Autor Tema: Пролећни развој 2017 - е  (Pročitano 26804 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #15 poslato: Mart 22, 2017, 21:20:44 »
Ja sam juče obavio prvi detaljan pregled na mojih 8 LR košnica za ovu godinu.
Prethodno sam radio blic pregled negdje krajem februara i stanje sa hranom je bilo dobro kao i sa raspoloženjem i zdravljem pčela. Bile su zdrave i imale po 2-3 rama legla veličine dlana. Kako sam već bio kupio po jednu pogaču iste sam im dao po pola u dva puta i to prvu polovinu oko sredine februara a drugu polovinu čini mi se negdje krajem februara.

Stanje juče me prijatno iznenadilo. Poredeći sa stanjem kod drugih kolega što se tiče legla vidim da je kod mene razvoj dosta više odmakao. Žao mi što nisam imao foto aparat pri ruci da slikam a sa telefonom i u rukavicama nije išlo. Probao sam bez rukavica i odmah dobio ubod. :)

Dakle, gotovo u svim košnicama stanje prilično ujednačeno. Leglo se prostire od 5 ramova kod najslabije do 7 ramova kod najjače na površini od jedne četvrtine pa do tri četvrtine rama sa obje strane. Leglo od jednodnevnog do izlazećeg. Sve su prošlogodišnji rojevi koji su zimovali na jednom nastavku. Većina ih je povukla i zaperke pa moram da proširujem prostor polako jer očigledno da su raspoložene da grade saće. Hrane ima dosta što na bočnim okvirima što u vjencima iznad legla. Ima i dosta svježeg nektara što me isto iznenadilo. Nemam pojma sa čega je jer nema nekog ranog voća u cvijetu u mojoj blizini. Nektar je rijedak i bukvalno kapa iz saća kada se nakrene ram. Čak i u zapercima ima nektara. Navukle su i dosta polena. Pčela ima zadovoljavajuće osim kod jedne koja je pretrpila velike gubitke u jesen zbog varoe. Mislio sam da se neće izvući iz zime ali ona isto dobro napreduje i moglo bi od nje biti nešto do bagrema.
Večeras su dobili prvu stimulativnu prihranu i sad ću ih po malo prihraniti svaki drugi dan. Sutra ću da stavim foliju jer nisam stigao ranije. Sada imaju samo papir preko zbjega.
Molim se da vrijeme posluži i da bagrem ne izda ove godine jer jao se meni ako se okiša u maju. Biće rojeva po granama.

U prilogu par fotografija koje sam napravio prije uboda. :)
Tu se vide zaperci a i jedan nezvani gost kako neometano krade med sa rama.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #16 poslato: Mart 22, 2017, 21:33:35 »
A pazi ti bumbarku maticu. :o
Videla postavljenu trpezu, pa se primakla. :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #17 poslato: Mart 22, 2017, 22:04:55 »
Interesantno je da ga ni pčele ne jure. Ja morao da ga otjeram.
A osa ili stršljen kada slete na ram izbije kafanska tuča automatski. :)

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #18 poslato: Mart 22, 2017, 23:16:35 »
Svi pišemo o trenutnom stanju u košnicama, a nekako mi se čini da nam promiče jedno važno pitanje na koje bih voleo da nama početnicima odgovore iskusne kolege, a osobito bih voleo da nam Vojo da odgovor na pitanje koje ću postaviti.
Pre nego li postavim pitanje rećiću par reči. Naime ja sam sad u nedoumici. Svoje košnice sam se trudio do pre 15-ak dana maksimalno da rashladim, leta su mi bila cele zime skroz otvorena, a preko mrežice u zbegu sam imao samo dvolisnicu iz novina. Sada je kod mene dodat stiropor ispod krova, a situacija kod mene je da imam "samo" 3 rama legla u svim košnicama, u poredjenju sa kolegama koji imaju po 5,6,7 ili više ramova legla. Pritom da navedem da mi društva deluju osrednja, a 2 mogu reći i vrlo jaka kad je broj pčela i zaposednutih ulica u pitanju.
E sad pitanje: Da li sam ja kao početnik pogrešio i okasnio sa utopljavanjem što se odrazilo na "manjak" legla i da time mogu očekivati slabiji razvoj društava ili su pak pogrešile kolege koje imaju duplo više legla jer rizikuju da im se društva izroje vrlo rano?
Ovim pitanjem ne želim da uvredim nikoga i unapred se izvinjavam ako nekoga uvredim jer mi to nije namera, želim samo da izvučem pouku koja bi svima nama bila od koristi i kako bih znao šta trebam raditi sledeće zime, Bože zdravlja.
Hvala svima unapred na odgovoru i pozdrav svima.
« Poslednja izmena: Mart 22, 2017, 23:38:03 od strane Ivica Bogdanovic »

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #19 poslato: Mart 23, 2017, 07:05:39 »
Ivice kao što rekoh u prethodnoj poruci kod mene samo na par društava ima legla na 4 rama, jedan deo na dva rama a najveći deo na tri rama. Količina pčela od 5 do sedam ulica. Tamo gde ima manje ramova sa leglom ono se prostire na većoj površini i obrnuto. Ispada da ja u stvari imam slično legla u svim društvima 5 do 6 hiljada ćelija grubo preračunato. Društva kod kojih je više legla na manje ramova imaju više ulica pčela od onih koja imaju manje legla na više ramova. Ova kod kojih je leglo na manjem broju ramova imaju nešto više polena.  Ovo se naravno ne odnosi na nekoliko slabih društava sa manje pčela i  jednim ramom legla njih sam suzio sa dva lesonita. Ja sam takođe držao pothlađeno još uvek nemam stiropor u krovovima, možda ih je malo "grejala" folija od pogače dodata početkom februara iz straha, pogaču su odnosile umereno nisu se proslavile po tom pitanju. Ovo sa grejanem pogačom ne treba shvatiti ozbiljno da bi imalo mesta da se postavi pogača dodao sam prsten visine 2cm tako da je pored pogače ostalo dosta praznog prostora u najtoplijem delu košnice. Pčelinjak mi je pored potoka na 230 m nv možda im je bilo malo hladnije. Kod mene u okruženju je bilo mnogo gubitaka, ja sam se provukao sa par društava gubitka pa i ako kasne malo nek su žive izdrave.
 Prošle godine sam 5 marta imao istu situaciju kao što je sad 21.03. toliko je prošla godina poranila u odnosu na ovu. Da li je ovo dobro ili loše neznam.  Prošle godine su stigle da se razviju do bagema ali je omanuo bagrem. Do bagrema ima preko 40 dana nadam se da će stići da nadoknade kašnjenje ako je ovo uopšte kašnjenje, nisam siguran, mogli bi iskusniji da pomognu. Danas ću da postavim stiropor u poklopce i pojačam papir zimovale su sa po jednim papirom od džaka ispod poklopca, danas ću takođe da očistim hranilice i spremim se za stimulativnu prihranu.
Molim iskusnije za savet šta je najpametnije da učinim: da počnem sa stimulativnom prihranom a daostanu pogače i prsten ispod hranilice, da počnem sa stimulativnom prihranom i sklonim neutošene pogače i psten, da odložim stimulativnu prihranu dok ne pojedu pogače. Ako krenem sa stimulativnom prihranom uz sklanjanje prstena i pogače dali postaviti foliju preko satonoša. Kako da se ponašam sa onih par slabih, suženih. Treba imati u vidu i online prognozu koja kaže da će od nedelje pa do 20.04. biti hladnije sa temperaturama koje će samo nekoliko dana biti između 15 i 20 stepeni a najveći broj dana će temperatura biti od 12 do 15 stepeni. Početkom sledeće sedmice će noćne temperature padati do 0 sa mogućnoću slabijeg mraza.
Šta uraditi a da ne bude glupo. Izvinjavam se zbog dužine poruke koja je možda malo konfuzna zbog žurbe. A da kako se ponašati sa krpicama sa brstivarom, postaviti početkom Aprila ili čekati da otopli.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #20 poslato: Mart 23, 2017, 07:13:21 »
Ivice ovo je moje razmišljanje. I ja sam "rahlađivao" košnice preko zime, dodao polensku pogaču 15.02. mada su imale dosta hrane. Oko mene ima dosta vrbe i trnine koja je upravo počela cvasti i zna dobro zamediti, iza toga odmah selim na repicu. Većina društava mi je na 3 do 5 okvira legla što je solidno za ovo doba godine. Mislim da bi bila šteta ne pokupiti ovaj cvjetni med i popuniti makar plodišne polunastavke. Nastojim na repicu otići sa barem 6 okvira legla i tamo ih ujednačiti na 8 okvira za bagrem, ako bude viška onda napraviti nukleusa. Naravno može zahladiti pa da mi pojedu više nego što su donijele, mogu otići u rojevi nagon ali ako malo ne riskiraš nema ni profita. Znači moraš znati pašne prilike kod Tebe i gledati prognozu za bar 10 dana unaprijed mada sve zna biti varljivo. Ako nema neke paše kod Tebe onda sigurno nisi pogriješio što nisi forsirao razvoj.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #21 poslato: Mart 23, 2017, 09:28:39 »
Repice kod mene u okruženju nema, ima džanarike, trnjina i voća u izobilju. Iako su imale dovoljno meda i ja sam 24. februara iz početničkog straha ubacio svima pogaču koju su odnele do prekjuče. Strah sam imao jer su pojedine kolege iz mog kraja u to vreme ubacivale čak 3. pogaču od početka zimovanja u svoje DB. Pojedini su imali ogromne gubitke, ja na srecu nisam pa me pomalo sa nevericom slušali kad sam pričao da nisam dao uopšte pogače do 24. februara. Izgleda će vreme će pokazati sad ko je bio u pravu. Kao što reče Anto, mora se izgleda rizikovati.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #22 poslato: Mart 23, 2017, 22:21:35 »
Ne dajem pogače uopšte. Možda u krajnjoj nuždi ako društvo ostane bez hrane. Ove godine nisam imao problema. Počeo podsticajnu prihranu sirupom ali već par dana unos je veći od potrošnje. Danas izvršio ozbiljniji pregled. Iznenadila me količina polena... Većina društava u blokadi polenom. Dodao po jednu stanu osnovu do legla i jedan prazan ram između legla (simulacija izlazećeg legla).... Priroda je izdašna ovih dana...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #23 poslato: Mart 24, 2017, 07:45:21 »



              У Београду се од јутрос бели Кошутњак. Процветала трњина.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #24 poslato: Mart 24, 2017, 13:15:25 »
Danas sam uradio detaljan pregled i stanje je sl. Sve cetiri RV kao da su preslikane. Pcela na sedam ulica i kod svih je leglo na cetiri rama, polena ima na ramovima do legla a ima i nesto svezeg unosa. Svima sam dodao po jednu SO do legla i spustio jedan ram sa medom ispod plodista, polenske pogace nisu odnele.

Poloske sam zazimio na 8-9 ramova i one su dobile po jednu SO i po jedan lep izgradjen ram. Dvomaticna poloska ima kod jedne matice leglo na tri rama a kod druge na cetiri , tako kada budem pred bagrem izvadio jednu maticu, nadam se da ce to biti pravo drustvo, to je inace poloska kojom pcelarim dvomaticno samo do bagrema, ona prava za stalno dvomaticno ceka useljenje...

Malinjaci nadjubreni i isfrezirani...

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #25 poslato: Mart 25, 2017, 08:07:31 »
Juče uklonjeni ostaci nepotrošenih pogača i sklonjeni prstenovi od preostalih delova pogače ću napraviti sirup (biće to skupocen sirup). Društva su aktivna i izgledaju veselo. One slabe sužene su živnule za neki dan će im biti tesno. Postavljen stiropr debljine 1 cm u poklopce, pojačane novine u zbegu, preko hranilice stavljen dvostruki deblji papir kao od džaka. Počeo sam sa stimulativnom prihranom Š/V=2/3 za prvi put dato po 600 ml plan je da se pod obavezno, kakvo god da je vreme poštuje dinamika prihrane svako drugo veče. Od utorka kad utopli je sledeće otvaranje košnice uz intervencije po potrebi. Posebno naglašavam korisnim sužavanje slabijih društava, rezultati se vide već posle 5 dana.
Menja se vremenska prognoza, izgleda da ćemo se provući bez prolećnih mrazeva.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #26 poslato: Mart 26, 2017, 20:35:05 »
U petak 24.03.2017.g. od podneva po lepom sunčanom vremenu obavio sam detaljniji prolećni pregled 14 RV društava.
Stanje je otprilike kao kod Andreje Anđelkovića, što se tiče ramova sa leglom. Najviše je košnica u kojima zauzimaju po 7 ulica pčela, zatim slede sa 6 ulica i par sa 5 ulica pčela. Uglavnom imaju po 3 rama legla i dosta unetog polena i nektara.
U 4 košnice je došlo do blokade polenom, gde ima čak 4-5 ramova sa polenom, tako da sam u njima ubacio po dva rama sa izgrađenim saćem, a ramove sa nektarom i polenom spustio u niži nastavak. I u ostalim košnicama sam ubacio po jedan do 2 rama izgrađenog saća, radi nesmetanog zaleganja matice u narednom periodu.
Nakon završenog pregleda i zapisivanja, napravio sam sirup sa dodatkom nozevoja i sipao svakom društvu po 700 ml.
Sledeći pregled planiram za dve nedelje, kada očekujem značajnije zaleganje matice i definitivnu procenu stanja pčelinjih društava.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #27 poslato: Mart 29, 2017, 12:30:44 »
Svi pišemo o trenutnom stanju u košnicama, a nekako mi se čini da nam promiče jedno važno pitanje na koje bih voleo da nama početnicima odgovore iskusne kolege, a osobito bih voleo da nam Vojo da odgovor na pitanje koje ću postaviti.
Pre nego li postavim pitanje rećiću par reči. Naime ja sam sad u nedoumici. Svoje košnice sam se trudio do pre 15-ak dana maksimalno da rashladim, leta su mi bila cele zime skroz otvorena, a preko mrežice u zbegu sam imao samo dvolisnicu iz novina. Sada je kod mene dodat stiropor ispod krova, a situacija kod mene je da imam "samo" 3 rama legla u svim košnicama, u poredjenju sa kolegama koji imaju po 5,6,7 ili više ramova legla. Pritom da navedem da mi društva deluju osrednja, a 2 mogu reći i vrlo jaka kad je broj pčela i zaposednutih ulica u pitanju.
E sad pitanje: Da li sam ja kao početnik pogrešio i okasnio sa utopljavanjem što se odrazilo na "manjak" legla i da time mogu očekivati slabiji razvoj društava ili su pak pogrešile kolege koje imaju duplo više legla jer rizikuju da im se društva izroje vrlo rano?
Ovim pitanjem ne želim da uvredim nikoga i unapred se izvinjavam ako nekoga uvredim jer mi to nije namera, želim samo da izvučem pouku koja bi svima nama bila od koristi i kako bih znao šta trebam raditi sledeće zime, Bože zdravlja.
Hvala svima unapred na odgovoru i pozdrav svima.
Nisi okasnio sa utopljavanjem,to sto su ti pcele krenule kasnije s leglom moze samo da bude plus,stici ce ,i pa i prestici ove sto su krenule ranije. Kod mene su zimile sa otvorenom AV podnicom,i otvorenim letom na drugom nastavku. Ispod poklopca je stiropor 2cm,koji stoji tu cele godine.Zbeg je Milerov.I pored svih tih "rupa",opet su krenule sa leglom sredinom januara,pa sam tada gurnuo limeni ulozak do pola,i to je jedino utopljavanje.  Vise legla imaju kosnice gde su mlade,proslogodisnje matice.

Sve zivo se otvorilo kod mene, Dzanarika,kajsija,breskva,vrba,topola,trnjina,tresnja,ima i maslacka,mrtva kopriva.....visnja samo sto nije,kruska isto tako,jabuka ce se otvoriti za 10-ak dana,......sada izvlace ramove ko lude,pune su kosnice polena,bice rojenja kao i prosle godine ako se blagovremeno ne sire kosnice.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #28 poslato: April 04, 2017, 11:54:52 »





                              И код мене све буја и цвета. Пролећни развој у пуном јеку. Кошнице отварао у петак по подне и јуче. Иако је су у питању само два -три дана разлика је и више него приметна. Смена старих пчела са младима је већ при крају. Свакога дана кошнице су све пуније.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #29 poslato: April 04, 2017, 13:04:17 »
Na šta nam ova slika ukazuje, osim na ispražnjenu pivsku bombu ? :D