Autor Tema: SUNCOKRET 2018  (Pročitano 31228 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #75 poslato: Jul 19, 2018, 09:59:11 »
Juce dnevni unos 200 gr. Dan sa jutarnjom temp od 21C I najvisom dnevnom nesto vise od 24 C. Vetar kao lud I bez sunca sa jutarnjom kisom I vlagom od 60-70 %. Neda ovaj nas svevisnji kako treba nego tera celu sezonu u kontru, osim na lipi I za to mu neizmerno hvala :)

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #76 poslato: Jul 19, 2018, 10:12:30 »
Није невоља само по питању синцокрета. Бројност пчела је смањена. Уз то, време је променљиво и то утиче на медење. У јулу су почели и ветрови са севера и северозапада, што додатно погоршава ствари.


Kolega koji nam javlja vagu me je upozorio da je na prvom suncokretu imo ozbiljnih gubitaka pcela I ako je to za utehu ( nama jeste jer mi nismo imali gotovo nikakve gubitke - neverovatno ali istinito :) ) mozda je kod nas situacija ipak malo drugacija. Vrcaljka ce pokazati, nego nisam optimista jer sam u par navrata ovih dana I obilazio, pa I zavirio, izvukao po neki ram. Nema tu nhikakvog spektakla. Sija se po neki ram, neki kao malo I zategne u ruci, ali nema nista da kaplje, vec samo po energicnom tresenju ramova kane po koja kap nektara .... :(  Ne bih zeleo da me shvatite kako bedacim, nego samo nemam objasnjenje za situaciju. Imali smo izuzetan dan od oko 31 C baz vetra sa jutarnjom vlagom od 70%, suncokreta razlicitih faza cvetanja na nekoliko metara od leta :) I dnevni unos je bio oko 1 kg... naravno, da smo ostali na kucnom pragu imali bismo minus I morali bismo posle kompletnog vrcanja krenutu u prihranu I lagano zazimljvanje .... tako da je I ova ovakva situacija cist benefit I za nas I za pcele. PoZ.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #77 poslato: Jul 19, 2018, 10:24:23 »
Moja primedba o brojnosti pčela se odnosila na brojnost tokom kasnog suncokreta. Gubitak pčela na prvom suncokretu je normalna pojava.

PS

Što se tiče očekivanih rezultata koje će pokazati vrcaljka, „na neviđeno“ sam zadovoljan. Biće "lepog" meda da se izvrca.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #78 poslato: Jul 19, 2018, 12:46:40 »
Moja primedba o brojnosti pčela se odnosila na brojnost tokom kasnog suncokreta. Gubitak pčela na prvom suncokretu je normalna pojava.




Tako sam I razumeo :) . Napravio vezu sa losim unosom na drugom/kasnom suncokretu ( jer mi smo sad na kasnom suncokretu ) kod kolege, koji ima vagu pod kosnicom na dva lr nastavka I koji kaze da je imao ozbiljne gubitke na redovnom/prvom suncokretu. Mi za razliku od njega nismo imali gubitke ( nisu se manifestovali ispod leta kosnice, a sta je izginulo na terenu ne znam :) ). Tesimo se svim tim I nadamo boljem unosu u odnosu na onaj, koji vaga ocitava kod komsije, ali kao sto rekoh vrcaljka ce pokazati :) da neko rece I potvrdjujem da je med prilicno redak bez obzira sto je bio veoma dobro poklopljen I sto su za vrcanje vadjeni iskljucivo poklopljeni ramovi. Morali smo to da uradimo da nebismo vukli na drugi/kasni suncokret pune kosnice ( hoce ledja da bole od toga :) ) ...

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #79 poslato: Jul 20, 2018, 10:07:46 »
8 košnica - 105kg.
yu7yuu

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #80 poslato: Jul 23, 2018, 11:00:43 »
U subotu najvisa dnevna 34 C u 17h. Vlaga najniza u to doba dana 40% I unos od 450 gr, posle 4 uzastopna dana sa unosom od 200 gr dnevno. U nedelju 22.7. u plusu 350 gr.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #81 poslato: Jul 23, 2018, 15:31:36 »
Добар је то унос јер поред потрошње за легло (и друге потребе :) ) има вишка.

Не разумем селеће пчеларе који масовно досељавају на тај касни сунцокрет за такав мали унос и натрпају се као да има уноса од 5 кила дневно (у овим условима би вероватно имали више „на свом терену“). За домаће пчеларе, то је добро јер би вероватно на другим местима (место зимовника) вероватно било лошије.

И не ради се само о том каснијем сунцокрету – реч је и о модењу првог сунцокрета при крају паше. Чека се и код пада ваге на нулу као да ће однекуда да се појави неочекивано велики унос...питање је само одакле, јер ће још мало жетва сунцокрета :).

Селећи пчелари би бар то мало касније паше требало да препусте домаћим пчеларима.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #82 poslato: Jul 24, 2018, 10:20:29 »
Pa sad nisam siguran Sole da li me kritikujes, ili sokolis :) Ja sam se sa dvadeset I tri kosnice pomerio iz stacionara oko kog je bilo lepog suncokreta u izobilju izmedju ostalog I zbog toga sto me je na nekih 500 metara vazdusne linije "zaskocio" kolega sa preko 150 kosnica. I da je jedini ... Sto kazes ni nema nameru da se makne. Ni gurtne jos skinuo nije. Sad trebam da racunam na cicak I majcinu dusicu jer je suncokret pred zetvu. Ni za rojeve, koje sam ostavio na stacionaru nema, a kamoli za proizvodna drustva. Ne zalim se jer I ja sam nekog "zaskocio" pomerivsi se na 30 km od stacionara, a taj domicijelni kolega verovatno bogara  ... no selivsi na kasni suncokret vodio sam bar racuna o tome da se pristojno udaljim od najblizeg mi komsije ...
« Poslednja izmena: Jul 24, 2018, 10:46:19 od strane pizurica aleksandar »

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #83 poslato: Jul 24, 2018, 15:41:24 »
Не критикујем тебе ти си „домаћи“ пчелар (колико видим место пчелињака, то је Зрењанин).

Подразумева се да треба да домаћи искористе то што је преостало на бољи начин (да буде и мало више од + 0,2-0,4 кг). И то мало боце и осталог што има (али то није пуно за хиљаде кошница и то треба препустити домаћим пчеларима).

Они који су из дела Србије где има више шума и ливада ће имати толико и код „своје куће“. Али то су најчешће и они који се највише „боре“ за ред на паши да би имали само „за своје дупе“ (није простаклук него биране рече које најбоље одсликавају стање). Када пукну, кукају на тровање, на лоше хибриде итд. У супротном, ако лажима растерају остале или им „тутну“ кошнице тако да покупе туђе пчеле, не можеш да живиш од њихове приче о томе како су мајстори.


ПС

Ако је поставио пчелињак на око 500 метара, то је по правилнику...осим ако је преценио стање количине сунцокрета и кошнца. Ти са гуртнама које не скидају су „најбољи“. Размишљам да то раде да им нико не би замерио како су стали, да избегавају да некоме дају „кило“ меда итд. (сматрам да и не процењују озбиљно пашу, него тресну кошнице на ледину и побегну).

А иначе погодни су да им неко „мазне“ коју кошницу (и после кукају). Иначе ни то није лоше решење :).

ПС од ПС

Шта значи "...домицилни...богара..." (подразумевам грешку при писању где пише домицијелни)? Покушавам да заборавим те стране речи које нам намећу одавно да заборавимо своје и сматрамо их туђим...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #84 poslato: Jul 24, 2018, 19:51:33 »
posle 2 nedelje mirovanja vage prekjuce kilo,juce kilo i 150gr,danas 700gr

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #85 poslato: Jul 25, 2018, 12:51:33 »
Kod nas juce 0 i prekjuce 0. Darko to kod vas zamedilo opasno po ovom nevremenu :) .
Morao sam da ispravim tekst :) :
Da nije cigla popila dva tri kila :) Salim se naravno I zelim da je unos u pitanju. Nije mi samo jasno sta to jos cveta tako intezivno da obezbedi takve unose. Na lokaciji pod suncokretom gde se mi nalazimo suncokret je uglavnom u precvetavanju, ako se ne uzimaju u obzir biljke koje su kasnije ponikle I koje su u manjini, ali cvetajuci odaju utisak da nije jos uvek sve gotovo...

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #86 poslato: Jul 25, 2018, 12:53:40 »
Sole hvala na ispravci u pravopisu. Da ,slazem se da sam imao nasu lepu rec umesto strane. Valjda hteo sebi da dam na znacaju, ali to je podsvesno :) nije svesno.

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #87 poslato: Jul 25, 2018, 23:02:57 »
није цигла попила воду,имам неку препечену циглу та не пије  ;D ;D него сунцокрет замедио мало,докопао се лепог времена... данас 300 грама  ???

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #88 poslato: Jul 26, 2018, 11:15:43 »
Није то лоше. Не знам како је тамо код тебе, али код мене је севени ветар скидао шешир са главе.

PS

Ветар и сунчан дан су исушили циглу па је вага поузданија. :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #89 poslato: Jul 26, 2018, 11:56:34 »
Grneralno, sto se tice suncokreta, godina je losija, bar ovde kod mene u okruzenju..Kolege iz Sivca su imale velike gubitke, pre toga, na repici, kolege iz Crvenke, pricam o opstini Kula. Mimo toga, generalno losa godina, losija cak i od zadnje dve.Ne znam uzroke trovanja, svi nesto cute, ja licno mislim da su kanali i voda u njima problem.