Autor Tema: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU  (Pročitano 18425 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« poslato: Januar 12, 2011, 19:23:04 »
   ODBRANA RUKU OD UBODA
Lice ste zaštitili pčelarskom kapom ili još bolje slamenim šeširom sa crnim tilom.Ruke su izložene ubodima,što nije prijatno.Rukavice ne preporučujemo.Pravi pčelar na radi sa rukavicama.Zato je dobro imati pri ruci sirće (nikako esenciju).Povremeno pokvasite ruke sirćetom.
Pčele ne trpe sirće i ruke su vam uvek čiste.Da vam pčele ne bi ulazile kroz rukave pa ispod košulje,napravićete od platna "dolaktice" sa
lastišom gore i dole,kap što imaju policajci.Pored odbrane ruku neki put morate i pantalone da uvučete u čarape.
   ZNOJENJE LICA
Ako morate da radite i posle 10-11 sati,a pri jako toplim danima,čelo se jako znoji,naročito ako nosite naočare.Da ne biste često skidali kapu ili šešir,stavite oko čela znojnicu kakvu koriste teniseri tj. sportisti.
   ALKOHOL I PČELARENJE
Vlada uverenje da pčele ne trpe pčelare koji u većoj meri upotrebljavaju alkohol.Ima to svog razloga.Alkohol stvara neprijatan zadah,a pčele sa jako razvijenim čulom mirisa ne trpe taj zadah.Na stranu to što pčelar (a to je vrlo retko)ako i slučajno uzme veću dozu alkohola
radi nespretno.
   PRONALAŽENJE MATICE
Matice se do podne nalaze na levoj strani(gledano u pravcu izleta)odnosno na istočnoj strani,ako su košnice okrenute jugu,a popodne na
desnoj odnosno zapadnoj strani.U 80% slučajeva je zaista tako,pored toga što je matica obično tamo gde su jaja od jednog dana.Ali se
dešava da nađete maticu i na krajnjim okvirima,na samom medu pa i u nastavcima,što nije normalno.U košnicama sa jednakim medištima
i plodištem ovo je čest slučaj.
   HVATANJE MATICE
Prilikom potrebe da se zameni matica,a da je treba uhvatiti i staviti u kavez,najbolje je maticu hvatati za krila a ne za grudi,pošto u ovom
slučaju pčelar može da je povredi.Pri hvatanju uvek se palcem i kažiprstom ide za maticom,tj.hvata se otpozadi.Ovo se radi pažljivo i lagano jer matica oseti da je pratite,postaje nervozna,beži a može da se desi i da poleti.U ovom slučaju često neće uleteti u svoju
košnicu i onda je propala.Treba paziti i kada je stavljamo u kavez.Retko se dešava da je matica uginula u kavezu.Ona ne sme biti u kavezu više od 24 sata.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2011, 19:49:06 »
Saveti su pravi!
Bravo!
Međutim povodom ove rečenice:

  ...Pored odbrane ruku neki put morate i pantalone da uvučete u čarape....
  
Moram reći da ja to često praktikujem, ali najteže mi pada snažan bol kada me pčela bocne
kroz čarapu u predelu gležnja, naročito s bočnih strana gde je onaj čukalj!!! ::)

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2011, 19:55:20 »
To je dobro, ako imaš reumu. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #3 poslato: Januar 12, 2011, 19:59:37 »
Saveti para vredni. Treba ih povremeno pročitati iznova. Biće manje nepotrebnih ubadanja.
Srećno.

Van mreže Novica Ivković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #4 poslato: Januar 12, 2011, 20:00:41 »
Praktični savjeti, to je ono što mnogima traba i što traže po forumu.
Detalji pri radu sa pčelama koji se stiču dužim radom, a koriste početnicima.
pozdrav

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #5 poslato: Januar 12, 2011, 20:19:07 »
To je dobro, ako imaš reumu. Pozdrav.

Nemam, ali nikada se ne zna!

Međutim, za moju starosnu dob, šta mislite koji je pčelinji ubod zlata vredan?
Ako nas pčela bocne na sredokraći rastojanja između osnove testisa i anusa!!!
To mi je rekao jedan apiterapeut, tvrdeći da je izvanredno za prostatu, ali bogami i kao neka
vrste prirodne viagre! ;)

Znam, sada će neko da pita da li sam probao i da li je bilo efekta?
Priznaću, pokušao sam, ali sam bio kukavica i nisam obavio tretman!
Ili još nemam razloga pravog? ;)

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #6 poslato: Januar 12, 2011, 20:30:14 »
To može da uspe ako su ti je pocepan kombinezon, trenerka i gaće. Pčela će nepogrešivo da nađe ulaz, još samo da zna za tu tačku i da nekom treba ubod. Ima da odradi. Pozdrav.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #7 poslato: Januar 12, 2011, 21:07:06 »
Negde 1982 ili 1983, na vrcanju suncokreta sam dobio ubod u testis. Njemu nije falilo ništa ali očima jeste. Vadio sam ramove iz očevih AŽ košnica i stresao pčele sa njih četkom a radio sam sedeći na nekoj maloj stolici, i nisam primetio da su mi farmerke pukle na sredini sve dok me nije ubola onako kroz gaće, a ram pun pčela u rukama pa nit prekinut nit nastavit, suze krenule na oči. A ovi što su radili na vrcaljki da umru od smeha.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #8 poslato: Januar 12, 2011, 23:07:46 »
Saveti su pravi!
Bravo!
Međutim povodom ove rečenice:

   ...Pored odbrane ruku neki put morate i pantalone da uvučete u čarape....
 
Moram reći da ja to često praktikujem, ali najteže mi pada snažan bol kada me pčela bocne
kroz čarapu u predelu gležnja, naročito s bočnih strana gde je onaj čukalj!!! ::)

Bravo, Žika,
E, to mi je jedini pravi bol jer sutradan ne mogu čak ni voziti auto, a inače me baš nije briga hoće li me ujesti (osim očiju). A, ima li to neke veze s lošom cirkulacijom? Nije ni ubod pod nokat prijatan. Koristim sirće, pa i za sok, a Brnda mi je spomenuo pastu za zube i nevjerovatno je kako pomaže.
Pozdrav.


Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #9 poslato: Januar 25, 2011, 15:26:26 »
Evo jednog korisnog saveta.
Ako vam prilikom pregleda matica usled uznemirenosti poleti sa rama. Trebate uraditi sledeće:
1. Ako je to matica u punoj nosivosti ona će zbog težine u navećem broju slučajeva pasti u travu u blizini mesta odakle je poletela. Pregledajte okolinu, pazeći da je ne zgazite i ako je ugledate primaknite ram sa pčelama sa koga je poletela i ona će se popeti na ram. Ako je ne nađete, ne vidite, sačekajte nko vreme pa pregledajte okolinu tamo gde  matica padne, posle izvesnog vremena skupi se grupica pčela oko nje, odnosno tamo gde je grupca pčela tu je skoro sigurno matica. Pogledajte pažljivo i vratite je u njenu košnicu.
2. Ako je matica mlada i od skora u košnici, a poleti sa rama, u stanju je da leti, pa  postupite na sledeći način:
- Ako je sa vašeg pčelinjaka u 90% slučajeva  sama će se vratiti na mesto odakle je izletala na oplodnju. Samo prekontrolisati.
- Ako potiče sa udaljenog pčelinjaka, treba držati otvorenu košnicu i po mogućnosti ram sa koga je poletela u položaju u kome je bio kad je poletela, ona će se posle leta od nekoliko krugova vratiti na mesto odakle je poletela.
 Ovo vam govorim na osnovu iskustva.
Pozdrav.

Van mreže Vesna Dinic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 29
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Vladicin Han
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #10 poslato: Januar 25, 2011, 23:26:03 »
Saveti su pravi!
Bravo!
Međutim povodom ove rečenice:

   ...Pored odbrane ruku neki put morate i pantalone da uvučete u čarape....
 
Moram reći da ja to često praktikujem, ali najteže mi pada snažan bol kada me pčela bocne
kroz čarapu u predelu gležnja, naročito s bočnih strana gde je onaj čukalj!!! ::)
Ziko jeste off topic ali moram da napomenem da je cukalj deformitet zgloba palca,to nije u predelu gleznja na stopalu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #11 poslato: Januar 25, 2011, 23:58:03 »
Ne znam ti ja Vesna kako se to stručno zove, ali evo male sličice i oznake mesta najbolnijeg uboda.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #12 poslato: Januar 26, 2011, 00:01:30 »
Vesna
da je cukalj deformitet zgloba palca,to nije u predelu gleznja na stopalu.


Vidiš kolega Žiko, na forumu se uvek može naučiti nešto korisno. Pozdrav

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #13 poslato: Januar 26, 2011, 00:12:59 »
Još jedan praktičan savet:

Kada vrcate med, pa u bespašno vreme želite da vratite medljave nastavke to nikako ne smete uraditi u toku dana zbog izazivanja grabeži.

Ja to radim ovako. Oko zalaska sunca dok je još dan, poskidam poklopne daske sa svih košnica kojima planiram vratiti medljave nastavke. Poklopne daske prislonim uz košnice pored leta, da pčele sa poklopne daske preko leta mogu ući u svoju košnicu. Medljave nastavke vraćam po mraku, posle završetka vrcanja za taj dan (obično između 21 i 23 časa). Na otkrivenu košnicu stavljam u cugu onoliko nastavaka koliko sam planirao a preko njih poklopnu dasku pa krov. Ako je mesečina osvetljenje nije potrebno. Ako je mrak koristim svetiljku sa led diodama postavljenu na čelu slično rudarskoj svetiljci (ima je u kineskim radnjama).
Inače nikakva zaštita nije potrebna pa ni pčelarska kapa. Ako se radi kako treba ne pecne vas ni jedna pčela.
Da li još neko radi ovako?

Probajte uverićete se. Pozdrav.

Van mreže Vesna Dinic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 29
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Vladicin Han
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #14 poslato: Januar 26, 2011, 00:18:30 »
Unutrasnji glezanj je oznacen strelicom.A na spoljasnjoj strani stopala je spoljasnji glezanj.
Za mene su najbolniji ubodi u sake i prste na rukama.