Autor Tema: novo pčelarstvo,odsek hladovina  (Pročitano 17598 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #15 poslato: Mart 13, 2015, 23:57:49 »
Колега Милојко, ја нисам пропагирао црне рамове, мислим да си ме побркао са неким другим.
Шоле је добро схватио поенту.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #16 poslato: Mart 14, 2015, 00:05:20 »
Poenta shvatanja je u mojoj drugoj rečenici. Odgovor na koleginu slabu satiru. Šala po šala...dve šale.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #17 poslato: Mart 14, 2015, 00:07:59 »
Kolega Milojko, evo odmah nekoliko pitanja za vas; 1. Kada pčela u bilo kom prirodnom staništu počne da gradi saće da li ga matica odmah zaleže ili preciznije da li postoji saće koje pčelama ne služi za leglo ?
2. Da li je ikada iko pročitao da je neki ili bilo koji institut na svetu pronašao bilo kakvu štetnu materiju u prirodnom tamnom-crnom saću?
3. Da li smatrate da bi pčele držale đubre ili fekalije ili septičku jamu u košnici 8kakvim vi smatrate crno saće)?
4. Da li mislite da je pčela toliko luda pa to saće nije menjala milionima godina i da takvo saće najviše voli?
5. Da li mislite da u tamnom crnom saću osim kokona koji služe kao armatura i propolisa koji služi kao deznfekcija i nešto malo voska postoji još nešto što ne "odgovara" pčelama i šta je to što mislite da se tu nalazi a da sam pčelar nije iz svog razumevanja uneo?
Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #18 poslato: Mart 14, 2015, 07:37:53 »
Evo najnovijih informacija


13500 ljudi je prikupilo oko 6 miliona dolara za ovu ideju, 1400 ljudi je naručilo (i platilo) da im se izadi kompletna košnica sa ovim ramovima po ceni od 600 američkih dolara...


https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #19 poslato: Mart 14, 2015, 08:01:55 »
Pozdrav i poštovanje svim kolegama. Prilog mi se učinio interesantnim,pa sam želeo da čujem mišljenje uvaženih kolega.Meni lično je zapalo za oko da nema pčela okolo,dok se med cedi,što mi je delovalo kao SF.Meni se čini da ovakva metoda ipak nosi rizik pojave grabeži,pa je zasigurno neću isprobavati na svom pčelinjaku čak i da je cena manja od neverovatnih 600 dolara.Takođe ni meni se ne sviđa plastika u košnici.Mogućnost da matica prođe i kroz najbolju matičnu rešetku je uvek tu i stomak mi se prevrće pri pomisli na belaj za mogućnost da unutra bude leglo,a pčelar neoprezno krene da vrca na opisani način bez provere.

Kod nas kažu nema leba bez motike ,pa se slažem sa kolegom da kad se nešto voli nije teško ništa,a ovo mi deluje da ima prvenstveni motiv profit na što lakši ,lenj način,pa sam zato i nazvao metod sa odseka hladovina,što ne ide za kvalitetno bavljenje pčelarstvom.Takođe se sputava mogućnost intervencije ramovima u plodište,i obrnuto,što se mora povremeno raditi,kao i manipulacija sa nastavcima.

Po meni je rešenje gospodina Voje sa EV ramom već dovoljno lagano,zato što kada su EV ramovi iznad matične rešetke,kada ih pčele napune i zatvore,dovoljno je nožem odseći med u saću i staviti u kantu ili tegle i vuala,eto najkvalitetnijeg meda koji nije bio u dodiru uopšte sa vazduhom,pa ima kompletnu aromu i sve nedirnute sastojke,a o devičanskom vosku da i ne govorimo. :)


Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #20 poslato: Mart 14, 2015, 10:34:19 »
Meni se čini da ovakva metoda ipak nosi rizik pojave grabeži...Mogućnost da matica prođe i kroz najbolju matičnu rešetku je uvek tu i stomak mi se prevrće pri pomisli na belaj za mogućnost da unutra bude leglo,a pčelar neoprezno krene da vrca na opisani način bez provere.

Najoštriji  standardi u organskom pčelarstvu upošte ne dopuštaju upotrebu matične rešetke tako da ova primedba po meni ne stoji. U ovom slučaju med se NE VRCA nego se tako poklopljenom medu otvori dno ćelije i med pod dejstvom sile teže iscuri u posudu. Ovde nije reč samo o lenjosti pčelara, mnogo je više o ne uznemiravanju pčela prilikom oduzimanja meda, što bi opet smanjilo mogućnost pojave grabeži ( zamisli kad se prilikom oduzimanje medišnih ramova pocepa zaperak pun meda  pogotovo na višljim temparaturama).Uvek se pre otvaranja slavine mogu pregledati ramovi da na njima nema legla. Ne znam kolega Aco kako je kod tebe, ali kod mene još niko nije tražio med u saću, već svi traže vrcani koji nije ukristalisan....Čini mi se da ovu ideju prerano odbacujete...
Primedba za smanjenu mogućnost intervencije ramovima u plodište nisam shvatio u potpunosti, ali otprilke je tako u svim košnicama sa više vrsta ramova (medišni u DB su manji ako se ne varam, ili polumedišta kod LR). što se tiče prevešavanja (podizanja ramova sa zatvorenim leglom u gornji nastavak) ta mogućnost je ostala, a čini mi se da ovaj ram možete spustiti i u plodište i približiti leglu, jedino što odatle ne može da se "ispusti" (ne mogu da kažem izvrca) med, s tim da je medišni nešto širi pa bi na to trebalo obratiti pažnju....

Mene za sada odbija samo cena...

Van mreže Саша Балаћ

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #21 poslato: Mart 14, 2015, 17:49:35 »
Mислим да се ради о раму са продубљеним ћелијама,тако да ту матица не може да залеже.Зато и стане 7-8 рамова у лр тело.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #22 poslato: Mart 15, 2015, 20:25:34 »
Kaže ako se i nađe pčela u ćeliji prilikom uzimanja meda neće biti povređena jer ima dovoljno prostora izmeđi susednih zidova ćelija

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: novo pčelarstvo,odsek hladovina
« Odgovor #23 poslato: Mart 16, 2015, 00:08:49 »
Добра играчка ,ако имаш пар кошница да те жеља мине,за неко озбиљније пчеларење превише компликовано.
Врцање је пре свега узвишен чин,бар тако се доживљава у мојој породици и тај дан ми долази зет,нећаци,пријатељи па се и дружимо итд :Dпопијемо по коју(како ко)хохохо
Од поклопчића правим напитак по рецепту мог кума и то задовољѕтво не би мењао

Што се тиче тих трт мрт  прича органско не органско већ ми их је пун ,да не кажем шта!
Потроваше нас на најперфидније начине(афера млеко,гмо,гаучо,панчо,санчо,монсато,хлеб,вакцине,ваздух,фабрике,антене...)а овамо се испира мозак о неким ситнимицама,пластика,па шта?!Нико није пио сок из пластичне флаше,страшно,прекрсти се и почни.
Не видим у овом ''изуму'' неко епохално откриће а ни неку претњу ''огранском пчеларењу''тако да је можда јефтиније,доступније и да имам времена приуштио би себи овај тип кошнице,ком 1 ,чисто ради ничега.
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))