Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344923 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #210 poslato: Maj 28, 2015, 11:47:48 »
 
 
                   Захваљујем свима на честиткама и лепим жељама. Мали Василије је био први дегустатор и то справом је је и багрем добрано замедио баш на његов имендан. Наредне недеље настављамо врцање а затим и сумирање резултата ( колико меда, колико ројева ). О коначном стању ћу наравно известити. Поздрав свима.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #211 poslato: Maj 28, 2015, 14:23:48 »

 
                   Захваљујем свима на честиткама и лепим жељама. Мали Василије је био први дегустатор и то справом је је и багрем добрано замедио баш на његов имендан. Наредне недеље настављамо врцање а затим и сумирање резултата ( колико меда, колико ројева ). О коначном стању ћу наравно известити. Поздрав свима.

Vasilije je začinio sliku, neka je živ i zdrav.
Naravno, čestitke i od mene, što ja želio tebi, neka Bog da meni.

Može jedno pitanje da se malo razdrmamo? Je li med sladak?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #212 poslato: Maj 28, 2015, 16:50:32 »



                              Има она изрека да је сладак свима осим пчелару. Е сад питам се шта је то са мном. Мени беше сладак да ли зато што још нисам пчелар или зато што сам изгубио чуло укуса не знам ни сам. Да будем поштен и није ме много брига због тога. Пчеларство ми је још увек хоби и разбибрига . Уживам у природи и чињеници да видим конкретне резултате неког свог труда и рада. И пчелињег наравно , не само мог. Ако при том још има и неке користи добро је , ако нема као прошле године није лоше.  У мојим ( ... нашим ... ) годинама мислим да је то довољно. Није живот за три дана ... Верујем да се слажеш са мном зар не ?

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #213 poslato: Maj 28, 2015, 18:09:10 »
Gorane moram ti ukazati na činjenicu da se od meda može proizvesti mnogo dobra rakija... Pa ko velim ako ne konzumiraš med mogao bi ispeći koji kazan medovače... ;-)
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #214 poslato: Maj 28, 2015, 19:23:50 »


                      Чуо сам Мирославе и ја за ту опцију. Ипак , ко велим много би било од мене почетника да се толико ширим. Бојим се преучићу за кратко време. Боље је да то направите Ви стари вукови а да ја као мали Васа само пробам по мало. Знаш, ако се услади , а од меда је , никад се не зна. .
« Poslednja izmena: Maj 28, 2015, 19:25:42 od strane Global Moderator 3 »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #215 poslato: Maj 28, 2015, 23:15:24 »



                              Има она изрека да је сладак свима осим пчелару. Е сад питам се шта је то са мном. Мени беше сладак да ли зато што још нисам пчелар или зато што сам изгубио чуло укуса не знам ни сам. Да будем поштен и није ме много брига због тога. Пчеларство ми је још увек хоби и разбибрига . Уживам у природи и чињеници да видим конкретне резултате неког свог труда и рада. И пчелињег наравно , не само мог. Ако при том још има и неке користи добро је , ако нема као прошле године није лоше.  У мојим ( ... нашим ... ) годинама мислим да је то довољно. Није живот за три дана ... Верујем да се слажеш са мном зар не ?

Slažem se u potpunosti.

Danas sam se smijao dok sam ti pisao pitanje o medu, a pitao sam te samo zato da vidim hoćeš li se sjetiti izreke koju si odmah pogodio:

"Има она изрека да је сладак свима осим пчелару."

Pozdrav, svako dobro!


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #216 poslato: Maj 28, 2015, 23:19:34 »
Gorane moram ti ukazati na činjenicu da se od meda može proizvesti mnogo dobra rakija... Pa ko velim ako ne konzumiraš med mogao bi ispeći koji kazan medovače... ;-)

Eh, što biste se ti i moj stariji brat dobro slagali. Svrati da vas upoznam.
Davno me priupitkivao za medovaču, a oko mojih šljiva vazda "belaj": mama veli da možemo i pekmez i džem napraviti (bilo šta, samo da nije rakija), buraz hoće rakiju, a ja udovoljim i njemu i majci.
Usput, dobro su mi rodile šljive pa molim za savjete čega više: pekmeza ili rakije?

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Sad mi naumpade, a može nekom pomoći.
Sad je vrijeme da u teglu meda ubacite zelene orahe (40 kom.) - dobro protiv bolesti štitne žlijezde.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #217 poslato: Maj 29, 2015, 00:33:45 »
Ja ne pijem rakiju :-). Nego ti malo opširnije napiši o tom preparatu sa zelenim orasima i medom.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #218 poslato: Maj 29, 2015, 09:01:49 »
Ja ne pijem rakiju :-). Nego ti malo opširnije napiši o tom preparatu sa zelenim orasima i medom.

Znam jednog koji ne pije, nego saliva (šala mala).

U teglu ubaciš 40 zelenih oraha, otprilike su veličine većeg klikera. Ostatak tegle popuniš medom i teglu zatvoriš pa izložiš suncu (na prozor i sl.). S vremenom, orasi se potpuno rastope u medu, smjesa dobije potpuno tamnu boju  i karakterističan miris joda. Ja pravio suprugi prošle godine, možda ću i ove ako bude slušala (mislim, ako bude slušala narodnu muziku).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #219 poslato: Maj 29, 2015, 11:00:10 »
 
 
              Мирославе , несрећо једна. Зар чак у Босну по рецепт за ораховачу. Есад ти је лепо све објаснио како се то ради али морам и ја по нешто да додам чисто да се не мучиш. Ти , благо мени ,спреми 5.литара ракије, најбоље шљиве , 200.комада ораха остало ћу ја да се помучим. И сунце наравно. Делимо по заслузи пола - пола. Обзиром да ти не пијеш од твог дела узимамо за дегустацију. Неће ту много да оде око литра. Пошто ти долазим у госте ред је да ме домаћински испратиш и пошаљеш још један литар. Од онога што ти буде остало пропићеш поново гарантујем.
 
               За Есада још један поздрав. Као дете сам помагао покојном оцу у пчелињаку.Био је велики мајстор пчеларства , сеоски учитељ , у пчелињак је ишао го до појаса никада нисам видео да је користио било какву заштиту а пчела га није бола.Меда је било и за нашу кућу и ђацима за ужину преко зиме. Пчеларио је на падинама Гоча у селу између Трстеника и Врњачке Бање. То су ми најлепши дану и успомене у животу. Зато и ја сад док сам, верујем ,још у снази поново пролазим, кроз детињство. Значи ипак нисам потпуни почетник. Радио сам као клинац са пчелама и то мушки.
 
                ПС.
                Есаде мислим да сам Мирославу дао добар предлог. Ипак заборавих на твој део . Знаш рецепт је ипак твој па је ред да се и ти овајдиш. Мирослава ћу да запојим од мог дела. Ово ти је добра математематика и ортаклук нешто слично онима са теме економичности пчеларења који овде фарбају небо и патошу море. Да није жалосно било би смешно.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #220 poslato: Maj 29, 2015, 13:43:19 »

 
              Мирославе , несрећо једна. Зар чак у Босну по рецепт за ораховачу. Есад ти је лепо све објаснио како се то ради али морам и ја по нешто да додам чисто да се не мучиш. Ти , благо мени ,спреми 5.литара ракије, најбоље шљиве , 200.комада ораха остало ћу ја да се помучим. И сунце наравно. Делимо по заслузи пола - пола. Обзиром да ти не пијеш од твог дела узимамо за дегустацију. Неће ту много да оде око литра. Пошто ти долазим у госте ред је да ме домаћински испратиш и пошаљеш још један литар. Од онога што ти буде остало пропићеш поново гарантујем.
 
               За Есада још један поздрав. Као дете сам помагао покојном оцу у пчелињаку.Био је велики мајстор пчеларства , сеоски учитељ , у пчелињак је ишао го до појаса никада нисам видео да је користио било какву заштиту а пчела га није бола.Меда је било и за нашу кућу и ђацима за ужину преко зиме. Пчеларио је на падинама Гоча у селу између Трстеника и Врњачке Бање. То су ми најлепши дану и успомене у животу. Зато и ја сад док сам, верујем ,још у снази поново пролазим, кроз детињство. Значи ипак нисам потпуни почетник. Радио сам као клинац са пчелама и то мушки.
 
                ПС.
                Есаде мислим да сам Мирославу дао добар предлог. Ипак заборавих на твој део . Знаш рецепт је ипак твој па је ред да се и ти овајдиш. Мирослава ћу да запојим од мог дела. Ово ти је добра математематика и ортаклук нешто слично онима са теме економичности пчеларења који овде фарбају небо и патошу море. Да није жалосно било би смешно.

Ma, sve potpisujem i to podebljano, a ako treba, naći ćemo i mi kakav pečat (ukrasti od političara) pa i opečatiti .

Najljepše od svega je priča o tvom ocu. Pošto sam sklon književnosti, moram reći da si ispričao kratku, a tako lijepu priču. Zanimljivo si se dotaknuo djetinjstva. Ono je neprolazno i neuništivo, ja sam već objavio da je to najsvjetliji dio ljudskog života, a ti si to ovdje ponovio.

Pozdrav, svako dobro!


Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #221 poslato: Maj 29, 2015, 14:32:19 »
Samo malo metaforicki da dodam i ja nesto!Posto je i covek jedna vrsta "zivotinje" mora da se vrati tamo gde ga mozak i noge nose,sve zivo sto hoda pliva i leti,uvek se vrati bar malo tamo gde je odrastao,pa i mi smo isti,samo sto to ne primecujemo!
Na jednom dr.forumu napisao sam zasto gajim pcele pored dedovine,jer sam tamo najmirniji,najbolje se osecam tsmo sam glas pustio,tamo sam prvi korak pustio,nasmejao,zaplakao.....tamo se snalazim najbolje,e to je ta covecja sudbina,pozdrav za moje prijatelje!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #222 poslato: Maj 29, 2015, 14:45:58 »
 
 
                                  Поздрав пријатељу Благоја ,
 
               То што си написао на неком другом форуму напиши и на овом. Представи лепо свој пчелињак , јер имаш и те како шта да представљаш , постави пар сличица, ако ништа друго да имамо ми твоји другари где да ти се јавимо. Жив и здрав ми био и медна ти била ова година.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #223 poslato: Maj 29, 2015, 15:32:23 »
Bice i toga,samo da ugrabim malo vremena,jer ga u zadnje vreme i nemam previse!
Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #224 poslato: Jun 04, 2015, 13:40:08 »
 
 
                 Претходних дана завршио сам са врцањем багрема. Из 10.производних друштава сам изврцао 230.килограма меда. Плодиште наравно нигде није дирано и оно што се њему налази не рачунам. Просек је дакле по 23.килограма изврцаног меда по кошници. Но , то није све што су пчеле донеле у багрему. У магацин за резерву коју чине рамови са воћним медом допуњени багремом су остављена два комплетна РВ и два ЕВ наставка. Код једне кошнице матица је прошла кроз матичну решетку и покварила ( залегла ) у једном РВ наставку. Иако није залегла на свим рамовима нисам хтео ништа да јој дирам из тог наставка и све сам јој оставио те ће ми то послужити за пајачавање ројева. Рамове са незатвореним медом нисам врцао тако да је у свакој кошници остало по минимум 5-6 килограма оваквог меда. На ројевима које сам правио нисам штедео и сви су при насељавању добили по минимум два РВ , односно четири ЕВ рама меда. Када се сабере и ово што сам им оставио, склонио у резерву и додао ројевима долазим до цифре од око 40-так килограма по кошници. Признајем да је ово изнад мојих очекивања.Од јутрос размишљам да ли да ово напишем овде на форуму да не изгледа да претерујем али рачуница како год сабирао и одузимао је таква каква јесте и на крају крајева баш ме и брига ако неко и помисли да преувеличавам.
                 О ројевима од којих су неки, први формирани већ на другом ЕВ наставку ћу при следећем јављању. Лично сам презадовољан до сада постигнутим јер се сав труд и рад који сам уложио исплатио. Све донето из природе сам поделио фифти - фифти са пчелама. Алав дакле нисам био .Првих 25.изврцаних килограма сам поделио родбини и пријатељима за мерак . Поздрав свима Раковац.