Autor Tema: Полошка  (Pročitano 89442 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #15 poslato: Novembar 07, 2014, 00:57:52 »
Gorane, ti si kriv za ovu sliku. Naime, dok sam samo za tebe tragao u moru slika za slikama pološke te ih smanjivao i postavljao, nalutao sam i na ovu sliku pa je odlučih postaviti, misleći - možda neko nekoga i prepozna. Inače, slikano je na mom pčelinjaku.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Šta je ovo!? Deset puta pokušavam postaviti sliku i svaki put: "Forbidden"!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #16 poslato: Novembar 07, 2014, 08:42:42 »
 
 
                    Esade hvala najlepse na obavestenjima i slikama. Odlicne su i iz njih se da videti sve sto me interesuje. Sada sam jos vise ohrabren da na prolece jednu napravim i naselim pcelama.Prvo sto sam jutros uradio kada sam seo za racunar je bilo da bas sve ovo pregledam.
                    Hvala jos jednom i veliki pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #17 poslato: Novembar 07, 2014, 09:02:15 »
Gorane, sretno ti bilo.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Полошка
« Odgovor #18 poslato: Novembar 10, 2014, 00:51:17 »
        Napravio sam na brzinu,za svoju dušu,jednostavnu pološku sa 15 ramova dimenzije rama RV+EV.
Za vrijeme glavne paše šest ramova odvajam sa ramom na koji sam ugradio matičnu rešetku i koristim ih kao plodište.
Prilikom zazimljavanja devet ramova sa pčelama i medom odvajam pregradnom daskom.Evo par slika:

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Полошка
« Odgovor #19 poslato: Novembar 10, 2014, 08:52:44 »
        Napravio sam na brzinu,za svoju dušu,jednostavnu pološku sa 15 ramova dimenzije rama RV+EV.
Лепо. Да ли стављаш у сезони један РВ рам као грађевњак?

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Полошка
« Odgovor #20 poslato: Novembar 10, 2014, 23:09:10 »
         Hvala kolega.
Ove godine je nasenljena i nisam koristio ram građevnjak.
Lijepo se razvila i imao sam i par ramova viška meda
Tri rama puna poklopljenog meda iz nje sam  iskoristio i za probu stavio kao centralne ramoive
kroz dva nastavka (rv+ev nastavak) u tri društva u REV kombinaciji.
Krajnji cilj mi je da eliminišem i onu malu,ali ipak postojeću mogućnost da pčele u RV ne prijeđu
u drugi medišni nastavak i uginu od gladi.
U tom smislu planiram ove ramove i da koristim u budućnosti,ako se ovaj eksperiment pokaže  kao uspješan.
Pozdrav...

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Полошка
« Odgovor #21 poslato: Decembar 25, 2014, 14:10:48 »
               Micko,ova kombinacija RV+EV nastavak (visina rama tvoje poloske) mi se jako svidja i daje mogucnosti kombinovanja sa RV kosnicama i sve u svemu ta kompatibilnost ramova sa RV kosnicom olaksava rad na pcelinjaku. Problem razlicitih tipova kosnica i naravno ramova komplikuje rad. Medjutim jako me zanima jedna stvar, a to je kako vrcati med iz tih ramova? Reci mi kako si ti to resio? Moze li da se koristi kos vrcaljke za DB ramove?




                                Puno pozdrava od Voje.




Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Полошка
« Odgovor #22 poslato: Decembar 25, 2014, 22:02:50 »
Vojo, u potpunosti se slažem sa ovim što si napisao.
Ovih dana kompletiram materijal za još tri pološke identične ovoj mojoj.
Višak meda nisam vrcao,već sam iskoristio te ramove kao centralne kroz dva nastavka u REV kombinaciji.Vidjećemo kakvo će zimovanje sa njima biti.
Mislim da se može koristiti vrcaljka za DB ramove.Pozdrav...

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Полошка
« Odgovor #23 poslato: Decembar 28, 2014, 15:27:54 »
                   Micko, hvala na odgovoru. Ja sam nesto sabirao i oduzimao u vezi velicine ramova i utvrdio da se mogu vrcati u DB vrcaljki. I dalje se lomim sta da radim? Zelim da probam polosku i Belcicev nacin rada a opet sa druge strane imam RV kosnice pa ne bih da odudaram sa kombinacijom razlicitih ramova na pcelinjaku. Opet, Da li mi je komb. RV+EV prava ili se treba odluciti za DB da bi to zaista bila prava poloska. Imam vremena celu zimu da odlucim,no kako bilo drago mi je da vidim kako si ti to resio.




                                   Pozdrav od Voje


Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Полошка
« Odgovor #24 poslato: Decembar 28, 2014, 19:06:20 »
                   Micko, hvala na odgovoru. Ja sam nesto sabirao i oduzimao u vezi velicine ramova i utvrdio da se mogu vrcati u DB vrcaljki. I dalje se lomim sta da radim? Zelim da probam polosku i Belcicev nacin rada a opet sa druge strane imam RV kosnice pa ne bih da odudaram sa kombinacijom razlicitih ramova na pcelinjaku. Opet, Da li mi je komb. RV+EV prava ili se treba odluciti za DB da bi to zaista bila prava poloska. Imam vremena celu zimu da odlucim,no kako bilo drago mi je da vidim kako si ti to resio.




                                   Pozdrav od Voje


 
Kolega.šta god odlučiš greške nema,pološka je pološka.Meni lično više odgovara ova moja, zbog nekih kombinacija.
Pošto pravim još tri ovakve, probaću i Derzona i Hunjadija.Ove sezone sam slučajnio na jednoj R.V. likvidirao maticu
prilikom pregleda pred livadsku pašu i rezultat je bio iznenađujući za mene: pun nastavak meda na kraju paše i nova mlada matica,tako da ću Derzona sigurno probati  ponovo .Izgleda da u mojim pašnim uslovima dobro funkcioniše.
Pozdrav...
« Poslednja izmena: Decembar 29, 2014, 14:56:33 od strane Moderator 1 »

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #25 poslato: Decembar 28, 2014, 21:19:47 »
Drage kolege što se pološke tiče mislim da tu nema puno mudrovanja. Db plodišni ram i kraj priče. Naravno da i druge kombinacije dolaze u obzir. Ako se već kombinuje sa rv onda bi duboki ram kroz dva nastavka rv bio idealan. To je nešto obrnutom db ramu i rusi i ukrajinci ga masovno koriste. Ipak zbog nemogućnosti nabavke ramova ja sam za standardni db ram.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #26 poslato: Decembar 28, 2014, 21:50:43 »
Micko:
Citat
Mislim da se može koristiti vrcaljka za DB ramove.Pozdrav...

Naravno da može.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Полошка
« Odgovor #27 poslato: Decembar 29, 2014, 01:27:41 »
Dragi moj Mićko, sada sam vidio ovaj tvoj post 22. iz koga zaključujem da nisi imao pravilno ograničenje matica. Ova zajednica će ti u zimu ući kao malo slabija. U druge dve (da su pravilno ograničene) trebalo je biti više meda nego u njoj. Vreme će sve to dovesti na svoje mesto. Samo napred..
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #28 poslato: Januar 31, 2015, 16:21:53 »
pcela.rs/pcelarenje%20poloskom.htm
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #29 poslato: Februar 18, 2015, 10:45:55 »
 
 
                   Nakon visemesecnog razmisljanja i prikupljanja informacija u protekla dva dana zajedno sa Vojom Stanojevicem krenuo u izradu RV poloske. Voja je glavni konstruktor i izvodjac radova dok sam se ja pokazao uglavnom kao spoljni momak za dodaj i pridrzi. Veci deo poloske je zavrsen, ostali su jos sitniji radovi te ce sve biti zavrseno za dan  dva ako vreme dozvoli. Pripremamo i slike koje cemo objaviti na ovoj temi kada sve bude zavrseno.