Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344978 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #510 poslato: Februar 13, 2017, 13:59:08 »
Dace Bog majkane i nadohnadices to, do sada si uvek poklanjao po neki roj tako da ces to, ako nista i na taj nacin pokiti, znajuci tebe i u ovaj situaciji ces po neki pokloniti... Mozda se i bagrem lepo otvori ove god. sve naznake idu tome u prilog pa te i to oporavi... Ako nista, kod mene na suncokret si uvek dobrodosao..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #511 poslato: Februar 13, 2017, 17:05:34 »
Главу горе Горане...твом пчелињаку желим брз опоравак.Све што се испразнило да се брзо напуни,па до сунцокрета да буде онако како треба..Очекујемо нове вести у овој теми и откривање разлога угинућа,јер из грешака се учи кажу из својих најбоље али и из туђих.Пчелињаку желим брз опоравак а вама све најбоље и медну годину..

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #512 poslato: Februar 13, 2017, 17:07:04 »
Ćale glavu gore kao sto si reko takvo je stanje u celoj zemlji losa godina i kao njen rezultat je i lose izimljavanje, gubitaka ima svuda i kod svakog pčelara ali kad smo krenuli sa izrekama da napisem ja jednu ohrabljujuću...SVE ĆE TO ONE DA POZLATE  a godina neponovila se ...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #513 poslato: Februar 15, 2017, 18:44:23 »
Ajde bez zalopojki... Vazno je znati uzrok a sopstvena skola je najbolja. Nije uteha ali i ja imam procenzualno velik gubitak. Vise na temi o zimi i gubicima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #514 poslato: Februar 20, 2017, 09:05:51 »
Ajde bez zalopojki... Vazno je znati uzrok a sopstvena skola je najbolja. Nije uteha ali i ja imam procenzualno velik gubitak. Vise na temi o zimi i gubicima...


                        Нема жалопојки Миодраже. Нема јер нема ни разлога а није ми ни обичај да кукам. Претходне дане сам искористио да обиђем пчелињак и утврдим тачно стање. Стање је отприлике овако.
                        Најпре о времену. За четири дана су се променила сва годишња доба. Од сунчане среде и четвртка до суботе са снегом који је баш добро нападао. Чевртак је био идеалан за рад и тај дан сам цео провео на пчелињаку.
                        Што се губитака тиче они су у просеку стања на мом терену. Отишло је седам друштава или око 20 %. Подношљиво , мада је могло и без тога да сам се мало више јесенас потрудио. За три баш слаба друштва од јесенас сам рачунао да могу да страдају. Зазимео сам их највише због матица којих ми је било жао али нису издржала. Остала су страдала услед више разлога. Основни је лошији квалитет зимских пчела , пуно медљике , нешто мање хране од потребне...
                        Код свих друштава сам очистио и променио подњаче. У већини је било доста мртвих пчела на подњачи што само потврђује да квалитет зимских пчела није био одговарајући. Код неколико су лета била скоро блокирана ,затворена од мртвих пчела . Бојим се да је и то био један од разлога страдања оних јачих заједница.
                        Стање са храном је различито. Код неких је има да могу да прегурају још једну зиму али има и оних код којих је стање баш танко. Није било друге и додао сам им погаче. Медљике има доста, сакупљале су је током целог септембра што сам био на време приметио и покушао да додавањем сирупа анулирам али очигледно није успело. Усликао сам пар таквих рамова па ћу у току дана поставити и слике о томе.
                        Сатоноше су у свим кошницама чисте што значи да ноземе није било.
                        Природа још није кренула.  Пчеле масовно опште са природом , свануло им је након замене подњача. Уноса полена још нема . Чак ни леска није отворила ни кренула.
                        Ужицао сам нешто рамова , утопио нешто сатних основа , поорао њиве тако да је посла било и преко дана и увече. Све у свему стање и није тако лоше како сам при ранијем обиласку у први мах помислио. Код колега у окружењу стање слично као и код мене а код поприличног броја и знатно лошије. То је углавном то , идемо даље.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #515 poslato: Februar 20, 2017, 13:54:16 »





                          Ево рамова са једног од страдалих друштава. Било је зазимљено у РЕВ кобинацији , на подњачи ЕВ , затим РВ и као трећи на врху ЕВ наставак. Рамови су из горњег , највишег наставка. Види се да имају затвореног меда . Оно што се не види добро је медљика у централном делу рама коју наравно нису ни затварале.
                          Друга слика је од суботе изјутра када је баш добро завејало. Снег је за тили час прекрио брег па није било сврхр више остајати на пчелињаку.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #516 poslato: Februar 20, 2017, 22:25:27 »
Zdravo Gorane. Žao mi je za gubitak, ali u budućnost ne treba gledati očima prošlosti, zato samo napred, šta je bilo bilo je. Nego, gledajući prvu fotografiju, želeo bih tebi, a i ostalim iskusnijim kolegama da postavim jedno pitanje. Da li je moguće da je u društvu iz kog su ovi ramovi pčelama bio koban taj tzv. smrtni prostor? Naime,  na fotografiji se vidi da je od kraja saća do donje letvice odokativno verovatno nekih desetak milimetra praznog prostora, zatim debljina donje letvice 4 mm, pa razmak do satonoše donjeg nastavka još plus 10 mm i debljina satonoše na tom srednjem nastavku (RV) još 10 mm, znači ukupno oko 34 mm smrtnog prostora u ovom društvu. Neznajući gde je klube bilo pozicionirano, moja predpostavka može biti da pčele nisu mogle da savladaju tih 34mm kako bi došle do ovog meda u 3. nastavku, pa možda i to može da se uvrsti kao uzrok stradanja društva. Pozdrav svima.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #517 poslato: Februar 21, 2017, 08:28:03 »



Zdravo Gorane. Žao mi je za gubitak, ali u budućnost ne treba gledati očima prošlosti, zato samo napred, šta je bilo bilo je. Nego, gledajući prvu fotografiju, želeo bih tebi, a i ostalim iskusnijim kolegama da postavim jedno pitanje. Da li je moguće da je u društvu iz kog su ovi ramovi pčelama bio koban taj tzv. smrtni prostor? Naime,  na fotografiji se vidi da je od kraja saća do donje letvice odokativno verovatno nekih desetak milimetra praznog prostora, zatim debljina donje letvice 4 mm, pa razmak do satonoše donjeg nastavka još plus 10 mm i debljina satonoše na tom srednjem nastavku (RV) još 10 mm, znači ukupno oko 34 mm smrtnog prostora u ovom društvu. Neznajući gde je klube bilo pozicionirano, moja predpostavka može biti da pčele nisu mogle da savladaju tih 34mm kako bi došle do ovog meda u 3. nastavku, pa možda i to može da se uvrsti kao uzrok stradanja društva. Pozdrav svima.


                             Ивице , одлично ти је запажање. Мени је , искрено речено , ово промакло. Сада кад вратим филм и добро размислим о свему шта сам и како затекао у кошници ово је сасвим могуће.
                             На слици су ЕВ рамови. На њих су постављене сатне основе добијене од РВ сатне основе која је исечена на половину и онда ужичана. На њој су пчеле изградиле саће које се види. У праву си има ту много празног простора. Штета што рам нисам усликао у мало већем формату. У средини испод медног венца има меда али медљике. Ту је било нешто пчела али медне венце ( затворени мед ) нису ни пипнуле. Добро ти је размишљање. Изгледа да су  при оном дуготрејном захлађењу и великом минусу скупиле клубе и остале у средњем РВ наставку. Кад је ту понестало хране спаса им није било а у горњи наставак изгледа да нису имале снаге да пређу. Размислићу још о томе.
                             Шта о свему овоме мисле друге колеге ?
                           

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #518 poslato: Februar 21, 2017, 10:03:45 »
Kolega,žao mi je zbog gubitaka,ali oni su sastavni dio posla kojim se bavimo,i treba samo da nas ojačaju,da uvidimo gdje griješimo, izvučemo pouke i da takve greške ne ponavljamo.
Dopada mi se tvoja iskrenost,a prateći tvoj rad na ovom forumu takav si uvijek i bio,i tvoj primjer bih trebali svi slijediti.
Što se tiče ovih E.V. ramova, kolega Ivica me je pretekao sa porukom, i ja sam otprilike istog mišljenja.
Ne izgledaju nimalo dobro,previše je tu praznog prostora,a Januar je bio žestok,da bih one to uspjele savladati.
Brzo ćeš se ti oporaviti,veliki pozdrav i medno!

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #519 poslato: Februar 21, 2017, 12:37:44 »
Gorane, jel si ukrštao nastavke?
Andra
062 31 00 13

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #520 poslato: Februar 21, 2017, 12:51:06 »
Gorane, jel si ukrštao nastavke?


                      Да. Наставци су били укрштени.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #521 poslato: Februar 21, 2017, 13:12:35 »
Gošo i meni izgleda preveliki razmak od RV satonoše, do ovih EV saća sa medljikom, a pretpostavljam da je klube zimovalo u RV nastavku. Pitanje je zašto nisu izvukle saće od satonoše do donje letvice u EV ramovima.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #522 poslato: Februar 21, 2017, 16:04:02 »
Kolega Gorane poydrav,evo kako kod m,ene izgledaju EV ramovi uglavnom.Same su iyvla'ile,ali im valja dati pravac.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #523 poslato: Februar 21, 2017, 17:12:48 »
Gošo i meni izgleda preveliki razmak od RV satonoše, do ovih EV saća sa medljikom, a pretpostavljam da je klube zimovalo u RV nastavku. Pitanje je zašto nisu izvukle saće od satonoše do donje letvice u EV ramovima.

I meni je ovo pitanje značajno!?
Ovako, nedovoljno izvučeni ramovi, se javljaju kad su postavljeni u donji nastavak i kad je podnjača žičana(AV).
             
(ovo je jedan od razloga zbog koga ove godine uvodim sve pune podnjače- postavljam ih u vreme prvog pregleda, kad se inače čiste podnjače i tu ostaju do zazimljavanja; tada ponovo postavljam AV, radi kontrole varoe i boljeg prezimljavanja).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #524 poslato: Februar 21, 2017, 17:14:52 »
AŽ-kaši nemaju ovaj problem. Oni svaki put okreću ram za 180 st.