Autor Tema: Smišljanje, realiziranje, inovacije...  (Pročitano 36974 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #30 poslato: Februar 08, 2013, 00:48:18 »
Slobo naš dragi, dobro si se setio, treba tu kafu nekad i zaslužiti..  ;) Srećno prijatelju!

Čestitke Lazi za crtež!

Sve mislim da bi osmoramna bila malo bolja..

Pozdrav svima....

Kolege, svima hvala, posebno Lazi, Slobi i komši Mlađenu. Lazo, od sad si mi dupli drug.

Vojo, znaš da ću te pitati. Zašto misliš da bi osmoramna bila bolja? Je li zato što su ramovi od sredine ka krajevima sve manji (površina, broj ćelija, zapremina), ili...? Hajde malo, gukni golube, samo razgovaramo. A kad si već tu, za koju visinu bi se ti odlučio?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #31 poslato: Februar 08, 2013, 01:19:51 »
Esko, krajnji ramovi su za duplo kraći od onih u sredini. da bi se zajednica mogla razviti makar na 40.000 pčela treba joj 4 dcm saća na svaku hiljadu i eto ti 160 decimetara saća. To je miimum za našu rasu pčela ( radi poređenja u RV imamo 60dcm saća u svakom nastavku to jest 240 dcm u komplet košnici).
Ako uzmemo u obzir da joj je prečnik nešto malo manji od 300mm i da ima prosek dužine satova oko 250mm tada će nam trebati oko 800mm visine saća da bi imali oko 160 decimetara saća.

Znači visina bi trebala biti ne manja od 800mm to jest 4 osmougaona nastavka visine 200mm..

Može se napraviti i sa 3 takva nastavka ali će se veoma brzo popuniti i doći će do ranog rojenja..
Posebno bi trebalo imati u vidu količinu trutovskih ćelija u staništu gde pčele same grade saće.
A i sama ta normalna veća količina trutovskog saća i trutova u košnicama podstiče zajednice na rojenje, itd...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #32 poslato: Februar 08, 2013, 01:21:23 »
                 Esko druže dobar vic, a za Rada ti sada nemogu ništa reći. Pokušaću sutra da saznam pa ti javim. Momo je u toku  oko toga. A što se košnice tiče treba izračunati
obim ako nekome basta, onda je lako. d puta pi pa to podijeliš sa 8 i to je širina daske.
                      Budi mi pozdravljen.

Drug moj, hvala ti, ali ja ovo nisam shvatio. Šta znači "ako nekome basta, onda je lako."? Da li ti malo "d" predstavlja prečnik, poluprečnik, dužinu...? Jer, ako se dobro sjećam: R-prečnik, r - poluprečnik, h - visina, V - zapremina..., a matematika mi nije ni ljubav ni hobi.

Probao sam prvu Lazovićevu verziju po tvojoj formuli: 201,4 x 3,14 : 8 = 79,o495. Nešto ne štima.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #33 poslato: Februar 08, 2013, 01:26:28 »
Esko, krajnji ramovi su za duplo kraći od onih u sredini. da bi se zajednica mogla razviti makar na 40.000 pčela treba joj 4 dcm saća na svaku hiljadu i eto ti 160 decimetara saća. To je miimum za našu rasu pčela ( radi poređenja u RV imamo 60dcm saća u svakom nastavku to jest 240 dcm u komplet košnici).
Ako uzmemo u obzir da joj je prečnik nešto malo manji od 300mm i da ima prosek dužine satova oko 250mm tada će nam trebati oko 800mm visine saća da bi imali oko 160 decimetara saća.

Znači visina bi trebala biti ne manja od 800mm to jest 4 osmougaona nastavka visine 200mm..

Može se napraviti i sa 3 takva nastavka ali će se veoma brzo popuniti i doći će do ranog rojenja..
Posebno bi trebalo imati u vidu količinu trutovskih ćelija u staništu gde pčele same grade saće.
A i sama ta normalna veća količina trutovskog saća i trutova u košnicama podstiče zajednice na rojenje, itd...

Pozdrav svima....

Heh, ma neka te imamo pa taman kad bi pleske dijelio.
Evo vidiš šta mi radi ova osmougaona, zalijepio sam se za nju, umjesto da hrčem.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #34 poslato: Februar 08, 2013, 01:35:55 »
Ako nešto nisam dobro rekao samo javi...  ;)

Bitno je odrediti prečnik a posle se visina namešta po potrebi i želji za količinom pčela koju želimo..
Zajednice obično izbacuju tri roja prosečne veličine oko kile pčela i još jedna kila pčela treba da ostane a to je upravo minimum od 40.000 pčela to jest zapremina od 160 decimetara kvadratnih saća.
 
Pozdrav svima i laku noć...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #35 poslato: Februar 08, 2013, 06:48:35 »
Pozdrav  Esade i sve ostale kolege.
   Eso evo kako ti je naj lakse da rijesis problem visinePrvo je stavi na zemlju vidi ovdehttp://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=775.msg20877#msg20877
      ako nisi zadovoljan visinom  stavi je na RV slika 1. ;D
   Ako nisi zadovoljan povecaj visinu tako sto je dignes na RV +EV slika 2. ;D ;D
  Ako je zapremina mala onda uradi ovako slika 3. ;D ;D ;D
Ako opet nisi zadovoljan onda je pokloni komsiji i idi na kafu a neka se on sikira. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;
 ]

Uploaded with ImageShack.us
http://img217.imageshack.us/img217/7371/img02368201206021940.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


http://img545.imageshack.us/img545/7516/img02378201206041425.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


http://img213.imageshack.us/img213/5577/img02692201208040944.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


Uploaded with ImageShack.us
E javi kad rijesis visinu da ti posaljem sliku ovoga rama ja ih imam dve godine par komada
http://img443.imageshack.us/img443/7230/img01983201202011117.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #36 poslato: Februar 08, 2013, 09:22:46 »
Како се заштита са нагоревањем даске показала у вашим условима?
Покушавао сам са фарбањем ланеним уљем и воском али нисам био задовољан ,даска се кривила и пуцала
на крају сам све префарбао са уљаном.
Лепа ова осмоугаона. Позз

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #37 poslato: Februar 08, 2013, 09:28:16 »
Ako nešto nisam dobro rekao samo javi...  ;)

Bitno je odrediti prečnik a posle se visina namešta po potrebi i želji za količinom pčela koju želimo..
Zajednice obično izbacuju tri roja prosečne veličine oko kile pčela i još jedna kila pčela treba da ostane a to je upravo minimum od 40.000 pčela to jest zapremina od 160 decimetara kvadratnih saća.
 
Pozdrav svima i laku noć...
Ne, ne, ništa nisi pogrešno rekao, upravo obratno. Pouzdavam se u tvoje nemalo znanje pa sam zato rekao da mi je drago što postojiš.
Znaš i sam da meni ne treba osmougaona da zaradim, nego da je imam (lijepa je brate), da posmatram, a njome pčele još više približavamo prirodi. Kad bih pravio, napravio bih dvije: jednu za povremeno čačkanje, drugu za potpunu slobodu po njenom ćeifu. Koja bi mi najveća korist bila? Uživanje u pravljenju, naseljavanju pa praćenju. No, pošto imam i drugih planova, a i život planira mene bez moje volje, nije sigurno ni da ću je napraviti. Imam ja četvoricu stolara dobrih u krugu od 100 metara i nije nikakav problem, ali volim JA čačkati.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #38 poslato: Februar 08, 2013, 09:35:25 »
Како се заштита са нагоревањем даске показала у вашим условима?
Покушавао сам са фарбањем ланеним уљем и воском али нисам био задовољан ,даска се кривила и пуцала
на крају сам све префарбао са уљаном.
Лепа ова осмоугаона. Позз

Nisam to radio i neću, mada lijepo izgleda. Ja imam dva načina sa dvije varijante:

1. Pomiješam: sadolin (obično mahagonij), firnis (laneno ulje), malo bezbojnog laka i malo uljanog razređivača. To mi je rekao stolar. Sadolin daje boju, firnis masnoću, lak sjaj, razređivač ujedini sve.
2. Uljane boje.

1. varijanta - farbam obično tri puta prvom prvim načinom u tri sloja, i to je sve. 2. varijanta - za temelj (podlogu) ide prvo jedan sloj prvog načina, a onda dva sloja drugog načina (uljane boje).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #39 poslato: Februar 08, 2013, 09:44:30 »
Slobodane, ma, zadovoljan sam ja kako god bude, shvatićeš to iz posta kojim sam odgovorio Voji šta želim. A dobra ti ona formula, step by step - pa sve do komšije (valjda, i komšinice). Meni su temelj i rukovođenje prečnik i visina, a Vojo je odmah majstorski reagovao jer zna šta je potrebno i šta otprilike želim. I dobro je to uradio.

Hajde mi reci nešto o onom plastičnom ramu. I inače, približi nam tamošnji način pčelarenja, modifikacije, alat i pribor, novitete...

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #40 poslato: Februar 08, 2013, 13:11:48 »
Slobo naš dragi, dobro si se setio, treba tu kafu nekad i zaslužiti..  ;) Srećno prijatelju!

Čestitke Lazi za crtež!

Sve mislim da bi osmoramna bila malo bolja..

Pozdrav svima....
Hvala svima za pohvale :D
Inspiracija za dalje...
Evo i osmougaone za 8 ramova. Ovaj put od "daske dvojke" :'(
Veliki pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #41 poslato: Februar 08, 2013, 13:55:40 »
Lazo, zaista svaka ti čast.
Mogu ti reći da bi ovo bilo potaman. Nije Vojo badava preporučio osam ramova. A šta ti veliš?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #42 poslato: Februar 08, 2013, 14:23:53 »
  Eso druže uzmi sa ove Lazine skice dijagonalu pomnoži sa 3,14 pa Podijeli sa 8.
Dobićeš širinu daske malo veću nego što je na skici i dok je obradiš taman negdje mjera .
Tako za bilo koji prečnik samo uuzmi dijagonalu i izračunaj širinu daske. A ako je
i fula za konjski nokat nije beg cicija malo obradiš i to je to. Pozdrav sa Pala.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #43 poslato: Februar 08, 2013, 14:56:08 »
Svaka čast Živojine na crtežu koji si sada postavio i prema kome se može praktično raditi.

Pošto si sa njime na neki način i mene"izazvao",ja sam pokušao razmišljati kako bi to praktično napravio.
 
Tu je takođe dobro napraviti plan tj.tehnološki proces,ili kraće rečeno, postupci za izradu. (Ja sam ga već malo zamislo :) )

Možda bi to bilo dobro objasniti onako "školski"da bi i ostale kolege koji su manje vični u stolariji lakše se snašli pri izradi.

Smatram da bi to bilo možda najispravnije da nam to prvo objasni kolega Slobodan Ilić koji je već napravio praktično i verovatno ima neke preporuke kako prvo ostvariti dimenzije po delovima a zatim kako to sataviti da bi se dobili zadate mere,kako za nastavke,tako i za osmougaonu piramidu.

Naravno,ako ima volje i vremena za to.

E, sada, da i ja malo "izazovem"tj.zamolim, kolegu Živojina da prikaže dimenzije  piramide na ovaj zadnji crtež.

Napomena:

Pošto sam upozoren da dok sam kucao da su polate još dve poruke ja bi samo dopunio koljegu Šljivića za dimenzije.

Mislim  prečnik kruga da je  već zadan a on iznosi:346.4mm, ili poluprečnik,173,2mm

Stranice su široke sa spoljne strane:132.5 a sa unutrašnje strane115,6 tj.kada se napravi ugao od 22,5s.Što znači da se skine sa svake strane po 8,35mm i ukoso pod uglom, dobije se mera tj. uža od spoljašne mere za 16,7mm,ili 132,5 - 16,7 jednako je: 115,8mm (Ako sam negde pogrešio ja se izvinjavam i molio bi vas da me ispravite)

Ps.ja nisam proveravao dimenzije koje je kolega Živojin dao,ali verujem da su tačne.

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #44 poslato: Februar 08, 2013, 15:12:57 »
Vec izvesno vreme imam nameru da uradim sestougaonu kosnicu sa RV ramovima.Za sada sam jos kod  planova.Ide ok ali imam nekih nedoumica oko podnjace,zbega i krova sto cu,nadam se,resiti uskoro.
Unutrasnje dimenzije stranice su 200x216 mm, iz ovoga se lako da uraditi nacrt.
U ovoj kosnici,slicno kao kod ove na slici koja mi je bila uzor, ima mogucnosti za  6 RV ramova u sredini tela a levo i desno po 3 kracih cija povrsina kada se sabere,(nisam tacno racunao),je priblizna povrsini 4 RV rama.Jedino mi smeta sto  nije neparan broj ramova :)
Planirao sam je kao ukras u basti mada naslucujem jos neke njene mogucnosti,ali otom potom.
Neznam da baratam SketchUp-om a mislim da bi se imao lepsi uvid u izgled kosnice.
« Poslednja izmena: Februar 08, 2013, 15:26:09 od strane Zoran Mladenovic »