Autor Tema: Lokacija pašnih terena  (Pročitano 23965 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Lokacija pašnih terena
« poslato: Oktobar 22, 2011, 11:21:17 »
Ovu temu je zapoceo kolega Valon Mustafi jos u Martu mesecu, ali je tema odmah prešla u podtemu ,,Iskorištenje pase selidbom". Bilo bi korisno (pogotovo za one koji razmišljaju o početku pčelarenja) kad bi se dala lokacija onoga ko komentariše o toj temi i na istoj vrsta paše. Svako od nas je na nekoj lokaciji bilo da se bavi selećim ili stacioniranim pčelarenjem koja je karakteristična sa nekom pašom. Mene lično sada interesuje ima li bagrema na lokaciji puta izmedju Sopota i Kosmaja, tačnije od Sopota 4 km prema Kosmaju. Verovatno neko od kolega je od tog kraja i moze dati tačnu informaciju.
Prijatelji su mi ustupili lep ogradjen plac u tom delu, te bi svoje pčele premestio na tu lokaciju. Sada su u jednom selu kod Kruševca. Tamo im je odlično, ali meni daleko i veliki troškovi odlazeći tamo. Tamo je paša super(što se bagrema tiče). Pošto ja pčelarim stacionirano, vrlo mi je bitno imali bagrema u kraju na koji nameravam doseliti pčele. Još bi samo pitao da li je sada moguće preselenje bez posledica, naravno ako bi temparatura bila izmedju 15 i 20 stepeni. Puno hvala i pozdrav svima
http://img580.imageshack.us/img580/6996/p1010069g.jpg
Lokacija pašnih terena


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #1 poslato: Novembar 12, 2011, 19:47:49 »
Dragi kolega,
pošto niko nije odgovorio na pitanje, pokušaću ja.
U celoj Šumadiji ima bagrema u većoj ili manjoj meri. Siguran sam da ga ima i na terenu za koji pitaš (Sopot, padine Kosmaja).
Još jedno da znaš, nije potrebno da imaš u blizini bagremove šume. Dovoljno je da u okolini pčelinjaka ( 1,5 km u poluprečniku) ima bagrema međaša, što kažu tu i tamo po koji. Bagrem je fenomenalna medonoša a međaši najizdašnije mede. Moje je mišljenje da više vredi jedan bagrem na samcu nego deset u gustoj šumi.
Što se tiče tvoje konsatacije da je bitno da ti je pčelinjak što bliže, a Sopot to jeste, tu si apsolutno u pravu. Teško da od pčelarstva može nešto biti ako ne možeš dovoljno često boraviti na pčelinjaku.
Što se tiče preseljenja moguće je pod uslovima koje si naveo ali je moj savet da to uradiš na proleće.
Ovo u svakom slučaju može da koristi, a važno je da nema štete.
Pozdrav.

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #2 poslato: Novembar 18, 2011, 21:49:26 »
Dragi kolega,
pošto niko nije odgovorio na pitanje, pokušaću ja.
U celoj Šumadiji ima bagrema u većoj ili manjoj meri. Siguran sam da ga ima i na terenu za koji pitaš (Sopot, padine Kosmaja).
Još jedno da znaš, nije potrebno da imaš u blizini bagremove šume. Dovoljno je da u okolini pčelinjaka ( 1,5 km u poluprečniku) ima bagrema međaša, što kažu tu i tamo po koji. Bagrem je fenomenalna medonoša a međaši najizdašnije mede. Moje je mišljenje da više vredi jedan bagrem na samcu nego deset u gustoj šumi.
Što se tiče tvoje konsatacije da je bitno da ti je pčelinjak što bliže, a Sopot to jeste, tu si apsolutno u pravu. Teško da od pčelarstva može nešto biti ako ne možeš dovoljno često boraviti na pčelinjaku.
Što se tiče preseljenja moguće je pod uslovima koje si naveo ali je moj savet da to uradiš na proleće.
Ovo u svakom slučaju može da koristi, a važno je da nema štete.
Pozdrav.
Postovani kolega Milicu:
Bio sam odsutan (tamo gde mi je pcelinjak) a tamo nisam pokrven internetom te sam tek tanas procitao Vas odgovor na moje pitanje. Zahvaljujem, i radujeme sto cu preneti moj pcelinjak blize. Ipak cu Vas poslusati i to cu uraditi na prolece, tako da sad na tanane pripremam teren za moj pcelinjak i vec sam dosta toga uradio. U svakom slucaju puno Vam se zahvaljujem i pozdravljam vas.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #3 poslato: Jun 08, 2013, 20:16:00 »
Zlatibor je nekada bio poznat po livadskoj paši. Najznačajnija biljka je Majčina dušica koje na Zlatiboru ima u izobilju. Zlatiborski med je bio i još uvek je veoma cenjen med. Zadnjih godina pčelari su imali slabe prinose na Zlatiboru, a glavni uzrok je nestajanje stoke koje je nekad bilo u velikom broju (ovce i goveda). Danas sam bio u šetnji na Zlatiboru i zapazio sam jedan pčelinjak ispod Čigote (pored naselja Gaj) Koliko se može videti košnice imaju 3 do 4 nastavka, pa bi se moglo zaključiti da ima unosa. Majčina dušica je počela da cveta i ima pčela na njoj. Procvetale su i druge biljke, a u borovoj šumi sam video da se i Crnjuša obnovila (podmladila) tako da bi sledeće godine mogla da da neki veći doprinos razvoju pčelinjih društava za pčele koje budu boravile na ovoj planini. Evo i nekoliko slika iz današnje šetnje Zlatiborom. Temperatura je bila +220C, bilo je oblačno, sa slabim vetrom, a na kraju šetnje počela je da pada slaba kiša. Pozdrav.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #4 poslato: Novembar 02, 2013, 21:21:21 »
Moj DTD

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #5 poslato: Jun 09, 2022, 08:55:43 »



Током протеклих месец дана обишао сам више нових терена у потрази за квалитетном липовом и ливадском пашом. Наћи нову квалитетну локацију није баш лако јер је ливада све мање , нема испаше ни кошења , читави крајеви Србије су потпуно напуштени. Прошао сам тако делове Левча и Гледићких планина у ценралној Србији између Крагујевца - Рековца и Јагодине и добар део источне Србије у крају од Пожаревца до Кучева. Добрих локација има а ова година као берићетна може послужити ако не за селидбу целог пчелињака оно бар за постављање по пар кошница како би се локације тестирале.


Почетком овог месеца сам посетио новоформирани пчелињак Ненада Живановића који је од мене у априлу и мају купио по два роја на 10 рамова . Терен где је он поставио свој пчелињак у селу Доброселица на западним обронцима Гледићких планина на око 700 метара надморске висине је сан - снова. Потпуно недирнута природа са доста другог багрема , ливаде и шуме се само може пожелети за спокојно пчеларење. Очекујем издашну тиху пашу за коју је РВ кошница неприкосновена.
Међутим , увек има и нека квака која квари утисак. Пут до ове локације је толико лош , посебно задњих 4 - 5 километара макадама са великим успоном да је до ње немогуће стићи камионом већ само озбиљним теренским возилом. Ја сам на локацију дошао путничким возилом али је то била авантура коју не бих без озбиљне потребе понављао. Оставио сам тамо 2 јака роја на по два наставка из којих су младе матице требало да се изведу за 2 - 3 дана па видећемо шта ће бити. Обилазак планирам за 18 - 19 јун када би проверио младе матице и евентуални унос.


Друга интересантна локација коју сам обишао је у срцу Хомољских планина источно од Кучева испод самог Штубеја највишег врха Хомољских планина у атару села Церемошња. Пут до ове локације је нешто бољи са макадамом од једног километра који је у добром стању. Овде сам од старог пријатеља ( некадашњег пчелара ) добио на послугу његов плац са викендицом и ову прилику не смем пропустити. План је био да тамо отерам 20 друштава прошлог викенда али нисам успео да се организујем. Ако не обезбедим адекватан превоз за наредни викенд отераћу макар 3 - 4 и овога пута јака роја на по 2 наставка јер толико могу да превезем путничким аутом. Тако ће и ова локација бити тестирана за нека боља времена.






Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #6 poslato: Januar 21, 2024, 19:09:53 »
Пчелари крију пашне локације као змија ноге 😂
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #7 poslato: Januar 22, 2024, 13:55:44 »



Није знање знање знати већ је знање знање дати.


Толико од мене.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Lokacija pašnih terena
« Odgovor #8 poslato: Januar 23, 2024, 20:57:09 »
Пчелари крију пашне локације као змија ноге 😂
Тако је увек било јер се људи боје могуће пренасељености терена али и аматера који често праве разне грешке и штету пчеларима око себе.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.