Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344666 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #660 poslato: Septembar 13, 2017, 15:14:58 »
Gorane ja sam tokom probnog tretmana imao značajniji pad varoe tek nakon čini mi se četvrtog dana tretmana. Imaš li namjeru da nastaviš sa tretmanom ili završavaš sa tih 25ml?

Pozdrav...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #661 poslato: Septembar 14, 2017, 08:27:55 »



     
Gorane ja sam tokom probnog tretmana imao značajniji pad varoe tek nakon čini mi se četvrtog dana tretmana. Imaš li namjeru da nastaviš sa tretmanom ili završavaš sa tih 25ml?

Pozdrav...

[/size]



                       Бојане ове године први пут третирам мрављом киселином. Први третман , до сада једини , сам урадио у понедељак 11.септембра. Чекао сам повољно време , мало ниже температуре и са овим првим третманом сам погодио. У плану ми је да наредног викенда у суботу или недељу урадим још један третман а затим за 5 - 6 дана и трећи. На овај начин бих покрио период од неких 14 - 15 дана. У међувремену ћу испратити количину опале варое.
                       За разлику од многих других који " за сваку случај " одраде по који третман више ја  " за сваки случај " тежим да одрадим који третман мање. Ако нема опадања варое зашто би оптерећивао пчеле новим третманима.
                        Иначе остало ми је још нешто мало брстивара таман толико за једно надимљавање па можда урадим и тај третман крајем септембра.


                        П.С.


                        Последња слика је из Камендола крај Гроцке и на њој је Дуле са Церака кога сам више пута помињао и кога ћеш вероватно упознати на Ташу.
                   

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #662 poslato: Septembar 14, 2017, 19:10:53 »
Što si kontejner stavio tako blizu ograde?
Sad pčele treba da je preskaču... ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #663 poslato: Septembar 15, 2017, 08:40:30 »
Što si kontejner stavio tako blizu ograde?
Sad pčele treba da je preskaču... ;)


                  Прескачу лопови а пчеле прелећу. Ставио сам га , да простиш , тамо где је било места тако да могу са терасе из фотеље уз мезе и нешто ладно да посматрам како и шта раде. Ограда је довољно далеко ( око 4 - 5 метара ) и ни најмање им не смета. Потрудио сам се да угодим и њима али и себи. Сада заједно уживамо.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #664 poslato: Septembar 15, 2017, 10:14:15 »
Ne umeš da čitaš moja slova... ;D
Prolazi li ko pored te ograde osim tebe? I pčela...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #665 poslato: Septembar 15, 2017, 10:25:58 »



                   Одмах сам ставио наочере и све лепо исчитао до најситнијег словца . Сада су ми ствари мало јасније. Може и млеко ( посебно у вечерњим сатима пред спавање ).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #666 poslato: Septembar 18, 2017, 09:27:18 »



             Јуче у касним поподневним сатима након олује која је протутњала одрађен други третман мрављом киселином. За разлику од првог третмана овога пута реакција пчела знатно мања. Једва да су је и приметле. Да ли је то стога што су се навикле на присуство испарења киселине у кошници након првог третмана или због знатно мање температуре не бих тачно знао рећи. Третман на задњих 5 - 6 кошница сам морао урадити по киши која је са прекидима падала све време.
             Дан пре третмана сам очистио све подњаче. Наком механичког чишћења - шпакном оставио сам их све на сунцу целог дана. Нама бољег третмана од сунчеве светлости и ув зрачења. Након третмана на пар места сам поставио бели папир да проверим опадање варое. Пар сати по третману је било опадања око 5.  вароа у просеку. Значи има је. Због тога ћу наредне недеље урадити још један трећи третман мрављом.
             Иначе током викенда је подељена и задња количина сирупа - хране за ову годину. Овога пута је отишло 40.килограма шећера. Са сирупањем је дакле за ову годину завршено. На време све по календару.
             За разлику од прошле ове године сам пчелама посветио сву потребну пажњу. И поред катастрофално лоших услова пчелињак сам издуплирао , нешто ројева продао а ово што сам оставио за себе је у сасвим пристојном стању. Разлога за задовољство има и у зиму ћу ући растерећен брига о презимљавању.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #667 poslato: Septembar 18, 2017, 11:05:22 »



                      Ево и пар слика са последњег викенда.
                      На првој сунчање подњача.
                      На другој сам се сам мало осунчао уз прву јутарњу оседлану кафицу. 

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #668 poslato: Septembar 18, 2017, 20:42:55 »
Поздрављам те Горане. Све похвале за твој поприлично сређен пчелињак, објекат  и двориште, тако да осим посла можеш коначно и уживати у амбијенту.
И ја сам ове године малтене дуплирао и стигао до 24 пчелињих друштава. Против варое сам током лета користио "Брстивар" на трулекс крпицама, а у августу "Херба стрип". Вароа је опадала у мањем броју првих 5-6 дана.
Планирам да следеће године применим мрављу киселину на улошцима, те ме интересује коју концентрацију киселину си користио приликом третмана.   

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #669 poslato: Septembar 19, 2017, 08:51:29 »





              Поздрав Небојша и хвала на похвалама. Мој мото је да радим да бих живео ( никако не обрнуто ). Нисам радохолик али ми физичка активност викендом на имању баш прија. Здравље које је у једном тренутку претило да буде озбиљно нарушено је сада доведено у нормалу највише захваљујући раду на имању. Ове недеље сам тамо оставио ујака на седам - осам дана да уради велико спремање и чишћење колибе и дворишта пред зиму. У зимским месецима уз добро друштво лагано топљење чварака , врућа ракија , кисео купус у земљаном лонцу , мало музике и све остало што иде уз то.
               Што се тиче мравље киселине први пут сам је користио ове године. Први третман сам урадио са 80 % мравље . Хтео сам да је разблажим на 60 % по препорукама са овог форума али ми је колега који ми је помагао у раду ( дугогодишњи пчелар ) сугерисао да не разблажујем. Послушао сам га и реакција пчела је била баш бурна. Масовно су изашле на полетаљке и летеле испред кошница. Додуше било је доста топло време , поприлична врућина. Сутрадан изјутра је се све вратило у нормалу. За 35.кошница сам потрошио нешто мање од литра.
               Други третман сам урадио у недељу. Овога пута сам користио 60 % мрављу којој сам додао оно што је остало од прошлог третмана. Овога пута је било знатно свежије , цели дан је падала киша али су пчеле биле изузетно мирне и њихове реакције на третман готово да није ни било. Понека би само мало забрујала и то је углавном било све.
               Намера ми је да следећег викенда одрадим још један трећи третман са 60 % киселине. Мислим да је ова концентрација боља јер оно прво ми је личило на шок терапију.
               То би углавном било све за ову годину уз третман оксалном почетком децембра. Поздрав.
               П . С .
               Једна сличица ујка Данета из Јагодине који је на радној терапији у радовањској ваздушној бањи.
               

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #670 poslato: Septembar 19, 2017, 12:00:42 »
Citat
Нисам радохолик али ми физичка активност викендом на имању баш прија. Здравље које је у једном тренутку претило да буде озбиљно нарушено је сада доведено у нормалу највише захваљујући раду на имању. Ове недеље сам тамо оставио ујака на седам - осам дана да уради велико спремање и чишћење колибе и дворишта пред зиму. У зимским месецима уз добро друштво лагано топљење чварака , врућа ракија , кисео купус у земљаном лонцу , мало музике и све остало што иде уз то.
Ova je rečenica trebala da glasi:
Citat
Нисам радохолик али ми физичка активност пријатеља, комшија и рођака, викендом на имању баш прија.
:P :P :P

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #671 poslato: Septembar 19, 2017, 13:45:21 »



               Шта фали Ненаде. Па и у квизовима постоји " помоћ пријатеља ". Проблем је само у томе што треба пронаћи а онда и испоштовати правог пријатеља.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #672 poslato: Septembar 19, 2017, 15:40:06 »

               Шта фали Ненаде. Па и у квизовима постоји " помоћ пријатеља ". Проблем је само у томе што треба пронаћи а онда и испоштовати правог пријатеља.
Ne fali ništa, samo se borim za preciznost izražavanja.  ;) ;D
Da je meni navatati takve...
Ispoštovao bi ih baš.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #673 poslato: Septembar 19, 2017, 17:18:02 »
Горане, нисам ни ја неки радохоличар. Плус што сам по професији економиста - службеник, па се не разумем у техничке ствари, а у овим годинама не иде да се много (м)учим. Једино сам још од детињства много волео живи свет и биологију, тако да волим рад са пчелама. Наравно, помоћ око селидбе кошница је неопходна. Нека каже Ненад како смо се ове године испомагали, а и убудуће ћемо када затреба.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #674 poslato: Septembar 19, 2017, 19:22:35 »
Citat
Нека каже Ненад како смо се ове године испомагали, а и убудуће ћемо када затреба.
Ajd, nek kažem...
Veljana mi je naprosto neprijatno da zovem. Em još nema pčele, pa ne mogu da mu uzvratim pomoć, em momak radi po smenama, pa mu samo još moje rabote fale. Mislim, uz tu sitnu decu, što ima. :)
Uzevši u obzir i da mi deda-Miško nije svakodnevno pri ruci, naprosto i ne znam koga bi, sem Pešića mogao da pozovem. :)