Autor Tema: Tiha smena  (Pročitano 34943 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Tiha smena
« Odgovor #30 poslato: Septembar 10, 2015, 17:07:34 »
Šta očekivati drugo od njega...Svetionik modernog srpskog pčelarstva
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tiha smena
« Odgovor #31 poslato: Septembar 10, 2015, 17:46:10 »
http://agroeko.net/index.php/agro-teme-clanci/1110-tiha-zamena-matice

Ако се уопште растумачи мешавина псеудонаучногеачкоароманскојупитеријанског начина писања има ту неке вредности...за лудницу ;D .

ПС


То је нама наш СПОС даровао регионалног стручњака да нас брука и ван граница. Чак сам убеђен да уредништво тог сајта смишљено објављује такве глупости, да би могли показати какви смо и колико смо ограничени...у ширем смислу (са освртом на политичку збиљу).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Tiha smena
« Odgovor #32 poslato: Jun 16, 2017, 09:46:13 »
Prilikom rutinskog pregleda ovih dana uočio sam u jednom od mladih rojeva da ima kompaktnog zatvorenog legla na pet ramova. Zajednica lijepa i u njoj je trebalo da bude lanjska označena matica. Međutim slučajno primijetim mladu vižljastu maticu i pomislim da je stara stradala pa pčele u međuvremenu izvele mladu. Al na sljedećem ramu i stara matica zdrava i vesela. Pčela ima 6-7 ulica. Prosto sam zatečen situacijom i ne znam da li je riječ o tihoj smjeni ili je nešto drugo u pitanju. Paša je solidna, prostora u košnici ima dovoljno. Mozda samo da dodam da su ramovi zaleženi od vrha do dna. Da li je moguće da obje legu istovremeno?


Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Tiha smena
« Odgovor #33 poslato: Jul 27, 2017, 11:18:40 »
Тиха смјена је појава кад пчеле из неког разлога незадовољне старом матицом, мимо ројевног нагона, натјерају матицу да залегне матичњак и изведу младу матицу, која одмах или након неког времена замијени мајку. Друштво истовремено не осјети драматично ту замјену. Ја о томе не бих више него заправо ћу да изнесем став старих пчелара које сам имао прилике да слушам по којем тихом замјеном никако не треба сматрати процес замјене матице ако се одвија у првом дијелу године, тачније до августа мјесеца. Мој покојни отац, који је био пчелар преко 60 година, имао је своју теорију по којој је замјену старих, па иједногодишњих матица у сезони ројења посматрао као нежељени резултат ројевног процеса сусједних пчелињих заједница, са истог или чак и са удаљених пчелињака. По тој теорији кривци су младе матице из ројева трећака, четвртака које након што тај рој проведе неки дан у природи почињу да га напуштају и самостално траже друштва која ће их прихватити. Кад нађу пчелињу заједницу, улазе на лето, проналазе стару матицу и убијају, а оне настављају прво са оплодњом, а затим и са залегањем. Теорија даље гласи да пчеле овакве дивље неспарене матице просто не дирају јер оне добијају препознатљив мирис тек након оплодње. Као млађе и неспарене веома лако убијају стару матицу. Проблем је јер те матице веома често буду веома горе од оних које затекну у друштву и које убију. Матична решетка и изоловање матице у другом наставку нијесу гарант да до овакве смјене неће доћи.
Прољетос је у једном мом друштву мислим дошло до управо такве смјене, с тим што је стара матица била жива све док нова није почела да залијеже. 

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Tiha smena
« Odgovor #34 poslato: Jul 27, 2017, 15:50:53 »
Citat
Прољетос је у једном мом друштву мислим дошло до управо такве смјене, с тим што је стара матица била жива све док нова није почела да залијеже.
Miško, je li ovo epilog dogadjaja iz prethodnog posta?

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Tiha smena
« Odgovor #35 poslato: Jul 27, 2017, 23:43:16 »
Nenade, na žalost da. Stara matica koja je stradala bila je sudeći po zalijeganju mnogo, mnogo kvalitetnija od ove koja je naslijedila. Našao sam ih u jednom trenutku obje u plodištu, ali nijesam odreagovao. Par dana kasnije stare označene markerom više nije bilo. Mjesec dana kasnije u kosnici je matica koja šara i što je najgore ne napušta taj jedan ram na kojem je leglo. Na njoj nema vidljivih oštećenja nogu ili krila.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Tiha smena
« Odgovor #36 poslato: Jul 28, 2017, 07:44:19 »
Miško, znaš onaj borilački zahvat palcem i kažiprstom.  ;)
kažu da je avgust pravo vreme...

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Tiha smena
« Odgovor #37 poslato: Jul 28, 2017, 11:12:02 »
 :) ;) ;) ;) ;) Да, управо о таквом захвату и размишљам. Иначе овамо код мене клима диктира да матице скоро и да не прекидају залијегање, можда на мјесец дана, а некад ако су топле јесени чак ни толико. Већ одмах послије нове године  почињу са цвјетањем најраније цвјетнице и онда збогом... Хтјели не хтјели морате да пратите тај ритам. Стога ми добра матица много значи, а ова  ??? :o