Autor Tema: Prolećno stimulativno prihranjivanje  (Pročitano 90664 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #45 poslato: April 02, 2012, 23:15:39 »
600 g šećera i 600 g vode, otprilike.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #46 poslato: April 02, 2012, 23:20:34 »
Kolege koji odnos vode i secera se mesa da bi se dobio litar sirupa, naravno u razmeri 1:1 citao sam negde a sad ne mogu da nadjem gde znam da je zbog gustine nesto razlicito i vise od pola pola, hvala i pozdrav

Evo već je i Svetin odgovor stigao...

Nešo, zapremina jednog kilograma rastopljenog šećera je 0,62-0,63 litra.
Ako želimo sirup 1:1 šećer:voda i ako pomešamo 0,6 litara vode sa 0,6 kg šećera dobićemo:
0,6+(0,6X0,62)= 0,6+0,372= 0,972 litara ili približno jedan litar.

Prolećna prihrana je veoma važna u cilju ubrzanog razvoja pčelinjih zajednica.
Treba da znamo da prihranjivanje ređim sirupom smanjuje unos vode u košnicu a povećava unos polenovog praha.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #47 poslato: April 02, 2012, 23:41:21 »
Hvala na brzim i nadasve meni znacajnim odgovorima, znam da sam to negde procitao ali ja prekjuce zaBORAVIO I RADIO POLA pola i nisam imao za sve cetiri kosnice po 250 ml kako sam planirao pa zato i pitam, hvala i pozdrav

Van mreže Martina Nikolic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #48 poslato: April 03, 2012, 11:05:36 »
Pozdrav svima,
Od prosle godine sam ponosna vlasnica 2 RV kosnice (od po tri nastavka). Matice i rojeve sam kupila u blizini od gospodina koji se dugo bavi pcelama racunajuci na njegove savete i pomoc. On je pristalica DB kosnica i svaki put me kritikuje zbog mog izbora tako da sam u pravoj zavrzlami jer sam upucena na njega i na neverovatnu kolicinu informacija koje nude internet i literatura i na kraju ne znam ni sta, ni kada, ni kako. Zimu su prosle dobro (po njemu), dosta sam ih hranila jesenas (za svaki slucaj) a u januaru su dobile pogace koje su pojele tek u Martu. Sada ima u okolini belosljive, trnjine i badema.Osim pitanja da li da ih jos hranim imam i pitanje - Sta sa nastavkom koji je na dnu (prazan sa osnovama koji je stavljen pred zimu)? Volela bih da me neko uputi i na neki opsezan tekst o pcelarenju RV kosnicama

Van mreže Martina Nikolic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #49 poslato: April 03, 2012, 11:08:17 »
Naravno, u svoj izbor ne sumnjam jer biram srcem pa ko razume, razume.Pozdrav svima i svako dobro!

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #50 poslato: April 03, 2012, 11:32:17 »
Martina, ja sam sa svojih nukleusa jos pre oko mesec dana poskidao donje nastavke u kome je bilo prazno sace. Dakle sveo sam ih na jedan nastavak. Tek kad se dobro razviju u tom nastavku dodacu drugi.Nema potrebe da prazno sace a jos gore osnove stoje u kosnici ako pcelama ne trebaju. Samo narusavaju mikro klimu i usporavaju razvoj. Kod vec razvijenih drustava, ne diram nista i pustam maticu da sama predje u donji nastavak. Posebno mi je drago sto si se odlucila za Rv iako te mentor stalno kudi zbog toga. Ja isto kao i ti se oslanjam na biranje srcem, i  trudim se da mi ''um u srcu pociva'' i hvala Bogu, dobro mi je da ne moze bolje biti.

Samo napred...
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Martina Nikolic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #51 poslato: April 03, 2012, 16:51:01 »
Hvala za odgovor ali eto jos jednog pitanja; Imala sam po dva nastavka na svakoj kosnici a po jedan (treci) prazan sam dodala pred zimu. Inace mi je "mentor" premestio donji nastavak gore a gornji dole pre nego sam dodala prazne. To je, pretpostavljam, u redu. Dakle, sada skidam prazne? A sirup?

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #52 poslato: April 03, 2012, 17:57:51 »
Volela bih da me neko uputi i na neki opsezan tekst o pcelarenju RV kosnicama
- Пиши Драгутину Ајдиновићу   http://eko-kosnice.org/eko_voja.html
послаће ти брошуру, кошта 250 дин
- Неко је скупио све са форума о РВ и објавио, сад не успевам да нађем; ко то има нека постави као додатак

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #53 poslato: April 03, 2012, 18:56:27 »
Ako je drustvo bilo razvijeno pred zimu u dva nastavka pa si dodali treci ispod prazan ili sa osnovama, dovoljno je da skines taj donji sa osnovama. Sto se tice sirupa mozes da krenes sa prihranom 200 do 300 ml, dnevno ili svako drugo vece, ili jutro dva do tri sata pre izletanja pcela. To ako volis da ustajes rano. Tvoj mentor verovatno pcelari sa lr, jer mi se cini da je to uobicajni postupak kod zazimljavanja lr. Kod rv mislim da to nije potrebno raditi jer ne postoji toliki ''smrtni prostor'' kao kod lr. No sad to nije ni vazno. Zima je prosla a pcele su ti zive sto je najvaznije.

pozdrav
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Martina Nikolic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #54 poslato: April 03, 2012, 19:56:18 »
Hvala,bas se radujem sto sam odmah dobila odgovor,ljubazni ste. Inace sam prvi put cula za RV kosnice i dobila preporuke na nekom forumu koji vise ne mogu da nadjem jer sam zaboravila adresu a u kompjuteru mi nista nije ostalo posle "pada sistema". Samo sam zapamtila ime iguman Petar, pa ako neko nesto zna, bila bih zahvalna za adresu tog foruma

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #55 poslato: April 03, 2012, 20:20:27 »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #56 poslato: April 09, 2012, 17:47:11 »
Kada se rastvori 1kg šećara u litar vode, dobije je 1,6 litara sirupa.

To je dovoljno za 8 društava, ako je dnevna stimulacija 200ml.

Za 50 društava 5 kg šećera.

Za 30 dana 3 džaka po 50kg.

Ako radimo svaki drugi dan, 75kg.

Ako vaga raste, nema potrebe za stimulacijom. Samo ako pada.

Pozdrav.

Van mreže bulatovic bogoljub

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kolašin 960 m n.vB
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #57 poslato: April 16, 2012, 11:55:08 »
     Kod mene kisa pada vec pet dana,najavljuju jos nekoliko.Ja moram poceti sa prihranom a dnevna temperatura ne prelazi 11C.Sipo sam im sirup prije dva dana 600ml i sve su pokupile za 4 sata (kad sam kontrolisao).Ovo proljece je vrlo specificno posle teske zime sad i kisa vegetacija kasni,niska temperatura i neznam kako ce sve ovo uticati na pcelinja drustva.
Pozdrav iz Kolasina sa 960m n.v.

Van mreže bulatovic pedja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Berane
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #58 poslato: April 16, 2012, 18:13:08 »
Kod nas krenula danarika, ali kisa ne da pcelama da izadju iz kosnice,pada danas ceo dan. Ja nisam poceo jos stimulativnu prihranu jer mi pcele imaju jos dosta meda.Da pitam:Da li je bolja stimulativna  prihrana 1+1+1(med,secer,voda) ili 1+1+2(med,secer,voda).

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #59 poslato: April 16, 2012, 20:34:27 »
Molio bi odgovor na jedno pitanje koje me mući zadnjih dana.Vršim stimulativnu prihranu svaki drugi dan ,društva se lijepo razvijaju i razviju se maksimalno a bagrem podbaci i ne medi jer postoji mogučnost da ga je mraz uništio-šta sa tim jakim društvima,jel če se rojit i kako to spriječit.