Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653358 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Pčelarenje Eko Voja košnicama
« poslato: Decembar 09, 2010, 11:39:42 »
Pčelarenje Eko Voja košnicama je nešto  novo u svetu pčelarstva i obzirom da je to jedna od najmlađih košnica, veoma mali broj pčelara za sada radi sa njima.
Ovo je mesto gde mođemo da postavljamo pitanja i pišemo o iskustvima u radu sa Eko Voja košnicama.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže trmciczdravko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • trmka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2010, 15:09:01 »
Poštovani Vojo. Pošto smo na samom početku druženja na ovom forumu, red bi bio da odatle i krenemo, znači od samog početka  u radu sa ovim tipom košnica.Obzirom da ja nameravam, zdravlje bože, za sa prvim lepim danima naselim 5 komada ovih košnica , svaka primedba, uput, ili sugestija ovde je dobro došla.
Pčelar početnik sa RV  Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #2 poslato: Decembar 13, 2010, 18:50:53 »
Poštovani Vojo. Pošto smo na samom početku druženja na ovom forumu, red bi bio da odatle i krenemo, znači od samog početka  u radu sa ovim tipom košnica.Obzirom da ja nameravam, zdravlje bože, za sa prvim lepim danima naselim 5 komada ovih košnica , svaka primedba, uput, ili sugestija ovde je dobro došla.

Poštovani Zdravko, koliko ja znam Vi već imate RV košnice pa obzirom da su one kompatibilne sa EV košnicama mislim da bi bilo najbolje da u RV košnicama formirate nove rojeve za EV košnice.
Kada pčele izgrade saće u EV ramovima i matica zaleže leglo posle možete jedan nastavak sa pčelama, leglom i maticom ili novododatom maticom prenesete na pomoćni pčelinjak na udaljenosti oko 4-5 kilometara ili nešto više da se nebi vratile pčele izletnice u svoju košnicu na starom mestu to jest da se ne bi narušila struktura nove pčelinje zajednice.

To je jedna varijanta. A druga varijanta je naseljavanje EV košnica prirodnim ili paketnim rojem.
Naravno sa pčelinjaka udaljenog najmanje 4 kilometra.

Postoje naravno i druge varijante ali su ove navedene najpovoljnije.

Pozdrav svima.....
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže trmciczdravko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • trmka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #3 poslato: Decembar 13, 2010, 19:23:43 »
Da Vojo, tako sam nešto i planirao, ali me interesuje da li i ko prodaje paketne rojeve, ili rojeve na RV ili EV ramovima, a da pri tom može da izda i urednu dokimentaciju o prodaji-račun.Znači bilo bi važno da je registrovani proizvođač, zbog daljnjeg postupka oko subvencija u 2011 (nadam se da će ih biti)
Pčelar početnik sa RV  Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #4 poslato: Decembar 13, 2010, 20:53:03 »
Da Vojo, tako sam nešto i planirao, ali me interesuje da li i ko prodaje paketne rojeve, ili rojeve na RV ili EV ramovima, a da pri tom može da izda i urednu dokimentaciju o prodaji-račun.Znači bilo bi važno da je registrovani proizvođač, zbog daljnjeg postupka oko subvencija u 2011 (nadam se da će ih biti)
Ja još uvek nemam mogućnost da izdam predračun ali mislim da ću u narednom periodu pogledati šta se tu može učiniti.
Mislim da mogu potpisati ugovor o prodaji i overiti na sudu i koliko znam takvi ugovori su validni i na osnovu njih se može podići kredit.
To sam već radio prethodnih godina.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže trmciczdravko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • trmka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #5 poslato: Decembar 13, 2010, 21:11:33 »
Pa pošto nemamo nekih pouzdanih saznanja kako se to radilo do sada, ostaje da sačekamo do proleća kada budu objavili uslove pod kojima će subvecionisati pčelara (u stvari, iskreno se nadam).
Pčelar početnik sa RV  Moje predstavljanje

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #6 poslato: Decembar 14, 2010, 03:09:08 »
Vojo posto ja imam RV a nameravam do  proleca da uradim EV nastavke pa pitam: posto nemam izgradjeno sace za EV dali da konpletan nastavak(10 ramova)   sa satnim osnovama postavim na RV da ga izgradju ili po nekoliko ramova ili nesto trece.Hvala

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #7 poslato: Decembar 14, 2010, 17:56:13 »
Kolega Slobodane

Izmedju svih metoda i načina za igradnju satnih osnova za opremanje u novim tipovima košnica kao RV, EV, IB i njima slične ja najviše volim da primenim sledeci nacin.
Posle završetka bagremove paše izaberem jedno od društava za razrojavanje i njega premestim na postolje iza mesta gde se nalazilo. Na njegovo mesto postavio bih podnjaču i jedan nastavak Eko Voja sa postavljenih svojih 10 ramova sa satnim osnovama. Postavim poklopnu dasku / hranilicu i krov.
Drustvo koje razrojavam nadimim dimilicom a zatim pronalazim ram sa maticom i taj ram stavljam u stranu ili izvršim blokadu matice da je ne bi izgubio u travi.
Ambalažni karton od neke veće kutije ili tablu štamparskog lima ili pak stoljnjak postavim na zemlju i pod uglom postavim drugi kraj tog izabranog materijala na poletaljku. Stresanjem pcela na pripremljenu kosu ravan obezbedjujem da pčele mogu direktno ulaziti u novu EV kosnicu. Posle dva stresena rama prinosim ram na kome je matica i nju hvatanjem ili prenosom stipaljkom obavim da ona brzo udje sa pčelama u novu kosnicu.
Nastavim stresanje ostalih ramova a bez stresanja pcela ostavim dva rama na kojima ima svezeg legla. U RV kosnici vratim sve ramove na svoja mesta i takvu kosnicu postavim na novo mesto u pcelinjaku.
Znaci EV kosnica je naseljena pcelama svih uzrasta, bez legla, bez hrane i sa maticom. Pcele se mogu vec sutradan istretirati protiv varoe i posto nema legla, pcele ce do duboko u jesen biti spokojne od velike napasti varoe. Prihranjujem sirupom 1 prema 1 nekoliko dana. Dok društvo
u novoj košnici ne izgradi sve ramove ne vršim dodavanje novog nastavka sa neizgradjenim ramovima. Kada je prvi nastavak izgradjen uzimam drugi i deveti ram i stavim u novododati
nastavak u sredinu. Levo i desno poredjam ramove sa satnim osnovama i nastavljam sa nadražajnim
prihranjivanjem. U donji nastavak na mesto uzetih izvučenih ramova postavljam ramove sa satnim
osnovama.
U kosnici RV koja je preseljena na drugo mesto u pcelinjaku sutradan u kavezu dodajem maticu u kavezu ili zreli maticnjak. Vrsim prihranjivanje sirupom nekoliko dana dok ona ne obezbedi sopstvene izletnice.
Time sam proces razrojavanja sa naseljavanjem Eko voja kosnice sa neizgradjenim ramovima završio.
Takvo drustvo se nadalje uključuje u medobradnje kao i ostala drustva u pčelinjaku.
Pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #8 poslato: Decembar 14, 2010, 18:10:40 »
Hvala kolega Savo na detaljnom i iscrpnom odgovoru a ovaj nacin mi odgovara zato sto ne treba nista da selim na drugi udaljeni pcelinjak.Mislim da ce ovaj i ovakvi tekstovi pomoci i drugim kolegm pogotovo nama koji pocinjemo.
Pozdravljam Vas i sve ucesnike ovog foruma.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #9 poslato: Decembar 14, 2010, 20:53:29 »
 Cika Sava dobra metoda za razrojavanje. 

 Megutim  sepak mislim da bi bilo bolje da u tom novom nastavkom ostavimo 2-3 EV ramove sa leglom (prethodno zalezeni u RV) i istovremeno da stresuvame nekoliko ramova sa mlade pcele. To bi bilo najsigurnije.

  Pozdrav.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #10 poslato: Decembar 14, 2010, 21:06:45 »
Kolega Valon
Sve kombinacije se mogu oprobati. U metodi koju sam obrazlozio poenta je data " rojevoj snazi " drustva i da tako oformljeno drustvo, bez prebrzog dodavanja novih praznih nastavaka za vrlo kratko vreme izgradi veliki broj vrlo kvalitetnih radilickih ramova.
Puno pozdrav iz jako hladnog Aleksinca.
PS
Evo kako je i mesec ove noci nad Aleksincom.

Van mreže Stanojko Stojanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #11 poslato: Decembar 30, 2010, 17:19:39 »
    Savo postovanje :)
       Pregledno ste objasnili razrojavanje u EV,ja sam zakljucio da Vi 8 ramova stresate a dva ostavljate sa leglom i pcelama u RV,jesam li u pravu?
           Pozdrav!!!
Lepo je druziti se!!!   Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #12 poslato: Decembar 30, 2010, 17:52:51 »
Da, kolega Stanojko.
Malo ću dati još nekoliko pojašnjenja.Rekao sam posle bagremove paše.
U bagremovu pašu drustva u RV kosnicama su ušla sa dva plodišna nastavka od kojih je oko 15 dana pred
početak bagremove paše matica sa mladjim leglom, hranom i cvetnim prahom ostavljena u donjem plodišnom nastavku. Preko tog nastavka je bila postavljena matična rešetka sa svojim ramom i poletaljakom
dok je ostatak ramova rasporedjen u drugom plodišnom nastavku iznad rešetke.
Preko tog nastavka su postavljeni medišni nastavci jedan, a kasnije i drugi.
Najbolje bi bilo tada kada se iz drustva oduzimaju nastavci sa medom da se tada obavi ovo razrojavanje
radi naseljavanja nove Eko voja kosnice. Ram sa maticom i jos jedan ram legla iz RV nastavka se postave
u nastavak Rodne voje koji je bio iznad maticne resetke sa već izgradjenim ramovima, uz prisustvo hrane i polena tako da to novo drustvo ima mogucnosti da se spremi za naredne pase.
Da se vratim na trenutak Eko voja nastavku koga smo napunili pčelom. Zbog prisustva velikog broja pčela uz prihranjivanje o kome je bilo reči pčele će za koji dan trebati prosirenje novim nastavkom a za deset do
petnaest dana jos jedno novo proširenje trećim nastavkom sa satnim osnovama. Od tada pa nadalje biće
daleko lakše jer će proteći 21 dan od naseljavanja ovog drustva tako da će doći do izlaska mladih pčela.
Dalja proširenja se vrše tek posto je predhodno dodati nastavak potpuno izgradjen i koga posedaju pčele u svim ulicama.
Tako ja radim, možda ima i drugih načina, ali je ovaj način meni prihvatljiv.
Srećno

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #13 poslato: Januar 09, 2011, 00:00:17 »
Formirali smo Eko Voja društvo, nije bitno kako, sada treba da ga razvijamo.

Recimo, imamo u jednom EV nastavku 10 ramova sa leglom, koji je gusto zaposednut pčelama, šta dalje?

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #14 poslato: Januar 09, 2011, 18:02:34 »
Vojko brate,staviš drugi nastavak.U sredinu drugog,digneš 5-6 ramova zatvorenog legla,levo i desno S.O.u prvi koji je na podnjači skoncentriši otvoreno leglo u sredinu, do legla polen-med ostalo levo i desno S.O.kad izgrade sve,stavljaš treći,postupak isti kao sa drugim
nastavkom,samo sad i u drugi i u treći opet zatvoreno leglo u sredinu.I obavezno prehranjuješ po 1/2 l.sirupa svaki dan.Najbolje šećer,med
voda 1:1:1.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje