Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60740 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #195 poslato: Oktobar 21, 2017, 19:38:57 »
Pitao sam stosta i taman hteo i to ali me majkan otera sa mesta....Ali Sole nema ovu kosnicu....
Jel moguće da Šole nema ovu košnicu??

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #196 poslato: Oktobar 21, 2017, 19:48:38 »
Citat
Ja sam pitao o pojavi rojevog nagona posle bagrema, kada je drustvo u ekspanziji i sa viskom nezposlene pcele a pre pojave maticnjaka..Da li tada prevesati koji ram sa zatvorenim leglom a dole osloboditi matici prostor za novo leglo...
Radije bih zaposlio te mlade pčele, nego stvorio uslov za još veći višak te pčele.
Ne kažem da sam u pravu, ali oduzeo bih im zaklopljen med, a dao žvaku u obliku SO. Onaj nezaklopljeni, biće im kroz prenošenje i ventiliranje, solidna zanimacija.
Citat
После багрема, нарочито код старијих матица, често се покреће ројеви нагон. И у ограниченом плодишту на једном наставку пчеле праве матичњаке. Хоће ли отићи на грану? Врло вероватно да неће, нема вишка пчела. Прогризаће матичњаке. Ројеви нагон ће престати кад наиђе нека јака паша, или пчеле не изведу нову "ројеву" матицу, а стара нестане.
Мислим да се многи уплаше када виде матичњаке, па превешају легло...Е тада одоше.
Dragan je odgovorio onako, kako i ja razmišljam.

Ako je već potreba prevešavanja za suncokret, pre bih rizikovao 20 dana pre suncokreta, sa prevešavanjem zatvorenog legla. A to je skoro mesec dana nakon bagrema. Posle suncokreta sigurno neće biti viška pčela.


Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #197 poslato: Oktobar 21, 2017, 19:53:37 »
Pa to je sustina mog pitanja od pocetka...Znaci moramo dirati plodiste, sta god radili u cilju sprecavanja rojevog nagona, prevesavali ili dodavali SO..Odosmo u prepirku bez potrebe...

Gde je Darko Vujacic da malo komentarise njegovu muku sa rojenjem..

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #198 poslato: Oktobar 21, 2017, 19:53:53 »
A zašto ne podići u drugi nastavak otvoreno leglo pa dve satne osnove i uposlimo mladu pčelu?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #199 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:00:44 »
Joj Edi, nemoj sad o otvorenom leglu, ono ide gore u prolecnom razvoju pre bagrema, pricamo o sprecavanju rojenja posle bagrema..Ti sto vise pratis fiziku ovde manje pazis na casu..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #200 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:04:14 »
A zašto ne podići u drugi nastavak otvoreno leglo pa dve satne osnove i uposlimo mladu pčelu?
Zato što postoji opasnost da pčele povuku matičnjake nad larvicama i juuuuuriiiiššš...
Pogotovo ukoliko takvi ramovi stignu u treći nastavak, ili višlje.
Mlada će pčela sići i u prvi, ukoliko se ukaže potreba da tamo neguje leglo.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #201 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:04:33 »
A ko to diže otvoreno leglo u prolećnom razvoju, otvoreno ide uvek dole sa maticom a u drugi se diže tek zatvoreno...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #202 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:10:18 »
Pa ja majkane, mozda gresim.. Kada mi matica u gornjem zanese 7 ramova ja tada spustam gornji i podizem onaj ispod, prevesam dva rama otvorenog legla gore i matica predje u prvoj rotaciji nastavaka i tek kada ogranicavam onda spustam taj na podnjacu i ostavljam maticu sa otvorenim leglom dole a iznad MR u dva nastavka zatvoreno..

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #203 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:20:32 »
Mislim isprobavate razne tehnike... Pa možda i ovo probate :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #204 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:24:40 »
Ajoj pa ja kad pričam o prevešavanju mislim na vreme posle blokade matice u prvi nastavak..... Sve do tad leglo je u dva nastavka i otvorenog legla ima i u jednom i u drugom... U redu, do ograničavanja prevešavaj kako hoćeš tad neće povući matičnjake.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #205 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:27:38 »
Pa ja majkane, mozda gresim.. Kada mi matica u gornjem zanese 7 ramova ja tada spustam gornji i podizem onaj ispod, prevesam dva rama otvorenog legla gore i matica predje u prvoj rotaciji nastavaka i tek kada ogranicavam onda spustam taj na podnjacu i ostavljam maticu sa otvorenim leglom dole a iznad MR u dva nastavka zatvoreno..
Ti rotiraš pa prevešaš.....čim rotiraš matica će vođena toplotom raširiti leglo i na gornji..... Dovoljno je iz gornjeg sa 7ramova legla prevešati dva tri rama legla u donji..... Netreba ti dupli posao...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #206 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:31:37 »
Ma da, ja rotiram i tada prevasam u gornji...Ove god cu probati bez prevesavanja, ono sa deset satnih osnova iznad plodista i da matica predje na potpuno novo sace u buducem plodistu...
« Poslednja izmena: Oktobar 21, 2017, 21:01:24 od strane zoran drpljanin »

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #207 poslato: Oktobar 22, 2017, 11:00:21 »
Da me neko od kolega ne bi pogresno razumeo, da kudim ili probam da dokazem nedostatke ove kosnice..Sva pitanja koja postavljam su produkt mog pocetnickog neznanja, jednostnavno ne uspevam, a trudim se i mucim da savladam plodiste kosnice, do sada sam uspeo samo u delu do ogranicenja pred bagrem i razrojavanje...Samo da proniknem u tajnu sta posle a da imam jaka drustva za suncokret sa sigurnoscu da se nece rojiti i tako smanjiti prinos..

Naucice se naravno, ali bi da izbegnem ucenje na svojim greskama...

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #208 poslato: Oktobar 22, 2017, 11:10:55 »
Da me neko od kolega ne bi pogresno razumeo, da kudim ili probam da dokazem nedostatke ove kosnice..Sva pitanja koja postavljam su produkt mog pocetnickog neznanja, jednodnavno ne uspevam, a trudim se i mucim da savladam plodiste kosnice, do sada sam uspeo samo u delu do ogranicenja pred bagrem i razrojavanje...Samo da proniknem u tajnu sta posle a da imam jaka drustva za suncokret sa sigurnoscu da se nece rojiti i tako smanjiti prinos..

Kolega Zorane. To pitanje i mene, a verujem i mnoge muci. Sa jedne strane ljudi kazu ne dirati plodiste od aprila do septembra ( ja mislim da to moze samo ako ima non stop neke pase, cak i tihe), a da se mora reagovati posle bagrema nekako ako ne selimo ili pak nema uopste pase do suncokreta, kako bi obuzdali pcelinje drustvo sto se tice rojevog nagona.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #209 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:49:52 »
Pa ja majkane, mozda gresim.. Kada mi matica u gornjem zanese 7 ramova ja tada spustam gornji i podizem onaj ispod, prevesam dva rama otvorenog legla gore i matica predje u prvoj rotaciji nastavaka i tek kada ogranicavam onda spustam taj na podnjacu i ostavljam maticu sa otvorenim leglom dole a iznad MR u dva nastavka zatvoreno..
Ti rotiraš pa prevešaš.....čim rotiraš matica će vođena toplotom raširiti leglo i na gornji..... Dovoljno je iz gornjeg sa 7ramova legla prevešati dva tri rama legla u donji..... Netreba ti dupli posao...

Majkane, rotiram i prevesavam, zbog Vojinog saveta da u donjem ne ostavljamo ni slucajno manje od 5 ramova zatvorenog legla, zbog mogucnosti prehladjivadja, ipak je jos uvek nestabilno i hladno u Martu...