Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128431 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #315 poslato: Oktobar 16, 2020, 15:01:52 »
Бравооооо Зоране!
Нешто су ме мало љутнули на некој од тих пчеларских група тај дан па сам написао мало јачи одговор, тј  овакву поруку. Поздрав и хвала...
« Poslednja izmena: Oktobar 16, 2020, 15:22:16 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #316 poslato: Oktobar 18, 2020, 09:17:05 »
Војо, треба се водити пчеларским принципима и слушати ауторитете. Мада у Србији ауторитети обично не носе тежину и особине самог значења те речи. Влада велико неповерење. Зато су сви у неком тражењу знања и истине а у свари је потребно туђа добра искуства применити на својој локацији и окружењу. И комбиновати то са својим могућностима и временом које је доступно. И стално ослушакивати природу и своја и искуства добронамерних пчелара из околине. Комбиновати и ''осећати'' унутрашњи глас. Бити веома опрезан и посвећен.
Мислим да је веома важно записивати и водити дневник догађаја јер то на крају буде извор знања.

Јуче у подне сам погледао кошнице. Понека пчела изађе мада је било хладњикаво. Понека оса уђе. На већини кошница стражарице одрађују посао.
Јутрос око осам сати сам био на колиби. Велики делови воћњака су се белели од прве ''слане''. Све је мокро. Долази полако јесен али кажу да ће бити стабилно до краја месеца.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #317 poslato: Novembar 19, 2020, 18:06:36 »
Ево после дужег времена написаћу понешто у овој теми коју користим као неку врсту дневника. Повод је више него оправдан. Данас сам имао част да посетим дом нашег колеге са форума Душана Лазића у Војки. Тј. више домова и позиција. Једно велико домаћинство са правим домаћином на челу у којем живи и ради више генерација Лазића. Упознао сам и наследника Душана и видео њихов заједнички рад на пчеларској кућици и у воћњаку.
Показао ми је музичку школу коју води његов син и разне музичке кабинете са инструментима а и један посебан инструмент.
Поносно ми је показао неколико пчеларских кутака, собу за мед са отклапачем и врцаљком, РВ контејнер са прибором, Брндине нуклеусе, настрешницу са опремом. Све педантно и под конац. Одржао ми је и једно корисно предавање и открио понеке пчеларске 'цаке'. Добио сам конкретне и практичне одговоре. Обишли смо садашњи и будући пчелињак и засађено медоносно биље.
На поклон сам добио саднице еводије и саднице келреутерије. Овом приликом се захваљујем породици Лазић на гостопримству.
Био је ово један пријатан дан у којем смо 'претурили' толико тема... што би наш народ рекао:' Од Кулина бана до данашњих дана...'
Саднице сам 'уровио' на колиби па ћу сутра да почнем са садњом.
Душане, хвала још једном.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #318 poslato: Novembar 22, 2020, 09:39:03 »
Већ у петак пре подне сам поранио  ;) и посадио саднице еводије и келреутерије које су биле довољно велике за садњу. Оне мање још стоје заровљене и ту сам у дилеми да ли и њих да посадим у воћњак или да их школујем. Вероватно ћу изабрати другу опцију али и ту имам неких дилема. Углавном то су ''слатке'' муке.
Сад само стрпљења и од Бога здравља и за пар година ето још један период у којем ће пчеле имати нектара на располагању.

У разним пчеларским писанијама се спомиње бели босиљак као један од медоноша од које су пчелари редовно добијали мед. Ових година се спроводи комасација у атару где ми је воћњак и колиба. Део воћњака је одузет а део додат, постављене су ознаке парцела. Читава страна воћњака је померена ка западу за скоро цео метар. Тај метар је био пооран од стране комшије. И остао је тако неискоришћен целе године. У том простору на једном делу је растао и процветао бели босиљак. И то је било право уживање за очи. Као бели тепих. Пчеле су га радо посећивале.
Ово пишем јер се пчелари само са сетом присећају периода када су имали стално нектара а не као сада када се пчелама додаје шећерни сируп. Пчеларство мора постати највиши врх у пољопривредној производњи и онда ће сви у ланцу и у тој пирамиди имати користи. А највише становништво јер ће добити здраву храну.
За све то је потребна организација.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #319 poslato: Novembar 25, 2020, 12:40:42 »
Седим испред колибе, пијем кафу и задовољно гледам природу.
Урадио сам оксалну киселину и пресабирам се да ли и колико напредујем у овом хобију што ме је обузео од главе до пете. Наравно кад се има превише времена онда се и превише "паметује".
Да, све су на броју, чак шта више, друштва су бројнија пчелама него прошле зиме.
Има их две на четири улице све остале су на пет. Али те улице су више попуњене него прошле године.
Наравно има једна која има три улице пчела и видећемо шта ће бити с њом.
Има кошница које имају цео ЕВ наставак на врху пун хране - осам рамова. Има где су тек заузеле доњи РВ наставак.
Хране има. Две су клубе позиционирале према истоку уз  страну наставка па сам ту само пребацио пун наставак хране у празно место.
Рамови улепљени прополисом па зацементирани. Само пуца када се одваја наставак.
И, тако... чекамо пролеће па колико дочекамо. Да смо живи и здрави....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #320 poslato: Novembar 25, 2020, 13:53:37 »
"...pa sam tu samo prebacio pun nastavak hrane..."


Dobro Zoki, lapsus... 8)
Ovo vreme je, nama pčelarima, najteže. Isčekivanje.
Ali ništa...ko nam brani da pravimo planove, neke sitne pripreme, uvek ima...Nemoj posle (kao ja  ;) ) kad krene sezona - stani pani!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #321 poslato: Novembar 25, 2020, 17:37:37 »
Јесте, Душане лапсус. Писао сам са телефона.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #322 poslato: Decembar 03, 2020, 14:33:02 »


Кошава. Дува као на мотору а хладно је као у бетонском свињцу.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #323 poslato: Decembar 03, 2020, 14:51:31 »
Ovo vreme je, nama pčelarima, najteže. Isčekivanje.
Ali ništa...ko nam brani da pravimo planove, neke sitne pripreme, uvek ima...Nemoj posle (kao ja  ;) ) kad krene sezona - stani pani!

Ја увек пишем да је по моме искуству приближна она народна ''Прави планове да ти се Бог смеје''. Иде то од стрепње до усхићења па натраг. И увек буде како буде. Како и треба да буде. Да се добије и мало среће и мало поуке.

Што каже Панонски Морнар:

''... неко то одгоре види све,
повлачи те конце,
(с)игра се...
Постави сваку ствар на своје место,
свако добро,
зло још пре...
Све виде очи судбине...''

Песма почиње баш онако народном поуком:

''Стеву Ченејца је убио гром,
нежно, к'о руком,
на широком шору,
ту негде пред зору ил' пре.
И нико се није питао,
где се то ноћу скитао,
него су жалили и свеће палили сви.

Са његовим стрицем сам,
провео дан,
био је очајан,
ал' тај матори момак,
је имао стомак за све.

Па рече: ''Ето, туђег се латио,
зато је главом платио,
због жене свог кума је сишао,
с' ума, сасвим.

А, видиш, неко то одгоре види све...''

Зато и чекам и надам се и стрепим... биће оно што буде било... онако како и треба да буде.
Само нек је здравља... и помало ракије :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #324 poslato: Decembar 03, 2020, 15:00:13 »



Данас смо нешто песнички расположени ???

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #325 poslato: Decembar 03, 2020, 15:18:13 »


Тако је Горане. Сваки дан обиђем колибу, помало нешто копнем, пресадим, извадим оно што се осушило, посадим оно што сам калемио а стигло је за воћњак... Увуче се ова ладноћа у кости. У душу. Ни дугачке гаће не помажу... :)
Јуче сам испод крова на неким кошницама поставио папирни ''табак'' који сам направио од рекламних новина из Диса. Ширина одговара, само се мало по дужини скрати. Облепим крајеве селотејпом и испадне као јастуче.
Воја каже преко зиме склонити утопљавање а кад крене легло у фебруару утоплити. Ти имаш стиропор испод кровова. Душан у контејнеру има најлон па стиродур изнад пчела без хранилица.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #326 poslato: Decembar 13, 2020, 18:23:54 »


Данас је било тмурно и "сипкаво" време. Пчеле нису излазиле а ни јуче кад је пре подне било "зубато" сунце али је почео јак ветар. На интернету се могло прочитати да су пчеле излазиле на појединим локацијама. Ето колико локација значи.
Елем данас сам извадио сунђере са отвора и жицом прочачкао по дну кошнице. Извадио по неку мртву пчелу.
После консултација са Гораном и Душаном који су ми објаснили користи од најлона првом приликом ћу их поставити.
Мени се у старту не свиђа идеја о неприродним материјалима у пчеларству али је и сама кошница у основи неприродна. А треба се ослонити на искуства пчеларских мајстора.
Када ћу то урадити видећемо. Зависиће од тога да ли ће се појавити један мало топлији викенд. Не бих да отварам кошнице по хладноћи.
За сада толико.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #327 poslato: Januar 03, 2021, 08:50:34 »

Један од најрадоснијих православних празника јесу Оци. Деца симболично везују очеве а очеви се ''дреше'' поклонима.
Поред празника Детињци и Материце, Оци су један од најлепших празника који се празнује у домаћинским кућама. То су празници љубави и поштовања према потомству и прецима.
Зато се сетимо прадеде Животе који је ослепео од тифуса у Великом рату и коме је и у сред лета сунце било ''зубато''. Сетимо де прадеде Чедомира коме су у Великом рату измрзла колена и који је једва ходао јер се како је причао находао и наслужио за цела века. Сетимо се деда Веселина за кога је Чича Дража гарантовао и претио да му не фали длака с главе а матери његовој је од њега у јарку остала само рука са прстеном.

Зато се присетимо какви Оци треба да будемо и какви Оци наша деца треба да буду. Зато се присетимо да нисмо тикве без корена. Да крушка падне испод крушке а да је ракија од моравке. Да је ова земља дунавска и моравска наша и да нам је дата од Бога и да су нам је џаба отимали јер се зна да је отето проклето. Своји смо на своме макар седели на саксији.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #328 poslato: Januar 03, 2021, 13:37:32 »
И ја сам јутрос био свезан. Богу хвала па имамо овакве обичаје...
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #329 poslato: Januar 03, 2021, 13:51:03 »


Данас је било тмурно и "сипкаво" време. Пчеле нису излазиле а ни јуче кад је пре подне било "зубато" сунце али је почео јак ветар. На интернету се могло прочитати да су пчеле излазиле на појединим локацијама. Ето колико локација значи.
Елем данас сам извадио сунђере са отвора и жицом прочачкао по дну кошнице. Извадио по неку мртву пчелу.
После консултација са Гораном и Душаном који су ми објаснили користи од најлона првом приликом ћу их поставити.
Мени се у старту не свиђа идеја о неприродним материјалима у пчеларству али је и сама кошница у основи неприродна. А треба се ослонити на искуства пчеларских мајстора.
Када ћу то урадити видећемо. Зависиће од тога да ли ће се појавити један мало топлији викенд. Не бих да отварам кошнице по хладноћи.
За сада толико.
Боље би било да пчеле у децембру и јануару немају никакве воде па ни у капљицама.
Па и ако наиђе неки топли дан и унос неког полена имају оне 5-6 дана времена до неког јутарњег минуса и додатног захлађења па де лепо то легло што су започеле уместо да отхрањују и после смуком негују, без могућности доласка до воде и уласка из клубета по тој хладноћи и расхлађивање клубета, лепо поједу.
Колико год да је легло у децембру и јануару оно је штета. Што га има више то је штета већа.
А најлон ће им сигурно помоћи да штета буде већа.
Све до Младенаца треба сузбијати ширење легла јер се никад не зна какво ће време да наиђе а кад нестану зимске пчеле услед децембарскиг, јануарског па и фебруарског легла ко ће у марту одржати температуру у проширеном клубету на на пример - 14 колико је знало код мене да наиђе почетком марта.
Зато мислим да је најлон пре марта у кошници само коцкање са природом...
Ја то својим пчелицама не бих радио а ви како хоћете.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.