Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118318 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miloš Manojlović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • RV, EV, REV
  • Lokacija pčelinjaka: Topola, Oplenac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #165 poslato: Oktobar 02, 2016, 19:47:00 »
Hvala Dragane,

Svako od 5 društava ima u drugom i trećem nastavku oko 30kg, nikada nisam merio prvi nastavak jer je tu bilo leglo, merio sam drugi i treći nastavak.
Da li je bitno kako je raspoređena hrana u drugom i trećem nastavku, ako su pčele sve radile same bez ikakvog premeštanja ramova? Tj. da li je problem za zimovanje ako je treći nastavak teži od drugog?
RV, EV, REV

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #166 poslato: Oktobar 02, 2016, 20:18:50 »
Милоше,


Ако у два рв наставка укупно, имаш око 30 кг. ту има хране (меда) око +/- 20 кг. То је сасвим довољно за безбедно зимовање твојим пчелама. Нисам разумео ово за први наставак.
Да ли те твоје кошнице имају по три рв наставка, трећи и други имају тих 30 кг, а први на подњачи у коме је било легло, ниси мерио? Има ли сада у њему пчела и хране?


Што се тиче тих наставака у коме је храна (2 и 3) у принципу пчеле то ураде како треба, па у рв кошници не би требао да имаш проблема са распоредом хране. У сваком случају, наставак треба да буде пун хране по средини па редом до крајева.


Што се тиче тежине трећег наставка, и евентуалних проблема током зимовања, то све зависи.
Ако у првом и другом наставку у рв кошници има око +/- 15 - 20 кг. хране, пчеле неће тај трећи наставак ни користити. То је апсолутни вишак хране у кошници.


Ако се пчеле зазиме тако да у првом наставку имаш тамне рамове, са пчелом и нешто хране, и у другом наставку имаш нешто хране, а укупно у та два наставка имаш мање од потребне количине хране за успешно зимовање, то је од прилике бар 10 до 12 кг, без обзира на пун трећи наставак хране, то друштво може ући у проблем.
Такво друштво онда треба пратити, и по потреби спуштати храну из трећег, у други наставак.
Значи као и скоро све у нашем животу, може бити, ал не мора да значи.


Поздрав






Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #167 poslato: Oktobar 02, 2016, 20:54:22 »
Pa zar ne treba plodiste na drugo ili trece mesto a kao prvi prazan nastavak,ili moze i ovako da se zazimi sa plodistem kao prvim...

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #168 poslato: Oktobar 02, 2016, 21:10:16 »
Ма све може, али то никако не значи да је то "све", примерено баш вашим кошницама, а на крају и паметно.


Докле год добро не савладате основе безбедног пчеларења вашом кошницом, за вас и ваше пчеле је боље да их зазимите на два рв наставка.

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #169 poslato: Oktobar 07, 2016, 20:47:01 »
Trenutno je aktuelna tema zazimljavanje košnica, pa bih ja, kao početnik, imao jedno pitanje u vezi brojnosti pčela, koje mogu bezbedno da zimuju u RV košnici. Imam tri ovogodišnja roja u kojima trenutno ima šest ulica pčela. Društva su zdrava i tokom avgusta i septembra tretirana Brstivarom. Posle nekoliko dana pauze, pčele su danas unosile polen. Pitanje je da li je šest ulica pčela u RV košnici u ovom momentu dovoljno za zimovanje? Društva sam zazimio na dva nastavka.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #170 poslato: Oktobar 07, 2016, 21:22:43 »
ako imaju dovoljno kvalitetne hrane preživeće...


Probaj ovako da razmišljaš: nije baš bitna brojnost pčela u ovom trenutku (više pčela više utroška hrane), već je bitno da imaju dosta kvalitetne hrane, da su očišćene od varoe, da im se smanji ulaz na minimum kako bi ga lakše branile, da je košnica bez vlage i na mestu zaštićenom od vetra....A ako društvo sa ovim uslovima ne preživi onda i bolje da ga nemaš...(ja to zovem prirodnom selekcijom....)

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #171 poslato: Oktobar 07, 2016, 22:05:40 »
Borise, hvala na odgovoru.

Pozdrav svim kolegama pčelarima i svako dobro!

Van mreže Radojević Zdenko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #172 poslato: Oktobar 11, 2016, 20:30:07 »
Opet ja sa mojim pitanjima ali čini mi se da je pravo mesto.Imam ponudu za 20 društava RV ali neznam u kakvom su stanju.Ako vreme bude dozvolilo pogledali bi smo ih u nedelju.Koliko je to pametno zbog klubeta koje bi trebalo da je formirano da li će to da naškodi pcelama a treba proveriti i količinu hrane za zimu.Iz razgovora sam video da ni vlasnici nisu sigurni u kolicinu meda.Pčele su bile na drugom bagremu pa nije nista dirano i nesto malo je prihranjivano sirupom.
Moje košnice su najbolje,jer su moje.
Tvoje košnice su bolje, ali nisu moje.
Radim i učim da i moje budu kao Tvoje.
               -JA-

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #173 poslato: Oktobar 12, 2016, 10:54:14 »
Ako kupiš društva sad, sav rizik lošeg zazimljavanja preuzimaš na sebe, uz mogućnost da ti ni jedno društvo ne prezimi ( a isto tako i da prezime sva) što mora značiti mnogo nižu cenu. Moguće je ( ali ne i poželjno) da društvo preživi samo na pogačama. Za stvaranje zaliha sirupom je kasno...


Ukoliko ga kupiš u aprilu/maju tad si siguran da će do zazimljavanja zavisiti isključivo od tebe, ali to ( verovatno) nosi veću cifru...


Koliko para toliko muzike...


 ZA procenu količine zaliha koristi vagu, a ne pregled svih ramova, pogotovo ako su pčele već u klubetu...


http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2020.msg42054#msg42054

Van mreže Radojević Zdenko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #174 poslato: Oktobar 12, 2016, 17:21:53 »
Borise hvala na odgovaru.U neku ruku ovakav odgovor sam dobio od svih kolega i prijatelja pcelara.Čekaj proleće pa onda kreni kako treba.Odluku cu doneti u nedelju kad vidim pcele.Iskreno vuče me izazov da li mogu da spasem te pčele a i zao mi da propadnu greota.U svakom slucaju AKO ih uzmem bog i ovaj forum naka su mi u pomoći.
Moje košnice su najbolje,jer su moje.
Tvoje košnice su bolje, ali nisu moje.
Radim i učim da i moje budu kao Tvoje.
               -JA-

Van mreže Radojević Zdenko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #175 poslato: Oktobar 12, 2016, 17:27:28 »
Još da dodam kosnice sam jednom prilikom video na njima je još iznad 2 nastavka MR kao da je maj a ne oktobar i da tek kreće bagrem.
Moje košnice su najbolje,jer su moje.
Tvoje košnice su bolje, ali nisu moje.
Radim i učim da i moje budu kao Tvoje.
               -JA-

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #176 poslato: Oktobar 12, 2016, 21:55:33 »
Ako je iznad drugog nastavka MR, vrlo je moguće da onaj gornji je pun meda.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #177 poslato: Novembar 26, 2016, 13:46:40 »
Poštovane kolege,molm Vas da iznesete svoje mišljenje.Čitao sam nešto o EV košnicama pa došao do zaključka da ih zazimljujemo na tri nastavka.Moje  EV sam zazimio na 4-5 nastavaka da li je to greška ili neće biti posledica???Znam da je ovo tema o RV ali mi se čini da više pčelara pregleda forum sa temom RV.Pozdrav Dragan

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #178 poslato: Novembar 26, 2016, 18:44:53 »
Definitivno ne smeta više od tri nastavka pri zazimljavanju EV, proverio lično. Zazimljavam ih na 4 a nekad i na 5 nastavaka već više godina (otvorena podnjača zimi). U  principu zazimljavam na onoliko nastavaka koliko je bilo krajem suncokretove paše, s tim što se menjaju  mesta nastavcima...


Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #179 poslato: Novembar 26, 2016, 19:59:12 »
Hvala Borise,sledeće nedelje ću ponovo na pčelinjak planiram da radim oksalnu pa ću pogledati kako stoji klube u te četiri Eko Voje.Još jednom veliko hvala baš sam se zabrinuo.Pozdrav Dragan