Autor Tema: Пчеларење родна воја кошницом у стационару где је багрем једина значајна паша уз производњу ројева  (Pročitano 14545 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Тек сада видим да неке поруке нису отишле.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Фали порука у вези преправке кошнице. У ствари то је једна мала интервенција. Код класичних кошница лето је на подњачи и у време багрема на оквиру матичне решетке. У мом случају лета су округла и сви наставци су избушени. Рупа пречника 35 милиметара. Брндин систем.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Miroslave kod rošfusovih oplodnjaka kada otvaraš leta i kada dodaješ matičnjake?
I još jedno pitanje da li može i neko odstupanje od ovih deset dana, šta ako poranimo ili ako zakasnimo par dana? Pozdrav

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Na pplodnjacima su leta otvorena a matičnjaci se dodaju pri formiranju. Tu se mogu iskoristiti matičnjaci koje pčele povuku i same. Neznam na kojih deset dana si mislio. Ništa se neće desiti ako poranimo par dana ili okasnimo dan dva samo se mora sve odraditi u periodu od devet dana jer ako se okasni i matice se izlegu od matičnjaka koje su pčele povukle eto ronjenja i ceo trud propada.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Jasno mi je to za deveti dan da mora da se otvori i poruše matičnjaci. Mislio sam na deset dana pre bagrema, ako omašimo u proceni pa to odradimo neki dan ranije npr 13 dana do cvetanja ili ako to počnemo 7 dana do bagrema. Koliko sam razumeo od pomoćne oduzimaš dva nastavka i stavljaš na dve proizvodne po nastavak pčela kada faktički krene bagrem

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Пратим тему.
Браво Мирославе, само напред.
Биће ми задовољство пратити твој начин рада са Родном Војом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Хвала Војо. Има ту још неких ситница које треба решити. Овде се ради о раним ројевима и мислим да се може применити још једно разројавање. Треба само применити део Војиног метода како лако удесетостручити пчелињак. Међутим то нисам радио. У том случају добили би 24 друштва до септембра.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
       Поздрављам те Мирославе. Ако може мало појашњење. У поруци 8 пише дасе постављају 2 МР. Претпостављам да је то и због лакшег проналаска матице наредних дана. У поруци 9 након проналаска матице оставља се само МР изнад првог наставка.
        У поруци 10 није ми јасно где се поставља троделни оплодњак . Да ли изнад 4-тог наставка и шта је између њих. Са друге стране то би био 5 ти наставак, што је мало повисоко за рад.
        Да ли је могућа ова метода без округлих отвора на медишним наставцима, већ само са матичном решетком на првом наставку у време паше.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Pozdrav dragim kolegama!  Danas je 20-i april i bagrem je je poceo da pasulja sto znaci da ce poceti da cveta za nedelju dana. Zasto ovo pisem? Ako je konacnu formaciju za bagrem optimalno odraditi dve nedelje pre pocetka cvetanja to znaci da je sve trebalo odraditi pre sedam dana. Rv kako i sam autor ove kosnice je trebalo da u to vreme ima 12 ramova sa leglom. Dali smo imali taj stepen razvijenisti??? Naravno da nismo! Iz godine u godinu bagrem cveta oko 25aprila i docekujemo ga sa nespremnim drustvima. U prvoj poruci ove teme sam pisao da bez pomocnih drustava nema nista od dobrih prinosa. To se potvrdilo i ove godine. Ovih nekoliko rv koje imam nece ici u bagrem ni sa 12 vec sa 15-17 ramova sa leglom. Videcemo rezultat.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Pozdrav dragim kolegama!  Danas je 20-i april i bagrem je je poceo da pasulja sto znaci da ce poceti da cveta za nedelju dana. Zasto ovo pisem? Ako je konacnu formaciju za bagrem optimalno odraditi dve nedelje pre pocetka cvetanja to znaci da je sve trebalo odraditi pre sedam dana. Rv kako i sam autor ove kosnice je trebalo da u to vreme ima 12 ramova sa leglom. Dali smo imali taj stepen razvijenisti??? Naravno da nismo! Iz godine u godinu bagrem cveta oko 25aprila i docekujemo ga sa nespremnim drustvima. U prvoj poruci ove teme sam pisao da bez pomocnih drustava nema nista od dobrih prinosa. To se potvrdilo i ove godine. Ovih nekoliko rv koje imam nece ici u bagrem ni sa 12 vec sa 15-17 ramova sa leglom. Videcemo rezultat.



             

                      Слажем се са овим што је Мирослав написао.
                      И ја сам сређивао кошнице за багрем 20 , 21 и 22 овог месеца. При том сам две недеље пре тога организовао стимулативну прихрану на половини пчелињака ( кошнице на земљи ) док оне у контејнеру нису прихрањиване. Разлике су више него уочљиве.
                      Кошнице које су прихрањиване су боље узнапредовале али су до жељених 12 рамова легла догурале само 20 % њих. На 60 % кошница је било неопходно појачавање затвореним леглом. Преосталих 20 % је сведено на један наставак и отишло у помоћна друштва са рамом до два легла и матицом. Сва друштва имају хране и са прихраном се престало након њиховог сређивања.
                      Код кошница које нису имале прихрану ситуација је лошија. Са храном стоје доста оскудно. Развој им је очигледно био успорен и имају мање легла. До 12 рамова легла је догурало 10 %. Остале поприлично шарено тако да ће се број производних друштава са муком нагурати на још 50 %. Значи 40 % ће отићи на помоћна.
                       Закључак :
                       На мом терену у природи нема довољно хране за развој друштва за рани багрем. Значи без пролећне прихране је немогуће припремити друштва . Непходно је дакле унапред планирати појачавање , односно поделу пчелињака на производна и помоћна друштва.
                     

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
      Горане, ја сам моја друштва прегледао 18.04. Са 11 до 12 рамова легла је била 1/3 друштава, друга трећина је имала од 9 - 10 и остале од 7 - 8. Ипак нисам појачавао производна друштва, јер је у атару почела да цвета уљана репица, што ће ваљда поспешити њихов бољи развој. Са друге стране багрем код мене и у Делиблатској пешчари доста касни са развојем ове године и неће почети са цветањем пре Ђурђевдана, а са медењем и касније. 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
      Горане, ја сам моја друштва прегледао 18.04. Са 11 до 12 рамова легла је била 1/3 друштава, друга трећина је имала од 9 - 10 и остале од 7 - 8. Ипак нисам појачавао производна друштва, јер је у атару почела да цвета уљана репица, што ће ваљда поспешити њихов бољи развој. Са друге стране багрем код мене и у Делиблатској пешчари доста касни са развојем ове године и неће почети са цветањем пре Ђурђевдана, а са медењем и касније. 


                  Небојша , хтели ми то признати или не , али од окружења и природних услова пролећни развој па и пчеларење уопште највише зависи. То што код тебе има уљане репице је одлично. Шта ћеш боље од репице , једино што су на њој пчеле љуте али ништа није идеално. Код мене је ове године нема ни у траговима. Брдски крај и сељаци је не сеју. Након прецветалог воћа код мене је  сада безпашни период - Сахара. Ту и тамо по нека дуња и глог који ће да отвори ових дана. Ако се не сирупа онда су пчеле на озбиљној дијети.
                  Прошле недеље у среду и четвртак 17 и 18 - ог сам помагао колеги у сређивању његовог пчелињака. У питању је централна Србија. Без икакве прихране друштва солидно развијена , најјача пуна хране имаће и за врцање пре багрема. Ипак и код њега смо појачавали и направили око 70 % производних друштава а 30 % слабијих свели на по један наставак и оставили као помоћна.
                  Да се разумемо. И моја и његова друштва су из зиме изашла уједначена - иста. Сређивали смо пчелињаке један код другог и примењивали исту технику рада. Разлика ипак постоји и природно окружење је одлучујући фактор. Зато је незахвално давати савете колегама шта и како да раде у датом тренутку на својим пчелињацима када не знате у каквом се тачно окружењу налазе.
                   Багрем ће рецимо ове године бити различит. Код мене на пар километара разлике има места где је измзао и од њега неће бити ништа а исто тако и терена где је само како се пожелети може. Ових дана сви јуре унаоколо и траже локацију за кошнице. У наредних пар недеља ће се видети ко је погодио и време и место и темпирање форме пчела.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Sto se tice prolecnog razvoja, ipak su voce,maslacak, mrtva kopriva bitniji za razvoj. Repica nije toliko , po meni. Kasno stize i tada je razvoj vec zavrsen, matica ogranicena i ako do nje nemamo jaka drustva, ni ona nece pomoci puno, naravno mislim za drustva koja idu u bagrem. Jedino da pcele imaju hrane do bagrema ali za sirenje legla, kasno je kada repica stigne na cvetanje, dobijamo meso koje nece ici u bagrem a to nam ne treba. To je moje iskustvo. Leglo koje matica iznese posle 15 Aprila , svakako ne ucestvuje u pasi a posle toga , krece repica i matice su vec ogranicene. Inace je ove godine imam bas dosta oko stacionara i ima znacajnog unosa, matice ogranicene 15. Aprila.

Naravno , ovo je moje zapazanje vezano za repicu u zadnje dve sezone , pre toga je nije bilo u znacajnijoj meri oko stacionara.