Autor Tema: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA  (Pročitano 110605 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #45 poslato: Jul 18, 2017, 14:24:12 »
Citat
Svako od ova dva drustva jednostavno podijeliti na dva dijela.
Novodobijene kosnice bi bile prenesene na drugu lokaciju oko 9km od trenutnog mjesta.
Radio sam ovo nakon prvog i drugog bagrema.
1. U jednom starom društvu ostavio staru maticu, a u drugo prebacio 5 R legla svih uzrasta ( i jaja naravno ), pa odneo 150km daleko ( takve su bile okolnosti ). Roj je odgojio sebi novu majku, koja se oplodila i pronela.
2. Iz drugog društva, nešto kasnije, odvojio legla na 7 ramova ( pretežno zatvorenog ) i belu maticu i prebacio u Pančevo, na gradsku lipovu pašu. Ovo je društvo ( pre nego roj ) za mesec dana popunilo i drugi nastavak pčelama, a i dobro nagombalo saće nektarom gradskog bilja.
Osnovna PZ je sebi izvela novu maticu, koja se oplodila i pronela.

Obe ove osnovne  PZ su iz paše uljane repice izašle jake k'o zemlja i ostale jake i nakon razrojavanja.

No, ta je varijanta "išla" ranije, a sada, kada trutovi postaju retkost, te obzirom da je potrebno pedesetak dana da se izlegu pčele, koje je zalegla novoizvedena matica, sugerisao bih da poslušaš Majkana ( Drpljanina ) i mladom roju dodaš oplodjenu maticu. S tim da, ukoliko praviš rojeve sebi, te ako ti nije bitna količina rojeva, ja bih napravio mini društva na 10 ramova ( 7 + 3 ). To ćeš, verovatno, lako ojačati i dobro zazimiti, pa makar i na jednom nastavku.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #46 poslato: Jul 18, 2017, 17:23:57 »
Pa ovako planiram.
Naredne sedmice stizu matice.
JA bih vec sutra, najdalje prekosutra kada se vrate izletnice, bar vecina, podjielio kosnice "po pola".
Znaci pola od svega da ostane u staroj i pola od toga u novu kosnicu.
Nove kosnice prenijeti na udaljeno mjesto.
I stare i nove kosnice prihranjivati sirupom, bar 0,5l dnevno.

Oko njih bi imao malo posla zbog tretmana nozevojem a krenuo bih i u tretman brstivarom, mislim da mu je vrijeme.

KAda stignu matice pogledati gdje nedostaje matica i dodati je.
i nastaviti prihranjivati, jer zelim da drustva u zimu udju dobro snabdjevena hranom.

A za nas ce imati priliku da rade naredne godine, ako sve bude u redu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #47 poslato: Jul 18, 2017, 18:57:32 »
 Majkane, mislim da bespotrebno komplikujes, povuci ce ti prisilne maticnjake koje moras rusiti, sta ako neki previdis... Ujutro  ih lepo razroji i uvece dodaj sparene matice, polako nadji stare matice, ne tarzis ih u 100 drustava...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #48 poslato: Jul 18, 2017, 20:18:34 »
Pa eto zato i pitam, da ne napravim neko sr.. khm, pardon, gresku

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #49 poslato: Jul 18, 2017, 22:28:06 »
Evo ja ako mogu da ti pomognem. Ujutru izdelis kosnice na pola i prati posle na letu kako se ponašaju pcele tamo gde je normalno ponasanje izlecu i ulecu matica bi trebalo da je tu. A tamo gde su pcele uznemirene izlaze i ulaze kao kad traze nesto (maticu) tu nemas maticu i tu dodas. Ali ako hoces bolje je da nadjes maticu. Pozdrav

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #50 poslato: Jul 20, 2017, 17:57:52 »
Majkane, mislim da bespotrebno komplikujes, povuci ce ti prisilne maticnjake koje moras rusiti, sta ako neki previdis... Ujutro  ih lepo razroji i uvece dodaj sparene matice, polako nadji stare matice, ne tarzis ih u 100 drustava...
Do 10-og jula mozes kako hoćes da ih delis ( i tako i treba da radis...bez puno fame oko toga i bez nepotrebnih operacija. Prave kolege oko toga punu misteriju a sve je toliko prosto ). Nakon ovog datuma je pozeljno da u delu bez matice ubacis novu oplodjenu iz cisto prakticnih razloga. Da roj brze napreduje. Tada, pa i da zakasnis par dana sa ubacivanjem matice,  nista strasno. Opaska "povuci ce maticnjake " je potpuno besmislena. Pa sta ako povuce maticnjake. Nova matica ce  ih porusiti i to sve do jednog. Maticnjaci starosti nekoliko dana nemaju veze sa prijemom nove oplodjene.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #51 poslato: Jul 21, 2017, 13:31:40 »
Kolega, ne zelim da te citiram, ali da te precrtam svakako, nije bitno sta se kaze , nego ko kaze......Reci nekome da pise besmislice je pre svega nekulturno, izneses svoje iskustvo, bez vredjanja, uopste nije tesko, i nije tesko biti fin, stoga te molim da obratis paznju.... Nova matica da bi porusila maticnjake, ako si pazljivo citao da je kolega hteo da ih podeli i tako drzi desetak dana, mora prvo da bude primljena, sto je mnogo teze i nesigurnije ako su maticnjaci formirani i postoje u zajednici... Pitas recimo Miletu Markovica, ili procitas nesto.... U krajnjem slucaju, napises svoju knjigu i demantujes sve ostale, svojim tvrdnjama..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #52 poslato: Jul 21, 2017, 15:32:59 »
Samo vas posmatram... :)

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #53 poslato: Jul 26, 2017, 10:42:11 »
Ja kad god formiram novi roj prvo OBAVEZNO nadjem maticu ,prebacim u telo sa poklopcem pa od ostatka u novo telo za nov roj prebacim šta planiram,pa ako imam novu maticu u kavezu dodam je odmah novom roju,ili nekad novom roju dodam ram sa starom maticom,ako želim da u starom društvu proizvedem novu mladu maticu.Samo se tada mora voditi računa da u starom društvu ima ramova sa jednodnevnim jajima,kao i da se kontroliše 7 dana i ruše poklopljeni matičnjaci,a ostave otklopljeni,naravno puni tj tada sa larvama od 7 dana starosti.Naravno ovakva metoda se radi na vreme,krajem aprila,tokom maja i juna.Prvi dani jula su možda ok,ali i tada treba dati prednost dodavanju novih oplođenih matica a ne odgajanju od 0 kroz ceo postupak od 20tak dana koliko minimum treba za dobijanje oplođene matice.

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #54 poslato: Septembar 03, 2017, 15:11:36 »
Postovane kolege pcelari   ovo je moja prva komunikacija na forumu pa ako nesto pogresim izvinite. Kupio sam 5db 10kosnica u julu rojevi su bili na 8ramova.odradio sam odmah tretman amitrazom i poceo prihranu sirupom konc1:1.Drustva mi izgledaju sasvim ok ima meda a i legla. Izmerio sam ih i tezina kosnice sa 8ramova av podnjacom plodistem zbegom i krovom je od30-35 kg zanima me dali je to ok ili da jos dajem sirup. Plan mi je da na prolece ih razrojim  i da imam malo meda za probu. Cilj mi je 30-40 kosnica   za dve godine. Dali je to moguce razrojavanjem i kako da ih razrojavam ako bi neko od kolega mogao da mi da smernice u kom pravcu da idem npr literatura savet i sl bio bih zahvalan. Unapred se zahvaljujem svim pcelarima i nadam se lepoj saradnji jos jednom izvinite ako sam nesto pogresio

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #55 poslato: Septembar 03, 2017, 16:59:13 »
Spremni ih lepo za bagrem a posle bagrema razrojiš tj oko 20-25og maja. Prostom podelom. Podelis društvo na dva i obavezno dodaj spremnu maticu. Za oko 30 dana napravi još pet zbirnih rojeva i to opet sa sparenim maticama. Pošto ti je prioritet uvećanje pčelinjaka a radiš sa db košnicom prve godine nemoj koristiti polunastavke tj poluramove. U medište kroz dva polunastavka stavi plodišne ramove. Tako ćeš iskoristiti bagrem i podići pčelinjak na 15... Da si znao da kupiš rojeve rodne voje sada bi imao deset a sledeće godine četrdeset i to bez muke i zezanja... Možda nije kasno da se preorjentišeš na rodnu voju.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #56 poslato: Septembar 03, 2017, 18:34:52 »
Miroslav hvala na brzom odgovoru jedino mi je ostalo nejasno ova upotreba plodisnih ramova kroz polumedista tj kad ih staviti i zašto a krenuo sam sa db 10 jer sam čuo da je najlakša za pocetnike ako me možeš uputiti gde da saznam  karakteristike i rad sa RV za pocetnike bio bih ti zahvalan

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #57 poslato: Septembar 03, 2017, 21:43:50 »
Miroslav hvala na brzom odgovoru jedino mi je ostalo nejasno ova upotreba plodisnih ramova kroz polumedista tj kad ih staviti i zašto a krenuo sam sa db 10 jer sam čuo da je najlakša za pocetnike ako me možeš uputiti gde da saznam  karakteristike i rad sa RV za pocetnike bio bih ti zahvalan
Milija, baš ovde, na ovom forumu imaš teme, koje ti mogu puno reći oko RV košnica.
Čak imaš i temu "kako lako udesetostručiti pčelinjak".
Citat
Unapred se zahvaljujem svim pcelarima i nadam se lepoj saradnji jos jednom izvinite ako sam nesto pogresio
Došao si, rekao bih, na odličan forum, gde članovi uvažavaju jedan drugog i gde se trude da pomognu jedan drugom, a sve u opuštenoj atmosferi. Istina je - malo se nekad i skrene sa teme, zarad pošalica i razbibriga, ali mislim da ćeš dosta naučiti. A ako pogrešiš ( baš silno ), tu je Moderator 5, da te vrati na pravi put. ;)