Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118410 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #135 poslato: Januar 06, 2015, 16:03:36 »
Kolega Miroslave,i kod mene je isti slucaj na dva roja 2014.Oba su u cosku i to prvog nastavka.Sta tu nije uredu neznam.Pozdrav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #136 poslato: Mart 16, 2015, 18:20:39 »
Moje RV su zazimljene na tri nastavka sa po osam ramova.Da li je rano vratiti ona dva rama i komletirati nastavke?

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #137 poslato: Mart 16, 2015, 22:15:55 »
Moje RV su zazimljene na tri nastavka sa po osam ramova.Da li je rano vratiti ona dva rama i komletirati nastavke?

Nema potrebe da im vraćaš ako ćeš im dodavati satne osnove kasnije, pogotovo ako imaš uljanu repicu u okolini pčelinjaka, tad bi morao vaditi ono što im sad vraćaš

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #138 poslato: Mart 17, 2015, 09:33:58 »
Hvala kolega Jano na odgovoru,
Kolege ja imam još jedno pitanje:zbog čega je ovo klube otišlo ulevo.Kod dva društva sam prilikom tretmana oksalnom primetio da su se pomerili u jednu stranu.Temperatura je bila od 8-10 stepeni...ne znam tačno.I zbog čega su otišla sva u treći nastavak kad mislim da bi trebale da su u drugom.Da li je temperatura razlog?

Šetkam malo po forumu pa natrčah i na ovo.
Odgovor dvostruki:

1. pčele hoće zidove sa obe strane klubeta
2. toplota

Isto kao što ovo dvoje hoće, tako neće ventilacije jer ih uvijek propolisom zatvaraju. No, ja uvijek dopuštam da griješim.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Oparnica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Babici
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #139 poslato: Mart 18, 2015, 23:02:47 »
Molim komentar na sledeće stanje:
Prošle nedelje izvršio sam brzo otvaranje svih košnica radi kontrole zaliha hrane. Pošto je prošla godina bila najslabija u mom životu, pčele su zazimljene sa manjim količinama meda nego ranije. Prije desetak dana utoplio sam polovicu društava gdje su dobile po 3 lista novina, medju njima i dvije RV.

RV su zazimljene na punoj podnjači, jedna sa dva tijela, a druga sa tri, pregledom sam ustanovio da pčele imaju još rezerve hrane, pa pošto je još snijeg, mogu čekati detaljan pregled. Svih pedesetak društava DB i Farar kao i RV sa dva tijela su potpuno suve, ali RV sa tri tijela je bila potpuno mokra,
novine kao da sam iz vode izvadio i isto tako daska od krova. Važno je da pojasnim da mi je gornje tijelo na 8 ramova sa 6 ulica gusto zaposjednutih pčelama. Meda ima oko 6 do 8 kg, leto je otvoreno 16cm i poklopna daska ima otvor na prednjoj polovici od 40cm kvadratnih. Pčelinjak je na ocjeditom kamenitom terenu.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #140 poslato: Oktobar 25, 2015, 15:18:28 »
Molim za malu pomoć.Na dve kosnice prvi i drugi nastavak (ne treci)ostali mi na 10 ramova,nisam smanjio na osam tj.nisam izvukao krajnje ramove.Da li će obavezno doći do pojave vlage i budjanja ramova i pojave budji?Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #141 poslato: Oktobar 25, 2015, 15:39:31 »



                    Не мора доћи до влаге и до буђања . Ипак није лоше извадити по један и оставити по 9.комада. Ја  моје кошнице зазимљавам на по 9.рамова у наставку. Следећих 5 - 6 дана је најављено михољско лето , лепо и топло време те се може то брзински одрадити у најтоплијем делу дана. Најавили су температуру скоро до 20.степени. Ништа им неће фалати те одради то наредних дана.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #142 poslato: Oktobar 25, 2015, 17:23:24 »
Ja prošle zime nisam vadio ramove i uzimio sam sve na po 10 u svakom nastavku.Problema sa vlagom imao sam jedino kad sam oblepio nastavke sa selotep trakom bojeći se da će im promaja smetati.Tad se pojavljivala vlaga na tim mestima.Čim sam na Vojinu preporuku skinuo trake vlaga je nestala i nisam imao nikakve probleme,stopostotno sam izimio.....tako sam uradio i ove godine i nadam se najboljem.Jedine probleme sam imao kod vađenja ramova na proleće jer su bili dobro upakovani sa propolisom...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #143 poslato: Oktobar 25, 2015, 18:30:13 »





                 Селотејп траку на месту где евентуално постоји процеп између наставака ни у ком случају не треба стављати. Ако им смета пчеле то саме испрополишу и затворе. Прве зиме сам и сам ставио траку и на том месту је влажило и појавило се мало буђи. Од тада никад више. Ако је рупа баш велика може се ставити пресавијена новина или трака сунђера али селотејп никако.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #144 poslato: Oktobar 25, 2015, 19:07:16 »
Nisu loše govorili naši stari :Najbolje se uči na svojim greškama........


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #145 poslato: Oktobar 25, 2015, 20:34:12 »



                    Не мора доћи до влаге и до буђања . Ипак није лоше извадити по један и оставити по 9.комада. Ја  моје кошнице зазимљавам на по 9.рамова у наставку. Следећих 5 - 6 дана је најављено михољско лето , лепо и топло време те се може то брзински одрадити у најтоплијем делу дана. Најавили су температуру скоро до 20.степени. Ништа им неће фалати те одради то наредних дана.

Добро си написао: брзински. Пазите, јер пчеле нападају на све (кошницу или делове са прополисом). Врло лако дође до грабежи. Чим се отвори кошница туђица напада.

 Не мора у најтоплијем делу дана. Ако је мањи обим посла, најбоље се ради крајем дана. Радио сам и јуче и данас цео дан на пчелињаку и најбоље са гледишта грабежи је крајем дана. Нема чак ни оса око кошнице.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #146 poslato: Oktobar 27, 2015, 17:07:37 »
Puno hvala na odgovorima i korisnim savetima.Znam da je ovih dana vreme naklonjeno da se takav posao moze obaviti.Ja zivim i radim u Beogradu,a pčele su mi kod oca u okolini Sombora,a ovih dana nisam u mogucnosti da otputujem iz tog razloga sam Vam se i obratio za savet.Pozdrav sa vetrovite Karaburme-Dragan

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #147 poslato: Januar 12, 2016, 18:59:01 »
Poštovane kolege,jučerašnje i današnje lepo vreme bilo je kao stvoreno za pročisni let pčela.Da li su pčele izlazile?Oni kojima je pčelinjak blizu kuće verovatno nije bilo teško da to provere.Napišite nešto o tome kako Vam zimuju pčele!Pozdrav Dragan


Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #148 poslato: Januar 12, 2016, 19:27:09 »
Dragane, eto ja danas obišao pčelinjak, juče nisam jer sam radio. Temperatura je bila 15C. Od 20 RV koliko za sada imam, dve su se zazimile na donjem nastavku, stim što su obuhvatile malo i srednji. Tu sam se malo zabrinuo, da ako krene leglo, ostaće dole. Kontaktirao sam i Voju, koji me naravno smirio i rekao da se ne sekiram. E te dve sam danas morao otvoriti, dabi proverio gde se klube nalazi i one su se lepo podigle u srednji nastavak i klube, pošto je rastresito zbog toplote, obuhvata malo i donji nastavak i malo gornji. Sve se odigralo kako mi je i rekao Vojo.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #149 poslato: Januar 15, 2016, 19:54:34 »
Hvala Jano na odgovoru.Uz  Vojine savete svaku brigu pčelar lakše podnese.Morao sam  da Vas pitam jer ovih dana radim popis iu firmi i nisam bio u mogućnosti da odem do pčela.Još jednom hvala na odgovoru i puno zdravlja.Pozdrav