Autor Tema: No Smoking!  (Pročitano 10888 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
No Smoking!
« poslato: Januar 16, 2011, 23:27:18 »
Pušenje oštećuje gene za 15 minuta!

Nekoliko prvih dimova cigarete može u roku od 15 minuta do pola sata prouzročiti genetska oštećenja povezana s karcinomom, pokazala je američka studija.

Američki znanstvenici su izjavili da je "učinak toliko brz da je jednak ubrzigavanju tvari izravno u krvotok", što je, kako se navodi u studiji, "jasno upozorenje" pušačima.

Ovo je prva studija provedena na ljudima kako bi se utvrdilo kako tvari u duhanu uzrokuju oštećenje DNK, a objavljena je u časopisu "Chemical Research in Toxicology" koje izdaje Američko kemijsko društvo.

U studiji je sudjelovalo 12 pušača, a znanstvenici su istraživali djelovanje policikličkih aromatskih ugljikovodika (PAH) koji nastaju tijekom izgaranja duhana, drva ili ugljena, a može ih se naći i u mesu pečenom na roštilju.

Posebice su pratili kemijski spoj fenantren u krvi pušača i vidjeli su da stvara otrovnu tvar za koju se zna da "izaziva mutacije DNK koje mogu prouročiti rak".

"Pušači su razvili maksimalne razine te tvari u vremenskom roku koji je iznenadio i znanstvenike: samo 15 do 30 minuta pošto su sudionici studije popušili cigaretu", navodi se u studiji.

"Ovi rezultati trebali bi poslužiti kao jasno upozorenje onima koji namjeravaju početi pušiti", rekao je voditelj istraživanja Stephen Hecht.

Od karcinoma pluća svakoga dana umire oko 3000 ljudi širom svijeta, a 90 posto tih smrti pripisuje se pušenju.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: No Smoking!
« Odgovor #1 poslato: Januar 17, 2011, 11:05:05 »
Sve što doprinosi akciji da, pre svega što manji broj mladih počne pušiti, ja podržavam. Kad neko ko puši truje sebe to je njegovo pravo i problem. Kad truje druge oko sebe tarajući ih da postanu pasivni pušači onda je to društveni problem. Zato je donet Zakon. Ja se iskreno zalažem za njegovu striktnu primenu.

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: No Smoking!
« Odgovor #2 poslato: Januar 17, 2011, 13:18:12 »
A šta je sa pušenjem u košnici?

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: No Smoking!
« Odgovor #3 poslato: Januar 18, 2011, 00:25:43 »
Misliš pušenjem iz košnice ili dimljenjem košnice tj. pčela u košnici?

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: No Smoking!
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2011, 19:10:34 »
Dimljenjem košnice, odnosno pčela u košnici.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: No Smoking!
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2011, 14:07:49 »
Dimljenje pčela u košnici, da bi bile manje agresivne i manje nas ubadale, neki pčelari obavljaju dimom cigarete. Moj tast bio je nepušač ali je pčele "smirivao" dimom cigaarete. Bilo mu to najbrža i najlakše.
Takva praksa nije za preporuku.

Pčele treba umirivati dimom iz dimilice u kojoj tinja neki od prirodnih materijala kao što su: trud, trulo drvo (vrba, bukva i sl.). Ovome se može dodati voskoćetina da se dobije obilnije dimljenje i da duže traje. Dimljenje vršiti kratko pre otvaranja košnice i početka rada,da se pčele nasisaju meda i tako postanu mirnije. Nikako ne preterivati sa dimljenjem.

Što se pušenja tiče, u dobroj pčelarkoj praksi pušenje nije dozvoljeno u prostoriji gde se med vrca, pakuje i skladišti.
jer je med higroskopan pa dim cigarete može pokvariti kvalitet i ukus meda.

Toliko o pušenju u pčelarstvu, za sada.


Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: No Smoking!
« Odgovor #6 poslato: Januar 24, 2011, 16:29:49 »
Jedna zanimljivost sa predavanja Dr Hegediš Deneša koja je vezana za dimljenje pčela prilikom pregleda košnica, naime on radi bez dimilice (ili je ona možda samo prisutna zbog sigurnosti - ne znam) na taj način što prilikom početka pregleda košnice, šutne blago sledeću koju će pregledati. Dok radi pregled pčele se u onoj šutnutoj uznemire i navale da sišu med i nakon otprilike pet minuzta dok on počne da radi na toj košnici one se smire i pune meda nisu agresivne a nije ih dimio. Ekološki pregled.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: No Smoking!
« Odgovor #7 poslato: Januar 24, 2011, 17:52:34 »
Jedna zanimljivost sa predavanja Dr Hegediš Deneša koja je vezana za dimljenje pčela prilikom pregleda košnica, naime on radi bez dimilice (ili je ona možda samo prisutna zbog sigurnosti - ne znam) na taj način što prilikom početka pregleda košnice, šutne blago sledeću koju će pregledati. Dok radi pregled pčele se u onoj šutnutoj uznemire i navale da sišu med i nakon otprilike pet minuzta dok on počne da radi na toj košnici one se smire i pune meda nisu agresivne a nije ih dimio. Ekološki pregled.
Interesantna ideja - treba je tokom proleća proveriti. Obratiti pažnju na istaknuta slova.

Pozdrav iz Aleksinca.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: No Smoking!
« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2011, 20:30:25 »

Sloboda nije data nego zadata, a ne mozemo da budemo slobodni ako robujemo hemikalijama:cigarete,alkohol,droga......

pozzzzzzzzzzzzz
« Poslednja izmena: Januar 25, 2011, 14:40:26 od strane admin »
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: No Smoking!
« Odgovor #9 poslato: Februar 10, 2011, 01:13:58 »
Ja sam pušio deset godina oko jedne kutije dnevno. Već nepušim oko godinu i pol ;D i sada mi je dim cigarete jako odbojan i muka mi je od njega. Nisam prestao naglo i nije mi bilo lako no uz pomoć i podršku voljene osobe sam prestao i ponosim se s tim. Tko još uvijek puši, a želio bi prestati neka to napravi odmah bez odgađanja. Kada mu dođe kriza da zapali neka samo lizne malo soli i na određeno (kratko)vrijeme neće imati želju za cigaretom. Puno pomogne neki smirujući hobi gdje se mora posvetiti puna koncentracija npr. pravljenje varalica ili umjetnih mušica za pecanje ili izrada različitih predmeta od drva rezbarenja i sl.

Samo recite ne i to je to ;)
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: No Smoking!
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2011, 21:11:01 »
Da sam nastavo s pušenjem bio bi još žgoljaviji.. prestao sam pušiti bas tak nekak kako i ti Vlado... bravo za nas i za sve one koji ce još da prestanu s pušenjem.

Jedan od smirujućih hobija može dakako biti i pčelarenje.

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: No Smoking!
« Odgovor #11 poslato: April 01, 2018, 20:03:55 »
Pušim nekih 12g, tj od svoje 18. Kada nema alkohola, pakla bude dovoljno dnevno, ali npr kad idem na neko veselje - bez tri ne idem. Poslednje dve godine prvim pauze po mesec, dva - ali... Sad sam naleteo na knjigu koja će mi, nadam se, pomoći da se rešim ovog najodvratnijeg poroka.
http://www.delfi.rs/knjige/8040_lak_nacin_da_prestanete_da_pusite_knjiga_delfi_knjizare.html