Autor Tema: Postolja za košnice  (Pročitano 87992 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #90 poslato: Mart 30, 2018, 17:53:25 »
Jeste off-topic, ali samo jedno podpitanje: da li je potrebno da i nastavke nekako dodatno stabilizujem da se ne bi klizali (limeni ugaonik, ili neki princip "češalj" učvršćivanja...)?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #91 poslato: Mart 30, 2018, 20:32:52 »
Milane to o čemu pričaš po meni na stacionaru nije nužno mada ne odmaže. Ako se planira selidba košnica onda je po mom mišljenju poželjno i korisno jer prilikom transporta lako dođe do smicanja nastavaka čak i kada je košnica prevezana steznim trakama ili sl. i eto problema. Ja sam razmišljao o limenim ugaonicima. Možda ima i bolje rješenje.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #92 poslato: Mart 30, 2018, 20:43:24 »
Ja sam stavljao metalne štiftove (narezao od većih eksera). U donje nastavke zabuši se rupa koliki je metalni štift a u gornji 2mm šira rupa da lakše upadne na štift i nema smicanja. A ovo što stavljate na podnice da ne klizi po postolju, to mi se još nikad nije desilo

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #93 poslato: Mart 30, 2018, 21:19:55 »
Ja sam stavljao metalne štiftove (narezao od većih eksera). U donje nastavke zabuši se rupa koliki je metalni štift a u gornji 2mm šira rupa da lakše upadne na štift i nema smicanja. A ovo što stavljate na podnice da ne klizi po postolju, to mi se još nikad nije desilo

Negdje sam gledao da ljudi stavljaju drvene tiplove za spajanje namještaja kao ti štiftove.
Što se tiče klizanja mislim da je problem u firnajzu kod Milana. Podnica je masna od firnajza pa klizi. Ja isto nemam te probleme na mojim metalnim postoljima.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #94 poslato: Mart 30, 2018, 21:46:05 »
drvene tiple nabreknu od vlage i imaš problem - metalni i pofarbaš ga da ne hrđa

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #95 poslato: Mart 30, 2018, 22:30:57 »
drvene tiple nabreknu od vlage i imaš problem - metalni i pofarbaš ga da ne hrđa

Slažem se Anto.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #96 poslato: Mart 30, 2018, 23:12:14 »
Radi predostrožnosti sam hteo da sve što više stabilizujem, jer ipak je ovo mojih prvih 5 RV košnica, pa makar dok ne stignu pčele, mogu sve ostalo što je do mene da "utegnem" i maksimalno pripremim. Istina je da se firnajz nije još osušio i da je zato podnjača tako klizala po postolju, ali sad ionako neće imati  kud - pa se već nekako osećam sigurnije i optimističnije što se tiče mog samostalnog ulaska u pčelarstvo. Zato bi voleo sve moguće tehničke greške i opasnosti svesti na minimum, pa tako i sa nastavcima. Znam da će ih i pčele propolisom ulepiti, da će i kamen biti na krovu, ali neka početnička bojazan ne da mira...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #97 poslato: April 01, 2018, 09:19:28 »
Milane to o čemu pričaš po meni na stacionaru nije nužno mada ne odmaže. Ako se planira selidba košnica onda je po mom mišljenju poželjno i korisno jer prilikom transporta lako dođe do smicanja nastavaka čak i kada je košnica prevezana steznim trakama ili sl. i eto problema. Ja sam razmišljao o limenim ugaonicima. Možda ima i bolje rješenje.
[/quote
Неколико пута сам селио али никад нисам имао проблема са смицањем наставака.Шта више и на стационару над вратим наставак а хоћу после неког времена да га отворим он је поново залепљен и опет нож мора да ради.Противник сам били каквих делова или типли или угаоних лимова јер са њима се много гњече пчеле....ја наставак вратим дијагонално и само га заокренем и одгурам пчеле које су на ивици наставка,са тим угаоницима се спушта ивица на ивицу и све пчеле гњече...
Можда се јавља проблем смицања код ројева и друштава у првој години,код друштава старијих од две године су наставци тако улепљени да не могу да мрдну(бар код мене)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #98 poslato: April 01, 2018, 11:58:30 »
Milane to o čemu pričaš po meni na stacionaru nije nužno mada ne odmaže. Ako se planira selidba košnica onda je po mom mišljenju poželjno i korisno jer prilikom transporta lako dođe do smicanja nastavaka čak i kada je košnica prevezana steznim trakama ili sl. i eto problema. Ja sam razmišljao o limenim ugaonicima. Možda ima i bolje rješenje.
[/quote
Неколико пута сам селио али никад нисам имао проблема са смицањем наставака.Шта више и на стационару над вратим наставак а хоћу после неког времена да га отворим он је поново залепљен и опет нож мора да ради.Противник сам били каквих делова или типли или угаоних лимова јер са њима се много гњече пчеле....ја наставак вратим дијагонално и само га заокренем и одгурам пчеле које су на ивици наставка,са тим угаоницима се спушта ивица на ивицу и све пчеле гњече...
Можда се јавља проблем смицања код ројева и друштава у првој години,код друштава старијих од две године су наставци тако улепљени да не могу да мрдну(бар код мене)

Miroslave može biti da si u pravu ali ja sam imao probleme prilikom selidbe iako sam košnice stezao sa španer trakama. Naravno zavisi kako ta selidba izgleda i na koji način se košnice transportuju. Ja sam selio na brdo traktorom šumskim putem pa je to bilo baš cimanje i klimanje. Inače slažem se sa primjedbom u vezi gnječenja pčela. Meni žao i kada znječim jednu.  :)

Pozdrav svima...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #99 poslato: April 01, 2018, 13:10:35 »
Meni će ovo biti prva godina, pa kad sam već uradio graničnike za podnjaču, kupio sam i metalne ugaonike (2,5x5,5cm) koji se stavljaju unakrsno, 2 kom po nastavku. Cena je mizernih 10din/kom, sad sam miran što se tiče i vetra i snega.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #100 poslato: April 18, 2023, 00:01:48 »
Заварио и префарбао постоља за по три кошнице: цеви 20*40мм, размак у ширини 360мм, у дужини 2500мм.

Пошто нема ногаре, размишљам се дал' да ставим по четири багремова дирека и у њих да убушим постоље; или четири бетонска блока и на њих само да наслоним постоље?

Претходна ми леже на багрему, али друга опција ми је лакша за урадити, само не знам како ће се понашати кроз време: тоне ли у земљу, какве је издржљивости, треба ли нешто између блока и метала... Сигуран сам да има искустава са овим?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #101 poslato: April 18, 2023, 18:39:08 »
И да напоменем да је у питању стационар, нећу постоље померати. Па ако буде јаког мраза да ли су блокови подложни пуцању, или круњењу од велике влаге?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #102 poslato: April 18, 2023, 23:07:01 »
И да напоменем да је у питању стационар, нећу постоље померати. Па ако буде јаког мраза да ли су блокови подложни пуцању, или круњењу од велике влаге?
Зависи од квалитета блокова. Не би требало да се ломе и пуцају.
Заварио и префарбао постоља за по три кошнице: цеви 20*40мм, размак у ширини 360мм, у дужини 2500мм.

Пошто нема ногаре, размишљам се дал' да ставим по четири багремова дирека и у њих да убушим постоље; или четири бетонска блока и на њих само да наслоним постоље?

Претходна ми леже на багрему, али друга опција ми је лакша за урадити, само не знам како ће се понашати кроз време: тоне ли у земљу, какве је издржљивости, треба ли нешто између блока и метала... Сигуран сам да има искустава са овим?

Можда је дужина мало од 2.500 мм велика за три кошнице. Ту може да стане и четири кошнице и да остане довољно простора између њих за нормалан рад пчелара.
Код мене су метална постоља за три кошнице дуга 1800 мм а за четири кошнице имам постоља од 2 метра и 2,2 м.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #103 poslato: April 19, 2023, 10:34:11 »
Цеви су ми биле дужине 6м, па таман од једне се направи једно постоље од 2,5м са три попречне пречке од 0,33м. Имам простора, па је размак од 500мм између кошница таман да стане кров, збег и наставци приликом прегледа. Лакше ми тако него да стављам на траву или друге кошнице  А и њима (друштвима) верујем да више одговара 500мм него 50мм размака.

Што се тиче блокова, јуче сам баш гледао како стоје на палети два метра висине, па издржљивост сигурно није проблем. Само се мало плашим да временом не повуку влагу са земље, зато би можда требао неки "тампон" између?

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #104 poslato: April 20, 2023, 10:11:31 »
Што се тиче блокова...
  Зависи од квалитета шљака блока, на пример ови које сам ја узео се круне у рукама при преношењу, или отпадне ћошак и остане у руци, али када поставим две греде 10цм X 10цм X 3м одозго на три размакнута блока и станем и гибам својом тежином од скоро 100кг они ме издрже без проблема. Користио сам блокове од 20цм ширине, али су свакако бољи они од 25цм. Кошнице стоје на гредама тако да по један блок буде испод сваке кошнице. Пошто је земљиште под нагибом морају да буду укопани са једне стране око 10цм да се доведу у либелу. Нисам користио никакав тампон, а имам такво постоље од априла прошле године и није показало знаке слабљења. Ови блокови су направљени тако да издрже велики терет по вертикали у мировању, али не и да се тумбају и чукају тврдим предметима.