Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344903 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #900 poslato: Maj 12, 2020, 09:53:56 »
Горане,
Уживање је видети овакве лепотице.
Објасните, молим Вас,ово у љубичастој боји, јесу ли то преградне даске ?
Поздрав,

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #901 poslato: Maj 12, 2020, 10:59:47 »
Горане,
Уживање је видети овакве лепотице.
Објасните, молим Вас,ово у љубичастој боји, јесу ли то преградне даске ?
Поздрав,


У питању су снелгрове даске .


 Њихово коришћење у багрему прошле године на овој локацији ми је дало по друштву:


- у просеку 17 килограма меда који сам због временских прилика изврцао рано 13. маја ,
- продају роја са 4 рама легла и два рама хране са прошлогодишњом матицом што је урађено два дана раније 11. маја и
- преостало друштво са добрих два и по наставка пчела и са  три рама легла којима сам дан пред врцање 12. маја додао по зрели матичњак стар 11 - 12 дана.


Ове године очекујем бољи резултат.


Мој начин пчеларења РВ кошницом се разликује од класичног који је описан у разним темама на овом форуму и даје ми боље резултате .

Van mreže Lazic Sinisa

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis,Miljkovac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #902 poslato: Maj 12, 2020, 12:19:39 »
Gorane,
pošto sam i ja počeo da radim nešto slično sa svojim prijatelji a, interesuje me, pošto vidim dva nastavka iznad Snelgrove daske, da li je gornji nastavak medišni.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #903 poslato: Maj 12, 2020, 12:28:58 »



Синиша по подне идем на Уб код Воје да му помогнем око пчела. Могу уз пут да свратим до тебе. Знам отприлике где ти је кућа. Ако си расположен остави ми телефон у пп јер нисам сигуран да те имам меморисаног.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #904 poslato: Maj 12, 2020, 13:12:46 »
Gorane,
pošto sam i ja počeo da radim nešto slično sa svojim prijatelji a, interesuje me, pošto vidim dva nastavka iznad Snelgrove daske, da li je gornji nastavak medišni.



Синиша добро си приметио.
У принципу изнад снелгрове даске иде само један наставак - плодиште. Међутим када у плодишту има доста легла , као што је код неких код мене био случај , ставим два наставака. У том случају на слергову даску иде плодиште па матична решетка па изнад још једно ново медиште у које подигнем затворено легло. Код кошница код којих сам ово урадио имао сам 8 и 9 рамова легла у плодишту у тренутку када сам га подизао са подњаче. Да ово нисам урадио експлодирале би. За недељу дана би све отишло на грану. Ја их држим на ивици жилета овом техником која је у суштини једноставна и своди се на рад са наставцима. Свака нова операција на 7 дана. Не сме да се прескочи. Ако се видимо данас објаснићу ти све по фазама од првог пролећног прегледа. Имам све датуме и све операције у глави.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #905 poslato: Maj 12, 2020, 13:45:01 »
Prije svega srdačan pozdrav , svakako da bih volio da u nekim crtama Goran ispiše svoj način rada sa RV košnicom .
Isprobao bih ovu metodu na rodnoj voji iako se držim smjernica Voje i njegovog načina pčelarenja rodnom vojom.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #906 poslato: Maj 12, 2020, 13:50:42 »
Pozdrav Gorane, pošto pratim Vaše pisanje imam jedno pitanje. Da li je ta metoda sa snelgrovom daskom nešto nalik Beličićevoj metodi ili nešto pak drugo? I naravno ako bi mogli ukratko da je opišite kad budete imali vremena.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #907 poslato: Maj 12, 2020, 14:04:49 »



Prije svega srdačan pozdrav , svakako da bih volio da u nekim crtama Goran ispiše svoj način rada sa RV košnicom .
Isprobao bih ovu metodu na rodnoj voji iako se držim smjernica Voje i njegovog načina pčelarenja rodnom vojom.

Pozdrav Gorane, pošto pratim Vaše pisanje imam jedno pitanje. Da li je ta metoda sa snelgrovom daskom nešto nalik Beličićevoj metodi ili nešto pak drugo? I naravno ako bi mogli ukratko da je opišite kad budete imali vremena.



Момци овог момента крећем на пут. Следећих 5 дана обилазим пчелињаке .  Враћам се , Боже здравља , у понедељак па ћемо све лепо објаснити. Будите ми поздрављени и медно.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #908 poslato: Maj 12, 2020, 21:18:37 »
    Браво за мајстора Горана, који се упркос климатским и другим потешкоћама не предаје, већ се лавовски бори и постиже импресивне резултате у пчеларству.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #909 poslato: Maj 18, 2020, 11:37:50 »



    Браво за мајстора Горана, који се упркос климатским и другим потешкоћама не предаје, већ се лавовски бори и постиже импресивне резултате у пчеларству.


Хвала Небојша на похвалама и лепим речима. Резултата има сваке године али не зависе , на жалост , само од пчелара. Ове године ће за њих моћи да се каже да су импресивни али је томе допринео читав сплет околности које су у мом крају ишле у корист добре багремове паше.
Послужило је пре свега време које је условило цветање у правом термину. Медило је од 2 - 3 маја до  јуче , значи пуне две седмице. Било је довољно времена и да се припреме друштва и доведу у топ форму. Корона је колико одмогла са једне помогла је на другој страни бар мени који сам оставио све друге обавезе по страни и посветио се максимално само пчелама.
У протекла два три дана како је унос багрема опадао сам интезивно разројавао и направио око 40 ројева. Било је лако одрађивати и ову операцију јер су сва друштва јака као црна земља . Легла у њима од 7 - 9 рамова пред саму експлозију. Ројеве сам правио на 4 и 5 рамова претежно затвореног легла тако да ће и они за кратко време напунити наставке. Они први које сам правио у априлу су већ напунили наставак и младе матице су занеле по 4 - 5 рама. Лепота за видети. И код тих ројева има уноса и за неверовати али по неки рам би се могао и украсти за врцање. То наравно не радим али напросто лепо је видети такву акцију и рад и младе матице и пчела. У пчелињак сам унео и свежу нову крв куповином 10 матичњака са стране. То радим због трутова сваке године иако и сам продајем ројеве . Матичњаке узимам сваке године са друге стране. Ако се нека покаже као лошија не експериментишем са њом већ је одмах мењам . Ако не задовољи у старту одмах иде на резервну клупу ту нема милости. Такве одмах елиминишем.
На руку иде и то што фактички имам три пчелињака који су удаљени један од другог по 7 километара па лако премештам ројеве са једног на други. Најзад се све склопило како треба и рад даје резултате. Наредног викенда је планирано врцање и подвлачење црте са сумирањем резултата првог дела сезоне. За сада је све под контролом.
Поздрав и до скорог виђења.


Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #910 poslato: Maj 18, 2020, 12:36:37 »
Gorane danas idem da razbijem peletove rojeva, matičnjaka koliko hoćeš. pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #911 poslato: Maj 18, 2020, 13:18:43 »

Славољубе да ли то значи да је успело све оно што смо причали телефоном ?

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #912 poslato: Maj 18, 2020, 13:49:30 »
Bukvalno sve. pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #913 poslato: Maj 18, 2020, 13:53:31 »

Задовољство је обострано. Медно.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #914 poslato: Maj 28, 2020, 08:14:53 »

Протеклог викенда 23/24 маја изврцан багремов мед. Резултати у просеку. Мед је густ , доброг укуса. Боја му је нешто тамнија за мој појам. Закачиле су и нешто друго поред багрема. Искрено речено надао сам се већој количини али су задње недеље били минуси. Осим тога због захлађења су преносиле мед у плодиште до легла и заблокирале матице. Без обзира на то што им се и ту могао узети по неки рам то наравно нисам радио. Правило је да се из плодишта ништа не узима и да је све то њихово и ја га поштујем. Медишта враћена на чишћење.
Врцао сам само  зрео мед - затворен. У међувремену је кренуо и багремац посебно поред Мораве па има наставака за које се надам да ће допунити. Време нажалост не иде на руку. Хладне ноћи и непрестана киша гурају у минус. На Морави је нешто боље и вага је задњих дана на нули. Унос полена богат. Због сталне кише га нисам сакупљао али сам и за то спремио сакупљаче.
Ројеви у солидном стању. Сваке вечери добијају прихрану по 200 - 300 грама ретког сирупа. За сада је све под контролом. Обиђене нове локације за липу и ливаду. На сунцокрет ни ове године нећу ићи.
Поздрав.