Autor Tema: Kako lako udesetostručiti pčelinjak  (Pročitano 175832 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #150 poslato: Mart 10, 2013, 08:16:17 »
Može li se ova metoda upotrijebiti za druge vrste košnica?

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #151 poslato: Mart 26, 2014, 14:13:14 »
dugo nema odgovora na ovu temu,pa reko evo mene da nesto pitam.
naime,imam pripremljenih 21 RV kosnicu,nemam izgradjenog saca,pa me zanima,ukoliko sada kupim pcele na 10 RV okvira,mogu relaizirati uvecavanje pcelinjaka po navedenim uputama?
ispred mene su repica,bagrem,lipa i amorfa,a onda nesto malo kestena i livade..
prihranjivanje nije problem..
znaci da li je kasno sada poceti sa 10 RV okvira sa pcelama i povecati pcelinjak na navedeni nacin,necu se buniti ako od 1 napravim 5 drustava za zimu,ali i stjecanje iskustva je nesto sto me vuce da ovo napravim..

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #152 poslato: Mart 26, 2014, 17:05:39 »
koliko sam ja shvatio ova uputstva, počinje se od izimljenih proizvodnih društava, a ne od rojeva...

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #153 poslato: Mart 26, 2014, 17:23:15 »
Sve jasno Borise,samo drustvo na 10 ramova je ono koje je bilo uzimljeno,jest da nije na 2 ili vise nastavaka..kaze covjek da ima 7 ramova legla i 3 rama meda i peluda,+ sve ulice sa pcelama...
pa me zanima da li je i tako moguce,mogu barem probati:)ali zanima me misljenje strucnjaka posto sam ja tek pocetnik.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #154 poslato: Mart 26, 2014, 22:04:47 »
Iskustveno, meni su za period jul avgust septembar izgradile 3 sprata satnih osnova EV ( zapravo su prestale izvlačiti SO kad je suncokret bio pri kraju..). Ako te dobro razumem ti od jednog nastavka izimljenih pčela hoćeš da zazimiš 21 košnicu? Naslov kaže od jednog 10, a mislim da je to prilično ambiciozno za početnika...osim toga nedostaje ti suncokret...



Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #155 poslato: Mart 26, 2014, 22:28:16 »
pod onim 21 kosnica,mislio sam da imam spremnih praznih kosnica za manipulaciju.napisao sam odmah da bi sa 5 bio sretan,a 10 je vec previse.
zapravo ovu godinu niti na med ne racunam,samo zelim sto vise izgradjenih ramova pa da sam nagodinu spreman.
znaci cilj je od 1 napraviti 5,sve vise ako bude bude,ali ne zelim forsirati ako neide,naravno,svjestan sam da bi vrijeme trebalo biti poprilicno povoljno.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #156 poslato: Mart 27, 2014, 08:49:23 »
Sad je jasnije.


Ovako da ti kažem, sve što me Voja savetovao a ja uradio kako je savetovano, valjalo je. Što sam slušao druge ili nije trebalo ili nije valjalo. Znači ako radiš sa Vojinim košnicama, prati Vojine savete i nema problema...

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #157 poslato: Mart 27, 2014, 14:34:30 »
Hvala na podršci,svakako probati cu uvećati pčelinjak na ovaj način,nadam se da ce i Vojo nesto dobaciti pa da imam "vjetar u leđa".
Citam svaki dan sve faze,za svaki slucaj da nesto vazno ne propustim!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #158 poslato: Mart 27, 2014, 23:43:25 »
Samo čitaj Velimire  i razmišljaj. Moraš savladati gradivo i razumeti suštinu.

Nemoj da brineš za razvoj i umnožavanje zajednica ako su ti pčele zdrave i ako imaš dobre pašne uslove.

Sada je vreme da pčele par puta preprskaš Nozevojom i da kreneš sa prihranom sirupom (ako je krenulo cvetanje vrbe u tvom kraju).

Trebalo bi da otvoriš temu o svom pčelinjaku i da nam detaljno predstaviš stanje na pčelinjaku da bi mogla uslediti odgovarajuća uputstva i preporuke.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Velimir Komericki

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Popovaca
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #159 poslato: Mart 28, 2014, 12:05:40 »
Puno hvala,od sada cu u svojoj temi detalje i zapazanja pisati da tu ne napravimo kaos.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #160 poslato: April 03, 2014, 22:08:14 »
Veliki pozdrav svim kolegama. Samo par reči s terena od 400 mnm,gde je bagrem jedina burna paša,a praktično ga nije bilo zadnje 2 godine zbog hladnog i kišovitog maja,gde uglavnom nema uljane repice i gde suncokret ne medi zadnjih skoro 20 godina i gde zadnjih 15 godina dolazi do velikih klimatskih promena,u smislu da su leta jako vrela i sušna,praktično se izgubila i livadska i korovska paša na 40tak stepeni vrlo uobičajenih,a nažalost i zime postaju nenormalne,suve bez snega,a zahladnuje tek u decembru na temperaturu nižu od 12 stepeni.Jesenas,2013 godine sam u nekolicini i društava i rojeva 15 oktobra imao po 4 skoro puna LR rama legla.Većina društava su bila zazimljena sa oko 20tak do 25  kg meda,ne sirupa.Sada oko 20 marta rezerva im je pala na svega 2 do 6 kg a legla je uglavnom 4 do 6 ramova,bilo LR bilo DB. Od 35 zazimljenih društava,26 LR i 9 DB,stradala su 2 LR i to jedno koje je imalo 4 LR rama legla do ko zna kad,pa ga nije napustilo,a pojelo je sve iz nastavka iznad,15tak kg,a oko 7 kg iz trećeg nastavka nisu dirale,predaleko im je bilo.Drugo društvo,prošlogodišnji roj sa mladom maticom koja je polovinom oktobra još imala 3 rama legla i 15 kg meda,takodje je stradalo,jer je toliko mladih pčeka u kombinaciji sa toplim vremenom sve zbrisalo,svih 15 kg,predpostavljam već do polovine februara.

Ovo sve spominjem ne zato što sumnjam da iskusan pčelar poput gospodina Voje to može da izvede,naročito u vrhunskoj košnici kao što je Rodna Voja i u uslovima gde ima i uljane repice i suncokreta i lipe u blizini na Fručkoj Gori a verovatno se nadje i bagrema,nego zato da upozorim mlade  kolege da ipak budu oprezni,uzevši sve okolnosti i košnicu i region u kome pčelare,da pažljivo odaberu način kako će razrojavati društva. Ja se ne bih u regionu u kome sam,kao i u okolnostima klime i paše i tipu košnica koje imam,LR I DB,odvažio da idem na ovakvu tehniku,koja je smatram ipak primerena za profesionalne pčelare sa velikim iskustvom i sa RV tipom košnica.....samo moje razmišljanje,a kolege bih zamolio da podele svoja iskustva ako budu ovo radili,kao i osvrt na region gde su to radili,u smislu šta ima od paša i td.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #161 poslato: April 03, 2014, 22:21:49 »
Samo da dodam,ovolike rezerve su imale zato što sam im sve ostavio,samo sam iz 8 najjačih društava izvrcao po 10 kg meda krajem juna,a ostalih 27 nisam ništa dirao,a par rojeva su još i dobili po 5 litara gustog sirupa sa Nozevojem. Kakvi su uslovi bili u našem regionu zadnje 2 godine,još sam dobro prošao sa samo 2 stradala društva ove žime.
 Naravno tome je i doprinelo što sam varou umlatio Argus Rasom i vojinim Brstivarom još tokom juna i jula,pa je avgustovsko leglo odnosno zimska pčela bila barem zdrava.

Lično planiram da formiram nekoliko rojeva,isključivo iznad najjačih društava,ove zime su se pokazale najboljim baš ta 2 dvomatična LR društva gde je jako društvo dole,a formirani roj iznad na istom mestu,najmanje su hrane potrošile,a sad su najjača na pčelinjaku,oba ta dvomatična i imaju najbolju mednu rezervu....njih definitivno mogu umnožiti,a za ostale ćemo sačekati početak bagrema,da vidimo oće bit šta,ako bagrem obećava,biće umnožavanja,ako ne obećava,onda neću ništa razrojavati,sem spomenutih dvomatičnih LR društava.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #162 poslato: Decembar 21, 2016, 19:29:54 »
Овде већ више од две године нико ништа није писао... Интересантно...

Поздрав драги пријатељи....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #163 poslato: Decembar 21, 2016, 20:10:52 »
Obzirom na to da krećem sa tri roja RV sa proleća, prvo treba da iščitam prethodno napisano da bih pitao.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #164 poslato: Januar 01, 2017, 08:54:38 »
Da iz esem svoje mišljenje. Ovaj metod je dokazan u praksi i tu nema nikakve sumnje. Ipak za početnike mislim da je prvi krug razrojavanja sasvim prihvatljiv. Ne stvara velike troškove a dobiju se jaka društva već u junu koja lako uz malo truda ulaze i zimu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić