Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60726 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #75 poslato: Decembar 25, 2014, 21:47:59 »
Vrela voda u kome ces drzati spric na toj temperaturi neces moci klip da pokreces ni gore ni dole cupace ti se vrh ... ja sam imao taj problem

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #76 poslato: Decembar 25, 2014, 22:46:24 »
A to znači šta...?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #77 poslato: Decembar 25, 2014, 22:49:28 »
Колега Дарко никога не смараш, ту смо да помогнемо млађим пчеларима, само питај све што ти није јасно. Ако знамо свакако да ћеш добити одговор.
Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #78 poslato: Decembar 25, 2014, 22:56:26 »
Vrela voda u kome ces drzati spric na toj temperaturi neces moci klip da pokreces ni gore ni dole cupace ti se vrh ... ja sam imao taj problem
A to znači šta...?
Kad je hladno, ili kad je rastvor hladan može doći do zaglavljivanja klipa u špricu, to jest, teže će da se kreće, pa kad uvlačiš rastvor može doći do čupanja klipa. Tako sam bar ja shvatio ovo što je kolega Miodrag napisao. Ja nisam grejao špric, samo mi je rastvor bio odgovarajući, to jest, mlak. Ovo sa vrućom vodom imaću u vidu sledeće godine, verovatno je to dobro iskustvo. Pozdrav.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #79 poslato: Decembar 26, 2014, 07:30:36 »
Tako sam i ja razumeo,ili ipak dorečenost je vazna tj,da ne bude da zbog niske temp.okoline tj stezanja klipa-gumice sprica to treba izbegavati na bas niskim temperaturama.U svakom slucaju savet dobronameran i na mestu kako god se shvati...Krajnje praktican savet!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #80 poslato: Decembar 26, 2014, 08:26:18 »
Ako tretiras na 0 C a tako si rekao (ja sam tretirao na jedno 2-3 C) rastvor se strasno brzo hladi - za mojih dvadesetak drustava jos nisam uzeo dozator nemam grejanje nikakvo a rastvor se brzo hladi spric jos brze - prva kosnica druga kosnica uzeo rastvor u spric i pritiskam klip on nece na dole jedva sam odradio tu kosnicu kad sam hteo da uzmem rastvor za sledecu kosnicu klip se iscupao iz onog dela sa gumom sto je u spricu.

Kako imam 10 km do apoteke vec sam odlepio onda probam da potopim u vrelu vodu spric i uspem ponovo da naguram klip u taj gumeni umetak. Onda sam spric svo vreme drzao u serpisi sa vrelom vodom ali na tih 2-3 C to se ohladi posle 3 kosnice pa sam jedno 5 puta isao u kucu da grejem vodu i rastvor.

Spric je od plastike koja se prilicno skuplja i siri za male temperaturne razlike a jos kad od 40-50 C sidje na 5 C to je muka. To sto ga drzim u vreloj vodi ne steti jer dok ga uzmem rastvor OK on se rashladi ako malo sporije polivas bude jos se brze hladi.

Zato su mislim dobri veci spricevi od prohroma i to cu uzeti a za sledecu zimu cu napraviti mali plinski grejac jer mi je rastvor OK lakse uzimati iz sire a plice posude nego iz nekog termosa. A mozda i neki dozator ali mu opet treba neko grejanje ja sam se iznenadio koliko se rastvor brzo hladi ako ga drzis na 5 C u nekoj serpici - dve kosnice odradis i mora na grejanje ...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #81 poslato: Decembar 26, 2014, 09:59:43 »
Kolege, ne znam dali ste imali priliku da radite sa Sinišinim dozatorom!
Svakako preporučujem. Još kad se boca sa toplom OK drži utopljena i okačena o rame - ne treba ni pomoćnik(mada dobro dođe :D ) i posao je urađen za tili čas.
"Morao sam ovo kasti, ili kasti il propasti"  ;D
Svako dobro.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #82 poslato: Decembar 26, 2014, 11:58:39 »
Evo drage moje kolege da vas obavestim da sam  jutos posle bezbroj pitanja prvi put u praksi(ne tako dugoj)izvrsio tretman drustava okalnom kiselinom.Malo me i sreća poslužila pa je tako vetar skoro pa potpuno stao i oslobodio bar tog straha..Sve ostalo je išlo prilično glatko sobzirom da mi je pčelinjak na 10m od seoske kuće na imanju..Nemam mnogo košnica(6) kao što sam ranije i pisao pa tako rastvor nije mogao ni da stigne da se ohladi..Fino sam to uradio istina moram da priznam nisam bas bio hiruski precizan da bas u svaku ulicu nalijem 5ml negde gde je gustina pčela u ulicama bila veća pa tu više negde mozda manje ali uglavnom 30,35ml je odlazilo po košnici-društvu(rastvor nisam merio termometrom već prstom ocenio da je mlak uvek pred prskanje i td).Naravno sad imam višak kolega Moretić me zamolio da taj višak ustupim njegovom rođaku jer će i onako propasti ja sam pristao,i odgovorio na e-mail ali od kolege moretića više ni traga ni glasa?.A ja ne znam kako da sačuvam ovaj ostatak koji sigurno može poslužiti još za 5-10 društava.,,Ako neko ima kontakt sa kolegom Moretićem neka mu javi...Ako nema ja ne znam sa ovim viškom šta da radim?Meni više nije potreban a znam da nekome možda jeste...

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #83 poslato: Decembar 26, 2014, 15:56:12 »
Kolega Darko, izvini sto se nisam javljao, mislio sam da si visak unistio, no hvalati. Cucemo se.
Pozdrav Moretic

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #84 poslato: Decembar 26, 2014, 16:34:03 »
Bez brige razumeli smo se u pp ...takođ sve najbolje!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #85 poslato: Januar 07, 2015, 01:27:26 »
Ako tretiras na 0 C a tako si rekao (ja sam tretirao na jedno 2-3 C) rastvor se strasno brzo hladi - za mojih dvadesetak drustava jos nisam uzeo dozator nemam grejanje nikakvo a rastvor se brzo hladi spric jos brze - prva kosnica druga kosnica uzeo rastvor u spric i pritiskam klip on nece na dole jedva sam odradio tu kosnicu kad sam hteo da uzmem rastvor za sledecu kosnicu klip se iscupao iz onog dela sa gumom sto je u spricu.

Kako imam 10 km do apoteke vec sam odlepio onda probam da potopim u vrelu vodu spric i uspem ponovo da naguram klip u taj gumeni umetak. Onda sam spric svo vreme drzao u serpisi sa vrelom vodom ali na tih 2-3 C to se ohladi posle 3 kosnice pa sam jedno 5 puta isao u kucu da grejem vodu i rastvor.

Spric je od plastike koja se prilicno skuplja i siri za male temperaturne razlike a jos kad od 40-50 C sidje na 5 C to je muka. To sto ga drzim u vreloj vodi ne steti jer dok ga uzmem rastvor OK on se rashladi ako malo sporije polivas bude jos se brze hladi.

Zato su mislim dobri veci spricevi od prohroma i to cu uzeti a za sledecu zimu cu napraviti mali plinski grejac jer mi je rastvor OK lakse uzimati iz sire a plice posude nego iz nekog termosa. A mozda i neki dozator ali mu opet treba neko grejanje ja sam se iznenadio koliko se rastvor brzo hladi ako ga drzis na 5 C u nekoj serpici - dve kosnice odradis i mora na grejanje ...
Sve muke oko šprica rešava dozator koji se može lako napraviti.
 Potreban materijal:
-Plastična boca (potrebno je koristiti neku koja ima jače zidove, da bi se nakon stiskanja, lakše i brže vratila u prvobitni položaj, od koka-kole , recimo)
-Špric plastični od 50 ml ( njegov unutrašnji prečnik je idealan jer "tesno" nailazi na čep od flaše)
-Komad plastičnog creva ( može i od slamčica za sokove, ja koristim od kompleta za infuziju, jer mi isti dozator služi i za aplikaciju uložaka sa MK)
- Kap-dve super lepka ( za učvršćenje čepa za špric, a može i bez njega, ali će vam tada činiti smetnju pri odvrtanju čepa, ako je pretegnut, pa će spadati špric sa poklopca boce).

Bocu pri radu nosim u džepu i nema dodatnog hlađenja sirupa sa OK, dok sam u "praznom" hodu.

Pozdrav

Van mreže Emir Mekanić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • http://www.medenko.com.ba/
    • http://www.medenko.com.ba/
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica-Bratunac-Milići
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #86 poslato: Januar 18, 2015, 20:49:33 »
Koliko kompletnih košnica RV na tri nastavka možemo dobiti iz 1 kubika daske?
« Poslednja izmena: Januar 18, 2015, 21:02:33 od strane Global Moderator 3 »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #87 poslato: Januar 18, 2015, 23:46:11 »
Pozdrav kolega Emire.
Oko 12-13. Opet sve zavisi od stolara i domaćinskog odnosa prema materijalu.
Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #88 poslato: Januar 19, 2015, 08:41:40 »
Za sve koji rade sa RV a moze i za one koji imaju iskustva sa sirokim ramovima - zbog izbegavanja maticne resetke da li bih mogao da koristim prosirene ramove za mediste i koliko bi bilo dobro da budu siroki a da stanu u RV/EV telo?

Druga stvar - na podnjaci ostaje plodisni nastavak pa telo sa sirokim ramovima pa opet drugi plodisni nastavak sa klasicnim ramovima. Da li matica nastavku na podnjaci moze da predje i hoce u taj gornji plodisni nastavak ili joj nastavak sa sirokim ramovima predstavlja problem zbog koga ce ostajati ispod njega. Pitam jer mi ne bi smetalo da zaleze i taj gornji plodisni nastavak kako bih leglo iz njega koristio za pravljenje novih rojeva umesto da iz prvog plodisnog nastavka prevesavam leglo po kosnici. Nadam se da sam predstavio zamisao ali jos jednom: nastavak na podnjaci plodisni sa klasicnim ramovima, na njemu medisni sa sirokim ramovima pa opet plodisni sa klasicnim ramovima. Svaki sledeci medisni (koji optimizam sta kazete....) ide izmedju dva plodisna ... I da kolika sirina ramova treba da bude da ih matica ne zaleze?

Ako moze neki savet za eksperiment sa proleca...

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #89 poslato: Januar 20, 2015, 03:53:19 »
 Znači ne mogu da verujem!!! Miodraže, šta nedostaje RV standardu? Kakvi su ti rezultati izimljavanja bili prethodne godine? Uporedi ih sa ovogodišnjim, obavezno! Zašto komplikovati?!
   Probaj đerzonku nastavljaču ili brndinu košnicu. Samo te molim, ne diraj RV koji ti se pokazao OK. Sorry druže...
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.