Autor Tema: Predavanje u Baru-Crna Gora  (Pročitano 6642 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Predavanje u Baru-Crna Gora
« poslato: April 01, 2013, 13:38:49 »
Na poziv predsednika pčelara Bara, Milana Isidorovića iz Sutomora u subotu 30.03.2013 to jest pre dva dana održao sam predavanje u Baru o radu sa RV košnicama i razlikama u odnosu na LR, DB i druge košnice u istim uslovima kao i o mom načinu pčelarenja uz upotrebu bioloških preparata Nozevoja i Brstivara za zaštitu pčela od bolesti i parazita.

Pčelari iz okolnih mesta preko radio Bara unapred su upoznati sa mojom posetom i pozvani da prisustvuju.
Ranije ujutro na železničkoj stanici u Sutomoru dočekao me Predsednik Milan Isidorović i nakon obilaska morske obale krenuli smo kod njega kući gde sam prijatno i domaćinski dočekan.

Na moje opšte zadovoljstvo u Poljoprivrednoj školi Bar okupilo se mnoštvo pčelara iz Bara i Crnogorskog primorja.
Prisutni pčelari su izuzetno pažljivo pratili predavanje a posle i postavili mnoštvo pitanja.
Predavanje sam počeo opisom RV košnica, sastvnim delovima, funkcionalnošću sastavnih elemenata i mogućnostima koje pružaju RV košnice od zazimljavanja, prolećnog razvoja i tehnologijom rada pre i u toku iskorišćenja pčelinjih paša. Nastavio sam i sa opisom formiranja rojeva u RV košnicama a posle i sa opisom upotrebe Nozevoja i Brstivara.
Izuzetno interesovanje vladalo je za moj način rada i borbe protiv varoe i upotrebe Brstivara tokom godine. Veoma mi je žao što nisam zadovoljio želju mnogih kolega pčelare koji su bili uskraćeni u nabavci Brstivara jer su ponete količine prosto nestale za samo nekoliko minuta.

Posle su usledila pitanja pčelara..
 
Na moje iznenađenje sa pitanjem u vezi ramova javio se i dr. vet. medicine Čedo Ziramov koji je na predavanje sa svojim komšijama pčelarima pristigao iz Ulcinje i tom prilikom saopštio zahvalnost za moje dolazak i njegove rezultate rada sa RV košnicama.
Kako reče on pčelari već oko 20 godina sa LR košnicama i postiže dobre rezultate na pašnim terenima gde pčelari  ali prošle godine naselio je i oko 20 RV košnica po koje je došao čak na sever Srbije da bi ih nabavio.
RV košnice je naselio početkom maja meseca prošle godine i u istoj paši koju je imao pčele su mu izgradile svo raspoloživo saće i napunile medom, tako da je tokom leta imao prvo ceđenje a nešto kasnije i drugo ceđenje meda.
Rekao je da su mu se pčele razvijale izuzetnom brzinom i da je razvoj daleko bolji nego kod LR košnica te da su mu prinosi meda iznenađujući i mnogo bolji nego kod LR košnica.
Napomenuo je da je za njihove pašne uslove gde vladaju lagane paše  RV košnica veliki napredak i izuzetno rešenje  i da svi koji su zainteresovani mogu da ga posete i uvere se i u odličan raspored hrane i sve druge pogodnosti koje RV košnica pruža pčelama uodnosu na LR košnice koje još uvek ima.
Posebno je naglasio da kod RV košnica nije ništa radio osim vrcanja meda te da nema potrebe za okretanje ramova za 180 stepeni, prevešavanjima i mnogim drugim radnim zahvatima koje ima u radu sa LR košnicama.
U znak zahvalnosti pozvao me da mu budem gost to jest na desetodnevno besplatno letovanje sa svojom porodicom.
Ovog čoveka nikada pre ovog susreta nisam ni čuo ni video a ovim putem mu se zahvaljujem na velikodušnoj ponudi i pozivu.   
Predavanje je trajalo oko 2-3 sata a nakon toga smo imali pitanja pčelara. Posle napuštanja škole  pozvan sam na ručak, pa smo prijatno druženje nastavili uz ručak u jednom od primorskih restorana.

Zahvaljujem se predsedniku pčelara Bara Milanu Isidoroviću na pozivu kao i velikom broju pčelara koji su me saslušali i upriličili mi izuzetno gostoprimstvo gde smo proveli jedan divan i nezaboravan dan.

Pozdrav svima....

« Poslednja izmena: April 01, 2013, 13:52:52 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #1 poslato: April 01, 2013, 17:24:15 »
Добар извештај, лепо је чути тако нешто. Да ли је снимљено предавање?

Van mreže bulatovic pedja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Berane
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #2 poslato: April 01, 2013, 19:53:42 »
Vojo polako ali sigurno tvoja kosnica se siri i u Crnoj Gori. Pozdrav od Pede iz Berana.

Van mreže dragan manasijevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • 063-1659782
  • Lokacija pčelinjaka: reljan
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #3 poslato: April 01, 2013, 20:42:52 »
svaka cast kolega vojo na vasoj sposobnosti . pozdrav sa juga.
moje predstavljanje.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #4 poslato: April 01, 2013, 22:00:55 »
Добар извештај, лепо је чути тако нешто. Да ли је снимљено предавање?

Колега Рајко, на жалост нико није ништа снимао а колико се сећам нико није понео ни фотоапарат.
Vojo polako ali sigurno tvoja kosnica se siri i u Crnoj Gori. Pozdrav od Pede iz Berana.

Хвала Пеђа на поздраву. Свакако да се РВ полако шири и у Црној Гори а после овог предавања мислим да ће се ширити још брже и да се информације о њеним погодностима шире по целој Црној Гори. Присутни пчелари су у великом броју изразили интересовање за набавку РВ кошница.
Неки су тражили 5 неки 10 а 20-30 кошница а један пчелар је тражио информације како да набави 50 РВ кошница.
По мом мишљењу да сам ту имао 100 кошница истог дана би их продао.
Цена њиховог меда је веома висока и пчелари за 5-6 килограма проданог меда могу да купе нову РВ кошницу.

svaka cast kolega vojo na vasoj sposobnosti . pozdrav sa juga.

Хвала и теби Драгане. На повратку од Београда до Новог Сада у возу сам упознао твог рођака Александра Манасијевића из Смедерева а разговарао сам телефоном и са његовим оцем који те познаје. Рекао сам му да си члан нашег Форума а они су ми саопштили да је и њихов деда био пчалар.
Надам се да ће нам се и млади Аца придружити овде на Форуму.

Поздрав свима....   

   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #5 poslato: April 01, 2013, 22:17:56 »
Sve čestitke, i za predavanje i za prodor RV košnice!
Ne znam Vojo da li imaš njihove kontakt telefone, ali verujem da imaš, bilo bi lepo da nam se neko od njih pridruži ovde, na forumu, i tu na licu mesta napiše svoja iskustva, pre svega mislim na gdina Ziramova, a mogao bi i da organizuješ okupljanje forumaša ovog foruma u Ulcinju, na leto, u trajanju, jedno dve nedelje! :)

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #6 poslato: April 02, 2013, 01:24:36 »
I kad bi bilo ovakvih predavanja širom Srbije.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže dragan manasijevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • 063-1659782
  • Lokacija pčelinjaka: reljan
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #7 poslato: April 02, 2013, 21:52:28 »
drago mi je g.vojo sto ste upoznali moju rodbinu i nadam se da ste lepo putovali veliki pozdrav tebi i mojoj rodbini nadam se da ce i aca da se pridruzi forumu . veliki pozdrav sa juga.
moje predstavljanje.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #8 poslato: April 02, 2013, 22:34:03 »
Sve čestitke, i za predavanje i za prodor RV košnice!
Ne znam Vojo da li imaš njihove kontakt telefone, ali verujem da imaš, bilo bi lepo da nam se neko od njih pridruži ovde, na forumu, i tu na licu mesta napiše svoja iskustva, pre svega mislim na gdina Ziramova, a mogao bi i da organizuješ okupljanje forumaša ovog foruma u Ulcinju, na leto, u trajanju, jedno dve nedelje! :)
Hvala Dragane,
Imam telefone kolega i prijatelja koje sam upoznao a pozvao sam prisutne da nam se pridruže na Forumu. Predsednik pčelara Bara kod nas je od nedavno učlanjen i verovatno prati Forum kad uhvati vremena i danas sam se sa njim čuo.
Dobro bi bilo kada bi nam se i Čedo pridružio i svoja iskustva lično saopštio.
Što se odmora tiče, dobro bi bilo da se dole na moru okupimo i malo odmorimo od kojekakvih svakodnevnih obaveza.
Na odmoru nismo bili već više od 20 godina, ni leti ni zimi, pa ako uhvatimo malo slobodnog vremena jedan ovakav odmor od destak dana baš bi nam dobro došao.

   
I kad bi bilo ovakvih predavanja širom Srbije.
Kolega Miroslave,
Animozitet prema svemu što je napredno i novo i što ne razumemo u Srbiji je uvek bio aktuelan.

drago mi je g.vojo sto ste upoznali moju rodbinu i nadam se da ste lepo putovali veliki pozdrav tebi i mojoj rodbini nadam se da ce i aca da se pridruzi forumu . veliki pozdrav sa juga.
Lepo smo putovali, Aca je divna momčina, obećao je da će nam se pridružiti.
Pozdrav i za tebe i tvoju rodbinu.

Pozdrav svima....
« Poslednja izmena: April 04, 2013, 00:00:57 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Predavanje u Baru-Crna Gora
« Odgovor #9 poslato: April 02, 2013, 23:29:11 »
Drago mi je što nisam jedini koji uviđa da sve što je novo ne mora biti loše i što se REV klub polako ali sigurno uvećava.Zasluga za to je sigurno tvoja,Vojo ali i mi ostali koji pčelarimo (ili ćemo pčelariti) možemo doprineti širenju ovog kluba ( a tako i modernizaciji pčelarstva kod nas) tako što ćemo ne pričati bajke o ovim košnicama, nego iznositi argumentovane dokaze na sastancima u pčelarskim udruženjima. Nadam se da ćeš Vojo uživati na moru, a i održati koje predavanje i ovde bliže severa.Kad oformim pčelijnjak uvek će ti biti dostupan kao pokazni...
Pozdrav iz Sombora