Autor Tema: Pčelinjak bez pčelara  (Pročitano 9369 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Pčelinjak bez pčelara
« poslato: Novembar 06, 2011, 17:15:19 »
Nekoliko slika napuštenog...zapuštenog pčelinjaka. Skoro svi moi rojevi su odatle.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #1 poslato: Novembar 06, 2011, 17:20:32 »
Hoćete malo objasniti situaciju.
Dali uopšte vlasnik košnica radi sa ovim košnicama.
Tretiranje protiv varoe, razrojavanje, vadjenje meda i ostale poslove.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #2 poslato: Novembar 06, 2011, 17:44:07 »
Komšija je umro pre sedam i više godina,neznam tačno.Ja sam dobio dozvolu da skidam pčele..ne i da slikam valda neće mladi naslednik zameriti.Pčele niko nije dirao od onda.Sve ih je manje,ove zime čini mi se osam košnica radi.Ali kod mene ima jedanaest...ako prezime.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #3 poslato: Novembar 06, 2011, 18:03:43 »
Bilo bi najbolje da vi mladog naslednika uvedete u posao.
Šteta izgubiti toliko društava, a što je vrlo verovatno te pčele
su već izgradile svoje mehanizme za samoodbranu od varoe
i nozeme, a od njih bi moralo da se dobija i izvesna količina
meda za vrcanje.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #4 poslato: Novembar 06, 2011, 19:39:21 »
Šteta je da se zapusti ovakav pčelinjak. Izgleda da je na lepom mestu i dao bi se lepo urediti. Šteta je i da se mladi naslednik nije zainteresovao za pčelarstvo. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #5 poslato: Novembar 06, 2011, 21:01:47 »
Vrlo interesantno da su same savladale varou.

Lazare molim te, da li si siguran i imaš li informacije da li ih je možda neko od komšija nekada tretirao protiv varoe da bi zaštitio svoje pčelinje zajednice?

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #6 poslato: Novembar 06, 2011, 21:29:31 »
Jedna poruka mi se izgubi..?Šta je telo poruke.?Sumnjam da su savladale varou.Niko nije otvarao košnice od onda,sem mene..a ja nisam ništa dirao somo gledao ramovi nisu mogli da se izvade.Mladi komšija nije zainteresovan.Kod oca ima dvadesetak košnica,ovde iza kućeisto toliko..već su skoro prazne radi šest ili osam nisam siguran.Ja sam sve moje rojeve tretirao odmah drugi dan,a treći dan sa nozevojom..Što je sigurno sigurno je.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #7 poslato: Novembar 06, 2011, 21:33:38 »
Moraš se dogovoriti sa gazdom da se taj pčelinjak pregleda, da se prazne košnice (bez pčela) uklone sa pčelinjaka, a košnice sa pčelama da se pregledaju, ustanovi zdravstveno stanje i istretiraju protiv varoe. Takav pčelinjak može da bude veoma opasan po tvoje pčele i pčele drugih pčelara u blizini. Pozdrav.

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #8 poslato: Novembar 06, 2011, 21:57:03 »
Mislim da on to zna bolje od mene,pa ipak to stoi tako..Pre pet-šest godina bilo je na svakom drvetu po nekoliko rojeva i niko ništa.Tada sam počeo da čitam i interesujem se..Za svako zlo po neko dobro.Možd još i ispadne dobro.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #9 poslato: Novembar 06, 2011, 23:27:50 »
Lazo prijatelju moj dragi.
Još letos sam ti rekao da se paziš varoe.
A poslušaj i savet kolege Svete.
Treba da istretiaraš sve zajednice kako Nozevojom još jednom tako i nekim sredstvom-sredstvima protiv varoe.
Ja bih ti preporučio da ih istretiraš Brstivarom a možeš i još nekim od preparata za svaki slučaj radi kontrole.
Takođe možeš da uradiš i jedan tretman oksalnom kiselinom.
Imaj u vidu da i tvoje pčele veoma lako i brzo mogu preneti skoro svu varou iz ovih košnica u tvoje košnice.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #10 poslato: Novembar 07, 2011, 00:12:21 »
Uradićemo i to neće biti problem..imam i brstivar i nozevoj. Nego imali još ovakvih ili sličnih pčelinjaka.?Cilj mi je bio da ukažem na problem..Znate za napuštene voćnjake,zaparložene njive..pusta Srbija a gradovi puni.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #11 poslato: Novembar 07, 2011, 12:02:34 »
Ej, ljudi. Pa ovo je nešto strašno dragoceno. Pravo bogatsvo.
Moj je savet da u tom pčelinjaku NIŠTA ne radiš po pitanju varoe nego samo uzimaj rojeve dok ih ima.
Ove su pčele očigledno uspostavile neke mehanizme u samoodbrani od varoe inače sigurno nebi opstale toliko vremena u tim košnicama. Ovu su prirodnim putem selekcionirane pčele.

Nikako mi nije jasno zašto bi ove pčele odnosno varoe na njima bile opasne za druge pčelinjake. Na tim pčelama ima toliko varoe koliko može da ih podnesu društva i sama s njom dođu na kraj.
Znaći verovatno manje nego u pčelinjacima u okolini gde se tretira i tretira i opet varoe ima. Čak bi rekao da su drugi pčelinjaci opasnost za ove pčele.
Savo lepo napiše da su verovatno izgradile mehanizme samo što ja nebih uzeo ni grama meda tim pčelama. Zaslužuju da imaju za sebe. A nedaj bože da bi dao njima šećer !

Po meni najbolje bi bilo nastaviti tu selekciju tako ta bi rojeve stavio u vrškare i iz njih dobijao nadalje nova društva putem rojeva.
Eto prilike da se onda ti rojevi stave u EV ili RV ili Brndine nukleuse ili IB ili Alpsku ... Bez satnih osnova ... bez menjanja saća, bez tretiranja.

Pozdrav svima.

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #12 poslato: Novembar 07, 2011, 15:37:25 »
Zdravo
Oduvek se nismo razumeli , pa ni sada ?
Ja barem a vidim i Marko .
Tretiranje pa tretiranje i sve ostalo spomenuto , veliko Hvala Marku što me je obavestio da ovo pogledam , jer sam čitajući vaše poruke otkrio koliko znate i koliko ste shvatili ovaj problem i saznajem sve više i više zašto se ja i Vi ne razumemo.
Ta teorija o tome da su ostali pčelinjaci ugroženi kružila je i u mojoj okolini da moje pčele šire varou jer ja ne tretiram a u nekim košnicama bilo je varoe i to mnogo.
Ono što ovde nedostaje a može se nadoknaditi iduće godine je , kada kolega uhvati roj i tretira ga odmah koliko je otpalo varoe , i tu je i početak i kraj vaših nagađanja, toga ovde nema pogotovu u uputstvima koje nudite .
Ali kada se to uradi i vidi da ima manje varoe nego u Vašim košnicama , šta onda ,onda trebate skinuti kapu pred nekim da je to što piše ipriča tačno , a da glavni problem je pčelar a ne varoa i pčela.
Pozdrav

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #13 poslato: Novembar 07, 2011, 18:47:37 »
E to je ono što ja nisam smeo  da napišem..a i to je za neku drugu temu..Rojevi iz tih košnica gotovo da i nisu imali varoe,trtirano vojinim lkićem kontrolisano mitakom..tek po neka.Mislio sam mravi pokupili ili ja nešto neradim dobro.Jesenji tretman vojin lekić pa mitak..četiri puta kroz četvrti dan,neću reći po čijim instrukcijsma.Bilo je u proseku po 70..80..kom.KAKO.neznam.Knjige iz koih sam ja učio nema reči o varoi.Primetio sam da se već u aprilu roje i još po nešto ali nebih da mlatim..lupam..da ne pomislite svašta.Činimi se da je rojenje jedan vid odbrane ili prevencija širenju varoe...Ako je za drugu temu premestite poruku..Hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #14 poslato: Novembar 07, 2011, 21:55:28 »
E to je ono što ja nisam smeo  da napišem..a i to je za neku drugu temu..Rojevi iz tih košnica gotovo da i nisu imali varoe,trtirano vojinim lkićem kontrolisano mitakom..tek po neka.Mislio sam mravi pokupili ili ja nešto neradim dobro.Jesenji tretman vojin lekić pa mitak..četiri puta kroz četvrti dan,neću reći po čijim instrukcijsma.Bilo je u proseku po 70..80..kom.KAKO.neznam.Knjige iz koih sam ja učio nema reči o varoi.Primetio sam da se već u aprilu roje i još po nešto ali nebih da mlatim..lupam..da ne pomislite svašta.Činimi se da je rojenje jedan vid odbrane ili prevencija širenju varoe...Ako je za drugu temu premestite poruku..Hvala
Lazo, ovo je sve vezano za ovu temu.
Mi ovde treba da navedemo sva saznanja oko ovog napuštenog pčelinjaka.
koliko se sećam ti si mi rekao da si prošle godine uhvatio takođe neke rojeve i naselio ih u košnice a da su pčele posle toga stradale.
Na moje pitanje da li si ih tretirao protiv varoe ti si rekao da nisi.
Pa smo razgovarajući došli do zaključka da su stradale od varoe.

Ja ne želim da kažem da nije moguće dobiti pčele koje će se same boriti protiv varoe.
Naprotiv to sam mnogo puta tvrdio pa i danas tvrdim i vrlo često pominjem iskustvo kolege Ivana kome lično verujem da je tokom godina rada dobio pčele i stvorio uslove u kojim će se pčele same boriti protiv varoe.
Verujem da za tako nešto pčele treba da imaju svoje prirodno saće sa velikim brojem trutovskih ćelija i dosta staro saće sa ogromnim količinama propolisa.
U tom starom crnom saću ćelije će svakako biti po meri pčele i daleko prihvatljivije nego što je to slučaj sa novim saćem izgrađenim na radiličkim satnim osnovama.
Sve ovo skupa uz veliku količinu hrane u košnicama rezultira ranim rojevim nagonom i ranim rojenjem u kome pčelinja zajednica ranije prestaje sa zaleganjem i dodatno prekida razvoj legla to jest množenje varoe koja je u ovo vreme većinom na pčelama.
Sva ta malobrojna varoa činom rojenja podeli se na rojeve dok u košnici starki ostaje veoma mali deo.
U ovakvim uslovima pčele žive bez stresa i po mom mišljenju mogu i same bez pčelara da broj varoe drže pod kontrolom kao što su to vešto radile svo vreme tokom svog postojanja.

U tekstu "Košnice Eko Voja" koji sam objavio pre 3-4 godine u časopisu Pčelar jasno sam naveo sve ovo što sam sada ovde napisao.

Ako pčele niko nikada tokom prethodnih godina nije tretirao protiv varoe onda se u potpunosti slažem da pčele ne treba ni dalje tretirati.
Ovaj pčelinjak je kako Marko reče pravo bogatstvo.
Treba ga samo detaljno ispitati da bi se tačno saznalo da li su pčele to jest zajednice koje nastavljaju da žive pored varoe to jest u prisustvu varoe koju same kontrolišu, same izgradile svoje saće u košnicama (što lično verujem) ili su u pitanju zajednice koje su nastavile da žive na saću koje je strvoreno na satnim osnovama.

Pozdrav svima......     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.