Autor Tema: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)  (Pročitano 44935 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #30 poslato: Novembar 16, 2011, 22:04:23 »
Siniša,
Slažem se, upravu si. Ja jednostavno volim svaštariti pa imati poneku biljčicu, ali za plantažu bih dobro, dobro razmislio.
Ovdje kod mene zavladala je manija sađenja maline. Ove godine su već shvatili šta su im propagatori namijenili (sve niže cijene, ucjenjivanje, kasna isplata...), a da ne govorim šta rade pčelarstvu svojim čestim prskanjima jer je malina stalnocvjetajuća biljka.
Kao ti sa aronijom, i ja imam slučaj sa crnom i crvenom ribizlom, aronijom, ogrozdom - neće ih niko.
Slična stvar je s čajevima. Da prekopaš 100 kuća, ne bi našao 100 grama domaćeg čaja, a hodamo po njemu. Pa, da, šta će nam kad imamo apoteke...

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #31 poslato: Novembar 17, 2011, 20:18:09 »
E Esade zamisli da neko pocne da prica kako je kopriva izuzetno lekovita ,pa ko bi je sadio kad je svuda ima dzabe.Ali kad kazes Rusko ili iz Sibira e to je vec druga stvar,to je vec stvar vere ludi vole da veruju pa posto su u boga izgubili poverenje veruju u druga cuda ,recimo preparati za mrsavljenje ,cisto sisanje ovaca ali ljudi veruju,pa da nepricamo u loto u srebrnu vodu,kineske,nemacke masti ,vitamin C sa Barbadosa i neznam odakle gde je zivotni vek 35 god,a ljudi najduze zive na planinama gde nisu videli kao mi cele godine bananu paradajz,pomorandzu itd .i zive dugo ,a mi bi od ptice mleko iz celog sveta  pa nista, razbolimo se kazem sve je u veri i sve je biznis i poso, Aronija ,meksicki krastavac,Kefir i ne znam jos sta sve smo videli nego ajde da radimo kosnice manite  propagandu i netrosite pare na to.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #32 poslato: Novembar 26, 2011, 21:57:37 »
Kolega Siniša, kopriva jeste izuzetno lekovita, to ne treba posebno naglašavati. Korisnija je od mnogih kultivisanih biljaka koje se koriste kao pevrće. Sva je sreća što je ima na svakom koraku pa može neograničeno da se bere i konzumira, kao hrana ili čaj. Što se Aronije tiče, nemam razloga da sumnjam u njenu vrednost. Ja imam nekoliko sadnica koje rađaju a meni se sviđaju njeni plodovi. Danas sam pored nekoliko poljoprivrednih apoteka u Užicu video pune kutije sadnica Aronije koje koštaju 200 dinara. Narod je sve više sadi, a ako se potvrdi njena vrednost, možda će uskoro da potisne malinu koja je ove godine veoma obezvređena. Lakše ju je uzgajati, ne mora se štititi kao malina... Pozdrav.

Van mreže Darko Milunovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #33 poslato: Mart 09, 2012, 11:14:32 »
Da li neko moze da mi kaze kako bi bilo najbolje zalivati aroniju?

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #34 poslato: Mart 10, 2012, 19:47:49 »
Zavisi od mogućnosti i količine stabala, najefikasniji sistem je orošavanjem zato što pokriva mnogo veću površinu
korenovog sistema nego sistem kap-po-kap. U svakom slučaju je bolje bilo kakvo zalivanje nego nikakvo, kada je
to potrebno raditi.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #35 poslato: Januar 21, 2013, 20:07:07 »
Ove godine bih mogao zasaditi još koju Aroniju. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #36 poslato: Januar 21, 2013, 22:13:59 »
Kako ti je i koliko uspjela ove godine?
Aronija i crna i crvena ribizla su zlato na pčelinjaku.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #37 poslato: Januar 21, 2013, 22:25:18 »
Nije ove godine. Ove su posađene 2009. i bile su kao sadnice visoke 1 m. Dobio sam ih od Laze početkom aprila, a iste godine u maju su prvi put iscvetale i rodile. Već se iz zemlje pojavilo po nekoliko sadnica uz svaku, pa ako budu ojačale, na jesen ću da ih rasadim. Aroniju posećuje i ova mala pčelica koja na nogicama sakupi polena za pola svoje težine, čini mi se. Evo i slika. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 11, 2013, 18:42:32 »
Ima i ovakvih stvari. Ne mogu da shvatim da je neko zbog neke mizerne zarade spreman da nekom podvali. Nije svestan da tako može nekom da ugrozi život.

http://zoran-vujcic.blogspot.com/2013/10/aronija-ili-agonija-moralna-nakaza-u.html

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 11, 2013, 22:43:16 »
Стално се понавља да је аронија биљка будућности. Да ле је баш тако?! Синиша Мировић је дао одличан коментар. Аронија је заиста љековита али ништа спектакуларно. По садржају бојених материја  (који су основни носилац љековитости - антиоксидативно дејство) љековитија је нпр. црна рибизла. Па због чега онда толико приче и толико рекламе? Садница кошта од 3 до 7 евра и апсолутно је прецијењена. Производи се изузетно једноставно из изданака и реална цијена не би смјела прећи 0, 5 евра. Значи нема чак ни калемљења. Различити лобији су нашли интерес да се и на овоме окористе. Прича слична пужевима. Стварни интерес тржишта за овим "воћем" је крајње упитан. Да би се пласирала кроз сок или сушена неком озбиљном купцу потребне су велике количине и још веће површине. Даље се шири лаж да је отпорна на све штеточине и патогене и да јој није потребна никаква хемијска заштита. Чињеница је да је јако подложна нападу лисних уши. Без наводњавања никако не може, у сушним и топлим годинама тешко преживљава без довољно воде.
Прије пар година један енглески институт је радио истраживање које је требало довести до сазнања која је то воћка будућности. Сви резултати су указивали да је то боровница. Онда су дошли до закључка да је њена производња толико компликована да је никада неће бити довољно да подмири шире тржиште и да цијена већини буде прихватљива. Алтернатива је пронађена у шљиви. Нашој плавој, домаћој; не азијској која се масовно гаји у САД и Европи и која је преплавила цијели свијет. Шљива је по свим карактеристикама савршена воћка; посједује све неопходне биоактивне супстанце, једноставно се гаји, мало кошта и минимално се хемијски третира. Ми смо обично склони мудровању и насиједању на приче о лакој заради па некритички прихватамо све "новотарије" и тако и аронију. Преко хљеба погаче.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 11, 2013, 22:57:35 »
E moj kolega Radoje, nisi spomenuo Afričku šljivu, toiko nahvaljenu i reklamiranu a ja nigde da nađem sadnice. Neznam samo dokle će biti ovaca za šišanje, verovatno dokle bude šišača biće i ovaca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #41 poslato: Novembar 29, 2013, 18:59:51 »
Aronije koje sam ja zasadio dobro napreduju, nisam ih nikada zalivao, na njoj još nisam video lisne vaši ili neke druge štetočine. Čini mi se da je svaki svetić izrastao u plod. Nisam  ničim štitio ove sadnice, niti sam ih đubrio. Na proleće ću da izvadim neki grm da ga izdelim na sadnice (ograničen sam sa manjkom prostora). O njenoj lekovitoj vrednosti znam samo što sam pročitao na internetu. S obzirom kako je stvarno teško uzgajati borovnicu (ima nekoliko plantaža u okolini Lučana), možda bi aroniju trebalo više uzgajati jer nije zahtevna. Pozdrav.

PS  Na slikama je ovogodišnji rod

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Aronija (Aronia melanocarpa, eng. Chokeberry)
« Odgovor #42 poslato: Decembar 31, 2013, 01:41:42 »
« Poslednja izmena: Decembar 31, 2013, 17:40:23 od strane Moderator 1 »