Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345314 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #525 poslato: Februar 21, 2017, 20:57:23 »



Zdravo Gorane. Žao mi je za gubitak, ali u budućnost ne treba gledati očima prošlosti, zato samo napred, šta je bilo bilo je. Nego, gledajući prvu fotografiju, želeo bih tebi, a i ostalim iskusnijim kolegama da postavim jedno pitanje. Da li je moguće da je u društvu iz kog su ovi ramovi pčelama bio koban taj tzv. smrtni prostor? Naime,  na fotografiji se vidi da je od kraja saća do donje letvice odokativno verovatno nekih desetak milimetra praznog prostora, zatim debljina donje letvice 4 mm, pa razmak do satonoše donjeg nastavka još plus 10 mm i debljina satonoše na tom srednjem nastavku (RV) još 10 mm, znači ukupno oko 34 mm smrtnog prostora u ovom društvu. Neznajući gde je klube bilo pozicionirano, moja predpostavka može biti da pčele nisu mogle da savladaju tih 34mm kako bi došle do ovog meda u 3. nastavku, pa možda i to može da se uvrsti kao uzrok stradanja društva. Pozdrav svima.


                             Ивице , одлично ти је запажање. Мени је , искрено речено , ово промакло. Сада кад вратим филм и добро размислим о свему шта сам и како затекао у кошници ово је сасвим могуће.
                             На слици су ЕВ рамови. На њих су постављене сатне основе добијене од РВ сатне основе која је исечена на половину и онда ужичана. На њој су пчеле изградиле саће које се види. У праву си има ту много празног простора. Штета што рам нисам усликао у мало већем формату. У средини испод медног венца има меда али медљике. Ту је било нешто пчела али медне венце ( затворени мед ) нису ни пипнуле. Добро ти је размишљање. Изгледа да су  при оном дуготрејном захлађењу и великом минусу скупиле клубе и остале у средњем РВ наставку. Кад је ту понестало хране спаса им није било а у горњи наставак изгледа да нису имале снаге да пређу. Размислићу још о томе.
                             Шта о свему овоме мисле друге колеге ?                         

Мислим да би све било у реду и поред толиког неприхватљивог размака од саћа до саћа да је снага заједнице била нормална. Зајенице су ушле у зиму нешто слабије а онда још и већи размак и ето проблема. Зло никада не иде само, увек има још нешто што му помаже.

На грешкама се најбоље учи, на жалост...

Значи приликом зазимљавања морамо у свакој заједници извршити преглед централних рамова и мислити о кретању клубета током зиме.
Код два ЕВ наставка ова разлика нема везе јер су ЕВ наставци исувише мали у односу на висину клубета па не може доћи до оваквог стања.
Да је којим случајем било неке нормалне паше  пчеле би у тим ЕВ рамовима попуниле саће и комплет изградиле и повезале са доњим летвицама.
Ако је пак то био доњи наставак на подњачи испод РВ плодишта, током сезоне, онда га је требало доле и оставити.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #526 poslato: Februar 21, 2017, 21:58:59 »
Goran je naveo da su ovi ramovi iz 3. nastavka. I ja sam mišljenja da su zbog nedostatka paše skratile tj. nisu izgradile do donje letvice.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #527 poslato: Februar 22, 2017, 13:07:33 »





                       Kолеге , хвала на јављању , изнетим мишљењима и сугестијама .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #528 poslato: Februar 27, 2017, 12:45:41 »





                    Иза себе сам оставио више него пријатан ви кенд посвећен пчеларењу. Са Војом Станојевићем сам још у суботу изјутра кренуо пут Радовања. Успут свратили у Смедеревску Паланку где је одржано пчеларско предавање поводом 21. Регионалног саветовања пчелара ПД "Јасеница " . Предавачи су били Милета Марковић са темом " Изимљавање и пролећни развој " и Света Стаменковић са темом " Медоносна пчела и пестициди ". Оба предавача на висини задатка. Посета одлична са око 200.присутних пчелара. Имало се купити и што шта од пчеларске опреме што нам је као и увек мало олакшало буђеларе.
                    Након предавања организован ручак који нисмо прескочили. Уз музику и добро расположење пријатно смо проћаскали са старим пријатељима и упознали и понеког новог. Лепо проведен дан завршисмо у Радовању.
                    На пчелињаку ништа посебно ново. Леска је отворила али дрен још увек није. Биће потребно још пар топлијих дана баш као што је овај данашњи па да природа коначно крене. Са Војом сам кренуо у нове пројекте обнављања и усавршавања пчеларске опреме али о томе другом приликом када све буде и урађено. Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #529 poslato: Mart 07, 2017, 15:04:07 »





                             Зима је била дуга и хладна. Није се ленчарило. Понешто је ипак урађено. Нозевој  " пристављен " на време , при следећем обиласку пчелињака ће бити у флашама. Сто комада рамова купљено , ужичано. На половини постављене и сатне основе. Купљено 22.комада АВ подњача. Све дорађене , преправљене за сакупљање полена. Није нешто баш много али вајдица. Има још по нешто урађено али док се не финализује неће видети форум. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #530 poslato: Mart 08, 2017, 08:59:06 »
Ohoho biće proširivanja...  ;)

Gorane ove prepravke na podnjačama me jako interesuju. I ja bih da ulovim malo polena ove godine kada dođe vrijeme a ne kupuju mi se posebne podnjače za to. Može li koja slika i opis tih prepravki? Kod mene su sve podnjače AV pa bi možda i ja mogao svoje da prilagodim.

Pozdrav...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #531 poslato: Mart 09, 2017, 08:12:27 »
Ohoho biće proširivanja...  ;)

Gorane ove prepravke na podnjačama me jako interesuju. I ja bih da ulovim malo polena ove godine kada dođe vrijeme a ne kupuju mi se posebne podnjače za to. Može li koja slika i opis tih prepravki? Kod mene su sve podnjače AV pa bi možda i ja mogao svoje da prilagodim.

Pozdrav...


                         Подњаче су ми још увек овде у Београду код Војкана Станојевића који их је и прерађивао. Синоћ ми је јавио да их је префарбао још једном што значи да су сада дефинитивно спремне за ношење на пчелињак.
                         Иначе , Војкан са поленом ради већ неколико година. И раније је вршио преправку подњача за сакупљање полена али ово што је сада урадио мени је максимално поједностављено решење за брзу и лаку употребу. Видећу да данас након посла скокнем до њега и све усликам и поставим на форум. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #532 poslato: Mart 09, 2017, 09:07:15 »
Važi Gorane hvala unaprijed.

Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #533 poslato: Mart 15, 2017, 10:14:31 »
Važi Gorane hvala unaprijed.

Pozdrav.




                   Бојане ево слика са малим објашњењем.
                   Купљене су нове АВ подњаче - ( слика 2.). Војкан их је преправио и дорадио тако што је на доњем делу подњаче са предње и бочних страна додао летвице са жљебом које носе кутију за сакупљање полена. Са задње стране то није урађено јер се са те стране поставља кутија - ( слика 1.).
                   Направљене су кутије у којима се сакупља полен које се постављају са задње стране. Оне су од обичних летвица са замреженим дном - ( слика 3.).
                   Купљени су пластични скидачи полена ( зелени ) који се постављају на лето кошнице. Лако их је по потреби постављати и склањати.
                   Лета су проширена да скидачи могу да се увуку.
                   На слици 4. је комплет.
                   Мислим да се на сликама све види те да додатна објашњења нису потребна. Ако јесу замолићу Војкана да појасни.
                   
                   

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #534 poslato: Mart 15, 2017, 11:19:06 »
Hvala Gorane.

Ovakve plastične skidače nisam vidio kod mene.
Koliki bi trebalo da su otvori na mrežici kroz koju polen propada u ladicu?
Pošto su kod mene podnjače već zamrežene možda bih morao zamjeniti mrežicu i staviti neku sa većim otvorim.

Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #535 poslato: Mart 15, 2017, 14:30:32 »





                  Одговор за Драгана Петковића који је преко пп.порука поставио питање :


                  Ове пластичне сакупљаче сам купио у Смедеревској Паланци пре пар недеља када је било и пчеларско предавање. Не знам тачно ко их производи. Цена је била ако се добро сећам 120,оо динара по комаду. Било их је и на сајму . Дакле , није их тешко набавити. Војкан је раније на својим старим сакупљачима постављао металне. Овога пута смо се одлучили за ове јер смо хтели да направимо најједноставније а функционално решење за сакупљање полена. Војкан је до сада правио више решења и дошли смо до најоптималнијег. Рећи ћу му да се укључи у ову причу ако буде било још интересовања .

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #536 poslato: Mart 15, 2017, 14:34:53 »
Hvala Gorane.

Ovakve plastične skidače nisam vidio kod mene.
Koliki bi trebalo da su otvori na mrežici kroz koju polen propada u ladicu?
Pošto su kod mene podnjače već zamrežene možda bih morao zamjeniti mrežicu i staviti neku sa većim otvorim.

Pozdrav.

Mrežica na podnjači bi trebala biti 3x3 mm ako se ne varam.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #537 poslato: Mart 15, 2017, 14:53:05 »
Hvala Krešo.

Pozdrav.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #538 poslato: Mart 18, 2017, 10:59:19 »
Ovo je ujedno dobro i protiv grabezi...
Negdje sam procitao da lopov pčela kad uđe u tuđu košnicu ide odmah okomito gore po zidu košnice, ovaj skidac to onemogucuje kad prvih par centimetara nema rupica za skidanje. bas mi se sviđa!
I jos nesto, pčela kroz skidac kad prolazi mora se ispruziti te tako postaje ranjiva za ubode između kolutica na zatku, te se tuđica ne usudi tako lako ući po plijen.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #539 poslato: Mart 20, 2017, 09:23:58 »





                           Након прескочене 3.недеље протеклог викенда обиђен пчелињак. Највећи проблем викенд пчеларења, на које сам принуђен , је недостатак времена и лоше временске прилике баш за викенд када у једном до два дана толико тога треба одрадити. Због тога су добра припрема и план златна вредни. Да доскочим времену морао сам узети слободан дан у петак и нисам погрешио.
                           Петак - 17. март .
                           На пчелињак стигао нешто пре 10.сати. Подњаче урађене у Београду донете на пчелињак и спаковане. Изазвале су доста интересовања и два пчелара су ми тражила на позајмицу да и саму изврше прерађивање својих.
                           На пчелињак изашао тачно у 11.сати по сунчаном времену али уз мало северног ветра. Сва друштва раде , унос полена добар , углавном прљаво жут. Без журбе, уз помоћ Саје, извршен први пролећни преглед целог пчелињака. Радио сам скоро до 5. сати по подне.
                           Општи утисак је да су се друштва предвојила. Зимски губатак је око 20 % што је већ и раније констатовано. Друштва која су презимела битно различита. Процентуално око 20 % добрих , јаких , 50 % средњих и око 30 % слабих. Ова задња ће послужити ове године као помоћна. КОд добрих пролећни развој већ узео маха . Легла и отвореног и затвореног има на 4 - 6 рамова наставак пун пчела , све мирне , запослене тако да се могло радити без икакве заштите. Код слабих легло тек кренуло , стидљиво на једном до два рама. Матице нисам тражио али сам их видео у готово свакој кошници. Две - три су праве лепотице и већ сад сам евидентирао та друштва да их посебно испратим и од њих ове године узмем матичњаке за разројавање.
                            Извршио сам утопљавање свих друштава. Први пут сам то учинио постављањем пластичне фолије на сатоноше. Фолије сам секао на 50   60 сантиметара и различито постављао. Са некима сам покрио целу кошницу а код неих сам оставио луфт на предњем делу од 5-6 сантиметара. Наредног викенда ћу проверити шта се показало као боље па ћу унифицирати по овом питању цео пчелињак. Ако неко са овим има искуства било би лепо да га овде подели са мном и посаветује ме.
                            Код већег броја друштава сам уочио недовољно хране. На пар комада су почистиле готово све , мада има друштава које би прегурале још једну зиму. По потреби сам отварао мед код неких и приближио га до легла ( слабије заједнице ). Свим друштвима сам поделио по пола поленске погаче. За разлику од других колега ја нисам у могућности да стимулативно прихрањујем те им уместо сирупа ове године морам дати овакве погаче. Видећемо како ће се и то показати .
                            У појилици замењена вода.
                            Навече задовољан и слатко уморан уживао у пуцкетању ватре и ћаскање са пријатељима.
 
                            Субота - 18. март.


                            У Великој Плани одржано одлично пчеларско предавање. Посећеност изнад очекивања , сала препуна , морало се и стајати.
[size=78%]                                   [/size][/size]   Први предавач Нада Плавша је за тему имала болести пчела. Вредело је све одслушати. Посебан осврт код варое је дала на прошлу годину са више него интересантним подацима о развоју варое у септембру и октобру прошле године што у многоме појашњава зимска страдања.                      Други предавач је био Балинт из Зрењанина . Он је презентовао свој начин рада на пчелињаку са око 800. фарар кошница. Посебан осврт је био на рад са наставцима а не рамовима. Његова искуства се могу применити и киод наших РВ и посебно ЕВ кошницама тако да ми је и ово предавање задржало пажњу.                      Након предавања уследило је дружење у ресторану Економско - угоститељске школе уз срнећи гулаш , печење и домаће вино. Посећеност није била ништа мања него на предавањима. Све је зачињено музиком тако да се никоме баш није журило да иде кући. Плањани су се по ко зна који пут показали као изванредни домаћини. Поприлично година уназад сам био одсутан са оваквих забава па ми је све више него годило јер сам се сусрео са бројним пријатељима које уназад годинама нисам виђао.                      Недељу нећу да образлажем. Од јутра је сложила киша па сам скратио ужитак и вратио се за Београд. Уследиће фотографије.[size=78%]