Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118357 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #120 poslato: Oktobar 27, 2014, 19:05:50 »
Hvala Bogu pa si nam ozdravio kolega Jano. Dobro nam došao i da se bolest nikada više ne vrati.

Mislim da nije greška kod obračuna.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #121 poslato: Oktobar 27, 2014, 19:20:50 »
Kolega Vojo hvala na lepim željama. Od sada u vezi računice imaću to u vidu. O tome do sada nisam razmišljao već sam dodavao hranu dok nisam odokativno mislioda je dosta. Pozdrav

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #122 poslato: Novembar 02, 2014, 18:58:55 »
Добро вече колеге,
Данас је код нас био леп и сунчан дан. Температура је била 16 степени. Овако леп дан искористио сам да одрадим и последњи "послић", на мојим кошницама пред зиму.
Данас сам из свих поклопаца поскидао стиропоре и уклонио сам сав остали утопљавајући материјал који сам ставио на кошнице, са пролећа ове године. Једино што остављам је новина преко мрежице у збег-хранилици.
Преко ставим кров и то је то. Евентуалне размаке који се појаве у ово време између наставака, не затварам. Лета зими држим максимално отворена. Имам на пар кошница смањена лета сунђером на пола, и њих ћу проширити са првим мразевима. Овако зазимљене пчеле, одлично прођу зиму.
Утопљавање кошница поново радим на пролеће, када пчеле покрену легло. Ево и пар слика.


Поздрав свима и свако добро  :)

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #123 poslato: Novembar 02, 2014, 23:04:45 »

Dragane pozdrav Lepo  i poucno na kratkom izvestaju .
Koje podnjace koristis .
Ako koristis AV-podnjace ,da li su fioke otvorene  .
kada ih drzis  otvorene ,a kada zatvorene ...

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #124 poslato: Novembar 02, 2014, 23:13:43 »
Здраво Александре  :)
Код мене су углавном пуне подњаче. Имам око 20% ав подњача и то само због контроле варое. Њих постављам приликом зазимљавања. Никада их не држим отворене, сем при контроли пада варое.
Када будем у прилици да средим пчелињак како намеравам, на свим кошницама ћу имати ав подњаче током зиме, а са пролећа кошнице враћам на пуне подњаче.


Поздрав  :D

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #125 poslato: Novembar 03, 2014, 11:13:42 »
Pozdrav dragane,

Ne razumijem ovaj dio za AV podnjače. Kažeš da in niked ne držiš otvorene - znači ona sperploča je uvijek uvučena unutra.
također kažeš da su otvorene samo prilikom kontrole pada varoe. kako sa izvučenom podnjačom kontroliraš varou kad sve propadne kroz meržicu i padne na pod?

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #126 poslato: Novembar 03, 2014, 12:14:41 »
Марио,
Ав подњаче не држим отворене због вентилације или нечег другог. Оне су код мене увек затворене, сем при контроли пада варое. Значи отворим их само када контролишем пад варое после третмана, пребројим вароу, обришем плочу и поново је вратим на њено место.


Поздрав

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #127 poslato: Novembar 15, 2014, 17:41:10 »
Pozdrav prijatelji i kolege,imam jedno pitanje.Da li neko okrece leta tokom zazimljavanja i sta se sa tim dobija?Pozdrav Dragan

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #128 poslato: Novembar 20, 2014, 22:22:29 »
Želeo bi ukratko obrazložiti jednu prednost RV u odnosu na LR a ima ih dosta. Nadam se, vreme će pokazati.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #129 poslato: Novembar 21, 2014, 10:13:45 »
Poštovane kolege,znamo da pčele posle zazimljavanja raspoređuju med na mesto izašlog legla u treći nastavak i kako njima odgovara.Da li prenose i polen i pergu na mesta gde im je potrebniji???

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #130 poslato: Novembar 21, 2014, 23:23:47 »
Poštovane kolege,znamo da pčele posle zazimljavanja raspoređuju med na mesto izašlog legla u treći nastavak i kako njima odgovara.Da li prenose i polen i pergu na mesta gde im je potrebniji???

 Ovo je odlično pitanje. Tačan odgovor ne znam, ali ono što sam video, napisaću. Siguran sam da pčele na mestu izlazećeg legla konzerviraju polen koji tek unesu. Šta više, površinu legla smanjuju ne samo mednom kapom, već i ćelijama popunjenim polenom i pergom, koje kasnije zaliju medom i zatvore. Zato je pogrešno preterano pomeranje ramova u toku pripreme za zimu To je moje zapažanje. 
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #131 poslato: Novembar 22, 2014, 03:12:02 »
Pozdrav prijatelji i kolege,imam jedno pitanje.Da li neko okrece leta tokom zazimljavanja i sta se sa tim dobija?Pozdrav Dragan
Ja ih po nekad okrećem kolega Dragane ali ne uvek.
Kada se leto okrene onemogućuje se u zimskim mesecima stvaranje leda i zatvaranje leta. Kada se leto ne okrene a napada sneg može da se desi da otapanje snega i naglo zahlađenje potpuno zatvore ulaz u košnicu. Ovo i nije tako opasno ako se desi tokom zimskih meseci kada nemamo legla u košnicama ali ako se desi u vreme kada započne leglo tada vrlo lako zajednica može da se uguši.

Poštovane kolege,znamo da pčele posle zazimljavanja raspoređuju med na mesto izašlog legla u treći nastavak i kako njima odgovara.Da li prenose i polen i pergu na mesta gde im je potrebniji???
Kolega Miroslave, pčele ne prenose već uskladišten polen i pergu ili je to meni nepoznato.
Znam da pergu nalazimo i u nastavku ispod u tamnom saću gde je klube bilo u početku zimovanja.
Kada se smanji leglo pčele krajem septembra ili početkom oktobra svu pergu proizvode i galeruju u zonu izašlog legla.


Želeo bi ukratko obrazložiti jednu prednost RV u odnosu na LR a ima ih dosta. Nadam se, vreme će pokazati.

Kolega Jano, upravo zbog ovih problema i stradanja društava u LR košnicama koja sam imao 1997. godine konstruisao sam Rodnu Voju. Bio sam razočaran stanjem da mi pčele tokom martovskog zahlađenja umiru od gladi u LR košnicama gde imaju po 5-6 netaknutih punih ramova meda.
Čak na istim ramovima na kojim sam našao mrtve pčele zavučene u saće nalazio se med u zadnjem delu ramova. Krajnji ramovi puni meda a u zoni klubeta pčele potrošile med u vencima i stigle na satonoše.
Upravo ovako kao što stoji na tvojim crtežima.

Tada sam shvatio da pčele nisu umrle zato što nisu imale hrane, nego zbog nepravilnog rasporeda hrane čiji je glavni uzrok dužina i visina LR ramnova to jest konstrukcija LR košnica neprilagođena veličini klubeta naše rase pčela i našim klimatskim uslovima.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #132 poslato: Novembar 22, 2014, 07:33:29 »
Cini mi se da je perga i polen kljucni odgovor na pitanje o kojem ja mozgam od polovine septembra :o  i od zazimljavanja mojih PZ.I da je to kljucni odgovor zasto Voja preporucuje takav raspored nastavaka....ili sam u zabludi...... ::) .Pitao sam se zasto leglo na trece mesto kad pcele sav med iz drugog koji je pun prenesu na mesto izlazeceg legla gde ocekujemo na prolece i prvo leglo.I dobijemo otprilike istu situaciju kao da smo pun nastavak stavili skroz gore a leglo na drugo mesto.E onda bi po mom misljenju sav polen i perga bili u drugom nastavku a gore med.U tom slucaju bi prolecno leglo bilo gore a polen i perga ostali u drugom usamljeni okruzeni praznim sacem iz kojeg je klube pojelo med......Voleo bi da nam neki iskusni kolega objasni da li je ovo moje razmisljanje tacno....Cini mi se da je perga osnovni razlog ovakvog rasporeda nastavaka kod zazimljavanja,samo profesor nije hteo sve da nam kaze nego nas je naterao da malo razmisljamo i da sami dodjemo do zakljucka....da ne bi radili sablonski bez razumevanja....ili sam ja u zabludi ::) ::) ::) .

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #133 poslato: Novembar 22, 2014, 08:33:43 »
Cini mi se da je perga i polen kljucni odgovor na pitanje o kojem ja mozgam od polovine septembra :o  i od zazimljavanja mojih PZ.I da je to kljucni odgovor zasto Voja preporucuje takav raspored nastavaka....ili sam u zabludi...... ::) .Pitao sam se zasto leglo na trece mesto kad pcele sav med iz drugog koji je pun prenesu na mesto izlazeceg legla gde ocekujemo na prolece i prvo leglo.I dobijemo otprilike istu situaciju kao da smo pun nastavak stavili skroz gore a leglo na drugo mesto.E onda bi po mom misljenju sav polen i perga bili u drugom nastavku a gore med.U tom slucaju bi prolecno leglo bilo gore a polen i perga ostali u drugom usamljeni okruzeni praznim sacem iz kojeg je klube pojelo med......Voleo bi da nam neki iskusni kolega objasni da li je ovo moje razmisljanje tacno....Cini mi se da je perga osnovni razlog ovakvog rasporeda nastavaka kod zazimljavanja,samo profesor nije hteo sve da nam kaze nego nas je naterao da malo razmisljamo i da sami dodjemo do zakljucka....da ne bi radili sablonski bez razumevanja....ili sam ja u zabludi ::) ::) ::) .
Dobar ti je zaključak. Na taj način zamene nastavaka staviš pergu na dohvat ruke pčelama, kada krene leglo. Pozdrav

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #134 poslato: Novembar 26, 2014, 17:01:41 »
Hvala kolega Jano na odgovoru,
Kolege ja imam još jedno pitanje:zbog čega je ovo klube otišlo ulevo.Kod dva društva sam prilikom tretmana oksalnom primetio da su se pomerili u jednu stranu.Temperatura je bila od 8-10 stepeni...ne znam tačno.I zbog čega su otišla sva u treći nastavak kad mislim da bi trebale da su u drugom.Da li je temperatura razlog?