost zato što smo joj ostavili samo onih 4-5 ramova legla  ili oko 16-20000 legla  i koliko joj je umrlo toliko joj se otprilike i rodilo, sada ponovo nakon što je leglo tokom ovih 17 dana proširila na 7-8 ramova, ponovo oduzimamo  isto predveče tri rama legla na kojima imamo po oko 4000 legla i odmah delimo u tri pomoćna nukleuza.
U svaki pomoćni nukleuz dodajemo još po jedan ram sa pčelama sa strana i ostalo popunimo praznim ramovima.
Odmah stređujemo osnovnu zajednicu.
Danas 23. maja skidamo joj matičnu rešetku sa ramom. U plodištu nam je ostalo opet 4-5 ramova sa leglom ili oko 17-18000 legla i  od 25 ramova pčela koliko smo imali sada nam je ostalo svega 16 ramova pčela. Ova količina legla  će nam u narednih 20-25 dana ili do oko 15. juna održavati snagu zajednice ali ćemo u međuvremenu posle svakodnevne prihrane (ako nema paše) ovo leglo povećati na 12-13 ramova ili na oko 40000 legla.
Međutim da se vratimo na način sređivanja zajednice posle vađenja onih 29 ramova saća iz košnice(20 sa medom i 9 sa pčelama i leglom).
Pored legla 4-5 r. kojeg ostavljamo u sredinu plodišta odmah dodajemo sa strane po jednu osnovu i zatim dodamo ostale ramove sa saćem. Znači dodali smo dve osnove i 8 ramova i ostalo nam je još 3 rama sa polenon i medom koji su i bili svo vreme u sredini tog medišnog nastavka. Pokraj tih ramova sa obe strane dodamo ramove sa osnovama ili 3 levo i četiri desno i time popunimo nastavak.
Ovako pripremljenu košnicu vraćamo na matični pčelinjak.
Već sutradan ujutro ili 24. maja novim pomoćnim nukleuzima koje smo juče oduzeli (3r pčela sa 1r legla) dodajemo po 6 isceđenih ramova ili po 3 sa obe strane i dodajemo još jednu osnovu na kraj i to je ukupno 10 ramova. Prethodan sadržaj  nukleuza ili onih 6 praznih ramova (osnova) sada koristimo da bi popunili  osnovni nukleuz bivši oplodnjak tj. nukleuz sa maticom .
Sve mora da se radi vrlo brzo ukoliko u prirodi nema značajnije paše. Zatim preko novinskog papira dodajemo jedan po jedan nastavak sa sadržajem iz pomoćnih nukleuza. Tako u sva tri nova nukleuza. Radili smo jedan po jedan nukleuz, dodali hranilicu i poklopac i završavali košnicu - nukleuz, pa sledeću itd. i sve zapisali. Predveče u svaki nukleuz dodamo po pola litre sirupa.
Nakon dva dana ili 26 maja potvrđujemo da su se zajednice spojile i skidamo progriženi papir. Isto veče ponovo svim nukleuzima dodajemo po pola litre sirupa.
Sutradan, 27 maja  predveče u prvi nastavak ili plodište spuštamo u centar legla onaj pun ram sa leglom oko 4000legla. Ako su nam matice pronele oko 16-17 maja ili pre 10 dana sada već imamo 3 zaležena rama novog legla i ovaj četvrti i imamo ukupno oko 10000+4000 ili oko 14000 zaleženog legla. Iz ovog dodanog rama uskoro ćemo imati pojačanje zajednice koja će u narednih 7-8 dana imati oko 8 ramova pčela. Ako sve zajednice počnemo prihranjivati sa po litar sirupa na dan već za ovih pomenutih 7-8 dana ili oko 3.-4. Juna imaćemo oko 6-7 ramova zaleženog legla ili oko 20-22000 legla.
Sada stalno govorimo o jednoj košnici kao primeru a zapravo radimo sa 3 iste zajednice.
Otprilike ista nam je snaga i onog bivšeg nukleuza koji nam je proizveo matičnjake i u koji smo pre tri dana ili 24 maja dodali ona 2 isceđena rama koja su nam ostala.
Dodalio smo ih u drugi nastavak i unj podigli još dva rama iz prvog nastavka dok smo dole pokraj legla spustili po jednu osnovu sa strana. Gore smo pored ova 4 rama dodali još po 3 osnove sa obe strane tj. popunili nastavak i zatvorili košnicu.
Ovim smo završili i petu fazu ili prvo ceđenje i stvaranje 4 nove zajednice pored osnovne.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 25, 2011, 15:22:17 »
Zamolio bih Voju i druge ukoliko mogu da malo razjasne 5 fazu desetostukog umnozavanja drustava koje je opisao Voja Brstina na forumima kako ovom tako i SPOSovom.
Naime nije mi jasno da li posle bagrema maticno drustvo slabimo oduzimanjem 3R legla i 3R pcela i dodajemo ih preko novinske hartije nukleusima koje smo formirali 05.05.
Mislim da bi skica vise rekla nego detaljisanje sa brojem celija.
Ja sam dva dana detaljno proucavo i nisu mi jasne neke stvari
hvala

Da Siniša, od osnovne zajednice se oduzimaju 3 rama zatvorenog legla i ukupno 9 ramova pčela to jest po 3 rama pčela za svaku zajednicu.

Da bi se bolje razumela ova faza treba dobro proučiti i pravilno razumeti prethodne opisane faze.
Ova tema je malo teška za pčelare sa manjim radnim iskustvom.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 25, 2011, 15:50:19 »
pa ako za 20 god pcelarenja imam malo iskustva onda cu da se potrudim vise da radim ali vas bih zamolio da tu metodu lagano skicirate onda bi izbegli ovoliko pisanje,a verujem da bi bilo razumljivije.
Uostalom toliko imate materijala da bi vec sa samog foruma mogli izdati knjigu u  2 toma  o RV kosnicama i tehnici rada sa njom ::) i time umanjiti zedj nas sa manjim iskustvom za koje je ova tema teska .
hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 25, 2011, 15:56:13 »
Siniša, oprosti ja sam to rekao uopšteno.
Možda sam i ja to malo složeno opisao pa je potrebno da se i dva put pročita.

Hvala na kritici za knjigu, da je bilo malo više sreće već odavno je trebala biti napisana. Znam da mi je to veliki minus koga ćemo uskoro ispraviti.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 25, 2011, 23:35:24 »
"Od osnovne zajednice koja je imala oko 25 ramova pčela i ostala na 25 r pčela jer nije mogla da poveća svoju brojnost zato što smo joj ostavili samo onih 4-5 ramova legla  ili oko 16-20000 legla  i koliko joj je umrlo toliko joj se otprilike i rodilo, sada ponovo nakon što je leglo tokom ovih 17 dana proširila na 7-8 ramova, ponovo oduzimamo  isto predveče tri rama legla na kojima imamo po oko 4000 legla i odmah delimo u tri pomoćna nukleuza.
U svaki pomoćni nukleuz dodajemo još po jedan ram sa pčelama sa strana i ostalo popunimo praznim ramovima".
"Međutim da se vratimo na način sređivanja zajednice posle vađenja onih 29 ramova saća iz košnice(20 sa medom i 9 sa pčelama i leglom".

Sad nama objasni da li uzimamo 3R legla i 6R pcela ili 3R legla i 9R pcela u tekstu o 5 fazi bi bilo 3R+6R u vasem  odgovoru 3R+9R nekako je dvosmisleno receno ukupno 9 rama  sa ili bez 3R legla?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 25, 2011, 23:59:03 »
Siniša,
Evo ti kopiranog dela iz odgovora br 2 poslatog danas u 15:22: 17

Da Siniša, od osnovne zajednice se oduzimaju 3 rama zatvorenog legla i ukupno 9 ramova pčela to jest po 3 rama pčela za svaku zajednicu.


Posebno se uzima 3 rama legla iz plodišta za svaku zajednicu po jedan ram legla a posebno 9 ramova pčela.

Pozdrav....
« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2011, 00:04:47 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: 5 faza Vojinog umnozavanja drustva
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 26, 2011, 00:02:48 »
jasno hvala necu vise da davim