Autor Tema: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja  (Pročitano 20450 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Martin Miljkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« poslato: Maj 08, 2012, 12:39:04 »
Poz članovima,
koliko sam ja pronašao polen ostaje u stanju u kom može da se iskoristi 2 dana. To znači da nakon toga izgubi 80-90% svoje hranljive vrednosti. To dalje znači da je neophodno da se čuva na adekvatan način tj. na niskim tempreaturama da bi mu se očuvala hranljiva vrednost. (Ne sećam se tačno celog procesa pripreme tj sušenja)

Ovo je veoma bitno iz više razloga. Jedan od njih je taj što se polen koristi kao prihrana u prolećnim pogačama (umesto surogata poput kvasca) i tako se podstiče povećano nošenje matica. Postoje naravno različite situacije i na osnovu toga društva treba ili ne dodavati polen. Pravilo je (koliko se sećam) da se jačim društvima pravi polenska pogača.

Druga je tema ljudska dopuna ishrane polenom. Ako se koristi i prodaje neophodno je da se drži u prodavnicama u frižideru. Slično je i sa matičnim mlečom.

Ovo znači više posla za pčelara i često odlaženje i dolaženj na pčelinjak.

Inače u literaturi se nalazi da je dozvoljeno držati hvatalice za polen NAJDUŽE 3 dana da se ne bi poremetila ishrana legla i da dalje ne bi leglo a dalje i matica odumrla ili obolela u nedostatku zdravih mladih pčela. Nakon ta tri dana sledi perion od (čini mi se) mesec dana u kom se ne smeju vršiti skidanje polena.
Ne znam, ne mogu i ne umem se pišu odvojeno. Numem i nemerem  ne koristim pa nevolem i nećem da ih mecem.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #1 poslato: Jun 05, 2012, 10:01:13 »
I na tarabi pise svasta pa nije tako i u literaturi.
Veliki broj pisaca nikad nije ni sakupljao polen niti mlec.Ja sam jednom pisao da ja sakupljam mlec u sred bela dana ispod drveta gde presadjujem pa bilo vetra kise ili sunca i nema problema,a literatura kaze zagrejana prostorija lonac sa vodom da isparava voda itd.sam Lebedev je rekao da je cuo da neki pcelari u Turskoj presadjuju na otvorenom?
Sad mozes misliti on pcelarski mag nezna da to presadjuju svi koji su pokusali ,a da ono sto pise po knjigama mozes baciti u vodu.Udaljih se ja od teme, polen je najbolje zamrznuti i kad dodje vreme pomesati sa medom ili koristiti rastvoren u vodi ,caju ,mleku.
Zasto?
Zato sto zamrznut polen i posle 10 god.moze da izvrsi oprasivanje kao sto na mlec iz zamrzivaca i posle 7 god mozes proizvesti maticu.
Sto se tice susenja to je vec trgovacka zamka lakse je manipulisati i cuvati polen i liofilizirani mljec ali oni u sustini nisu vredni jer niti suvim polenom mozes oprasiti biljku niti mlecom u prahu mozes proizvesti maticu. Ali trgovina je trgovina i ona diktira nacin plasiranja.Sad zamisli kad bi svaka prodavnica imala zamrzivac u kome se cuva mlec i polen glupu jel da.
Trgovina odredjuje sve pa i cene meda zato je bagremov najskuplji na otkupu ,ne zato jer je najkvalitetniji nego sto se najsporije kristalise i tako najlakse prodaje.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #2 poslato: Jun 05, 2012, 20:12:43 »
Kolega Siniša,možeš li mi reći koliko dugo polen sadrži korisne materije i korisne bakterije ako se odmah svež pomeša sa medom? Naravno,ako imaš verodostojne podatke.

Zbog lakšeg čuvanja.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #3 poslato: Jun 06, 2012, 07:43:50 »
Neznam ali prepostavljam dugo posto je tu med konzervans.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #4 poslato: Jun 06, 2012, 10:39:08 »
Hvala ti na odgovoru,moraćemo malo da "prekopavamo " po literaturi i da "guglamo" po internetu.

U svakom slučaju, slažem se sa tobom.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #5 poslato: Novembar 09, 2012, 22:24:01 »
"Sakupljeni polen se suši u ormarima-sušarama pri temperaturi 38 do 41 oC, do vlažnosti ispod 10%... Ako je vlažnost sirovog polena 30 do 35% sušenje polena traje oko 72 časa, a ako je vlažnost 20 do 25% sušenje traje 18 do 20 časova...
Pri pravilnom čuvanju osušeni polen gubi, posle 6 meseci, 20 do 25% svojih lekovitih svojstava, posle godinu dana gubi 40 do 45%, a posle dve godine gube se u potpunosti lekovita svojstva polena..."

Prof. dr N. I. Krivcov, prof. dr V. I. Lebedev    Tehnologija proizvodnje pčelinjih proizvoda

Ja svoj sakupljeni polen odmah po oduzimanju stavljam u zamrzivač tako da on gubi još manje svoja svojstva. Tako smznut posle mešam sa medom i propolisom. Polen se u medu veoma lako izmeša i posle dan dva se potpuno rastopi. Pozdrav.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #6 poslato: Avgust 11, 2023, 15:14:57 »
Свето, ти не сушиш полен пре стављања у мед?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Polen-čuvanje, period dozvoljenog skidanja
« Odgovor #7 poslato: Avgust 17, 2023, 01:48:28 »
Свето, ти не сушиш полен пре стављања у мед?
Владо пријатељу Свето је последњу поруку у овој теми написао пре 12 година.

Многи пчелари не суше полен пре стављања у мед.
Свеж полен стављају у кесице и у замрзивач а затим приликом врцања меда у тегле са медом.
Синиша је овде све појаснио :
I na tarabi pise svasta pa nije tako i u literaturi.
Veliki broj pisaca nikad nije ni sakupljao polen niti mlec.Ja sam jednom pisao da ja sakupljam mlec u sred bela dana ispod drveta gde presadjujem pa bilo vetra kise ili sunca i nema problema,a literatura kaze zagrejana prostorija lonac sa vodom da isparava voda itd.sam Lebedev je rekao da je cuo da neki pcelari u Turskoj presadjuju na otvorenom?
Sad mozes misliti on pcelarski mag nezna da to presadjuju svi koji su pokusali ,a da ono sto pise po knjigama mozes baciti u vodu.Udaljih se ja od teme, polen je najbolje zamrznuti i kad dodje vreme pomesati sa medom ili koristiti rastvoren u vodi ,caju ,mleku.
Zasto?
Zato sto zamrznut polen i posle 10 god.moze da izvrsi oprasivanje kao sto na mlec iz zamrzivaca i posle 7 god mozes proizvesti maticu.
Sto se tice susenja to je vec trgovacka zamka lakse je manipulisati i cuvati polen i liofilizirani mljec ali oni u sustini nisu vredni jer niti suvim polenom mozes oprasiti biljku niti mlecom u prahu mozes proizvesti maticu. Ali trgovina je trgovina i ona diktira nacin plasiranja.Sad zamisli kad bi svaka prodavnica imala zamrzivac u kome se cuva mlec i polen glupu jel da.
Trgovina odredjuje sve pa i cene meda zato je bagremov najskuplji na otkupu ,ne zato jer je najkvalitetniji nego sto se najsporije kristalise i tako najlakse prodaje.

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.