Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380203 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2250 poslato: Jul 18, 2019, 14:12:01 »



       Имало се шта показати. Него кажи нам која и каква је то комисија била ?

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2251 poslato: Jul 18, 2019, 14:29:11 »
Комисија неверних Тома, којима сам показао, да нису непотребно проводили време чувајући кошнице.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2252 poslato: Avgust 05, 2019, 20:46:38 »
Отворене кошнице после 40 дана. Стављен брстивар на трулексу, који ће надам се одрадити посао по врућини која нам долази (биће већа испарења). Легла има у свим кошницама, али у једној има и матичњака (и отворених и затворених)?!
Меда има у трећем наставку (скоро пун) и мало у другом. Ипак ти рамови су већином отворени, па се питам да ли чекати да их пчеле затворе; или су оне почеле да отварају претходно затворен мед како би га саносиле у плодиште?
Иначе код мене је воћна паша била одлична, багрем је подбацио, али су изгледа малина, ливада и шума "извадили" ствар. Притом направљена су три роја и два ухваћена на грани. Сигурно су се све ројиле јер сада има доста мање пчеле (на 12-15 рамова отприлике).

Нисам нигде селио, нити прихрањивао сем по 900мл из три наврата по кошници у рано пролеће.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2253 poslato: Avgust 06, 2019, 05:50:33 »
Milane, hoces da kazes da u vreme najveceg rojenja i ovakve godine nisi otvarao kosnice niti ih pregledao. Kako znas koje su matice sada u kosnicama, da li su se sve vratile sa oplodnje, imas li laznih matica u kosnicama, proveri to sve pre brstivara, obelezi - neobelezene. Proveri ima li krecnog legla u izrojenim, bila je godina sa puno vlage i javljalo se kod slabijih zajednica. Sve to odradi, blizi se zazimljavanje .

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2254 poslato: Avgust 06, 2019, 10:41:34 »
Отварао сам крајем јуна, када није било легла у кошницама, а јуче сам видео да је легло компактно на 5-8 рамова. Матице нисам могао да нађем јер плодишта "кипе" од пчела, а ја као и увек у мањку са временом.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2255 poslato: Avgust 08, 2019, 07:14:17 »
Синоћ изврцано по 7 рамова из трећих наставака код свих пет кошница. Вечерас сам мислио да цедим још који пун рам (ако их буде било) из првих и других наставака, па да одмах кренем са прихраном.
Него занима ме кад да им вратим исцеђене на чишћење и да ли смем да изнесем центрифугу пред кошнице да је пчеле "очисте"?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2256 poslato: Avgust 08, 2019, 08:11:39 »
Posto je bespasni period , izvrcane nastavke vrati predvece a vrcaljku ni slucajno napolje, mozes izazvati grabez , nego je lepo operi. Sto se tice prihrane , bolje im ostavi koji ram meda vise i kreni sa ciscenjem varoe . Krajem meseca proceni zalihe i odradi prihranu sa dodatkom nozevoja. Ne zuri majkane.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2257 poslato: Avgust 08, 2019, 11:40:42 »
Хвала на саветима.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2258 poslato: Oktobar 30, 2019, 21:05:03 »
Одавно се није писало на овој теми па хајде да нешто мало напишемо.

Пчелиње заједнице у РВ кошницама и ове године на време смо зазимили.
Заједнице су углавном ушле нормалне снаге у зиму и ако је претопло време утицало на продужење легла. Ипак није ту било пуно легла које би штетно деловало на зимску пчелу.
Пчелама смо оставили доста меда за зимовање а добиле су и солидне количине густог лековитог сирупа са Нозевојом.
Пчеле смо два пута истретирали Војвиром против вириса и ноземозе а јесење прскање против ноземозе претходних година смо радили Нозевојом.
Коначно смо технику Пчеларења Родном Војом осавременили увођењем новог биолошког лека који истовремено има и одлично дејство против варое.
Ове јесени и поред суше имали смо и повољне количине полена и пчеле су по мом мишљењу ушле у зимски режим са јаким масним ткивом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2259 poslato: Novembar 16, 2019, 14:12:32 »
Чекамо мало хладније време да пчеле учврсте клубе па да урадимо третман Војвиром накапавањем по 20-25 мл по заједници уместо оксалне киселине.
Међутим, питање је кад ће бити хладније време јер је малопре супруга убрала пет ружа.
Што је неповољно то је да има још много пупољака.
Пре две недеље кад сам видио мноштво пупољака руже рекао сам нема захлађења и нема зиме на дужи период.
Добро је па пчеле нису покренуле легло.
Код мене је данас 17 степени.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2260 poslato: Novembar 17, 2019, 08:50:56 »
Војо, да ли може Војвир да се примењује димним топом?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2261 poslato: Novembar 17, 2019, 10:00:42 »
Војо, да ли може Војвир да се примењује димним топом?
Владо пријатељу, нисам пробао.
Брстивар је одлично решење за рад димним топом само треба третирати сваки други дан .
Сада неки сојеви варое не чекају ни два дана да би поново ушли у легло па би можда најбоље било радити на дан и по.
На пример ако смо радили јутрос (недеља) онда поново радимо сутра послеподне ( понедељак) па након дан и по то нам је у среду ујутро па у четвртак после подне итд. Важно је покрити циклус затвореног трутовског легла ако има трутовског легла у кошницама.
Или покрити период затвореног радиличког легла ако нема трутовског легла.

Код мене јутро топло и сунчано време, срећа па има ветра па мало расхлађује иначе кад би ветар стао брзо би се угрејале кошнице на сунцу и пчеле би кренуле напоље.
Сада је време да се из неких заједница које имају вишка саћа пребаци по један наставак у заједнице где недосаје саћа.
На пример, имамо неке заједнице приближне снаге и кошнице зазимљене на четири наставка а неке са два насттавка.
Сада можемо отворити кошницу и онај други наставак (гледано од подњаче-на подњачи је први) можемо скинути и она два горња вратити  назад и тај наставак са саћем можемо додати заједници која је зазимљена на два наставка.
Овај наставак са саћем који смо одузели и који додајемо треба додати између ова два наставка. Наравно тамове-саће треба оставити укрштено.
Ако је остало мало меда у њему то није неки проблем јер у њему и не може бити пуно меда јер је то био други наставак у тој кошници и пчеле су највероватније пренели мед у горњу зону тј зому зимовања клубета.

На овим температурама у новембру тј топлом јесењем периоду са тепературама око 15 степени право је време за ове послове.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2262 poslato: Novembar 17, 2019, 13:20:53 »
Питао сам, јер сам прошле године пробао оксалну  са димним топом... А и ове ћу...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2263 poslato: Novembar 17, 2019, 15:06:54 »
Vladimire, nadam se da se, najstrože pridržavaš mera zaštite...!

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2264 poslato: Novembar 17, 2019, 22:12:53 »
То обавезно!
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"