Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344768 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #675 poslato: Septembar 19, 2017, 19:51:57 »
Izvinjavam se sto skrecem sa teme koju inace izmedju ostale pratim, ali samo da ispravim Nenada i kažem Veljan ima pcele  ;).... ali o tome u nekoj drugoj temi. A što se pomoći tiče, uvek sam ZA, samo što mi je vreme stvarno ograničavajući faktor. Zato sam dao moj br.  telefona pa kad mogu mogu. Inače Vama Gorane svaka čast na ovako iscrpnim izveštajima koje delite na forumu, a koji nama pocetnicima itekako znace. Pozdrav i svako dobro.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #676 poslato: Septembar 25, 2017, 10:16:57 »



          У суботу 23.септембра одрађен и трећи , последњи третман мрављом киселином. Поново коришћена концентрација од 60 % киселине. Третман одрађен на 25.кошница ( контејнер и нови стационар ) јер је толико киселине било претекло. Време лепо , сунчано између 20  и 22 степена. Све урађено у периоду од 10,30 до 12,00 сати. При третману пчеле мирне али након третмана реакција пчела поново бурна . Пчеле  излазиле на лета а код неких кошница бесно летеле испред кошница. Третман искоришћен и за преглед залиха хране , одокативном методом и подизањем горњих наставака. Код неких кошница замењено место наставцима. Ситуација углавном добра. До почетка децембра и оксалне мир на пчелињаку.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #677 poslato: Septembar 25, 2017, 10:53:38 »



                            Реакција на третман мрављом киселином. Прва слика је пола сата након третмана. Све се смирило након још сат времена ( друга слика ).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #678 poslato: Oktobar 02, 2017, 09:07:37 »



              Бони улошци преко којих је вршен третман мрављом киселином уклоњени из кошница. Стање на пчелињаку редовно . Радно расположење пчела на завидном нивоу. Унос полена одличан . Има и уноса нектара. Астер у пуном цвету одлично посећен. Време идеално. Пчелињак у зимској конфигурацији. Добар део друштава се сам зазимио и није имало потребе вршити било какву интервенцију. Хране довољно . Више него задовољан општим стањем. Озбиљан и унапред испланиран рад и у овој катастрофалној години је дао резултате.
             
               
           

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #679 poslato: Oktobar 02, 2017, 14:31:39 »
Горане, да ли испод тих уложака иде нека тања посуда због заштите пчела или се само поставе преко рамова. Ако имаш постави неку слику. Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #680 poslato: Oktobar 03, 2017, 08:26:53 »



Горане, да ли испод тих уложака иде нека тања посуда због заштите пчела или се само поставе преко рамова. Ако имаш постави неку слику. Поздрав.


                    Бони улошке сам стављао директно на сатоноше. Ништа испод . Мрављу киселину у стару већу шољу за кафу. Шприцом са иглом из шоље вадио киселину и убризгавао у уложак. Мало са једне , мало са друге стране. Ништа више. Све то поновио у три узастопна викенда. Четвртог повадио улошке из кошница. Једноставно зар не. Немам слика . Да имам поставио би их. Поздрав , видимо се у суботу.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #681 poslato: Oktobar 03, 2017, 13:19:47 »
Хвала, применићу следеће године.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #682 poslato: Oktobar 03, 2017, 13:55:31 »
U Svetinoj temi je bilo priče o tome da pčele znaju progristi uložak sa donje strane ako se malo zakasni sa dodavanjem kiseline. To može biti nezgodno jer može dovesti do curenja kiseline po pčelama kod narednog dodavanja. Iz tog razloga smatram da parče folije ispod uloška neće da smeta a može da pomogne. Taj donji dio uloška je svakako nepropusan pa mislim da folija neće uticati na isparavanje ali će spriječiti da ga pčele progtizu odozdo.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #683 poslato: Oktobar 04, 2017, 08:22:26 »
U Svetinoj temi je bilo priče o tome da pčele znaju progristi uložak sa donje strane ako se malo zakasni sa dodavanjem kiseline. To može biti nezgodno jer može dovesti do curenja kiseline po pčelama kod narednog dodavanja. Iz tog razloga smatram da parče folije ispod uloška neće da smeta a može da pomogne. Taj donji dio uloška je svakako nepropusan pa mislim da folija neće uticati na isparavanje ali će spriječiti da ga pčele progtizu odozdo.



                       Тачно је могу прогристи уложак. На пар места ми се то десило. Ипак нисам ништа испод додавао мада није на одмет. Парче фолије испод улошка је добро решење.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #684 poslato: Oktobar 13, 2017, 09:51:03 »





                                                                                Уважени форумаши ,


                         Након више од 5.година чланства и више од 50. дана проведених на овом форуму са жаљењем морам констатовати да за мене на њему више нема места. Разлог је моје помињање а од стране уређивача овог форума непознавање и несхватање појма " рајински менталитет " које је довело до прекрајања и брисања мојих порука на теми Радовањски луг. Образложење дато за овај цензорски акт је нестручно , што могу разумети и опростити , али и крајње увредљиво што опет могу разумети али не и опростити нити преко тога прећи. Да би било јасније о чему се тачно ради прилажем следећи цитат :


Rajinski mentalitet u Srba
Prema Jovanu Cvijiću u našim krajevima, pod specifičnim istorijskim i kulturnim uslovima, formirao se osobeni etnopsihički tip, a to je centralni tip, za koga je karakterističan "rajinski mentalitet". Ovaj tip je nastao u središnjem delu Balkanskog poluostrva (u plodnim dolinama Morave i Vardara), kod bespomoćnog pravoslavnog stanovništva koje je vekovima bilo izloženo Turskim i Arbanaškim pljačkanjima i zulumima. U neprestanom strahu od dušmana i pod stalnim pritiskom težnje za održanjem golog života razvio se podanički mentalitet potištenih i servilnih ljudi.
 

 Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija .


                       За оне који о овоме желе нешто више знати препоручујем књиге академика Јована Цвијића : Балканско полуострво , Балканско полуострво и јужнословенске земље и Психичке особине Јужних Словена.
                       Не пристајући никада у животу да сам будем део рајинског менталитета али исто тако ни његов предмет и жртва донео сам одлуку да се са овог форума сам повучем. Вама који остајете желим све најбоље у животу и пчеларењу.

П. С :

Jovan Cvijić , Loznica ]11. oktobar 1865. Beograd 1927 bio je srpski naučnik, osnivač Srpskog geografskog društva, predsednik Srpske kraljevske akademije profesor i rektor Beogradskog univerziteta, počasni doktor Univerziteta Sorbone i Karlovog univerziteta u Pragu. Od osnivanja Beogradskog univerziteta 12. oktobra 1905, postao je jedan od osam prvih redovnih profesora na Univerzitetu.
Cvijić je počeo da se bavi naukom još kao student Velike škole i tada je nastao njegov rad Prilog geografskoj terminologiji našoj, a nastavio kao srednjoškolski profesor i bečki student proučavajući kraške pojave u istočnoj ]Srbiji i ]Jadranskom primorju. Na osnovu tih proučavanja napisao je više radova kao i svoju doktorsku disertaciju. Čitav život posvetio je proučavanju Srbije i Balkanskog poluostrva putujući skoro svake godine po Balkanu. Tokom života, odnosno za preko trideset godina intenzivnog naučnog rada, objavio je par stotina naučnih radova. Jedno od najvažnijih dela je „Balkansko poluostrvo“.
Bavio se podjednako društvenom i fizičkom geografijom , geomorfologijom , etnografijom , geologijom , antropologijom i istorijom. Smatra se utemeljivačem srpske geografije.

                      Молим модератора бр.5 , алијас цензора бр.1. да ову као и све остале моје поруке на овом форуму избрише како не би вређале достојанство народа коме припадам.

Van mreže Global Administrator 1

  • Global Administrator
  • *****
  • Poruke: 7
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #685 poslato: Novembar 18, 2017, 23:20:41 »
Драги форумаши,

због неприкладног писања и скретања са теме у теми члана Горана Раковца, све поруке које немају везе са темом су обрисане, и биће закључана док нам се Горан Раковац не јави и не врати на форум. Тада ћемо је откључати и наставити са писањем везаним за пчелињак "Раковац" како је и сам назив теме.

Извињавамо се због непријатности.

Поздрав свима.
Уређивачки тим форума

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #686 poslato: Decembar 25, 2017, 08:51:48 »



                Након дужег периода ево поновног јављања са пчелињака Раковац.
                За викенд коначно одрађен третман оксалном киселином. Том приликом сам , по принципу случајног узорка , завирио мало дубље у пар кошница да проверим има ли легла. Опште стање на пчелињаку задовољавајуће. Сва друштва жива и здрава . Легла нема . Снага друштава је различита од минимум 3. ( два  - три друштва ) па до максимум 7. улица пчела око 20 % пчелињака. Остале су на 5 - 6 улица . Хране је код свих више него довољно.
                 Јучерашњи дан од поднева сунчан, топао али уз доста ветра. Пчеле излазиле спорадично из кошница. Задовољан сам досадашњим стањем. Наредни празник , нову годину , планирам да проведем у Великој Плани па ако време буде дозволило извршићу брзински преглед пчелињака. Поздрав .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #687 poslato: Decembar 25, 2017, 09:24:44 »



              И пар слика од протеклог викенда.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #688 poslato: Decembar 25, 2017, 09:27:55 »
Ау бре, па и ти држиш пчелињак у "кутији"  :) :)

Ваљало би да је беле боје. Размисли како да то решиш.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #689 poslato: Decembar 25, 2017, 20:24:09 »
Браво Горане, лепо изгледа...

Шоле каже да би било добро да је беле боје а ја додајем и да има и мало надстрешице да не удара сунце директно на кошнице.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.