Autor Tema: Kalemljenje  (Pročitano 93890 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #60 poslato: April 12, 2012, 06:12:25 »
Pozdrav za kolegu Esada sa još malo ovogodišnjih slika.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #61 poslato: April 12, 2012, 20:23:25 »
Savo, hvala,
Majstorski si ovo uradio.
U prošlom postu sa slikama ona zadnja slika najviše "priča". Mogu misliti kako je pčelama za ljetnih pripeka ondje ugodna hladovina ili bar prošarica, a, bogami, i pčelaru.

Ne reče mi jesi li nakalemio.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #62 poslato: April 12, 2012, 20:46:12 »
Mnogo toga sam započeo ove godine, ali sve se to nemože postići.
Bitno da sam oko kalemljenja savladao teoretski deo, a za praktični ću morati da čekam
neku novu priliku.

Da ste vi meni živi i zdravi, tražiću ja nove savete, kada ovo krene nekako svojim tokom.

Cvetanje voća krenulo ekspresno a nevreme samo komplikuje. Kiše, hladnoća, vetrovi i tako
dalje, ali evo malo za promenu neke moje današnje slike.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #63 poslato: Mart 31, 2015, 22:41:46 »
Mirko Marić pitao me je nešto povodom kalemljenja pa sam skočio ovamo, a ako administratorima nije teško, mogli bi iz teme "Vremenska situacija" prebaciti moje i Mirkove postove koji se odnose na kalemljenje, i tako iščistiti tamošnju temu. Hvala.

Hajdemo, je li ko šta kalemio?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #64 poslato: April 01, 2015, 05:39:16 »
Pozdrav Savo
Ovu sa prve i trece slike ne trebas kalemit nego za razmnozavanje je naj lakse i 100% uspijeva ako savijes donje grane i zakopas ih u zemlju tako da vrhovi ostanu vani i nastave rast.To mozes da uradis u bilo koje doba godine a sto ranije uradis bolje i vece zile ce da narastu.Sledece godine te grane odsijeces i odvojis od maticnog drveta, Izvadis iz zemlje i posadis gde zelis jer su one vec pustile zile i spremne su da rastu kao samostalno drvo.primanje je 100% a osnovno drvo ne trpi nikakvu stetu.Ako je grana duza mozes je ukopat na dva mjesta da dobijes dve sadnice,Sretno

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #65 poslato: April 01, 2015, 08:24:56 »
Ovo je verovatno najlaksi nacin kalemljenja,mada se kalemi u avgustu ne sada..
1.deo https://www.youtube.com/watch?v=sF9XUYlJG0k
2.deo https://www.youtube.com/watch?v=dBdH_ClaIgY
ovo je prolece proveravaju prijem kalema:
https://www.youtube.com/watch?v=P0ICpaM1-tI
Esade koliko je stara ta kruska na dzanarici?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #66 poslato: April 01, 2015, 10:11:00 »
Ovo je verovatno najlaksi nacin kalemljenja,mada se kalemi u avgustu ne sada..
1.deo https://www.youtube.com/watch?v=sF9XUYlJG0k
2.deo https://www.youtube.com/watch?v=dBdH_ClaIgY
ovo je prolece proveravaju prijem kalema:
https://www.youtube.com/watch?v=P0ICpaM1-tI
Esade koliko je stara ta kruska na dzanarici?

Ovako možeš kalemiti kad god hoćeš (isječak), samo je razlika u uzimanju pupova: spavajući ili budni. Vidi se da su ovo profesionalci i odlično rade, ali gledao sam i brže, posebno kod kalemljenja vinove loze na jezičak (engleski spoj).

Ove godine kruška na džanarici je u trećoj godini. Ima jedna zanimljivost oko te kruške i džanarike, ali kasnije ću ispričati ako ne zaboravim.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #67 poslato: April 01, 2015, 10:40:13 »
Nisam znao da moze krusaka na dzanarici,napiste nesto o toj  zanimljivosti..pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #68 poslato: April 01, 2015, 13:20:55 »
Nisam znao da moze krusaka na dzanarici,napiste nesto o toj  zanimljivosti..pozdrav

Ma, nema nikakve zanimljivosti, ja jednostavno volim svašta probati. Evo kako je bilo.

Imao sam džanariku visine oko 1m i debljine 2-3 cm. Odsjekao sam je i nakalemio jednu krušku (Santa Maria) koju sam kupio, ali je podloga dunja i nikako da se razvije pa sam je tako želio sačuvati. Kad nakalemim, ja obavezno granama zaštitim kalem jer, kad je vrag u pitanju, ptice baš na kalem hoće sletjeti. Tako sam ovu nakalemljenu krušku na džanarici zaštitio tako što sam odsječeni dio džanarike zašiljio i zabio u zemlju da zaštitim kalem. Poslije 20-ak dana, vidim onaj kočić od džanarike pustio listiće. Hajde, mislim, to je ono poznato: biljka "jede" samu sebe i osuši se. No, poslije još 10-ak dana, vidim prave listove. Potegnem i iščupam i vidim - ožilila se. Vratim je nazad u zemlju, ponovo presječem i nakalemim breskvu. Eno ih sada ko curice rastu, samo mi je krivo što nisam ostavio i jednu grančicu džanarike da raste pa da imam još izbora. Inače, imao sam i tri vrste džanarike na jednoj: bijelu, žutu i crvenu, ali sam je morao odsjeći radi "dobrog" komše.

Mislim da je ovdje neko na moju molbu našao i postavio video o jednom dedi koji je na vrbu nakalemio šljivu. Uradio sam to i ja. Eto, sad ti je jasnije zašto volim kalemiti, a za mene je kalemljenje: prisilno spajanje jednog života sa drugim životom, a pošto život želi da se produži, i kalemljenje zato biva uspješno.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #69 poslato: April 01, 2015, 20:05:24 »
Nisam znao da moze krusaka na dzanarici,napiste nesto o toj  zanimljivosti..pozdrav

Mislim da je ovdje neko na moju molbu našao i postavio video o jednom dedi koji je na vrbu nakalemio šljivu. Uradio sam to i ja. Eto, sad ti je jasnije zašto volim kalemiti, a za mene je kalemljenje: prisilno spajanje jednog života sa drugim životom, a pošto život želi da se produži, i kalemljenje zato biva uspješno.

Pozdrav, svako dobro!
Da to nije mozda ovaj video?  https://www.youtube.com/watch?v=dRj6cTK2AMM
Jesi li mozda pokusao kalemiti orah?Evo snimka i za to:Kalemlenje je u maju mesecu..
https://www.youtube.com/watch?v=25cNYIT8ngY
https://www.youtube.com/watch?v=wJPENV87_Lk


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #70 poslato: April 01, 2015, 20:56:45 »
Da, to je taj video.

Od svih voćki, jedino me orah zaista ne zanima, ali ih imam nekoliko i nisam nikad kalemio, mada ne bi bio problem na više načina ( i rascjep, i na prozor ili zakrpu, i prstenovanje...).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #71 poslato: April 01, 2015, 21:05:30 »
Pisem sa mobilnog kod mene trenutno pada sneg ali me ovo bas zanima - sta moze na glog da se kalemi - da iskopam tako do 70 cm visine pa posadim na mesto a da odmah kalemim?

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #72 poslato: April 01, 2015, 22:07:02 »
Ja bi sada  kalemio a na jesen presadio..,kruska,musmula,dunja,aronija,oskorusa mozda i jabuka.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #73 poslato: April 02, 2015, 09:03:01 »
Pisem sa mobilnog kod mene trenutno pada sneg ali me ovo bas zanima - sta moze na glog da se kalemi - da iskopam tako do 70 cm visine pa posadim na mesto a da odmah kalemim?

Eno, Mirko ti je već odgovorio, no ja bih na glog nakalemio samo mušmulu i aroniju, a sve ostalo samo onako za probu. Zašto to? Zato što glog ima sporiji rast, a kruška i jabuka brži pa može doći do tzv. prevješavanja (deblji kalem od podloge), a i do sušenja. No, probaj, šta fali malo se zabaviti?
Uradi tako kako si naumio: prenesi glog i onda nakalemi. Ja sam radio i ovako: iskopam glog (ili neku drugu podlogu) sjednem, raskomotim se i za stolom nakalemim, a onda posadim sve zajedno u zemlju. Tako ne moram čučati, nego k'o gospodin radim sjedećke. Kalemi sve što stigneš, nešto mora uspjeti, kalemi na razne načine, i - sretno.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #74 poslato: April 15, 2015, 11:28:59 »
Nasao kalafonijum spiritus nesto voska imam a najteze bilo u Bg pronaci govedji loj imam za oko kilo voska da napravim pa krecem u kalemljenje - jos nista nije procvetalo ali vec danas sutra i to krece ...